Rebríček 30 najlepších filmov natočených podľa kníh: Krvilačné horory aj sladká romantika – budú hrané lepšie ako písané dielo?

Ponúkame ti rebríček najlepších knižných adaptácii

Ponúkame ti rebríček najlepších knižných adaptácii (Zdroj Warner: Bros.)

#V tomto rebríčku si prídu na svoje milovníci kníh. Predstavujeme ti náš výber toho najlepšieho, čo filmoví tvorcovia sfilmovali podľa knižnej predlohy. Vybrali sme pre teba pestrú paletu žánrov, štýlov, spisovateľov, ale aj období, v ktorých boli snímky nakrútené. Mimochodom, vedel si o tom, že najviac príbehov má zadaptovaných kráľ hororu, Stephen King? Konkrétne 36 kníh sa dostalo na strieborné plátno a niektoré sme vybrali aj do nášho rebríčka. Ktorý z nich si večer zapneš ty?


Rebríček 30 najlepších filmov podľa skutočných udalostí: Dobre si ho odlož, určite sa ti ešte zíde!


Zelená míľa (1999)

Začneme práve Kingovou najznámejšou adaptáciou. Zelená míľa bola pôvodne 6-dielna séria, ktorú autor písal pre menší tlačený magazín. Neskôr zjednotil svoj text a ponúkol ho vydavateľovi. Sledujeme v ňom príbeh bachara (Toma Hanksa) počas tvrdých 30. rokov v Amerike. John Coffey prichádza obvinený zo zabitia dvoch malých dievčat. Ukáže sa však, že láska a súcit sa dokážu dostať aj za väzenské múry.

Táto krajina nie je pre starých (2007)

Oscarová adaptácia skvelého autora Cormaca McCarthyho dostala celý svet. Josh Brolin nájde v púšti vystrieľaný gang. Omylom sa však zapletie aj do nepríjemného kolotoča udalostí, ktoré do prinútia opustiť svoj domov a skrývať sa pred nájomným vrahom. Táto krajina nie je pre starých je skvelým filmom, ak chceš o tom, čo sleduješ, aj trochu uvažovať.

Vykúpenie z väznice Shawshank (1994)

A máme tu znova Kinga. Andy je odsúdený za zabitie svojej ženy a jej priateľa a odpykáva si dve doživotia v prísne stráženej väznici Shawshank. Postupne zisťuje, že väzenia nie je len cela a dvor – kto je šikovný, vie sa v rebríčku hierarchie dostať poriadne vysoko. Stále však živí nádej, že sa jedného dňa dostane z väzenia a učiní spravodlivosti zadosť.

Muži, ktorí nenávidia ženy (2011)

Fincher nám pred desiatimi rokmi doručil jednu z najlepších krimi adaptácii, aké sme kedy na striebornom plátne videli. Klasika od švédskeho autora Stiega Larssona hovorí o novinárovi Mikaelovi, ktorý vyšetruje zmiznutie mladej Harriet z rodinného ostrova. Všetky stopy však už dávno vychladli, pretože dievča zmizlo pred viac ako 30 rokmi.

Žiarenie (1980)

King po tretie. Žiarenie je dôkazom toho, čo sa stane, keď majster filmu siahne po knihe od majstra pera. Skvelo zrežírovaná hororová žánrovka má všetko, čo na dobrý film potrebuješ. Jack trávi so svojou rodinou zimu v hoteli Pekná Vyhliadka, kde sa stará o prevádzku zimnej sezóny. Prenasleduje ho však minulosť – ale nie len svoja. Za pozretie stojí aj pokračovanie Doktor spánok s Ewanom McGregorom.


Rebríček 30 najlepších filmov s vesmírnou tematikou: Klasika aj novinky, ktorý si dnes večer pustíš?


Pán Prsteňov (2001 – 2003)

Pán Prsteňov od J. R. R. Tolkiena je klasika medzi klasikami. Ak si nevidel, alebo nečítal jednu z najlepších trilógii medzi filmami aj knihami, neviem, na čo ešte čakáš. Skupina deviatich odvážnych spoločníkov podnikne cestu do Mordoru, aby zničili najmocnejšiu nepriateľovu zbraň – legendárny Prsteň moci. Ak stále nemáš dosť, siahni aj po prequelovej trilógii Hobit.

Krstný otec (1972)

Ak existuje film a kniha, ktoré sa kvalitami vyrovná práve Pánovi Prsteňov, je to Krstný otec od Maria Puza. Mafiánsky triler ponúka tri hodiny toho najlepšieho, čo v žánri môžeš nájsť. Krstný otec Vito Corleone vydáva svoju dcéru, pričom sa zapletie do ostrého súboja s ostatnými gangami, ale aj políciou. Najlepšia obrana je preto dobrý útok. Ak sa ti film/kniha páčili, siahni aj po zvyšných dvoch pokračovaniach.

Pokánie (2007)

Majstrovskú romantickú drámu Pokánie od autora Iana McEwana si pod režisérske krídla vzal Joe Wright. Mladá budúca spisovateľka Briony má až príliš bujnú fantáziu a kvôli svojej neopatrnosti odštartuje tragický príbeh svojej staršej sesternice a jej milenca. Ich vzťah vydrží aj opovrhovanie rodiny, avšak len do chvíle, keď sa osudové chodníčky začnú znova nezadržateľne stáčať.

Trainspotting (1996)

Trainspotting od Irvine Welsha je náročný nie len na čítanie (kvôli zložitému škótskeho slovníku), ale aj na pozeranie. Danny Boyle dal dohromady skvelý ansámbel hercov na čele s McGregorom, ktorí sa snažia vymaniť z depresie a úzkostí silného užívania drog. Prečo vlastne musíme mať prácu, manželku, deti, auto, domov, hypotéku, priateľov…? Snímka sa snaží poprieť život ako ho poznáš, a ukázať ti inú (lepšiu? horšiu?) alternatívu.

Harry Potter (2001 – 2011)

Dostali sme sa až k najznámejšiemu čarodejníkovi široko-ďaleko. Na Harry Potterovi od J. K. Rowlingovej vyrastal asi každý z nás. Nezabudnuteľný príbeh mladej siroty Harryho, ktorý sa pretĺka životnými, ale aj študentskými ťažkosťami na Rokforte, je nemožné nemilovať. Autorka sa vďaka nemu stala najbohatšou spisovateľkou (svojho času) a filmy zarobili v kinách miliardy dolárov.


Rebríček 30 najlepších post-apokalyptických filmov: Predposledný natočili poriadne dávno, akoby predpovedal budúcnosť!


Rozum a cit (1995)

Nebol by to rebríček knižných adaptácií, keby sme vynechali Jane Austinovú. Doktor Dashwood zomiera a zanecháva tak svoju rodinu bez otca. Pani Dashwoodová a jej tri dcéry sa musia vysťahovať z rodinného sídla a ak chcú nadobudnúť imanie, musia hľadať svojich nápadníkov v zradných vodách anglickej šľachty.

Raňajky u Tiffanyho (1961)

Staršia snímka Raňajky u Tiffanyho je rovnomennou adaptáciou knižky od Trumana Capoteho. Nad byt mladej dámy z New Yorku sa nasťahuje šarmantný mladý muž. Holly má o tohto tajomného krásavca záujem, avšak jej minulosť jej bráni vo vzájomnom vzťahu. Ak ti nevadí, že snímka tento rok oslavuje 60 rokov, vrelo ti ju odporúčame.

Pí a jeho život (2012)

Ak si si myslel, že život Pího je skutočný, si na omyle. Snímka Pí a jeho život vychádza z rovnomennej knižky autora Yanna Martela. Avšak aj napriek tomu, že príbeh je len výplodom fantázie spomínaného autora, Pí je skvelý po všetkých stránkach. Chceš trochu polemizovať o živote, o viere, možno o Bohu, či o pravde a lži? Pí a jeho život je presne pre teba.

Mlčanie jahniat (1991)

Zrejme nikto nespochybní fakt, že Mlčanie jahniat je jedným z najzaslúženejších oscarových filmov roka. Autor Tomas Harris v ňom predstavuje postavu Hannibala Lectera, ktorého má civilná agenta FBI Clarice študovať. Lecter jej postupne odhaľuje svoju minulosť a svoje praktiky. Hannibal má však svoj vlastný plán.

Labyrint: Útek (2014)

James Dashner nám nedávno priniesol svieži príbeh o skupinke mladých chalanov uväznených medzi štyrmi vysokými stenami. Thomas je jedným z nich a prišiel do väzenia len nedávno. Udalosti však naberú rýchly spád, keď sa z tajomného výťahu jedného dňa vynorí dievča. Skupina sa rozhodne riskovať a zistiť, čo sa nachádza za vysokými múrmi.


Rebríček 30 najlepších hororov posledných desaťročí: Po týchto snáď ani nezaspíš!


Schindlerov zoznam (1993)

Jeden z najdojemnejších filmov 90. rokov, Schindlerov zoznam, je rovnomennou adaptáciou Thomasa Keneallyho. Skutočný príbeh Oscara Schindlera sa zameriava na obdobie jeho života, počas ktorého sa snažil zachrániť stovky Židov pre istou smrťou, a to aj napriek tomu svojmu nemeckému pôvodu. Snímka ťa rozhodne nenechá chladným, a toto Spielbergovo majstrovské dielo musí oceniť každý.

Terapia láskou (2012)

Nechajme vojnový žáner tak, a pustime sa do romantiky. Bestseller Terapia láskou od Matthew Quicka pobláznil aj slovenských čitateľov. Učiteľ dejepisu Pat si prešiel psychickou krízou a prišiel o všetko. Býva u rodičov, je nezamestnaný a rozvedený. Jedného dňa však stretne Tiffany, záhadné dievča s kopou vlastných problémov.

The Color Purple (1985)

Ak si myslíš, že tu máme príliš veľa Spielbegových filmom, tak áno, máme, pretože sú jednoducho skvelé. Color Purple od Alica Walkerovej sleduje život mladej afroamerickej dievčiny Celie, ktorú zneužil jej vlastný otec. Ako by to nestačilo, jej problémy sa tým len začínajú, a mladé dievča si v krajine zmietanej hnevom vytrpí ešte oveľa viac.

Izba (2015)

Mladý, len 5-ročný Jack od narodenia vyrastá v záhradnom domčeku, ktorému hovorí jednoducho izba. Má jedno stropné okno, jedny zamknuté dvere a nie príliš útulný nábytok. Spoločne s ním tam žije jeho matka, ktorú manžel znásilnil a aj s Jackom zamkol v domčeku. Majú nejakú nádej na útek? Skvelá adaptácia od Emmy Donoghueovej získala Oscara za hlavnú predstaviteľku matky, ktorú stvárnila Brie Larson.

Forrest Gump (1994)

Winston Groom napísal novelu o Forrestovi Gumpovi ešte v roku 1986. O osem rokov neskôr ju Robert Zemeckis oscarovo zrežíroval. Úlohy Forresta sa chopil Tom Hanks, a priniesol tak na strieborné plátna príbeh o síce trochu zaostalom, no neskutočne milovanom Američanovi, ktorý si za svoj život prešiel skutočne všetkým. Priznaj, že si si pri ňom poplakal aj ty.


Rebríček 30 najlepších filmov s vojnovou tematikou: Priprav sa na krvavé scény a poriadne napätie


Odviate vetrom (1939)

Spisovateľka Margaret Mitchellová vydala Odviate vetrom len dva roky pred filmovou adaptáciou, a vyhrala za román Pulitzerovu cenu. Dnes sú kniha aj film považované za klasiky vo svojom žánri. Scarlett zažíva milostný románik v honosnom sídle svojho otca. Jej sen o dokonalom manželovi sa však rozpadá, keď vypukne Občianska vojna. Snímka vyhrala 10 Oscarov vrátane kategórie najlepší film.

Exorcista (1973)

Podobne ako mnoho iných knižných hororových klasík, aj Exorcista je výplodom spisovateľa. William Peter Blatty stojí za jedným z najautentickejších a najzáhadnejších hororových príbehov vôbec. Keď malé dievča posadnuté démonom potrebuje pomoc od profesionála, na miesto je povolaný exorcista s tvárou Maxa von Sydowa. Čo nasleduje ti nemusím hovoriť.

To (2017 – 2019)

Zadaptovať Kingovu tisícstranovú knihu To, sa zdalo ako nemožná úloha. Režisér Andy Muschietti však dokázal, že aj komplexné autorove príbehy majú svoje miesto na veľkom plátne. Dvojdielny filmový hit dokázal zarobiť v kinách služné peniaze, a aj vďaka nemu pozná viac ľudí príbeh o bande mladíkov, ktorí sa rozhodli postaviť nebezpečnému zlu v mestečku Derry.

Klub bitkárov (1999)

Klub bitkárov ti asi nemusíme veľmi približovať. Edward Norton založí spoločne so svojím parťákom Bradom Pittom takzvaný Fight Club, kde si môžu muži vyventilovať svoju úzkosť. Nič však nie je také, ako sa zdá. Poriadnu dilemu nám predstavil spisovateľ Chuck Palahniuk a sfilmoval fenomenálny David Fincher. Pri pozeraní mysli na jediné – nikdy nehovor o Klube bitkárov.


Rebríček 30 najlepších LGBT filmov: Na zoznam sa prepracovali staršie kontroverzné snímky aj hit posledných rokov!


Nezabíjajte vtáčika (1962)

Nezabudnuteľná a hlavne nestanúca knižná klasika od Harper Leeovej, víťazky Pulitzerovej ceny, dostala vynikajúcu filmovú podobu. Mladá Scout trávi leto so svojím bratom Jemom. Ich otec Atticus je ctený právnik a všetka nenávisť miestnych obyvateľov sa sústredí na túto rodinku, keď sa Attucus rozhodne obhajovať afroamerického mladíka.

Requiem za sen (2000)

Korene Requiemu siahajú ešte do roku 1978, keď vyšla rovnomenná kniha Huberta Selbyho Jr. Na strieborné plátna sa ju rozhodol priniesť kontroverzný Darren Aronofsky a aj keď nastali menšie zmeny v oblasti príbehu, stále je zameraná na ľudí, ktorí nepríjemnými okolnosťami prišli k závislosti. Ak si aj ty od niečoho závislý, táto studená sprcha ťa donúti poriadne sa zamyslieť.

12 rokov otrokom (2013)

Príbeh o dlhých rokoch v neoprávnenom zajatí cteného Afroameričana vyšiel v knižnej podobe ešte v roku 1853. Hlavnou postavou je Solomon Northup, ktorý je unesený a predaný do otroctva. Na staré kolená sa rozhodol s pravdivou verziou svojho príbehu vyjsť na povrch, a sám napísal dielo, ktoré sa dočkalo oscarovej filmovej podoby v roku 2013.


Rebríček 30 najlepších filmových pokračovaní: Najznámejšie pecky, ktoré boli lepšie ako originál?


Prelet nad kukučím hniezdom (1975)

Šialený zločinec Randle skončí v ústave pre duševne chorých. Pomaly si zvyká na svoj nový život medzi štyrmi stenami. Časom sa však z neho stane vzor, ktorý sa vzbúri proti utláčajúcej sestre a zhromaždí vystrašených pacientov do štrajku. Knižnú predlohu napísal Ken Kesey a na strieborné plátno ju doručil oscarový český režisér Miloš Forman.

Malé ženy (2019)

Príbeh Malých žien hovorí o štyroch sestrách Marchových, pre ktoré nadišiel čas nájsť si muža svojich snov. Jedna z nich, Jo, však o nič také nestojí. Chce byť spisovateľka, aj napriek tomu, že v Anglicku sa jej muži smejú. Preto sa musí postaviť na vlastné nohy a o svoj sen tvrdo zabojovať. Ide o ďalšiu úspešnú adaptáciu autorky Jane Austinovej v našom rebríčku, o ktorú sa postarala režisérka Greta Gerwig.

Blade Runner (1982)

Posledný príbeh nám až z ďalekej budúcnosti priniesol Philip K. Dick. V roku 1982 ho sfilmoval Ridley Scott. Harrison Ford hrá Blade Runnera Deckarda, policajta budúcnosti, ktorý loví starých androidov. Dostane sa však do nečakaného sporu, a ten ho prinúti zamyslieť sa nad svojou misiou. Ak sa ti prvý diel bude páčiť, nezabudni si zapnúť aj jeho pokračovanie Blade Runner 2049.

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD
Odporúčame