RECENZIA James Bond nemá čas zomrieť: Oplatilo sa rok a pol čakať na posledné vystúpenie Daniela Craiga?

Dočkali sme sa - do kín sa dostala bondovka No Time to Die

Dočkali sme sa - do kín sa dostala bondovka No Time to Die (Zdroj: Universal Pictures)

#Posledná bondovka s obľúbeným agentom 007 Danielom Craigom nesie názov No Time to Die, teda Nie je čas zomrieť. Avšak podľa odkladov, ktoré sprevádzali posledný rok a pol jej vydanie, sme si mysleli, že vážne skončí len kdesi na streamovacej platforme. Universal spoločne s MGM si však povedali nie a napriek pretrvávajúcej pandémii poslali film do kín. Stálo toto dlhé čakanie nakoniec za to?


RECENZIA Na každom živote záleží: Slovenský film Správa je audiovizuálny zážitok, ktorý si zaslúži hutnejší scenár


Ani na dôchodku nemá Bond pokoj

James skončil aktívnu službu a užíva si zaslúžený oddych na Jamajke. Pokoj však nemá dlhé trvanie – objaví sa totiž jeho starý priateľ Felix Leiter z CIA a požiada ho o pomoc. Misia na záchranu uneseného vedca sa ukáže byť oveľa zradnejšou, ako spočiatku vyzerala. Bond sa počas nej dostane na stopu nevyspytateľného zločinca, ktorý disponuje nebezpečnou a veľmi ničivou novou technológiou.

Film sa po výmene režiséra a neskôr aj hudobného skladateľa nakoniec dočkal slušnej stopáže 163 minút, čím sa stal zďaleka najdlhšou bondovkou. Na prvý pohľad by sa teda mohlo zdať, že uvidíme viac lokácii, viac akcie a nekonečne veľa trefných hlášok. Nuž, nie je to tak. Príbeh aj jeho postupná gradácia sa drží hlavnej štruktúry, na ktorú sme roky zvyknutí. Neuvidíš teda viac tropických destinácii ani viac akčných scén, len sú všetky tri akty viac natiahnuté.

Stopáž bude niektorým robiť problém. Osobne milujem trojhodinové filmy, avšak No Time to Die si svoje minúty naviac nezaslúži. Prestrihať projekt a skrátiť ho o 15 – 20 minút by naozaj nebolo na škodu. Pri Bondovi sa v kine nemôžeme nudiť, ja som však pár hluchých miest našiel. Nemusí to byť však len chyba strihačov.

Daniel Craig sa lúči s postavou agenta 007
Daniel Craig sa lúči s postavou agenta 007 (Zdroj: Universal Pictures)

Nemastná-neslaná réžia

Niektorí si povedia, že na bondovku sa nechodí kvôli kvalitnému režisérovi. Lenže spomeň si napríklad na Skyfall, ktorý má na svedomí Sam Mendes. Filmu No Time to Die sa najprv chopil oscarový Danny Boyle (Milionár z chatrče, 127 hodín), no ešte pred nakrúcaním ho nahradil Američan Cary Joji Fukunaga. Jeho filmy Bez mena, Jana Eyrová a Beasts of No Nation asi poznáš. Okrem nich však nenakrútil žiadny iný film a už vôbec nič, čo by sa len podobalo na akčný triler (True Detective je krimi dráma).

Fukunagov štýl mi jednoducho nesadol. Akčným scénam chýba akýkoľvek nápad či „wow“ efekt. Bond šialene jazdí na motorke po starovekom mestečku a svoje auto premení na vraždiacu zbraň s guľometmi – veď si to zrejme videl v ukážke. Žiaľ, toto všetko sme už dávnejšie videli. Ani Q nemá v rukáve žiadnu vychytávku, ktorá zachráni deň.

Na akčné scény budeš niekedy čakať celé desiatky minút. Nie je to vždy na škodu, postavy dostávajú pomerne veľa priestoru a diskutujú o zaujímavých témach. Ty si si ale zaplatil lístok, aby si videl akčný film, nie romantickú melodrámu. Aby som to zhrnul, projektu chýbala pevná ruka. Mendes si vie postrážiť záber a vie, ktorý bude po ňom nasledovať. Fukunaga nie je podľa mňa dostatočne skúsený na to, aby mu bol zverený projekt takýchto rozmerov.

Mladý režisér Fukunaga na seba vzal až príliš ťažké bremeno
Mladý režisér Fukunaga na seba vzal až príliš ťažké bremeno (Zdroj: Universal Pictures)

Postavy nové, aj staré známe

Craig skutočne končí ako agent 007, nečakaj žiadny cliffhanger na koniec. Postavy, ktoré počas prechádzajúcich štyroch filmov spoznal, sa preto znova ukážu, aby Bondovi buď pomohli, alebo ho na dlhej ceste zastavili. Okrem toho nám tu pribudne aj zopár nových. Pomerne veľa času si ukradla Nomi, nováčik v programe „00“. Nie je však príliš zaujímavá a verím, že viacerých bude skôr štvať, aj napriek tomu, že má niekoľko dobrých scén aj hlášok.

Ďalej sa tu predstaví Paloma v podaní Any de Armas. Jej akčná sekvencia je skvelá, Ana sa do role bondgirl neskutočne hodí a s krátkym účesom je naozaj sexi. Škoda, že jej charakter nedostal viac priestoru. No a v neposlednom rade ťa asi zaujíma aj zločinec Safin a lá Rami Malek. Ak chceš ísť do kina len kvôli nemu, budeš veľmi sklamaný. Rami je skvelý herec, ale scenár ho limitoval. V podstate sa dá jeho postava vystihnúť ako nudná, nezaujímavá či až stereotypná. Celá zápletka je až podivne naivná. Tvorcovia čakajú, že na konci filmu príde slávny plottwist, aj keď pozorný divák ono rozuzlenie tuší už od polovice filmu.

O technickej stránke len krátko. Zimmer sa tentokrát hudbou nepochlapil. Niektoré tóny budeš dokonca poznať z jeho starších filmov. Treba však spomenúť, že tento job dostal v hodine dvanástej. Kamera Linusa Sandgrena je na druhú stranu úchvatná, aj keď nie tak dychberúca ako Deakinsov Skyfall. Výprava aj digitálne efekty sú tiež na vysokej úrovni, ale to sme predsa od filmu za 250 miliónov čakali.

Krásna Ana de Armas je jednou z najlepších bondgirl - škody, že nedostala viac priestoru
Krásna Ana de Armas je jednou z najlepších bondgirl – škody, že nedostala viac priestoru (Zdroj: Universal Pictures)

Koniec jednej éry

Daniel Craig je podľa mňa najlepší agent s povolením zabíjať hneď po Seanovi Connerym. O to viac som z kina vychádzal skeptický (nie však sklamaný). Naozaj sme toľké roky čakali na „toto“? No Time to Die niektorých poteší, ale niektorých aj sklame. Craig sa s nami síce rozlúčil v naozaj veľkom štýle, ale musím konštatovať, že moje skromné – áno, skromné – očakávania boli o niečo vyššie. Na svoje si ale prídu fanúšikovia starších aj nových bondoviek, film ti ponúkne odkazy na rôzne prechádzajúce snímky. Taktiež sa teš na krásne intro sprevádzané piesňou od Billie Eilish.

No Time to Die nie je najlepšia bondovka, nie je dokonca ani najlepšia Craigovka. Ide skôr o jemne nadpriemerný film, ktorý by potreboval prekopať scenár, odstrániť zopár nedostatkov a vymeniť muža vo vedení. Snímku by som zaradil do lepšej polovice bondoviek, ale stále ich viem pár vymenovať, ktoré ju bezkonkurenčne tromfnú. Ak sa ti novinka páčila viac ako mne, som za teda rád. Neviem si pomôcť a musím jej udeliť „len“ tri body z piatich. Nenechaj sa uniesť vlnou hypu a vytvor si vlastný názor. V kine si film určite užiješ, aj keď za záverečný potlesk neručím.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Cinemax
Odporúčame