RECENZIA Do kín prichádza animovaný príbeh z talianskej riviéry: Oplatí sa vidieť novú pixarovku Luca?

Do kín prichádza najnovšia pixarovka Luca

Do kín prichádza najnovšia pixarovka Luca (Zdroj: Disney)

#Ak je v kinách novinka od animovaného štúdia Pixar, vždy ide o menší filmový sviatok. Tento týždeň do slovenských kinosál prišla snímka Luca o chlapcovi, ktorý skrýva svoju skutočnú identitu. Fanúšikovia animovaných filmov by teda povinne mali zájsť do kina – pokračuje však Pixar vo svojej tradičnej krasojazde?


RECENZIA Tiché miesto 2 je skvelým pokračovaním poriadneho napínáku: Dostalo nás na plnej čiare!


Taliansko v tvojom kine

V krásnom romantickom prostredí talianskej riviéry sa odohráva nepravdepodobné, ale o to silnejšie priateľstvo medzi chlapcom a morskými príšerkami prezlečenými za človeka. Luca je vlastne morská príšera. Žije na dne mora, celé dni pasie rybie ovečky a jeho rodičia mu zakazujú akékoľvek výlety na pobrežie. Jedného dňa Lucu upúta zvláštny objekt, ktorý ho na spomínaný breh dovedie.

Spoločne s tajomným chlapcom Albertom zisťuje, že jeho druh sa po vynorení z vody mení na ľudskú bytosť. Letné dobrodružstvá ich dovedú až k mestečku Partorosso. Miestni obyvatelia tu plánujú tradičnú súťaž v plávaní, bicyklovaní a jedení cestovín. Popri tom však spriadajú plány, ako dostať morské príšery raz a navždy.

Pixar znova ukázal, že vie vytvoriť netradičné priateľstvá. Postavy aj príbeh fungujú. Čo je však dôležitejšie – dejové zvraty neočakávaš, len škoda, že prichádzajú až v druhej polovici filmu a treba na nich dlhšie čakať. Hlavným motívom príbehu je však dospievanie. Sám režisér Enrico Casarosa, dlhoročný kreatívny umelec v Pixare povedal: „Tento film je o priateľstvách, ktoré nás menia. Zároveň je to magický príbeh o dospievaní a o spomienke na ľudí, ktorí nás formovali po ceste životom v detstve.“

Chlapec Luca sa vo vode mení na morskú príšeru
Chlapec Luca sa vo vode mení na morskú príšeru (Zdroj: Disney)

Technicky opäť bezchybné

Čo ťa budem naťahovať – Luca je nádherne animovaný film. Aj keď to v prvých morských sekvenciách nemusí vyzerať ako prvotriedna animácia a renderovanie, daj tomu chvíľu čas. Napriek tomu si myslím, že nedávna oscarovka Duša ma odpálila viac. Luca nechce pôsobiť fotorealisticky, skôr ako dokonalý letný sen, a tak sa ho chopili aj animátori.

Skvelá je aj zvuková stránka filmu. Nazvučenie je kvalitné ako v hranej snímke. Zaručene ťa dostane aj hudobný soundtrack Dana Romera, ktorý s Pixarom spolupracuje po prvýkrát. Ladné tóny ťa ihneď prenesú do prímorského mestečka. Hudba vie v krušných chvíľach zaútočiť aj na emócie a v závere filmu sa jej to aj kvalitne darí. Snímka však ani zďaleka nie je príbehovo tak dokonalá ako jej technická stránka.

Luca nájde na súši svojho najlepšieho kamaráta Alberta
Luca nájde na súši svojho najlepšieho kamaráta Alberta (Zdroj: Disney)

Niečo tomu jednoducho chýba

Pixar je okrem technickej dokonalosti známy aj kvalitným príbehom. Luca ale nie je tak silná pixarovka, ako zrejme očakávaš. Dej veľmi kolíše – jedna pasáž ťa bude baviť, iná nie. Niekedy prídu veľké zvraty, pri ktorých ťa chytí za srdce, inokedy je niekoľkominútová pasáž hodná vystrihnutia z projektu. Nie je to pixarovka, na aké sme boli za posledné roky zvyknutí a kvalitatívne by som ju porovnal skôr s Hľadá sa Dory alebo Dobrým dinosaurom.

Tam, kde Luca kvalitatívne končí, animáky V hlave, Hore alebo nedávna Duša len začínajú. Majú skvelo vystavané netradičné postavy a čo je najdôležitejšie, komplexný svet. Luca pôsobí akosi bezducho. Po pár morských sekvenciách si okukáš more a po pár mestských sekvenciách si okukáš mesto. Prostredie sa v podstate nezmenení počas celej stopáže filmu a po hodine sedenia si v kine budeš pripadať ako v dlhotrvajúcom sne.

Luca trávi leto v talianskom prímorskom mestečku Portorocco
Luca trávi leto v talianskom prímorskom mestečku Portorocco (Zdroj: Disney)

Na dovolenku do kina

Ak plánuješ návštevu svojho kina, nebudem ťa od nej vôbec odrádzať. Luca má čo povedať, obsahuje rôzne metafory či narážky a na svoje si prídu aj lovci pixarovských easter eggov. Priprav sa však na to, že nedostaneš tak kvalitný príbeh ani animáciu, akú sme videli za posledné roky. Na druhú stranu, nejde ani o krok späť. Musíš sa naladiť na tú správnu vlnu, neočakávať nemožné a uspokojivý výsledok sa dostaví.

Ja som však čakal viac. Nechcem povedať, že som odchádzal zo sály sklamaný, ale neodchádzal som ani nadšený. Ak si fanúšik animovaných filmov, určite si snímku užiješ. Odporúčam zájsť aj mladším deťom, ale aj dospelým, Pixar totiž znova doručil zábavu pre všetky vekové kategórie. Ak však ale čakáš prepracovanejší animák, počkaj si na Rayu a posledného draka, ktorá príde začiatkom júla.

Hodnotenie: #####

P.S.: Dúfam, že ťa neodradí slovenský dabing – originálnu verziu naše kiná neponúkajú. Dabing je však veľmi dobrý.

Zdroj: hashtag.sk, Cinemax
Odporúčame