Netflix znova vsadil na čiernobiely film: Malcolm & Marie ti predstaví romantický žáner, ako si ho ešte nevidel

Záber z filmu Malcolm & Marie

Malcolm & Marie ti predstaví romantický žáner, ako si ho ešte nevidel (Zdroj: Netflix)

#Začiatkom februára zavítal na streamovaciu stanicu Netflix nový film s názvom Malcolm & Marie. Aj keď u nás okolo neho nebol veľký rozruch, v Amerike sa pokladá za snímku, ktorá na poslednú chvíľu môže zamiešať karty v hre o Oscara. Komorná romantická dráma nie je zrovna to, čo Netflix často vyprodukuje, ver mi však, že v takejto podobe si ju ešte nevidel.


Netflix si pre teba vo februári pripravil viac filmov ako seriálov: Ktorý z nich si vyberieš na sledovanie ty?


Jedna noc v živote dvoch milencov

Malcolm a Marie Elliotovci sa vrátili domov z premiéry filmu, ktorý Malcom napísal a zrežíroval. Marie však nie je spokojná s manželovou ďakovnou rečou a preto sa začne správať čudne. Film sleduje časové obdobie niekoľkých hodín, počas ktorých si obaja prejdú rôznymi výčitkami vo vzťahu, klamstvami a pravdami, utrpením, ale aj pochopením.

Malcolma hrá nominant na Zlatý Glóbus John David Washington, syn slávneho oscarového Denzela. Johna iste poznáš z nedávnych filmov BlackKklansman či Tenet. Do postavy mladej Marie bola obsadená držiteľka ceny Emmy Zendaya, hviezda seriálu Euphoria a filmov The Greatest Showman a Spider-Man: Far From Home.

Záber z filmu Malcolm & Marie
Všetko sa točí okolo dvoch postáv (Zdroj: Netflix)

Film o láske, o filme a o láske k filmu

Takto, Malcolm & Marie nie je ani tak romantickým filmom. Ide skôr len o definíciu, aby si vedel, čo čakať. Jeho koncept by som prirovnal k Blue Valentine či Marriage Story. Áno, oba sú romantickými filmami, prednostne však nejde o lásku ako takú. Vyskytujú sa tu síce rôzne milostné scény, nebudú centrom tvojej pozornosti.


Poznáme nominácie na Zlaté Glóbusy: Netflix totálne dominuje nad konkurenciou, pozri si prehľad nominovaných


Okrem lásky sa snímka sústreďuje aj na film, ktorý Malcolm vytvoril. Vďaka nemu sa v dome strhne debata, ktorá ti predstaví ich osudy a vzájomné stretnutie. Všetko sa dozvedáš včas, takže sa nemusíš báť, že ak si niečo prepočul, už filmu nepochopíš. Ak ťa bavia filmové recenzie, či už ich písanie alebo čítanie, vo filme nájdeš hneď niekoľko zábavných easter eggov.

Záber z filmu Malcolm & Marie
Vo filme zahviezdila aj Zendaya (Zdroj: Netflix)

Silné jadro projektu

O réžiu a scenár filmu sa postaral Sam Levinson, tvorca spomínaného seriálu Euphoria. Ak si fanúšikom projektov, v ktorých vieš nájsť viac, ako je povedané hercami, si na správnom mieste. Malcolm & Marie v sebe skrývajú obrovské jadro, ktoré je ako tlčúce srdce celého projektu. A tou sú práve výborne napísané postavy.

Okrem dvojice Malcolma a Marie vo filme nikoho iného neuvidíš. Obe postavy teda dostali obrovské množstvo času, ktorý strávia v divákmi. Každý z nich má v hádkach svoje argumenty a divák si nikdy nevyberie, na ktorú stranu sa postaví. V tomto ohľade vyhlasujem, že herci sa vďaka scenáru správajú ako skutoční ľudia. Po dopozeraní som mal pocit, akoby som oboch roky poznal.

Záber z filmu Malcolm & Marie
Na svoje si prídu hlavne milovníci artovej produkcie (Zdroj: Netflix)

Atmosféra starého filmu v novom šate

Nie len vďaka čiernobielemu obrazu, ale najmä vďaka skvelým kamerovým uhlom a dlhým záberom budeš mať pocit, že príbeh sa odohráva niekedy na konci 80. rokoch. Potom však postavy vytiahnu nový iPhone. Táto snímka v sebe skrýva nostalgický nádych, vďaka ktorému sa radí medzi špecifické.


RECENZIA Vanessa Kirby sa snaží vyrovnať s nepodareným domácim pôrodom: Ako sa podaril film Pieces of a Woman od Netflixu?


Po strihovej stránke ti môžem povedať, že po dopozeraní by som vedel do skicáru nakresliť dom hlavných postáv zvnútra. Stačí? Strih je proste výborný. Vie, na čo sa má v hádke či v uzmierení zamerať a čo ti má kedy povedať. Pri rýchlejšou strihaní by si mohol byť zmätený a pri pomalšom zasa unudený. Technická stránka je doslova tip-top.

Záber z filmu Malcolm & Marie
Malcolm & Marie rozhodne nie je film pre každého (Zdroj: Netflix)

Reakcie publika

Nie každý však Malcolm & Marie ocení. Podľa prvých recenzii je film zhadzovaný, pretože je nudný, nezaujímaný alebo dokonca zlý. Ak ti toto niekto povie, vedz, že ho ešte nevidel, nedopozeral alebo nepochopil. Aj keď na plné porozumenie nepotrebuješ byť Sherlock, budeš potrebovať trocha empatie a znalosť filmovej reči.

Osobne si myslím, že aj keď nejde o majstrovské dielo, ide jednoznačne o nadpriemer. Tento Netflix film však nechcem odporučiť každému. Ak máš rády komorné romantické drámy, zaujímavé dialógy, a chceš si otvoriť obzory v oblasti nakrúcania filmu, nech sa páči. Ak nie, snímka ťa nezaujme. Šancu jej ale môžeš dať.

Hodnotenie: #####

P.S.1: Si milovník artových filmov? Pridaj si k môjmu hodnoteniu o jeden bod naviac.

P.S.2: Ak vlastníš televíziu s podporou HDR, využi túto technológiu. Kontrast čiernej a bielej tu vyzerá doslova úžasne.

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame