Rebríček 30 najlepších filmov minulého roka: Videl si všetky, alebo ich pridáš na zoznam?

Medzi najlepšie filmy roka 2021 sa dostala aj Duna

Medzi najlepšie filmy roka 2021 sa dostala aj Duna (Zdroj: Warner Bros.)

#Konečne prišiel čas na to, aby sme sa pozreli na to najlepšie, čo sme v kinách za posledných 12 mesiacov mohli vidieť. Pred zaradením do nášho rebríčka najlepších filmov roka 2021 sme zvažovali všetky snímky, ktoré sme mohli na území Slovenska vidieť na plátnach alebo prostredníctvom streamovacích služieb, avšak kvôli zbytočnej repetitívnosti sme vylúčili aprílové oscarovky, o ktorých sme sa už napísali viac ako dosť.

Tak, ako každý rebríček, aj tento je subjektívnym názorom, ktorý máme každý iný. Preto, ak tu nenájdeš svojho favorita, neznamená to, že daný film nie je dobrý. A okrem toho, nemohli sme vidieť ani každý jeden film, ktorý v roku 2021 vyšiel. Sem, žiaľ, patria aj niektoré decembrové premiéry ako napríklad nový Spider-Man či Spielbergov West Side Story, ktoré by si tu inak pravdepodobne našiel.

Pred samotným rebríčkom ti ešte predstavíme zopár projektov, ktoré sa do top 30 nedostali, ale stoja za spomenutie. Tvojej pozornosti by teda nemala uniknúť dráma Worth, ktorú nájdeš na Netflixe, metaforická snímka Pig s Nicolasom Cagom, pomalá dráma Land, dokument Schumacher, ale aj dobrodružné Jungle Cruise.


Rebríček 30 najlepších filmových pokračovaní: Najznámejšie pecky, ktoré boli lepšie ako originál?


30. 14 Peaks: Nothing is Impossible

Náš rebríček začíname dokumentom z prostredia Himalájí. Horolezec Nimsdai Purja zdolal všetky osemtisícovky za sedem mesiacov. Snímka nás zaujala najmä témou, ktorú dnes nevidíme každý deň. Takýto dokument je mimochodom aj zložité nakrútiť, takže poklona patrí aj odvážnym filmárom.

29. The Witcher: Nightmare of the Wolf

Netflixom pokračujeme. Druhá séria Zaklínača nás ako fanúšikov knižnej predlohy viac-menej sklamala, no za to nenápadný animák Nightmare of the Wolf vcelku zabodoval. Príbeh o mladom Vesemirovi je krásne zanimované dobrodružstvo, ktoré si užiješ bez rozdielu, či preferuješ knižné alebo herné spracovanie.

28. Seaspiracy

Kontroverzný dokumentárny film Seaspiracy sa nám síce na prvú úplne nezapáčil, no časom ho vnímame v pozitívnom svetle. Názory, ktoré v ňom zaznejú, sa ti síce nemusia páčiť, no majú niečo do seba. Ide o také otvorenie tretieho oka každému, kto si myslí, že človek môže robiť s planétou Zem čokoľvek si zmyslí.

27. Luca (recenzia)

Animované dobrodružstvo z talianskej riviéry síce nezanôtilo na rovnakú strunu ako Pixarovky Coco či Inside Out, no určite hovoríme o jednom z najlepších animákov roka. Prekrásna animácia, parádne postavy, krásne mestečko a chlapec, ktorý túži mať Vespu… Pixar sa napriek tomu nedokázal dostať v rebríčku vyššie.

26. Malcolm & Marie (recenzia)

Nenápadná dráma, ktorú sme na Netflixe videli ešte vo februári, je komorným projektom o mladom zamilovanom páre. Prichádzajú domov z premiéry prvého Malcolmovho filmu. On čaká na prvé recenzie, ona mu je oporou a prekliatím zároveň. Za nás ide o vybalansovaný projekt s parádnym Johnom Davidom Washingtonom a Zendayou.

25. Cruella

Cruella skutočne prekvapila. Nečakali sme, že Disney vie nakrútiť tak sebaistý, moderný, štýlový a provokatívny film o kreslenom záporákovi. Emma Stone v pozícií hlavného hrdinu a záporáka zároveň predáva každý jeden záber a technicky hovoríme o vkusnom spracovaní, z ktorého by si ostatné Disney remaky mali brať príklad.

24. The Power of the Dog (recenzia)

Najoceňovanejší film roka 2021 skončil u nás napokon na dvadsiatej štvrtej priečke. Benedict Cumberbatch hrá fantasticky, Jane Campion režíruje nudne, ale presne a kameraman Ari Wegner si pravdepodobne pôjde pre Oscara. Sila psa je technicky vynikajúca dráma odohrávajúca sa na jednom ranči a Netflix ňou možno prepíše oscarovú históriu.


Rebríček 30 najlepších filmov natočených podľa kníh: Krvilačné horory aj sladká romantika – budú hrané lepšie ako písané dielo?


23. Billie Eilish: The World’s a Little Blurry

The World’s a Little Blurry je podľa nás to najlepšie z dokumentárnej tvorby, čo sme tento rok videli. Nahliadneš do súkromia speváckeho megatalentu a spoznáš Billie nielen ako celebritu, ale aj ako osobu. Parádny dokument z produkcie Apple TV+ síce má takmer dve a pol hodiny, ale určite stojí za tvoj čas.

22. Belfast

Osobná poklona Írsku podobná Cuarónovej Rome. Kenneth Brannagh nakrútil Belfast ako krátky čierno-biely film o chlapcovi, ktorý prežíva hektické obdobie konca 60. rokov. Skvelí herci, krásna kamera, úžasná hudba, chytré dialógy a ani neočakávaný koniec však nestačili na to, aby sa Belfast umiestnil vyššie.

21. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (recenzia)

Za najlepšiu Marvelovku roka (nerátajúc Spider-Mana) považujeme sólovku Shang-Chi. Čaká ťa napínavé dobrodružstvo s množstvom nových postáv. Dúfame, že posily sa čoskoro znova objavia v MCU po boku známych hrdinov. Z kina sme odchádzali príjemne prekvapení.

20. Nobody (recenzia)

Surovej akčnej jazde Nobody s Bobom Odenkirkom podľahli viacerí Slováci. Pre Hutcha, chlapíka stredného veku, je každodenná rutina vyčerpávajúca. Jedného dňa ho z nej vytrhne partia mladíkov, ktorých zmláti v autobuse. To však odštartuje reťazec nepríjemných udalostí. Hutch bude ľutovať, že jeho dni už nie sú rutina…

19. Last Night in Soho (recenzia)

Aj Edgar Wright príjemne prekvapil. Baby Driver sa síce nekonal, no tajomná záhada v londýnskej časti Soho dá poriadne zabrať mladej študentke. Tá sa každú noc prebúdza ako zvodná speváčka zo 60. rokov so sľubnou kariérou. Čo sa na prvý pohľad môže javiť ako vzrušujúci sen, časom prerastie do desivej nočnej mory.

18. No Time to Die (recenzia)

Jeden z najočakávanejších filmov roka nenaplnil svoje ambície. Rok a pol sme čakali na novú bondovku, no No Time to Die nakoniec neskončil ako najlepší akčný film. Napriek tomu sa posledné vystúpenie Daniela Craiga dostalo v rebríčku pomerne vysoko, za čo vďačí najmä druhému pozretiu v pohodlí obývačky.

17. The Electrical Life of Louis Wain

Ak chceš vidieť o niečo zaujímavejší projekt Benedicta Cumberbatcha ako The Power of the Dog, vsaď na krásny životopisné príbeh The Electrical Life of Louis Wain. Dráma vsadená do obdobia konca 19. storočia hovorí príbeh o anglickom umelcovi, ktorý počas života maľoval dnes už legendárne portréty mačiek.


Rebríček 30 najlepších filmov z dielne Netflixu: Z tohto pestrého mixu si vyberie naozaj každý, ktorý si dnes pustíš ty?


16. Správa (recenzia)

Aj Slovensko musí mať zastúpenie. Správa však nie je len odškrtnutou povinnosťou, v rebríčku je naozaj oprávnene. Bebjakov film o dôležitom zlome v našich dejinách je na slovenské pomery nadštandardne nakrútený a veľmi slušne zahraný. Lepší film z obdobia druhej svetovej vojny v našom zozname nenájdeš.

15. The Dig

Podobne ako Malcolm & Marie aj the Dig je nenápadnou drámou, ktorú nám začiatkom roka priniesol Netflix. Archeológ Basil Brown prichádza do známeho pohrebného miesta v britskom Suffolku, aby preskúmal mohylu, ktorá sa nachádza na Edithinom súkromnom pozemku. Snímka je pomalým umeleckým dielom o človeku, o ktorom si doteraz nepočul.

14. Spencer

Spencer bude zrejme najkontroverznejší film v našom rebríčku. Kristen Stewart ako princezná Diana trávi Vianoce s rodinou v odľahlom kráľovskom sídle. Film hovorí o témach ako strata súkromia, potreba tradícií, o samote či o vlastnom názore. V konečnom dôsledku ide pre nás o skvelý arťák pre náročnejších a úprimne dúfame v oscarové ocenenie pre hlavnú protagonistku.

13. The Green Knight

No a spomeňme hneď aj ďalší artový film The Green Knight z produkcie A24. Temný príbeh z čias Artušových ťa vezme na výpravu za mýtickým zeleným rytierom. Sir Gawain počas púti na kraj sveta zažije na vlastnej koži krutosť ľudstva. Metaforický príbeh si navyše vie každý divák vysvetliť po svojom.

12. tick, tick… Boom! (recenzia)

Muzikál tick, tick… Boom! sme ti odporučili ako vianočný feel-good film. A za tým si stále stojíme. Nečakané prekvapenie od Netflixu nás zastihlo v tú najlepšiu možnú chvíľu. Andrew Garfield v úlohe hudobníka Jonathana Larsona hrá fenomenálne a záver filmu musí dojať každú krehkú dušu. Ideálne na sledovanie vo dvojici.

11. Wrath of Man (recenzia)

Britský režisér Guy Ritchie trafil znova do čierneho. Chytro napísaný aj zrežírovaný príbeh o pomstiteľovi Jasonovi Stathamovi si zamilujú najmä chlapi. Čakajú na teba skvelé akčné sekvencie a zvraty, ktoré nečakali zrejme ani technici na pľaci. Jasonovi prajeme, aby ostal pracovať s Ritchiem a vykašľal sa na Fast & Furious.

10. The French Dispatch

Asi žiadny rebríček sa nezaobíde bez majstrovského Wesa Andersona. Príbeh rozprávaný redaktormi zo známeho plátku je epicko-lyrickou zmesou všetkého. Technicky do posledného záberu vypiplaný film ponúka okrem bravúrneho scenáristického spracovania aj desiatky zvučných hollywoodskych mien.

9. Raya and the Last Dragon (recenzia)

Disney potešilo tento rok aj animovanou tvorbou. Raya and the Last Dragon je excelentne zanimovaný príbeh o dievčati, ktoré sa napriek všemožným hrozbám vydá zachrániť krajinu a obnoviť zabudnuté priateľstvá. Napriek tomu, že filmu prajeme na Oscaroch veľa úspechov, v našom rebríčku nájdeš ešte jeden o trošku lepší animák.

8. The Suicide Squad (recenzia)

Žiadny superhrdinský film nás tento rok nezaujal tak ako Gunnov The Suicide Squad. Krvavá vyvražďovačka s parádnym scenárom sa totiž nevidí každý deň. DC to tento rok vyšlo a my dúfame, že nechajú svojich tvorcov robiť podobné šialenstvá, aké nám v lete predstavil James Gunn.


Rebríček 30 najlepších animovaných rozprávok: Shrek, Mimoni, klasická Snehulienka aj Leví kráľ – nájdeš na zozname aj svojho favorita?


7. CODA

Ruby je dcérou nepočujúcich rodičov. Napriek tomu, že u nich doma sa hovorí výlučne posunkovou rečou, dostala do vienka neobyčajný dar – vie nádherne spievať. CODA (Children of Deaf Adults) je nádherný a dojemný film o rodine, porozumení, láske a náročnej ceste za presadením svojho sna.

6. Dune (recenzia)

Zrejme si čakal, že Duna skončí na prvej priečke. Bez debát ide o najlepší audiovizuálny zážitok roka, ktorý sme si v IMAX-e neskutočne užili, no nevieme prekusnúť fakt, že Villeneuve rozdelil príbeh prvej knihy na dva filmy. Z marcovej oscarovej ceremónie si bez debát odnesie nejedného Oscara a my mu v technických kategóriách prajeme obrovskú žatvu.

5. The Mitchells vs. the Machines (recenzia)

Najnápaditejším, najzábavnejším a vlastne aj najlepším animákom roka sú Mitchellovci. Bodka. Netflix v spolupráci so Sony nám na jar priniesli 2D animovanú komédiu o rodinke bojujúcej proti umelej inteligencií. Ak máš rád trefný humor, skvelé dialógy a animáciu podobnú oscarovému Spider-Manovi, si na správnej adrese.

4. Inside

O netflixovom špeciále Inside sme toho na našom webe mali napísané už viac ako dosť. Nedá nám však nespomenúť ho aj vo výbere najlepších filmov roka. Úsmevná satira, ktorá sa viac podobá na klubový stand-up než na plnohodnotný film, nastavuje zrkadlo dnešnej spoločnosti. Sarkazmu tu nájdeš viac, ako by možno bolo zdravé.

3. King Richard (recenzia)

Sme neskutočne radi, že King Richard nie je len hereckým vystúpením Willa Smitha, ale plne funkčnou športovou drámou a zároveň jedným z najlepších filmov roka. Pre fanúšikov tenisu ide o must-see titul. Takýto režisérsky debut mladého Reinalda Marcusa Greena sme nevideli už roky.

2. A Quiet Place: Part II (recenzia)

Od pokračovania Tichého miesta sme mali veľké očakávania. A tie sa viac než naplnili. Sequel si ctí originál a prináša do zamoreného sveta nové skvelé postavy. John Krasinski sa opäť vyhral so scenárom a majstrovsky zrežíroval ten najnapínavejší film roka, ktorý akademici už tradične neocenia.

1. The Last Duel (recenzia)

Za najlepšiu snímku roka sme zvolili The Last Duel a to hneď z niekoľkých dôvodov – nevideli sme lepšie napísaný, nápaditejšie koncipovaný, nekompromisne zrežírovaný a zaujímavejší film. Scottovka síce prepadla v tržbách, no doručila výpravné dobrodružstvo, aké sme nevideli celé desaťročie. Sme radi, že na ČSFD má počas písania tohto článku vysoké hodnotenie, až 84%.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame