RECENZIA Obeťou je každý, vinní sú všetci: Nová slovenská dráma prichádza s aktuálnou témou, ktorá rozdeľuje spoločnosť

Film Obeť

Film Obeť (Zdroj: Continental Film)

#Naše kiná uvádzajú slovenské filmy jeden za druhým. Tentokrát sme zavítali na kriminálnu drámu Obeť, celovečerný režisérsky debut scenáristu Michala Blaška. Hoci trailer sľuboval napínavé dobrodružstvo, osobne som sa bál, ako bude fungovať zápletka, ktorá sa točí okolo zbitého ukrajinského chlapca. Ale vieš, čo? Všetko je nakoniec inak, ako nám ukážky sľubovali. Nič nie je čiernobiele.

Príbeh silnej ženy

Irina je ukrajinská slobodná matka žijúca v malom českom meste. Celý jej život sa zrúti ako domček z karát, keď sa dozvie, že jej syna Igora surovo napadli. Po prebudení z narkózy Igor vypovedá, že ho napadli Rómovia. Irinin boj za spravodlivosť mobilizuje celú spoločnosť.

Téma je aktuálna. To však nemusí byť vždy dobrým znamením. Je jasné, že polovica Slovenska sa po prečítaní obsahu bude na film tešiť, druhá ho bude zatracovať bez argumentov. Filmári však polarizujúci prístup spracovali dobre. Máme tu postavy, ktoré nie sú priamočiaro „dobré“ ani „zlé“ a charaktery sa počas deja niekedy vyvíjajú veľmi nepríjemným smerom.

Snímka má slabšiu hodinku a pol – napriek tomu ťa musím varovať, že ak čakáš nabitú stopáž, budeš sklamaný. Film je pomalý, akcia doslova žiadna. Minúty plynú vďaka dialógom, ktoré rozpletajú spleť intríg. Keďže sa dostávame do deja in medias res, keď Irina žiada o odvoz do Česka za synom, nevieme, čo sa v osudnú noc skutočne stalo.

Igor v nemocnici
Igor v nemocnici (Zdroj: Continental Film)

Kde je teda pravda?

Tvorcovia na našej neznalosti doslova zarábajú. Scenár je síce postavený tak, aby nadržiaval ukrajinskej rodinke, no to len počas prvej polovice filmu. Ani Irinin syn Igor nie je len také neviniatko. Medveckého scenár sa postupne vyvíja, obohacuje postavy o traumatizujúce zážitky a ak sa mu poddáš, do konca ťa nepustí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Lacný mobil s parádnou batériou: Motorola G31 je dobrý kandidát, ak sa obrníš trpezlivosťou

Našiel som aj zopár nepotrebných odbočiek alebo zjednodušených situácií, ktoré vývoj deja síce posunuli, no v skutočnosti by sa takto pravdepodobne nestali. Obeť napísal scenárista filmu Ostrým nožom. A hoci nemôžem tvrdiť, že nešlo o scenár ako cez „kopirák“, určitý patent tu predsa len je. Tentokrát sa ale miesto zúfalého otca pozrieme na situáciu očami zúfalej ženy.

Práve herečka Vita Smačeljuk je tou, na ktorej pleciach stojí a padá celý projekt. Dovolím si tvrdiť, že tu podala svoj životný výkon a rolu som jej žral aj s navijakom. Je síce rozumná, ale keďže je v inej krajine, všetkému v nej nerozumie. Celý herecký ansámbel hrá dobre, no Vita si za svoj výkon zaslúži nomináciu na Slnko v sieti. Podobne ako dvaja ďalší páni.

Prípad sa dostane aj do televízie
Prípad sa dostane aj do televízie (Zdroj: Continental Film)

Keď kameraman a režisér pristúpia k filmu „inak“

Spolupráca režiséra Michala Blaška a kameramana Adama Macha je úžasná. Aj keď film nemá vyzretý scenár, Michal sa ho chopil skvelo a po seriálových počinoch Slovania a Za sklom dokazuje, že patrí do filmového priemyslu. Mali by sme si ho začal všímať, pretože verím, že raz nakrúti niečo unikátne.

Adam stavil na dlhé zábery – rozhovory sú niekedy nakrútené bez jediného strihu. Docielil tým, že presne vieš, aký dlhý čas potrebujú postavy na to, aby si rozmysleli svoju odpoveď. Aj ticho hrá vo filme dôležitú úlohu. Často sa stane, že kamera prechádza z detailu do polocelku a späť a sama si vytvára zábery bez zbytočného strihu. Strihač asi nemal veľa práce.

Napriek tomu som z filmu nebol rozčarovaný. Dojemný záver ma neprinútil k zamysleniu, ani mi nepadla sánka. Zopár postáv ku koncu nemalo vlastne žiadny význam. Ide jednoducho o film, ktorý je dobrý po všetkých stránkach, no nemá dostatočný dopad na jednotlivca. Rád by som si vypočul, čo si o ňom mysleli v zahraničí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Film, aký si ešte nevidel: Rozhodne zájdi na mindfuckové dobrodružstvo Všetko, všade, naraz!
Film vrcholí pochodom pre Igora
Film vrcholí pochodom pre Igora (Zdroj: Continental Film)

Prázdna kinosála (naozaj)

Obeť bola predstavená na filmovom festivale v Toronte aj v Berlíne. Napriek tomu ju naše publikum odmieta. Film som videl počas sviatku a v kinosále som sa po prvýkrát v živote ocitol úplne sám. Vedľa na americkom horore zopár ľudí sedelo. Vážne nás nezaujíma naša tvorba, ktorá sa dostane aj za hranice? Jedna vec je šesť ľudí na českom filme, druhá vyslovene prázdna sála na slovenskom.

Často sem píšem, že sa financuje len to, čo kupujeme. Ak budeme chodiť do kina len na Šťastný Nový rok a iné Pauhofovej komédie (herečka všetka česť), naša seriózna tvorba zanikne, pretože nebude pre filmové štúdia ani distribútorov výnosná. Pýtaš sa, prečo sa nenakrúcajú filmy ako Kandidát či Lóve? Lebo na ne do kina nechodíme, preto.

Obeť neurobí dieru do sveta, ani neprekope základy slovenského filmu. No ide o vydarený kúsok, ktorému aj napriek mojej túžbe nemôžem udeliť viac ako tri body z piatich. Sú to však veľmi silné tri body.  A hoci sa snímka zrejme nedostane do rebríčka top filmov, mal by aspoň vedieť, že Slováci nakrúcajú aj takéto kúsky, nielen trápne komédie.

Hodnotenie: #####

Ako hodnotíš film Obeť?


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame