Rebríček 30 najlepších filmov s vesmírnou tematikou: Klasika aj novinky, ktorý si dnes večer pustíš?

najlepšie vesmírne filmy

Vybrali sme pre teba najlepšie vesmírne filmy (Zdroj: Warner Bros. Pictures)

#Nočná obloha priťahovala ľudí už od čias, čo vyšli z jaskýň. Filmári už vo svojich počiatkoch vzhliadali k hviezdam a hľadali inšpirácie na svoje nové projekty. Za najpamätnejšiu klasiku prvých vesmírnych filmov sa považuje Cesta na Mesiac od Georga Méliésa z roku 1902, ktorú jednoznačne poznáš vďaka nestarnúcemu záberu na Mesiac s poraneným okom.

Záber z filmu Cesta na Mesiac
Cesta na Mesiac patrí k legendárnym filmovým klasikám (Zdroj: Star Film Company)

Technológie však pokročili a my si dnes môžeme pozrieť hlbiny ďalekého vesmíru najmä vďaka vizuálnym efektom. Náš rebríček najlepších vesmírnych filmov obsahuje ako nestarnúce klasiky, tak aj najnovšie blockbustery, z ktorých niektoré stáli aj stámilióny dolárov.


Rebríček 30 najlepších filmov podľa skutočných udalostí: Dobre si ho odlož, určite sa ti ešte zíde!


V rebríčku nájdeš len filmy, v ktorých sa väčšina minutáže odohráva vo vesmíre alebo na planéte mimo Zeme. Zoradili sme ich však nezávisle, pretože najlepší z nich by sme vybrať asi nevedeli.

Star Wars (1977 – 2019)

Čo by to bol za rebríček vesmírnych filmov, keby v ňom chýbali Star Wars? Táto legendárna séria, ktorú tvorí deväť hlavných filmov a dva vedľajšie príbehy, si získala desiatky miliónov fanúšikov po celom svete. Aj keď niektoré epizódy sú lepšie a iné slabšie, asi sa zhodneme, že pôvodná trilógia je to najlepšie, čo mozog plný nápadov menom George Lucas ponúkol svetu.

Gravitácia (2013)

Sandra Bullock je na svojej prvej misii na orbite Zeme. Velí jej George Clooney, pre ktorého ide zároveň o poslednú návštevu kozmu. Strhujúci audiovizuálny zážitok o stroskotaní vo vesmíre si získal najmä pozornosť Akadémie, ktorá ho ocenila siedmimi Oscarmi. Ak si ešte Gravitáciu nevidel, ale uvažuješ nad tým, odporúčam ti pozrieť si ju na čo najväčšej telke s čo najhlasnejšími reprákmi.

Life (2017)

Posádka vesmírnej lode zachytí náklad poslaný z Marsu. Má ísť o primitívnu formu života, ktorá k nám prichádza z hlbín kozmu. Čo ak tento život nie je primitívny? Mnohí považujú Life iba za slabý odvar Votrelca, v skutočnosti však môže ísť o neriadenú oddychovú zábavku, ktorá sa vie behom sekundy zmeniť na vcelku kvalitný slasher.

Apollo 13 (1995)

Skupina astronautov sa po úspešnom pristátí na Mesiac opätovne pokúša o návštevu nášho najbližšieho vesmírneho telesa. Niečo sa však škaredo pokazí a skupina na čele s Tomom Hanksom začína bojovať o prežitie. Oceňovaný režisér Ron Howard nám priniesol napínavý vesmírny thriller o príbehu posádky Apollo 13, ktorá zrejme stála za koncom amerického lunárneho programu.


Filmové legendy: Christopher Nolan je meno, ktoré sa spája s tými najväčšími filmovými peckami posledných rokov


Interstellar (2014)

Ľudstvo vyčerpalo zdroje matky Zeme a hľadá nový domov v ďalekej galaxii. Nadčasový príbeh vizionárskeho režiséra Christophera Nolana sa radí medzi to najlepšie, čo sme v kinách za poslednú dekádu mohli vidieť. Úžasná hudba Hansa Zimmera, audiovizuálna dokonalosť, ale aj skvelí herci na čele s Matthewom McConaugheym a Anne Hathaway si zaručene pýtajú tvoju pozornosť.

2001: Vesmírna odysea (1968)

Ak by sme mali vybrať míľnik v sci-fi žánri, bola by to určite Kubrickova Vesmírna odysea. Tento viac ako 50 rokov starý film dokázal svojimi efektami dostať aj mňa a nad niektorými scénami si budeš lámať hlavu určite aj ty. Aj keď možno celému filmu nepochopíš ne prvé pozretie, ver mi, že si ho budeš chcieť niekedy pozrieť znovu.

Armageddon (1998)

O Michaelovi Bayovi toho nájdeš na internete mnoho, treba však uznať, že Armageddon je solídny kus zábavy. Kto hľadá skôr oddychovku v tomto žánri, tu netrafí vedľa. Takmer trojhodinové vesmírne dobrodružstvo o záchrane našej Zeme pred ničivým asteroidom síce môže miestami pôsobiť skôr komicky, Bay bol však koncom 90. rokov ešte stále zárukou kvality.

Prvý človek (2018)

Mladý oscarový režisér Damien Chazelle sa po hudobných drámach rozhodol sfilmovať príbeh Neila Armstronga. A dobre urobil. Prvý človek je síce skôr o samotnom Nielovi ako o misii Apollo 11, to však neznemená, že vizuálne nemá čo ponúknuť. Snímka bola ocenená Oscarom za vizuálne efekty a po pozretí určite pochopíš prečo.


Filmové legendy: Denis Villeneuve nikdy nešliapol vedľa, jeho vizionárske filmy ťa totálne odrovnajú


Strážcovia Galaxie (2014)

Áno, aj MCU má zastúpenie v tomto rebríčku. Konkrétne ide o titul Strážcovia Galaxie, ktorý sa dá bez problémov pozrieť aj ako samostatný film. Obľúbený film Jamesa Gunna o pätici bytostí zachraňujúcich vesmír je doslova nabitý skvelým vizuálom, akčnými scénami, ale aj trefnými hláškami. Zavolaj partiu kamarátov, sprav popcorn a vesmírna zábava sa môže začať.

Horizont udalostí (1997)

Staršia vesmírna klasika Horizont udalostí hovorí o tom, že ľudstvo je už dostatočne moderné na to, aby vyslalo človeka za hranice našej Slnečnej sústavy. Projekt však nevyjde podľa plánu a kontakt s posádkou sa preruší. Tá nasledujúca na čele s Laurencom Fishburnom a Samom Niellom sa vydáva v ich stopách, nikto ich však nemôže pripraviť na to, čo ich tam čaká.

Sunshine (2007)

Slnko zomiera. Ľudstvo sa preto rozhodlo vhodiť doňho obrovskú atómovú bombu, ktorá mu má pomôcť rozžiariť sa. Aj keď to takto môže znieť ako totálna blbosť, ver mi, že nie je. Film Dannyho Boyla hovorí príbeh posádky, ktorá sa rozhodla riskovať svoje životy, aby zachránila civilizáciu. V snímke uvidíš aj herecké talenty ako Chris Evans alebo Cillian Murphy, ktorí vtedy ešte neboli vysoko platnými hollywoodskymi hercami.

The Midnight Sky (2020)

Nedávny projekt od Netflixu s názvom Polnočné nebo rozdelil svoje publikum na dva tábory. Nemožno mu však uprieť parádnu hudbu Alexandra Desplata a skvelé vizuálne efekty. A o tých efektoch vlastne aj vesmírne filmy sú, nie? Je pravda, že pravidelný filmový divák bude pokladať film možno za priemerný, pre tých ostatných ide o podarenú jednohubku.


Filmové legendy: Oscarový velikán Alfonso Cuarón stojí za najlepším Harrym Potterom aj oscarovou Gravitáciou


Passengers (2016)

Takmer deväťdesiat rokov trvá vesmírnej lodi Avalon dostať sa na planétu s vhodnými podmienkami pre život. Jej náklad tvoria ľudia v umelom spánku, ktorí budú prvými obyvateľmi nášho nového sveta. Čo ak sa niektorí z nich predčasne zobudia? Aj keď film Pasažieri neuchváti každého, je nutné mu uznať dobré efekty, solídnu hudbu a dobre vystavanú chémiu medzi hlavnými hercami Chrisom Prattom a Jennifer Lawrence.

Wall-E (2008)

Zabŕdneme trochu aj do animovanej tvorby. Pixarovský Wall-E je jedinečný oscarový film s výborným príbehom o robotovi, ktorý sa rozhodne zachrániť androidku Eve, no nečakane ho tento plán vrhne do súboja o to, či človek ako rasa prežije a vráti sa na domovskú planétu alebo časom zomrie v ďalekom vesmíre. Na pozeranie ti okrem popcornu odporúčam vziať aj servítku.

The Right Stuff (1983)

Amerika si od vesmírneho programu sľubuje skutočne veľa. Po Kennedyho vyhláseniach chce byť na Mesiaci prvá. Film The Right Stuff rozpráva príbeh pôvodnej skupiny Mercury 7, ktorá mala ako prvá položiť otlačky topánok na Mesiaci. Aj keď na to vtedy nikto nemal gule, skupina siedmych astronautov na čele s Edom Harrisom a Samom Shepardom im ukázala, ako na to.


Filmové legendy: Ridley Scott natočil Gladiátora i Votrelca a redefinoval ako historický, tak aj sci-fi žáner


Stopárov sprievodca galaxiou (2005)

Adaptácia rovnomennej, avšak oveľa slávnejšej predlohy začína zničením Zeme, ktorá bráni vo vybudovaní veľkej medzihviezdnej diaľnice. Jej zničenie prežil jediný človek a tým je Arthur v podobe Martina Freemana. Ten sa spoločne so svojim mimozemským priateľom vydáva do hlbín vesmíru, aby dostal odpovede na svoje ďalšie otázky.

Avatar (2009)

Sam Worthington po smrti svojho brata zaujme miesto v tajnom vesmírnom programe, ktorý ho dostane na vzdialenú planétu Pandora. Tu ľudia ťažia vzácny kov a Sam dostane za úlohu infiltrovať sa k domorodcom prostredníctvom programu Avatar. Spolužitie dvoch inteligentných rás na jednej planéte sa môže zdať mierne „klišoídne“, Avatar napriek tomu ponúka silný príbeh s dokonalou audiovizuálnou stránkou ocenenou tromi Oscarmi.

Valerian a Mesto tisícich planét (2017)

Jeden z posledných filmov Luca Bessona nás zavedie na výpravu agenta Valeriana, ktorý sa snaží prísť na kĺb údajnému vyhynutiu mierumilovnej rasy. Cesta ho zavedie až do Mesta tisícich planét, v ktorom slovo nemožné neexistuje. Solídna dvojhodinová zábava s mladými hereckými tvárami ťa dokáže kvalitne zabaviť. Ak si Valeriana ešte nevidel, myslím, že je na čase to napraviť.

Enderova hra (2013)

Náš najlepší kadet Ender je poslaný na komunikáciou s inou inteligentnou formou života, ktorú ľudstvo zaznamenalo. Pomocou rôznych simulácií má naplánovať, ako príde k prvému priamemu stretu. Adaptácia známej knižnej série Enderova hra príjemne prekvapila a vďaka strhujúcemu vizuálu a hlavnej postave v podobe mladého Asu Butterfielda z filmu robia solídny kúsok vo svojom žánri.

Apollo 11 (2019)

Nedávny dokument o najslávnejšej vesmírnej misii v dejinách síce nezískal očakávaného Oscara, u ľudí a kritikov aj tak bodoval. Zaujímavosťou je, že celý príbeh je rozprávaný iba vďaka archívnym záberom, ktoré boli pre účely filmu zremastrované do 4K kvality. Autentickosť tomuto kúsku rozhodne nechýba a táto hodina a pol je zaručene lepšia, ako sedieť na prednáške v škole.


Filmové legendy: Majster napätia David Fincher natočil samé pecky, patrí medzi najobľúbenejších režisérov všetkých čias


Zakázaná planéta (1956)

Do nášho rebríčka prikladáme aj film pre ľudí s láskou k zlatej ére Hollywoodu. Píše sa rok 2200, astronauti pristávajú na neznámej planéte a pátrajú po preživších z inej kozmickej misie. Stretávajú sa s vedcom Walterom, ktorý so svojou dcérou prežili ako jediní. Podľa jeho slov však planéta, na ktorej sa nachádzajú, ukrýva jedno veľmi desivé tajomstvo.

Zathura: Vesmírne dobrodružstvo (2005)

Súrodeneckú bitku o pozornosť rodičov pozná asi každý. No a hovorí ti niečo film Jumanji? Tak si tieto dve veci spoj dokopy a vyjde ti Zathura. Záhadná hra, ktorú bratia nájdu, ich zavedie do vesmíru neobmedzených možností, v ktorom sa musia miesto neustáleho hašterenia naučiť spolupracovať. Zathuru ponúka vo svojej ponuke často HBO, ale aj naše domáce stanice.

Ad Astra (2019)

Brad Pitt je synom známeho astronauta, ktorého misia zaviedla až na koniec Slnečnej sústavy. Brad však dostane echo, že misia jeho otca nereaguje na výzvy a je poslaný k planéte Neptún, aby otca našiel. Ad Astra vsádza skôr na minimalizmus a metaforický scenár. Ten síce nemusí sedieť každému, akonáhle však zistíš, o čo v snímke skutočne ide, nebudeš sa jej vedieť nabažiť.

Moon (2009)

Debut Duncana Jonesa o mužovi, ktorý sám prežíva na Mesiaci, sa v našich končinách nedočkal veľkej slávy. Moon je však napriek tomu veľmi originálne dielo s výborným Samom Rockwellom o odvahe, oddanosti, ale aj sebapoznaní. Ak si myslíš, že na opustenom Mesiaci v dobrom úkryte sa našej hlavnej postave nemôže nič stať, si na veľkom omyle.

Votrelec (1979)

Kto by bol povedal, že zrejme ten najlepší filmový slasher k nám do kín zavítal už v roku 1979? Áno, reč je samozrejme o slávnom Votrelcovi od skvelého režiséra Ridleyho Scotta. Posádka vesmírnej lode zachytí signál z neďalekej planéty a rozhodne sa ho nasledovať. Čo sa v tomto mimoriadne atmosférickom snímku deje ďalej, to už ti asi nemusím hovoriť.

Star Trek (2009)

Z populárnej série Star Trek sme vybrali verziu z roku 2009, ktorú režíroval J. J. Abrams. O ňom sa aktuálne hovorí ako o jednom z najlepších tvorcov v sci-fi žánri a o potenciálnom nástupcovi samotného Spielberga. Táto verzia Star Treku hovorí o prvej výprave vtedy ešte mladej posádky vesmírnej lode U.S.S. Enterprise, ktorá má za úlohu zachrániť ľudstvo.

Solaris (1972)

Ruská vesmírna dráma Solaris od uznávaného režiséra Andreja Tarkovského hovorí o psychológovi Chrisovi, ktorý je vyslaný na stanicu krúžiacu okolo planéty pokrytej oceánom – Solaris. Má tu vyšetriť záhadnú smrť lekárky a taktiež aj čudné správanie zvyšku posádky. Čo ak má vraždu na svedomí samotná planéta, ktorá podľa výpovede posádky vyvoláva potlačované spomienky na minulosť?


Filmové legendy: Režisér Guy Ritchie je kráľ akčných krimi komédií: Natočil skvelých Gentlemanov aj Sherlocka Holmesa


Marťan (2015)

Matt Danom zostal po masívnej piesočnej búrke sám na Marse. Jeho tím totiž stihol pred búrkou ujsť a v domnienke, že je mŕtvy, sa vracia späť na Zem. Astronautovi neostáva nič iné, ako spojiť sa so Zemou a oznámiť NASA, že žije a chce sa vrátiť domov. Aj keby však signál odoslal, záchranná misia na Mars môže trvať dlhé mesiace, ba až roky. On sa však musí vysporiadať na nástrahy planéty, ktorá nemá vytvorené podmienky pre život.

Prometheus (2012)

Novú verziu Votrelca sme nezaradili k svojmu predchodcovi, pretože sa dá pozerať ako stand-alone film. Posádka lode Prometheus taktiež nasleduje signál z neznámej planéty, na ktorej nájde niečo, čo určite nečakala. Nová verzia o ultimátnom netvorovi pokladá divákovi nové otázky ohľadom existencie ľudstva, našich koreňov a samozrejme aj nášho konca.

Piaty element (1997)

Hviezdou nášho posledného filmu od Luca Bessona je taxikár Bruce Willis, ktorý sa v 23. storočí pokúša zachrániť Zem. Spojí sily s tajomným mimozemšťanom v podobe pôvabnej mladej ženy a dozvedá sa, že jediné, čo môže našu planétu zachrániť, je takzvaný piaty element. Čo iné však môže existovať okrem zeme, vzduchu, ohňa a vode, ktoré tak dôverne poznáme?

Zdroj: Zdroj text: hashtag.sk, ČSFD, IMDb
Odporúčame