Rebríček 30 najlepších filmov roka 2022: Čo bodovalo a ktoré snímky si pridáš do watchlistu?

Film Glass Onion s Danielom Craigom

Medzi top filmami sa umiestnila aj detektívka Glass Onion (Zdroj: Netflix)

#Rok 2022 bol prvý, ktorý môžeme od vypuknutia pandémie označiť ako dobrý pre filmový priemysel. Mnohé blockbustery prekonali miliardové tržby a kiná konečne ožili. Aj preto ti s radosťou predstavujeme náš rebríček 30 top filmov roka 2022, ktorý sme skladali čo možno najviac objektívne.

Z bohatej ponuky kín aj streamovacích služieb sme si znova pozreli trojciferný počet projektov. Aj napriek tomu, že sme mali možnosti vidieť niektoré kúsky pred slovenskou premiérou (január/február), niektoré z nich sme zhliadnuť jednoducho ešte nemohli (napríklad Babylon, Veľryba, Syn, Till či Impérium svetla). Do rebríčka sme nezaradili ani filmy z roku 2021, ktoré u nás mali premiéru v kinách až tento rok (napríklad West Side Story či tretí Hollandov Spider-Man).

Budeme radi, ak sa aj ty s nami podelíš o vlastné top filmy v komentároch.

30. Ján Žižka (recenzia)

Popravde, tridsiate miesto by si zaslúžilo hneď niekoľko filmov. Rozhodli sme sa ho napokon udeliť veľkému českému výpravnému filmu o Jánovi Žižkovi. Produkcia hodná Hollywoodu nás v kine veľmi bavila, herci boli taktiež presvedčiví a na snímku spomíname v pozitívnom svetle. Radi by sme videli aj pokračovanie.

29. Turning Red (recenzia)

Jediná Pixarovka, ktorá tento rok stojí za tvoju pozornosť, je Turning Red. Aj keď sme neboli úplne nadšení ani z nej, musíme ju v rebríčku spomenúť. Tentokrát ide o animák skôr pre dospievajúce deti než pre dospelých, ako sme pri tomto štúdiu väčšinou zvyknutí. Nič to však nemení na tom, že na hodinu a pol máš o zábavu postarané.

28. Svetlonoc (recenzia)

Ak máš radšej napínavé trilery, rozhodne si do watchlistu zaraď Svetlonoc. Čaká ťa poriadne hustá atmosféra a príbeh odohrávajúci sa v slovenských horách so skvelými hercami a inteligentným scenárom. Naša domáca tvorba by si zaslúžila viac takýchto projektov, diváci naň chodili v slušnom počte.

27. Fresh

Horor Fresh ponúkla streamovacia služba Disney+ a na Sebastiana Stana v úlohe krvilačného kanibala len tak rýchlo nezabudneme. Film ponúka výbornú chémiu medzi dvomi ústrednými postavami, veľmi silný druhý akt a krvavé finále. Ak sa nebojíš, že príde Sebastian večer aj za sebou (alebo si rád), Fresh si určite pozri.

26. Elvis (recenzia)

Jediný hudobný film v našom rebríčku nakrútil tento rok Buz Luhrmann. Elvis v podaní Austina Buttlera sa síce ťahal takmer tri hodiny, no väčšina stopáže bola zaujímavá. Austin získa oscarovú nomináciu a my mu to vlastne aj prajeme. Škoda, že je takýchto filmov v kinách čím ďalej, tým menej.

25. Premlčané (recenzia)

Za najlepší český film roka sme vybrali napínavú krimidrámu Premlčané. Zaujímavý koncept nakrútený podľa skutočných udalostí dokáže miestami až traumatizovať a Karel Roden v hlavnej úlohe bol skvelou voľbou. Čím dlhšie budeš film pozerať, tým viac sa ti bude páčiť.

24. She Said (recenzia)

Rovnaké tvrdenie môžeme napísať aj o našom ďalšom výbere. She Said však rozpráva pravdivý príbeh priamo z prostredia Hollywoodu. Investagívnej žurnalistiky máme taktiež v kinách čím ďalej, tým menej, a preto nás teší, že aspoň tých pár projektov dokáže zažiariť. Po dopozeraní však zrejme ostaneš poriadne deprimovaný a zhnusený.

23. Decision to Leave

Juhokórejská originálna kriminálka Decision to Leave rozpráva príbeh o detektívovi, ktorý nadviaže milenecký vzťah s podozrivou jeho najnovšieho prípadu. Mŕtvi okolo nej však začínajú pribúdať. Je ďalší na rane? Ak si potrpíš na pomalé rozprávanie, skvelé kamerové triky a nevšednú réžiu, Podozrivá je film presne pre teba.

22. Obeť (recenzia)

Obeť sme vybrali ako najlepší slovenský film. Ide zároveň o nášho ašpiranta na oscarovú nomináciu, aj keď do druhého kola (teda úzkeho výberu) sa nedostal. Napriek tomu sme radi, že Michal Blaško znova preukazuje svoj titul vychádzajúcej hviezdy slovenského filmu. Film síce eskaluje pomaly, no jeho prednosťou sú postavy a ich reakcie na aktuálne udalosti.

21. Aftersun

Aj režisérky tento rok zabodovali. Charlotte Wells nakrútila britskú drámu Aftersun o otcovi a dcére, ktorí spoločne dovolenkujú v prímorskom rezorte. Čím dlhšie film sleduješ, tým viac sa o ich vzťahu dozvedáš. Veľmi zaujímavý, dojemný a zároveň smutný príbeh si pýta oscarovú nomináciu za svoj originálny scenár.

20. Puss in Boots: The Last Wish

Pokračovanie o Kocúrovi v čižmách je filmom, ktorý nikto nechcel, no všetci sú radi, že existuje. Aj keď prišlo po viac ako desiatich rokoch, ponúka dospelejší príbeh zabalený do tradičného parodovania rozprávok. Animácia dospela taktiež – zmes 3D prvkov počas rozhovorov a 2D počas akcie je skvelo namixovaná.

19. The Menu (recenzia)

Jeden z najkrajších a zároveň najnechutenejších kinových zážitkov nám doručila snímka Menu. Ak miluješ vysokú gastronómiu a kvalitné filmy, toto výsledok vhodný priamo pre teba. Daj si však pozor, pretože po dopozeraní už možno nikdy nevojdeš do luxusnej reštaurácie. Do kina však určite áno.

18. Triangle of Sadness

Paródia o boháčoch odohrávajúca v troch odlišných dejstvách je podľa nás najlepšou komédiou roka. Čo sa stane, ak milionári prídu o majetok a ak influenceri nemajú mobilné dáta? Večera na jachte s opitým Woodym Harrelsonom je jedna z najpamätnejších, aké sme tento rok videli. Škoda, že tretí akt už nie je taký zaujímavý.

17. Cha Cha Real Smooth

Vo výbere nesmie chýbať ani rodinná dráma z produkcie Apple TV+. Cha Cha Real Smooth (áno, znamená to čača naozaj plynulo) ťa niekedy rozosmeje, inokedy zasa dojme. Mix emócií sme prežívali počas celého filmu a dúfame v oscarovú nomináciu za originálny scenár. Ak máš streamovaciu službu od Apple, pozri si Cha Cha ešte dnes večer.

16. Apollo 10 1/2: A Space Age Adventure (recenzia)

Richard Linklater nám ešte na jar priniesol nádherný príbeh o mladom chlapcovi, ktorý sa v 60. rokoch chcel sa astronautom. Vtedy sa Američanom poradilo pristáť po prvýkrát na Mesiaci. Pre milovníkov animovaných filmov ide o tohtoročnú povinnosť, ktorú nájdeš na Netflixe.

15. Bones and All (recenzia)

Pre niekoho kontroverzný, pre iných nádherný film. Bones and All rozdelil československé publikum. Napriek tomu sme sa ho rozhodli zaradiť do rebríčka, nakoľko nás v kine dojal a záverečné dialógy ešte stále nevieme dostať z hlavy. Možno je napokon aj dobrou voľbou pre romanticko-hororový večer.

14. Avatar: The Way of Water (recenzia)

Aj keď druhý Avatar nedosiahol kvality jednotky, ide o veľmi vydarený film, a to najmä po audiovizuálnej stránke. Oscar za efekty je istý a už sa neviem dočkať pokračovania. V čase vydania článku je Avatar stále v kinách a sme presvedčení, že ho nikdy neoceníš tak ako práve v kinosále s veľkým plátnom a hlučným zvukom.

13. X

Hororom minulý rok prial. X je retro snímkou, v ktorej chce patria nádejných mladých filmárov nakrútiť pornofilm a preraziť v šoubiznise. Všetko sa však zvrtne, keď sa filmová lokalita v odľahlej stodole mení na krvavý kúpeľ. Shasler X prináša skvelý čerstvý závan do svojho žánru a ak sa ti zapáči, odporúčame aj jeho prequel Pearl.

12. Glass Onion: A Knives Out Mystery

Rian Johnson to dokázal po druhýkrát. Vyrovnať sa detektívke Knives Out bolo zložité, no Glass Onion skutočne siaha na kvality svojho predchodcu. Detektív Blanc v podaní Daniela Craiga je jednou z najlepších nových postáv vo filmovej franšíze. Tešíme sa na pokračovanie, ktoré už Netflix stihol potvrdiť.

11. Guillermo Del Toro’s Pinocchio

Za animák roka sme vybrali Pinocchia. Nie toto z Disney+, ale z Netflixu. Del Torovo priam až mytologické spracovanie pridalo postave ďalšiu hodnotu, ktorá jej aj v origináli chýbala. Vyzdvihnúť musíme taktiež skvelý voiceover hercov. Držíme palce na Oscaroch, film si zrejme pôjde po cenu za najlepší animovaný film, aj keď ide o stop-motion projekt.

10. Fire of Love

Z dokumentov musíme vyzdvihnúť krásny príbeh zamilovanej dvojice, ktorá si padla do oka počas skúmania vulkánov. Aj Fire of Love je dôkazom, že láska kvitne v každom veku a v každom kúte Zeme. Vedci okrem rokov spolunažívania po sebe zanechali aj výskum, z ktorého ľudstvo profituje dodnes. Film nájdeš na Disney+.

9. Tár

Tár nebudeme kategorizovať ako hudobný film, ale skôr ako drámu o pocitoch a náladách človeka. Cate Blanchett sa v nej predstavuje ako kontroverzná, no uznávaná hudobná dirigentka Lydia Tár a získava za svoj výkon jedno ocenenie za druhým. Ak ťa neodradí takmer trojhodinová stopáž a dlhé zábery, určite si film užiješ.

8. The Banshees of Inisherin

Po Troch billboardoch nakrútil McDonagh ďalšiu britkú drámu. Zahralo si v nej duo známe z In Bruges. Dvojica priateľov prechádza náročným obdobím a skvelo napísané dialógy sú na jednej strave veľmi vtipné, no druhej až žalostne smutné. Čo dokáže jeden z nich spraviť pred druhého, aby sa znova začali mať radi?

7. Thirteen Lives

Trinásť životov hovorí skutočný príbeh o deťoch, ktoré uviazli v tuneloch jaskyne v Thajsku počas obrovských povodní. Snímka sa však sústreďuje najmä na hrdinov tejto udalosti, statočných potápačov, ktorí riskovali svoje životy, aby zachránili zaplavené deti. Ron Howard je znova vo forme a jeho Trinásť životov je najnedocenenejším filmom roka.

6. Everything Everywhere All At One (recenzia)

Najlepší film o multivesmíre minulý rok nenakrútili Marvel, ale Danielovci pre štúdio A24. Ak rád sleduješ komplikované filmy, kde sa ohýba realita, priestor, čas a vlastne všetko naraz, si na správnej adrese. Už teraz môžeme vyhlásiť, že snímka sa stane najoceňovanejším filmovým dielom roka a vezme aj nejedného Oscara.

5. All Quiet on the Western Front

Nemci sa minulý rok buchli po vrecku aj po hlavách a priniesli na Netflixe najlepší vojnový film roka. Na západe nič nové podľa rovnomennej novely rozpráva príbeh partie chlapcov okolo Paula, ktorým sa najprv vojna zdala dobrým nápadom. Onedlho oľutujú, že sa do armády dobrovoľne prihlásili.

4. The Fabelmans (recenzia)

Film o filme. Aj tak by sa dal zhrnúť najnovší Spielbergov počin o vlastnom detstve s množstvom skvelých hercov v úlohách jeho matky, otca či seba samého. Pre filmového fanúšika pôjde o kandidáta na film roka, pre ostatných o lepšiu drámu. Ak ale rozumieš, v čom spočíva mágia nakrúcania filmov a aký dopad na rodinu môže mať bezhlavé putovanie za svojím snov, vyroníš nejednu slzu.

3. Top Gun: Maverick (recenzia)

Po prvom videní sme druhému Top Gunu udelili štyri body z piatich. Teraz by sme pridali aj ten posledný. To, čo dokázal Cruise a Kosinski viac ako tri dekády od prvého filmu, sa naozaj nevidí každý deň. Skutočné stíhačky, dojemné príbehy, úžasná kamera a nadupaná akcia – presne to čaká na divákov, ktorý Mavericka ešte nevideli.

2. The Northman (recenzia)

Surový, drsný a krvou tetovaný Severan sa napokon dostal na druhé miesto nášho rebríčka. Žiadny z filmov nás minulý rok počas finálovej scény tak nezatlačil do kinového kresla a nedoručil taký skvelý soundtrack. Gratulujeme Eggersovi k ďalšiemu výbornému filmu a tešíme sa na ďalší.

1. The Batman (recenzia)

Batman je kategóriou samou o sebe. Tento rok sme nevideli film, na ktorý by sme viac spomínali ako na Pattinsona v maske či bez nej. Už úvodná halloweenska scéna si nás získala a skutočne ide o trojhodinový film, ktorý ubehne veľmi rýchlo. Toto je budúcnosť DC a dúfame, že aj budúcnosť celého komiksového žánru. Viac dôvodov na prvenstvo v našom rebríčku nájdeš v recenzii. Režisér Reeves dokonca niektoré scény režíroval len cez Skype, čomu sa naozaj ťažko verí.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame