Rebríček 30 najlepších filmových pokračovaní: Najznámejšie pecky, ktoré boli lepšie ako originál?

spider man

Film Spider Man sme v našom výbere nemohli vynechať (Zdroj: Columbia Pictures)

#Milujeme, keď v kinách po dlhom čase uvidíme originálny film, ktorý nás prinúti zamyslieť sa, uvažovať inak a zmení nám podľa na život. Čo ale máme ešte radšej? Keď vidíme pokračovanie skvelého originálneho filmu a tento sequel nám ešte viac predstaví svet, postavy a vlastne všetko, čo na ňom milujeme. Dnes ti ponúkneme rebríček najlepších sequelov a ak si náhodou ešte niektorý z nich nevidel, mal by si sa čo najskôr poponáhľať.


Rebríček 30 najlepších filmov podľa skutočných udalostí: Dobre si ho odlož, určite sa ti ešte zíde!


Mission: Impossible – Fallout (2018)

Akčná séria Mission: Impossible si už prešla všeličím – výbornou jednotkou, nevydarenou dvojkou a množstvom mierne nadpriemerných pokračovaní. Zatiaľ posledný diel s podtitulom Fallout je však iná šálka kávy. Dve a pol hodiny šialenej akcie s Tomom Cruisom je povinnosťou každého milovníka akčného žánru.

Dobrý, zlý a škaredý (1966)

Zrejme o tom ani len netušíš, ale Dobrý, zlý a škaredý je tretím dielom westernovej trilógie Sergia Leoneho. Neboj sa, môžeš ho napriek tomu sledovať aj ako samostatne stojaci film. A rozhodne by si to mal urobiť čo najskôr – nie nadarmo sa táto legendárna klasika radí k tomu najlepšiemu, čo western žáner kedy ponúkol.

Star Wars V: Impérium vracia úder (1980)

Prvé Star Wars, teda epizóda Nová nádej, zožala v kinách obrovský úspech, nadchla však aj filmových kritikov a z oscarovej ceremónie si odniesla 6 zlatých sošiek. Jej pokračovanie je ale skutočným klenotom v sci-fi žánri. Okrem výborného príbehu a obľúbených postáv ponúka aj krásnu kameru, prelomové efektu a nezabudnuteľný hudobný podkres Johna Williamsa.

The Dark Knight (2008)

Christopher Nolan začal snímkou Batman začína jednu z najlepších trilógii, aké v modernej kinematografii poznáme. Mnohí ti ale potvrdia, že vrcholom jeho tvorby je práve sequel Temný rytier, v ktorom sa Batman v podaní Christiana Bala postaví obávanému Jokerovi. The Dark Knight je prvá komiksovka, ktorá vyhrala Oscara v hereckej kategórii (Heath Ledger).

Blade Runner 2049 (2017)

Kultové filmového dielo Blade Runner dostalo pred pár rokmi pokračovanie od Denisa Villeneuva. Ridley Scott ostáva v úzadí ako producent a na plátne sa mihne Villeneuvova predstavivosť. Tentokrát si hlavnú úlohu strihol Ryan Gosling a spoločne s Harrisonom Fordom sa vydávajú rozlúsknuť ďalšiu záhadu v našom futuristickom svete.

Pán Prsteňov: Návrat kráľa (2003)

Pán Prsteňov je dnes už legenda filmového plátna. Kvalita všetkých troch dielov je skutku famózna, ale tretia časť – to už je o niečom inom. Štvorhodinový extended cut režiséra Petera Jacksona je povinnosťou každého fanúšika kinematografie. Ak si náhodou jeden z tých, ktorých Pán Prsteňov obišiel, tak vieš, čo si dnes pozrieš.

Shrek 2 (2004)

Shrek je prvým animovaným filmom, ktorý získal Oscara v kategórii najlepší animovaný film (porazil dokonca aj pixarovku Príšerky, s.r.o.). Tvorcovia pri pokračovaní vsadili na nekompromisný humor a okorenili ho satirou na dnešný filmový šoubiznis. Čakajú ťa vtipky na úkor Hollywoodu, ale aj návrat k zábavným rozprávkovým postavám.


Rebríček 30 najlepších filmov s vesmírnou tematikou: Klasika aj novinky, ktorý si dnes večer pustíš?


Krstný otec II (1974)

Pôvodný Godfather sa stal ihneď po svojom vydaní nestarnúcou klasikou a dnes sa o ňom hovorí ako o jednom z najlepších filmov všetkých čias. To isté ale platí aj o jeho pokračovaní, v ktorom okrem dospievania donovho syna Michaela vidíme aj príbeh o tom, ako sicílska mafia zapustila svoje korene v Amerike.

Mad Max: Fury Road (2015)

Po 30 rokoch sa fanúšikovia pôvodnej trilógie Mad Max dočkali pokračovania. To bola vtedy filmová udalosť! Skvelý sequel s Tomom Hardym zrejme nesklamal nikoho – je plný akcie, napätia, skvelej hudby či kamery a nepochybne ho zdobí aj prepracovaný scenár. Ak sa pustíš na túto zbesilú cestu, už niet cesty späť.

Captain America: The Winter Soldier (2014)

Zastúpenie z dielne Marvelu nám tu, samozrejme, nemôže chýbať. The Winter Soldier ukázal sérii správny smer, ktorého sa Marvel až do tretieho Captaina Ameriku držal. Sequel Steva Rogersa zdobí druhú fázu MCU a jednoznačne ide o jeden z najvydarenejších filmov tohto komiksového štúdio – ak nie vôbec o najvydarenejší.

Harry Potter a väzeň z Azkabanu (2004)

Chris Columbus nám priniesol prvé dva diely sedemdielnej ságy o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi. Tretí film pod taktovkou režiséra Alfonsa Cuaróna ale ukázal správny smer, ktorého sa sága neskôr držala až do konca. Temnejší tón dodali Potterovi určité čaro a Väzeň z Azkabanu je celkovo považovaný za najlepší diel celej série podľa mnohých fanúšikov.

Terminator: Judgement Day (1991)

Prvý Terminátor predstavil futuristický svet, v ktorom stroje ovládli Zem a vyslali ničivého zabijaka do minulosti, aby zabil matku nenarodeného syna. John má totiž v budúcnosti stáť na čele odboja proti nebezpečným strojom. Dvojka posunula tento námet ešte ďalej a predstavila Arnolda Schwarzeneggera v lepšej forme, a konečne na dobre strane.

X-Men: Budúca minulosť (2014)

Marvel popri svojej hlavnej série MCU pracuje aj na X-Menoch. Po spackanej tretej časti by sa možno zdalo, že kvalita tejto série už neporastie, prišla však snímka Prvá trieda a sága akoby sa spamätala. V roku 2014 dorazil na plátna kín film Budúca minulosť – ihneď sa stala hitom, zarobila stámilióny a doteraz je považovaná za najlepších X-Menov.

James Bond: Goldfinger (1964)

Hviezda Sean Connery v snímke Dr. No predstavil charakter Jamesa Bonda vo veľkom štýle. Svojho úspechu sa dočkali aj Srdečné pozdravy z Ruska. Medzi najlepšie Bondovky sa však radí Goldfinger. Staré Bondovky nie sú u nás príliš obľúbené, ale ak začneš práve Goldfingerom, budeš viac ako prekvapený.

Rýchlo a zbesilo 5 (2007)

Áno, Rýchlo a zbesilo je séria, ktorá asi nikdy neskončí. Napriek veľmi kvalitnému prvému dielu si však myslíme, že piaty je najlepšou voľbou na akčný večer. Spoločne v ňom znova spoja sily Vin Diesel a Paul Walker. Tentokrát však stoja proti veľmi nebezpečnému nepriateľovi – samotnému velikánovi Dwaynovi Johnsonovi.


Rebríček 30 najlepších post-apokalyptických filmov: Predposledný natočili poriadne dávno, akoby predpovedal budúcnosť!


Toy Story 3 (2010)

Pixar to jednoducho vie a nezáleží na tom, či ide o originálny projekt alebo pokračovanie ich prvého animovaného celovečeráku. Tretie Toy Story je trochu iné oproti prechádzajúcim dielom. Predstavuje hlavnú postavu Andyho, ktorý sa vzdáva svojich hračiek a opúšťa rodičov. Srdcervúci záver musí chytiť za srdce každého.

Hry o život: Skúška ohňom (2013)

Knižný hit The Hunger Games preletel celý svet a po úspešnej filmovej adaptácii prvej časti bolo jej pokračovanie len otázkou času. A aké pokračovanie to bolo! Katniss a Peeta sa vracajú do arény a o svoje životy budú bojovať proti ostatným víťazom z predošlých rokov. Skúška ohňom je bez pochýb najlepším filmom série.

Star Trek II: The Wrath of Khan (1982)

Khan, geneticky upravený nadčlovek, je po vojnovej porážke vyhnaný na opustenú planétu. Prisahal pomstu kapitánovi Kirkovi a keď sa mu po dlhých rokoch naskytla príležitosť, uteká. Jeho honba za pomstou začína. Star Trek po režisérom Nicholasom Meyerom dostal poriadne grády a stala sa z nej klasika v sci-fi žánri.

Spider-Man 2 (2004)

Pavúčí muž patrí bezpochyby k jedným z najobľúbenejších superhrdinov. Svoju víziu pretavil režisér Sam Raimi do veľmi kvalitnej podoby už prvým filmom s Tobeym Maguireom. Avšak dvojka, ktorá predstavila záporáka Doctora Octopusa, sa radí medzi to najlepšie, čo v žánri nájdeš. Preto sprav pukance a film si proste uži.

Skyfall (2012)

A máme tu Bonda po druhé. Vo filme Casino Royale nám Daniel Craig predviedol, že vo svojom čase nebol nikto schopný stvárniť agenta 007 tak ako on. Oscarový Skyfall však zožal ešte väčší úspech. Kamery sa chopil talentovaný Roger Deakins a spoločne s režisérom Samom Mendesom posunul akčné sekvencie na novú úroveň.

Úsvit Planéty opíc (2014)

Nová trilógia Planéty opíc je jednoducho nezabudnuteľné spracovanie príbehu o opičom druhu, ktorý dostal prípravok na podporu inteligencie. V druhom diely sa naplno chopia nadvlády na Zemou a spustošenú planétu obývajú poslední ľudia. V rozvalinách našej civilizácie prichádza k stretu dvoch kolónii a výsledok môže rozhodnúť o budúcnosti našej rasy.

Indiana Jones a posledná krížová výprava (1989)

Áno, vieme. Prvý Indiana Jones je vynikajúci počin vtedy ešte mladého Stevena Spielberga. Komorne spracovaná snímka však filmovému velikánovi nestačila a do tretice sa rozhodol posunúť hranice svojej fantázie ešte ďalej. Posledná krížová výprava je to pravé orechové, ak hľadáš dobrý mix akcie, napätia, humoru aj dobrodružstva.


Rebríček 30 najlepších hororov posledných desaťročí: Po týchto snáď ani nezaspíš!


Bournovo ultimátum (2007)

Pôvodná trilógia o agentovi bez minulosti je jedno neskutočné akčné špionážne dobrodružstvo. Mohli by sme tu napísať veľa o každom jednom diely, no vyzdvihneme poslednú časť – Bournovo ultimátum. Hlavného hrdinu stvárnil Matt Damon. Tak neváhaj, pozvi priateľov a uži si túto akčnú lahôdku.

Ja, zloduch 2 (2013)

Z animovanej tvorby nám tu jednoducho nemôže chýbať Ja, zloduch od štúdia Illuminations. Prvý diel predstavil zloducha Grua, ktorý na svoje zákerné plány využíva žltých mimoňov. Do cesty sa mu však pripletú tri siroty – dievčatká hľadajúce svoj nový domov. Druhý diel tento zaujímavý svet rozšíril a pridal množstvo nových postáv.

Before Sunset (2004)

Ak máš rád romantické drámy, trilógia Before sa ti riadne vryje pod kožu. Režisérom a scenáristom celého projektu je Richard Linklater, tvorca oscarovky Boyhood. Aj napriek tomu, že ti odporúčame najmä druhý diel, za pozretie stoja všetky tri filmy. Nezabudni na servítku, pretože potečie aj nejaká tá slza.

Superman II (1980)

Máš chuť na niečo podobné ako Man of Steel? V tom prípade skús Supermana v hlavnej úlohe s Christopherom Reeveom. Generál Zod z planéty Krypton sa blíži na Zem a spoločne s ním aj jeho verní bojovníci. Zárukou kvality je aj scenárista Mario Puzo, spisovateľ nezabudnuteľnej mafiánskej trilógie Krstný otec.

Thor: Ragnarok (2017)

Marvel spomenieme aj druhýkrát. Thor je síce jednou z najobľúbenejších postáv MCU, ale až do tretieho dielu nedostal ani veľa priestoru, ani dobrý film. Taika Waititi, scenárista a režisér Ragnaroku, predstavil novú záporáčku Helu, ktorá chce zničiť Thorovu domovinu. Okrem dobrej akcie a návratu známych postáv sa priprav aj na porciu skvelého humoru.

John Wick: Parabellum (2019)

Oba prvé diely Johna Wicka sú podarené akčné filmy. Keavu Reeves je neskutočný stroj na charizmu a svoju osobnosť využil aj v spomínanej akčnej trilógii. Práve tretí diel s podtitulom Parabellum je podľa nás top. Na Wicka je vypísaná mastná odmena, a preto uteká pred každým, kto má o ňu záujem. Korene mafie však šplhajú poriadne hlboko.

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža (2006)

Kto by nemal rád herecké majstrovstvo Johnny Deppa? Pôvodné tri diely Pirátov z Karibiku sú kvalitatívne vyrovnané dobrodružné snímky od skvelého Gora Verbinskeho. Aj tak ale subjektívne vypichneme Truhlicu mŕtveho muža, ktorá vyhrala Oscara za vizuálne efekty a nomináciu si určite zaslúžil aj hudobný skladateľ Hans Zimmer.

Batman sa vracia (1992)

Michael Keaton je skutočne vo forme. Naším posledným tipom je pokračovanie Batmana od režiséra Tima Burtona. V druhej časti musí Bruce Wayne znova oprášiť masku netopierieho muža, aby čelil najväčšej hrozbe, akú kedy Gotham videl. Práve toto je DC vo svojich najlepších rokoch a Warner Bros. by rado vrátilo tieto časy späť.

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD
Odporúčame