RECENZIA Nový Avatar prináša pálčivé témy aj technologické míľniky: Usedíš v kine viac ako tri hodiny?

Druhý Avatar má viac ako tri hodiny

Druhý Avatar má viac ako tri hodiny (Zdroj: 20th Century Studios)

#Po 13 rokoch sa diváci dočkali. Do kín dorazil dlho očakávaný veľkofilm Avatar: Cesta vody. Aj keď jeho premiéra bola neustále odkladá a mnohí neprajníci ani neverili, že niekedy vyjde, tak už tento víkend si ho môžeš pozrieť. Vopred musíme prezradiť, že hoci nebude filmom roka, o dostatočný zárobok s miliónmi spokojných divákov nebude mať núdzu.

Tá istá Pandora, ale nová téma

Vraciame sa opäť na planétu Pandora, kde Jake Sully žije so svojou rodinou pokojné časy až dovtedy, keď sa ohlási a vráti späť známa hrozba. Opäť musí spolu s Neytiri a armádou Na’vi začať bojovať, aby ochránil svoju planétu a zachránil svoju rodinu.

Druhý Avatar má veľmi podobnú šablónu ako jeho predchodca. Dokonca sa niektoré „mŕtve“ postavy vrátia. Ak ťa pri prvom filme nudili občasné scény s ľuďmi, tu ich nenájdeš. Asi 98 percent stopáže tvoria modrí avatari. Na prvý pohľad by si možno povedal, že vizuálne sleduješ rovnaký film ako pred rokmi, no po zhruba pol hodine ti tvorcovia predstavia nové miesta a vtedy začína tá pravá zábava.

Sila (aj prvého) Avatara tkvie v jeho obrovských témach a presahu. Tam, kde prvý diel jasne odkazuje na náš druh a problematiku odlesňovania, dvojka apeluje na naše oceány a bohatstvo, ktoré sa v nich nachádza. Toto sú témy, ktoré vie spracovať v blockbusterovom epose len oscarový James Cameron. Tento režisér sa okrem filmovej tvorby venuje aj environmentálnemu aktivizmu a svojou záľubou v oceánoch sa netají.

Jake učí deti loviť
Jake učí deti loviť (Zdroj: 20th Century Studios)

Tri odlišné hodiny

Avatar: Cesta vody má niečo vyše troch hodín a každá z nich pôsobí ako samostatná seriálová epizóda. Počas prvej hodiny sa vrátiš k známym postavám a zisťuješ, čím si za posledné roky prešli a ako sa Pandora lieči z bojov. Priestor tu však dostanú aj nové postavy – Jakovi synovia, adoptívny ľudský chlapec a aj celý nový vodný kmeň.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Po trinástich rokoch konečne prichádza Avatar 2: James Cameron vysvetľuje, prečo bude trvať vyše troch hodín

Druhá hodina sa venuje už samotnej Padore a najmä jej podvodným krásam. Spoznávaš tunajšiu podobu veľrýb, postavy sa učia jazdiť na nových tvoroch a zisťuješ, že Eywa má svoju svätyňu aj pod vodou. Tretia hodina filmu je už plná akcie a eskalujúceho konfliktu ešte z prvého filmu.

Dôraz sa okrem vizuálu kladie najmä na rodinu. Prvý Avatar bol príbeh dvoch zaľúbencov, tentokrát však ide aj o prežitie detí a ochranu domova. Cameron sa tejto myšlienky drží od prvých do posledných minút a väčšina nových postáv je výborná. Problém máme len so spomínaným adoptívnym chlapcom, ktorého motivácie sa počas filmu často menia, takže postava zostala nepochopiteľná. Možno viac ukáže tretí film.

Druhý Avatar predstaví nový vodný kmeň
Druhý Avatar predstaví nový vodný kmeň (Zdroj: 20th Century Studios)

Ak si myslíš, že tri hodiny v kinosále sú príliš, tak ťa poteším. Podobne ako v prípade nového Batmana, aj druhý Avatar má skvelé tempo a dávkovanie. Nikdy sa ho neopozeráš, vždy je čo objavovať a neustále sa niečo deje. Aj keď z filmu pokojne mohli osekať 30 minút, druhý Avatar s jeho 192 minútami je skutočným režisérskym cutom, ktorý sa dostal do kín. James to dokázal ako prvý.

Vizuálne dokonalé v každom detaile

Môžeš si pozrieť pokojne aj všetky trailery a televízne spoty, no Avatara a jeho vizuálne opojenie oceníš len v kine – čo najväčšom a najhlučnejšom. Slovami sa nám tiež nepodarí vyjadriť jeho veľkoleposť a zmysel pre detail. Cesta vody je vizuálne najkrajší, najfarebnejší a najveľkolepejší film roka. V IMAX sme videli aj prvý diel, no druhý je ešte väčším spektáklom.

Renderovanie tvárí našich hrdinov, zvierat, prostredia, ale najmä vody je znova dokonalé a dokonca ešte detailnejšie ako v prvom diele. Je pravdou, že Cameron so svojím tímom stavia na slušne vybudovaných základoch, no znova posúva hranice možného.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Filmy sú sny, na ktoré nikdy nezabudneš: Fabelmanovci od Spielberga ašpirujú na počin roka
Podvodné scény berú dych
Podvodné scény berú dych (Zdroj: 20th Century Studios)

CGI je dokonalé, motion capture v podstate reálne, zvukové spracovanie nezaostáva, kamera vie, kedy zazoomovať, kedy preostriť aj kedy sa otočiť okolo svojej osi… Toto píšeme zbytočne – všetci to aj tak vedia. Každý jeden záber je postrážený. Vypichnúť však musíme nočnú scénu v daždi, ktorá zotrela hranice filmovej mágie a reálnosti.

Napriek tomu si myslíme, že hudba zaostáva za originálom a neprináša príliš veľa úderných skladieb. Najlepšie pasáže aj tak stále pokrývajú pôvodné Hornerove melódie. Malý mínus by sme udelili aj niektorým strihovým rozhodnutiam v druhej hodine filmu, keď vidíme dve dejové línie. Ak postavy vykonávajú nejakú činnosť, strih ťa na chvíľu prenesie do iného kúta Pandory a potom zasa späť. Zbytočne to rozbíja kompaktnosť daných scén.

Film, pre ktorý bolo vymyslené kino

V roku 2018 to bol Prvý človek, v roku 2019 Le Man’s 66, v roku 2020 Tenet, v roku 2021 Duna, tento rok je to druhý Avatar. Zaručene sa stane kinovým počinom roka. Presne pre snímky takéhoto rozsahu boli kiná vymyslené. Tri hodiny stráviš na inej planéte, a to bol aj Cameronov cieľ.

Ľudských postáv je tentokrát pomenej
Ľudských postáv je tentokrát pomenej (Zdroj: 20th Century Studios)

Neprajníkom, ktorí si lístky do kina kupovali ako prví, musíme odkázať, že film tie „nutné“ dve miliardy zrejme zarobí, pretože kinosály praskajú vo švíkoch. Ak ešte nemáš svoje lístky, určite sa čo poponáhľaj, aby si si vôbec mal kam sadnúť.

Avatar: Cesta vody síce neprekoná svojho predchodcu a nie je ani bezchybný, ani dokonalý, no napriek tomu ide o film, ktorý jednoducho musíš vidieť v kine a bodka. Ani plazma najväčších rozmerov ti neprinesie taký zážitok ako veľké plátno. Udeľujeme síce „len“ štyri body z piatich, no na druhé pozretie možno pridáme aj ten posledný bod.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Triler Menu ponúka nový pohľad na kulinárstvo: Možno kvôli nemu už nikdy nenavštíviš luxusnú reštauráciu

Hodnotenie: #####

P. S.: Ak máš možnosť, pozri si film v 3D. My sme boli v IMAX a musíme povedať, že nič lepšie v trojrozmernej verzii najbližšie roky neuvidíš.

Ako hodnotíš film Avatar: Cesta vody?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame