RECENZIA Duna je audiovizuálny zážitok roka: Prečo sme jej teda neudelili plný počet bodov?

Duna je nekompromisný audiovizuálny zážitok roka

Duna je nekompromisný audiovizuálny zážitok roka (Zdroj: Warner Bros.)

#Najepickejší film posledných rokov sa po takmer ročnom odklade konečne dostal na plátna našich kín. Duna mala mať všetko, čo od nej diváci čakali – skvelý príbeh, zaujímavé postavy, krásnu kameru, parádnu hudbu, ale aj dokonalé efekty. Nie všetky tieto superlatívy sme však skutočne aj dostali. Prečo sme nakoniec Dune neudelili plné hodnotenie?


RECENZIA Vykašli sa na Venoma a naskoč do sedla: The Last Duel od Ridleyho Scotta ašpiruje na film roka!


Atreidesovci preberajú velenie

Paul Atreides je mladý muž s výnimočným darom, ktorému bol predurčený osud, akému nemôže celkom porozumieť. Musí sa dostať na najnebezpečnejšiu planétu vesmíru Arrakis, aby zaistil bezpečnú budúcnosť pre svoju rodinu a svoj ľud. Práve tam je možné nájsť vzácnu komoditu – korenie, ktoré dokáže odomknúť plný potenciál človeka.

Paul a jeho rod však nie sú jedinými, kto si robí na planétu a jej zásoby nárok. Črtá sa konflikt, v ktorom prežijú len tí, ktorí dokážu čeliť svojmu strachu. Duna od spisovateľa Franka Herberta uzrela svetlo sveta v knižnej podobe už v roku 1965. V 80. rokoch sa ju neúspešne snažil zadaptovať David Lynch a po takmer štyroch desaťročiach sa o to znova pokúša Denis Villeneuve. Tentokrát do úloh dosadil hviezdy ako Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Issac, Zendaya, Jasom Momoa a mnoho ďalších.

Tohtoročná adaptácia kopíruje svoju predlohu skutočne verne. Fanúšikovia knihy si užijú rozhovory akoby vystrihnuté z predlohy a nováčikovia v tejto galaxii nebudú určite stratení. Dej si dáva na čas a snaží sa svoju problematiku rozoberať postupne. Priestor tu dostane takmer každá dôležitá postava. Príbeh však ľahko zatieni technická stránka filmu.

Hlavnú postavu Paula si zahral Timothée Chalamet
Hlavnú postavu Paula si zahral Timothée Chalamet (Zdroj: Warner Bros.)

Technicky nekompromisné

Ak chodíš do kina prioritne kvôli efektom, kamera a hudbe – toto je niečo pre teba. Technicky hovoríme o audiovizuálnom zážitku roka. Počas dva a pol hodinovej spotáže skutočne navštíviš inú galaxiu. Kamera vždy vie, kde má stáť a čo má snímať. Rovnako dobre sa pracuje aj so strihom. Žiadna scéna netrvala prehnane dlho. Napriek tomu sa zrejme nájdu diváci, ktorí sa v sedadle budú netrpezlivo hmýriť, pretože kým príde na akciu, poriadne sa načakáš. Filmu dominuje estetika, nie akčné scény.

Duna si brúsi zuby na množstvo oscarových kategórií. Jednou z nich bude aj hudba Hansa Zimmera. To, čo nám na novej bondovke chýbalo, Zimmer doručil tu. Hudba je skvelá a každý rod má svoje typické skladby. No a čo k efektom? Duna si za ne pôjde po Oscara. Od nového Blade Runnera som nevidel lepšie vizuálne efekty ako práve tu. Villeneuve jednoducho vie, do akého šatu má baliť svoje filmy. Len škoda, že tie najlepšie shoty sme videli už v traileroch.

Digitálne efekty si pravdepodobne pôjdu po Oscara
Digitálne efekty si pravdepodobne pôjdu po Oscara (Zdroj: Warner Bros.)

Nesfilmovateľná kniha?

Je len málo kníh, o ktorých sa hovorí, že sú nesfilmovateľné. Kedysi medzi ne patrila aj trilógia Pán Prsteňov a aha – teraz je z nej najoceňovanejšia a najobľúbenejšia filmová trilógia všetkých čias. Duna je však podľa mňa skutočne zakliata. Príbeh sa síce točí okolo konfliktu medzi dvomi znepriatelenými rodinami, avšak gro spočíva v samotnej planéte Arrakis, jej ekológii, faune a flóre. Scenár sa tomuto aspektu nevenuje dostatočne hlboko. Ak teda chceš vedieť viac, musíš siahnuť po knihe.

S filmom mám jediný problém – ale zato veľký. Na 155 minútach dokázal Villeneuve sfilmovať „len“ prvú polovicu prvej knihy. To by možno nebol až taký problém, avšak niekoľko podstatných vecí, ktoré sa v knihe na prvých 200 stranách udejú a zaznejú, tu chýba. Verím, že tvorcovia ich nevystrihli, ale nechávajú si ich do druhého dielu. Kvôli tomuto rozhodnutiu však film nešliape ako hodinky, len sa tak pomaly sype.

Bohužiaľ, Duna nie je tak konzistentná, ako by mohla a zrejme aj mala byť. Ak si ju čítal, vieš, že ťa ešte čaká veľa zaujímavých pasáží a dotiahnutie ešte neodhalených momentov. Lenže keď si knihu nečítal, Duna ti môže prísť ako obsahovo slabý film, ktorý si len uhladil piesoček pre svoje pokračovanie. Ja ako čitateľ sa snažím pochopiť oba tábory, toto je však chyba na kráse, ktorá ma prinútila nehodnotiť film plným hodnotením. Zatiaľ.

Na režisérsku stoličku si tentokrát sadol Denis Villeneuve
Na režisérsku stoličku si tentokrát sadol Denis Villeneuve (Zdroj: Warner Bros.)

Film, ktorý na dozretie potrebuje čas

Pozri sa na filmografiu Deniho Villeneuvea. Máloktorá z jeho snímok bola okamžitým filmovým hitom. Blade Runner 2049, jeden z najlepších filmov roka 2017, dokonca v tržbách prepadol. Bojím sa, že ani Duna na seba nezarobí. Druhým dychom si ale myslím, že dvojky sa predsa len dočkáme, pretože Warner Bros. plánuje nakrútiť aj seriál z prostredia Arrakisu, ktorý by pri prípadnom nedokončení hlavného príbehu určite divácky nezabodoval.

Ak sa ti film na prvú v kine zapáči, dobre pre teba. Ale ak nie, daj mu čas a možno o rok, možno o dva tomu tak bude. Villeneuve nakrútil naozaj dobrý film. Trochu mi však vadilo, že obsahovo nie je tak sýty ako mal byť. Do konca roka v kinosálach už neuvidíš atraktívnejší blockbuster, a preto ti odporúčam naňho zájsť a podporiť našich distribútorov a kiná. Si z okolia Bratislavy? V tom prípade určite skoč do IMAX-u, v ktorom som bol aj ja. Neoľutuješ.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Cinemax
Odporúčame