RECENZIA King Richard je športová dráma, na ktorú sme roky čakali: Získa Will Smith svojho prvého Oscara?

King Richard je skvelý športový film

King Richard je skvelý športový film (Zdroj: Warner Bros.)

#Už sme naozaj unavení zo samých superhrdinských a podobných akčných filmov. Tento rok sa im napriek tomu darí a snažia sa priniesť niečo nové. Nič sa však nevyrovná športovej dráme, ktorú sme v kinách nevideli dlhé roky. A tobôž nie tenisovú. Film King Richard hovorí príbeh dvoch dievčat, Sereny a Venus Williamsových, ktoré navzdory vysokým bariéram mierili ambíciami do nebies.


RECENZIA Čo sme čakali, to sme dostali: Z najdrahšieho filmu dielne Netflix je scenáristická katastrofa


King Richard a jeho talentované dcéry

Richard Williams, tréner a otec svetovo preslávených tenistiek Venus a Sereny, má geniálny plán, ako dostať svoje dcéry z ulíc Comptonu v Kalifornii na svetovú tenisovú scénu. Tvrdý tréning a rozplánovaný denný režim z nich má spraviť víťazky Wimbledonu. Hlboko dojemný príbeh ukazuje silu rodiny, vytrvalosť a nezlomnú vieru, ako prostriedok k dosiahnutiu nemožného.

Športový film má vždy niečo do seba. Spomeň si napríklad na Rockyho, jeho nepriame pokračovanie Creed, komorný Moneyball, Orol Eddie či Aronosfkeho Wrestler. Tento typ snímok vždy mieri na vysoké hodnotenia od divákov aj kritikov, ale aj na niekoľko pekných ocenení. Vidieť na veľkom plátne tenisový film, to je už iná káva. Osobne milujem tenis, niekoľko rokov som ho aktívne hrával a dnes nepremeškám žiadny veľký duel.

Pred návštevou kina som ani nevedel, že o réžiu sa postaral mladý Reinaldo Marcus Green. Jeho prvý vysoko rozpočtový film napísal Zach Baylin, taktiež nováčik v tomto odvetví. Nechcelo sa mi preto ani veriť, čo som v kine zažil. Zo sály som odchádzal s rovnakým pocitom ako z Bohemian Rhapsody či Le Mans ‘66. King Richard nemá jediné hluché miesto, jediný zlú scénu a jediný nudný moment. Neuveriteľné. A o to všetko sa postarali neskúsení režisér a scenárista.

Sestry Williamsové si musia svoje miesto vo svete tvrdo vybojovať
Sestry Williamsové si musia svoje miesto vo svete tvrdo vybojovať (Zdroj: Warner Bros.)

Bez debaty oscarové herecké výkony

Asi ti nemusím pripomínať, že hlavnú úlohu si strihol Will Smith. Neviem si predstaviť nikoho iného, kto by túto rolu zvládol lepšie. Will využíva všetko, čo sa o herectve doteraz naučil. Dá sa tu hovoriť o oscarovej nominácii? Nie, tu sa hovorí o oscarovom výkone. Ak Will nezíska svoju prvú zlatú sošku (zatiaľ v tejto kategórii nemá konkurenciu), čaká nás rovnako trápny moment ako v roku 2014, keď DiCaprio nevyhral Oscara za Vlka z Wall Street.

Musím však povedať, že Will Smith mi z hereckej stránky nijako nevytŕčal. Prečo? Pretože všetci, každý jeden herec a každá jedna herečka podali uveriteľné výkony a Willovi sa vyrovnali. Smith je tu niečo ako oporný pilier pre všetkých. Saniyya Sidney (Venus) a Demi Singleton (Serena) síce majú za sebou už zopár projektov, ale King Richard bude ich kariéru zdobiť ako doteraz žiadny. Aj keď väčšinu času sa sústredíme na Venus (čo je pochopiteľné), obe vedia dostať zo svojho hereckého talentu maximum.

Will Smith si zaslúži Oscara
Will Smith si zaslúži Oscara (Zdroj: Warner Bros.)

Akoby si bol na kurte…

Čo ti treba povedať o technickej stránke? Film zastrešuje Warner Bros. a stál ich 50 miliónov dolárov. To je mimochodom raz toľko oproti štvorročnému Súboju pohlaví. Samozrejme, že pôsobí maximálne autenticky. Kamera sa počas hry sústreďuje viac na polodetaily postáv, ale nebojí sa odstúpiť a ukázal celý kurt. Parádny je aj zvuk. Doslova cítiš každý pohyb hráčok, každý odraz a každý fifteen. Zažiť film v Dolby Atmos bol naozaj zážitok a ak máš podobnú kinosálu v blízkosti bydliska aj ty, nebudeš ľutovať.

Zvukovú stránku však krásne dokresľuje aj hudobný doprovod Krisa Bowersa. Po Zelenej knihe si pripíše ďalší oscarový film (áno, na Oscary sa tento príbeh zaručene dostane) a osobne mu prajem aj nomináciu, aj keď tento rok je v kategórii poriadna konkurencia. Film má takmer dve a pol hodiny a je nakrútený a nastrihaný bravúrne. Ani som si neuvedomil, kedy ten čas ubehol a bolo po zážitku.

Tenisové scény si zamiluješ
Tenisové scény si zamiluješ (Zdroj: Warner Bros.)

Film pre (ne)fanúšika tenisu a športu všeobecne

Možno sa pýtaš dôležitú otázku: je tento športový film aj pre mňa, ak športu príliš nefandím? Moja odpoveď je: určite áno. King Richard nie je čistokrvný športový film. V prvom rade ide o drámu, v ktorej sa hovorí o odhodlaní, nevzdávaní sa, odvahe, rešpekte a správnom rozhodnutí. Vo svojom srdci by fungovala, aj keby si vystihol všetky tenisové sekvencie. Nuž ale práve tie dodávajú filmu identitu a odlišujú ho od ostatných.

V prípade, že aj ty už mám po krk tradičných kino filmov, King Richard ťa určite poteší. Tento rok bude mať Akadémia ťažké rozhodovanie, verím však, že niekoľko nominácii sa mu ujde (zvuk, strih, herec a zrejme aj film). Slovenské kiná dnes čelia ťažkej situácii. Využi šancu, kým ju máš. Či už si fanúšik športu alebo kvalitnej drámy, najlepšie oboch, čaká na teba jeden z najintenzívnejších kultúrnych zážitkov roka.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Cinemax
Odporúčame