Rebríček 30 najlepších animovaných rozprávok: Shrek, Mimoni, klasická Snehulienka aj Leví kráľ – nájdeš na zozname aj svojho favorita?

Medzi našimi najobľúbenejšími kúskami sa našlo miesto aj pre Pixarovku Coco

Medzi našimi najobľúbenejšími kúskami sa našlo miesto aj pre Pixarovku Coco (Zdroj: Diseny)

#Animované filmy milujeme. Dokážu nás rozosmiať, dojať, rozplakať, ale aj zamyslieť sa. Aktuálne sa veľkej popularita tešia Disneyovky (animované aj kreslené), Pixarovky, ale posledné roky aj snímky zo štúdia DreamWorks či Illumination. Prinášame ti zoznam podľa nás najlepších 30. Ktorú z nich si vyberieš ty?

Železný obor (1999)

Osamelú matku Annie trápi, ako zabezpečí svojho deväťročného syna Hogharta. Pracuje v miestnej jedálni a má plné rukY práce s obsluhou aj synovými rečami o mimozemšťanoch a votrelcoch. Jedného dňa príde do jedálne rybár a rozpovie príbeh o železnom obrovi, ktorý údajne spadol do mora. Hoghart sa ho rozhodne vyhľadať.

Ratatouille (2007)

Remy je mladý potkan, ktorý túži byť kuchárom v päťhviezdičkovej parížskej reštaurácii. Má skvelý čuch a miluje dobré jedlo. Problém je jasný – Remy je hlodavec. Spojí však sily s mladíkom, ktorý síce nevyniká vo varení, no je človek. Spoločne pretvoria tvár a chute Paríža hore nohami.

Fantázia (1940)

Fantázia je nadčasové dielo Walta Disneyho o známom ušatom hrdinovi, ktorý reprezentuje štúdio už od 40. rokov. Krásna animácia je sprevádzaná hudobnými číslami a zaznie tu hudba aj takých majstrov, akými sú Ludwig van Beethoven a Iljič Čajkovskij. Bez tohto diela by Disney nebolo tým, čím je dnes.


Rebríček 30 najlepších filmov, ktoré sú v skutočnosti remaky: Tieto snímky sa na druhýkrát podarili omnoho lepšie


The Mitchells vs. the Machines (2021)

Nedávna Netflixovka nás oslovila natoľko, že v našom úzkom výbere jednoducho nemôže chýbať. Mitchellovci sú normálna rodina. Otec sa nevie vysporiadať s tým, že dcéru vzali na výšku a opustí rodinný dom. Všetko sa ale zmení, keď svet začnú ovládať znepriatelené roboty a naši štyria hrdinovia sú jediní, kto dokáže skazu sveta zastaviť.

Ja, zloduch (2010)

Gru je zloduch. Spoločne so svojimi pomocníkmi, žltými mimoňmi, si znepriatelil aj susedov. Jeho život sa začne meniť vo chvíli, keď jedného dňa na dvere zaklopú tri siroty predávajúce sušienky. Gru sa chopí príležitosti a začne spriadať plány na dosiaľ najväčšiu krádež v dejinách ľudstva – plánuje totiž ukradnúť Mesiac.

Dumbo (1941)

Dumbo je mladé sloníča, ktoré spoločne so svojím priateľom, myšiakom Timothym, trávi čas v cirkuse. Sníva o tom, že jedného dňa sa preslávi vďaka jeho nadrozmerným uškám, ktoré mu majú pomôcť vzlietnuť. Odporúčame pozrieť si originálny a krásne animovaný film z roku 1941, no ak uprednostňuješ hrané snímky, stav na remake z roku 2019.


Rebríček 30 najlepších filmových pokračovaní: Najznámejšie pecky, ktoré boli lepšie ako originál?


V hlave (2015)

Riley je mladé dievča, ktoré má v rodnom meste priateľov, záľuby a spoločenský život. Spolu s rodičmi sa ale sťahuje do ďalekého San Francisca. Dievča si musí zvykať na nový domov, nových priateľov v novej škole, ale aj na novú spoločnosť. Prenikneš do jej hlavy, v ktorej zistíš, ako tieto životné zmeny môžu dieťa ovplyvniť.

Ralph Rozbi-to (2012)

Pre milovníkov starých videohier sme vybrali animák Ralph Rozbi-to. Náš hlavný hrdina žije už desaťročia v automate a ničí budovu, ktorú musí Oprav-to Félix vždy opraviť. Ralph sa ale rozhodne nebyť večným zloduchom, a preto osud videohry, ale aj všetkého, čo doteraz poznal, vezme do vlastných rúk.

Snehulienka a sedem trpaslíkov (1937)

Nemohol by to byť rebríček animovaných filmov, keby tu chýbal vôbec prvý z nich. Príbeh o Snehulienke a siedmych trpaslíkoch dnes pozná už každé dieťa. Originálna verzia ešte z roku 1937 je prvý kreslený film, na ktorom vyrastali celé generácie. Najmä v období Vianoc by si si naňho mal nájsť čas.


Rebríček 30 najlepších LGBT filmov: Na zoznam sa prepracovali staršie kontroverzné snímky aj hit posledných rokov!


Coco (2017)

Miguel sa chce stať uznávaným hudobníkom, akým bol aj jeho nebohý otec. Rodina je však rázne proti, pretože práve hudba narušila ich krehké vzťahy. Blíži sa však Día de los Muertor a mŕtvi sa vracajú medzi živých. Mladík sa dostáva do sveta mŕtvych, ktorý mu je síce cudzí, no dýcha životom.

Kubo a kúzelný meč (2016)

Kubo je úplne normálny teenager, ktorý žije obyčajný život v rodnej dedine. Jedného dňa mu na dvere zaklopú temní démoni zo záhrobia, ktorých dokáže zahnať len Kubova mimoriadna odvaha a kompletná magická výzbroj jeho otca, o ktorom Kubo zistí, že býval legendárnym samurajom.

Aladdin (1992)

Aladdin je chlapec z nižšej vrstvy, ktorý sa z rozkazu sultánovho radcu Džafara odváži vstúpiť do tajomnej jaskyne. Nájde v nej kúzelnú lampu a džin v nej mu sľubuje tri želania. Aladdin odjakživa sníva o princeznej Jasmíne a vďaka lampe sa napokon dostane až do kráľovského paláca. Zistí však, že Džafarove lsti siahajú veľmi hlboko.


Rebríček 30 najlepších LGBT filmov: Na zoznam sa prepracovali staršie kontroverzné snímky aj hit posledných rokov!


Ako vycvičiť draka (2010)

Štikút žije v mestečku Berk. Jednej noci na ňu znova zaútočí húf drakov a miestni sa ich snažia za každú cenu odohnať. Mladému a bojazlivému Štikútovi sa podarí zostreliť jedného z nočných tieňov – najobávanejšieho draka. Takto sa začína príbeh mladého Vikinga a bezzubého draka, ktorý prevráti celé mestečko naruby.

Hľadá sa Nemo (2009)

Kto by nepoznal honbu za Nemom? Zrejme najznámejšia Pixarovka do dnešného dňa si získala srdcia miliónov divákov a púšťame ju deťom dodnes. Na ceste do Sydney sme spoznali množstvo zaujímavých rýb a vytvorili si veľa netradičných priateľstiev. Ak chceš zistiť viac o jednej z postáv, zábudlivej modrej rybke Dory, skús animák Hľadá sa Dory.

Klaus (2019)

Mladý poštárov syn je po hádke s otcom vyhnaný do najsevernejšej dediny v krajine. Má sa tu naučiť morálke a zodpovednosti tak, že bude riadiť miestnu poštu. Práve tu sa začína príbeh o hlbokom priateľstve mladého poštára Jespera a tajomného deduška z hôr. Klausa si zamiluješ najmä vďaka 2D animácii s 3D prvkami, ktorá vyzerá jednoducho úžasne. Na záver filmu si nezabudni pripraviť servítku.


Rebríček 30 najlepších hororov posledných desaťročí: Po týchto snáď ani nezaspíš!


S láskou Vincent (2017)

Myslíš si, že vieš, kto bol v skutočnosti Vincent van Gogh? Netradične animovaná snímka S láskou Vincent skúša odpovedať na túto otázku pomocou jedinečného olejomalebného animania, ktoré pripomína prácu spomínaného maliara. Snímku si zamiluje najmä náročnejšie publikum.

Shrek a Shrek 2 (2001 – 2004)

Možno si ani nevedel, že animák o zelenom obrovi je prvým filmom, ktorý vyhral Oscara za najlepší animovaný film. My okrem samotného originálu vrelo odporúčame aj pokračovanie, v ktorom sa tvorcovia doslova vybláznili odkazmi na hollywoodsku smotánku. Špecifický humor celej série je nemožne si nezamilovať.

Predvianočná nočná mora (1993)

Často sa hovorí o tom, či je Predvianočná nočná mora od producenta Tima Burtona halloweensky alebo vianočný film. Nuž, každý si v ňom nájdu kúsok z každého sviatku. Pravdou však ostáva, že príbeh o kostlivcovi Jackovi, ktorý túži osláviť svoje prvé Vianoce, pozeráme každý rok pred Štedrou večerou.


Rebríček 30 najlepších post-apokalyptických filmov: Predposledný natočili poriadne dávno, akoby predpovedal budúcnosť!


Toy Story 3 (2010)

Nebol by to rebríček najlepších animovaných filmov, keby nám tu chýbala séria Toy Story. Prvý diel z roku 1995 priniesol svetu 3D animáciu, na ktorú okamžite naskočili všetky ostatné animované štúdiá. My ti však odporúčame tretiu časť, ktorá okrem mladého publika zaujme aj staršie ročníky a zaručene dojme k slzám každého.

Cesta do fantázie (2001)

Nestarnúci Mijazakiho príbeh, Cesta do fantázie, je veľmi netradičnou dobrodružno-fantazijnou snímkou. Neodohráva sa tu boj medzi dobrom a zlom a naša hlavná hrdinka nemá ani nadprirodzené schopnosti. Ponúka však úžasné vízie a svet mágie, aký si ešte zaručene nevidel.

Rango (2011)

Rango je animovaná kovbojka, ako sa patrí. Zelený chameleón jedného dňa vypadne z auta svojho majiteľa a ocitá sa v pustej divočine plnej nástrah a nepriateľov. Po prestrelke v neďalekej dedine sa z Ranga stáva šerif a spoločne so svojimi novými priateľmi sa púšťa do svojho prvého akčného dobrodružstva.


Rebríček 30 najlepších filmov s vesmírnou tematikou: Klasika aj novinky, ktorý si dnes večer pustíš?


Spider-Man: Paralelné svety (2018)

Zabudni na Parkera. V tom príbehu je hlavným hrdinom Miles Morales. Spoločne s dobrým priateľom Petrom sa musí stať Spider-Manom, ktorý vie ochrániť New York pred všemožnými nástrahami. Multiverse sa však otvoril a partia hrdinov musí zastaviť Fiska pred tým, ako zničí celý Brooklyn. Tento pavúčí muž si odniesol aj Oscara za najlepší animák.

Medvedie srdce (2003)

Trojica indiánskych bratov žije v lesnej osade. Každý z nich obdrží svoj špeciálny totem, ktorý ho spája s jedným druhom zvieraťa. Keď je jeden z bratov zabitý medveďom a iný sa zver rozhodne nájsť a zabiť, kúzlom sa zmení na rovnakú príšeru. Chlapec v podobe medveďa, svojho totemu, musí pochopiť, čo je láska, šťastie a priateľstvo.

Hore (2009)

Carl kedysi predával balóny, dnes už ako deduško musí opustiť svoj domov kvôli investorom z centra mesta. V tej chvíli za ním príde skaut Russell. Carl neváha, vezme mladíka do domu a spoločne s tisíckami balónov opúšťa svoje rodné miesto aj s celým domom. Starček musí splniť dôležité želanie, ktoré kedysi sľúbil.


Rebríček 30 najlepších filmov natočených podľa kníh: Krvilačné horory aj sladká romantika – budú hrané lepšie ako písané dielo?


Psí ostrov (2018)

Japonským súostrovím sa šíri nebezpečná psia chrípka. Hrozí, že sa zo štvornohých miláčikov prenesie na ľudí, a preto starosta nariadi, aby boli všetky psy izolované na neďalekom ostrove. O necelý polrok neskôr pristane na tomto ostrove malé lietadlo a vystúpi z neho mladý Atari. Chce nájsť svojho strateného psa a zistiť, či je chrípka skutočne tak nebezpečná, ako starosta hovorí.

Leví kráľ (1994)

Mladé levíča, Simba, je následník trónu zvieracej ríše, ktorú práve spravuje jeho otec. Po nepríjemných okolnostiach je však starý kráľ mŕtvy a mláďa sa ocitá vo vyhnanstve. Spoznáva nových priateľov a nachádza aj životnú lásku. Jeho miesto je však na tróne, a preto je súboj medzi dobrom a zlom nevyhnutný.

Mary a Max (2009)

Mary je mladé dievča žijúce a Austrálii. Jedného dňa nájde v zozname na pošte adresu istého staršieho pána Maxa z ďalekého New Yorku. Začnú si spoločne písať, no časom ich vzdialený priateľský vzťah naberie iné obrátky. Mary a Max je skutočný príbeh, ktorý ťa rozosmeje, dojme aj rozplače, no najmä navedie k zamysleniu.


Rebríček 30 najlepších filmov z dielne Netflixu: Z tohto pestrého mixu si vyberie naozaj každý, ktorý si dnes pustíš ty?


Rodinka úžasných (2004)

A máme tu ďalší majstrovský film štúdia Pixar. Parrovi sú neobyčajne obyčajná rodinka. Bob pracuje ako účtovník, jeho žena je na materskej dovolenke a spoločne okrem novorodenca vychovávajú aj dve školopovinné deti. Pred svetom skrývajú superschopnosti, ktoré však, keď na to príde, budú musieť použiť na záchranu svojej rodiny.

Princezná Mononoke (1997)

Po Ceste do fantázie musíme spomenúť aj ďalší skvelý kúsok od Hajao Mijazakiho. Tento príbeh hovorí o princovi, ktorý je zasiahnutý smrtiacou kliatbou a rozhodne sa vyhľadať liek. Pri svojom pátraní narazí na úžasný svet, ktorého sa stane súčasťou. Zamiluješ si nielen anime formu, ale aj rozmanitý svet plný skvelých nápadov.

WALL-E (2008)

Stroj s značením WALL-E upratuje planétu Zem, ktorá je po ľuďoch zničená a zdevastovaná. Jeho jediným parťákom je šváb. Z rutiny ho jedného dňa vytrhne vesmírna loď, ktorá pristane na Zemi. Niekto poslal inteligentného robota, Evu, aby skúmal životné podmienky na Zemi. Ich stret zmení nielen WALL-E-ho osamelosť, ale aj celé smerovanie ľudskej civilizácie.

Zdroj: hashtag.sk, CinemArt, ČSFD, IMDb
Odporúčame