RECENZIA Triler Menu ponúka nový pohľad na kulinárstvo: Možno kvôli nemu už nikdy nenavštíviš luxusnú reštauráciu

Ralph Fiennes vo filme Menu

Fiennes dáva pozor na svoje menu (Zdroj: Searchlight Pictures)

#Konečne. Toľko môžeme povedať k novému hororu, ktorý sme si v kine boli pozrieť na sviatok Nežnej revolúcie. Pohodlne sa usaď, pretože režisér Mark Mylod ti naservíroval Menu, po ktorom ostaneš zhrozený, no zároveň šťastný. Do kín prišiel konečne film, ktorý môžeme odporučiť každému a sklame len málokoho.

Reštaurácia na konci sveta

Mladý pár, Margot a Tyler, cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v severozápadnom Pacifiku. Varí tu samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár Julian Slowik, ktorý pre vybraných hostí pripravil bohaté degustačné menu.

K páru sa pridali aj ďalší hostia s pofidérnou minulosťou. Ako sa postupne servírujú jedlá od výmyslu sveta, pri každom stole sa zvyšuje napätie, hustne atmosféra a navonok sa začnú vyplavovať temné tajomstvá.

Scenár je založený na postavách neznámych ľudí, ktorí prídu na neznáme miesto a divák sa dozvedá detaily o ich minulosti. Teda niečo v štýle 12 rozhnevaných mužov, prípadne Whodunnit, ale bez hľadania vraha. Niečo také konečne (po skvelých českých Vlastníkoch) radi vidíme v kine.

Počet hostí približne zodpovedá počtu personálu a režisér Mark Mylod (HBO seriály Game of Thrones, Succession, Shameless) odštartoval vcelku peknú hru. Scenár je však výplodom fantázie dvojice Seth Reiss a Will Tracy, ktorí očividne nemajú radi vysokú gastronómiu. V kine zistíš, prečo.

Ústredná dvojina Anya Taylor-Joy a Nicolas Hoult
Ústredné postavy si zahrali Anya Taylor-Joy a Nicolas Hoult (Zdroj: Searchlight Pictures)

Dobré postavy a ešte lepší herci

Film je zaujímavý najmä svojimi postavami. Podobne ako v ostatných filmoch tohto razenia aj tu nájdeš hneď niekoľko stereotypov – mladíkov, ktorí ukradli svojmu šéfovi milióny, kritičku, ktorá ohrdne všetkým, milovníka jedla, ktorý nevie nič a varení, namyslenú filmovú hviezdu či nadutého starčeka s nechuťou pre novinky.

Interakcie medzi nimi funguje skvelo, aj keď spoločných scén majú len málo. Každá skupina totiž sedí za svojím stolom a zvyčajne sa rozpráva medzi sebou o svojich vlastných problémoch. Jedno však hostia predsa majú spoločné – šéfkuchár si pre nich pripravil niečo, čo im chutiť rozhodne nebude.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Komediálny muzikál pre celú rodinu: Krokodíl Lyle poteší speváckymi číslami, ale sklame predvídateľným príbehom

A keď už o ňom hovoríme, tak Ralph Fiennes ho hrá takisto excelentne. Miestami sme v sále mali pocit, že sa znova vcítil do svojej roly zo Schindlerovho zoznamu. Ústrednú dvojicu hrá Anya Taylor-Joy a Nicolas Hoult, medzi ktorými to mimochodom spolu pekne iskrí. Mylod dal dokopy perfektný ansámbel, ktorý vie držať krok s rýchlym tempom filmu a zároveň predať emócie.

Šéfkuchára hrá Ralph Fiennes
Šéfkuchára hrá Ralph Fiennes (Zdroj: Searchlight Pictures)

V jednej miestnosti

Drvivá väčšina filmu sa navyše odohráva v jedinej miestnosti – v reštaurácii. Samozrejme, v úvode hostia prichádzajú, sem-tam si odbehnú na vzduch či na toaletu, ale hlavná dejová línia ostáva tu. Navyše sleduješ výlučne udalosti jedného večera, čo robí zo snímky veľmi kompaktné dielo.

Vždy, keď šéfkuchár tleskne, servíruje sa ďalší chod. Vtedy stíchlo celé kino. Aj napriek tomu, že Fiennes tlieska často, strih sa snaží tento prvok inovovať – niekedy neukáže Fiennesa, ale počuješ len zvuk tleskotu. Občas to pôsobilo lepšie ako v horore.

Kvalitná je aj technická stránka – zábery jedál vyzerajú ako z kvalitnej gastro prevádzky, prostredie reštaurácie je síce presvetlené, no s prichádzajúcou nocou postupne tmavne a hudba je minimalistická. Sprievod by som skôr nazval sound designom, hudba má len občas pravidelný rytmus. V tomto filme ale funguje.

Takmer celý film sa odohráva v jedej miestnosti
Takmer celý film sa odohráva v jednej miestnosti (Zdroj: Searchlight Pictures)

Romantická večera po kine?

Nebol by to Searchlight, aby si sa v kine nemusel zamyslieť. Samozrejme, že obsah filmu nie je len o večeri s ľuďmi, ktorých tajomstvá budú vyzradené. Snímka má ešte ďalšiu vrstvu, ktorú však nevyzradím. Verím, že do kina zájdeš a užiješ si Menu rovnako ako my.

Otázkou je, čo potom? Film ponúka nádherne servírované jedlá a po poslednom chode bude nejeden divák túžiť skočiť do reštaurácie. Scenáristi ťa od toho možno napokon odradia. Počas stopáže sa tu objaví zopár veľmi zaujímavých tvrdení o ľudstve, počas ktorých sa možno aj pobavíš, hoci ti paradoxne do smiechu nebude.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Notebook s dvomi displejmi a horčíkovým prevedením: Pre koho je určené nové Lenovo s bezdrôtovým nabíjaním?

Menu odporúčame každému, kto má rád nielen dobrý triler, ale všeobecne dobrý film. Počas 100 minút budeš svedkom udalostí, ktoré ťa (možno) donútia zamyslieť sa. Hoci u nás nezískal plný počet bodov, veľmi pravdepodobne sa už čoskoro objaví v našom výbere najlepších filmov roka. Nič lepšie aktuálne v kinách nehrajú. Dobrú chuť!

Hodnotenie: #####

Ako sa ti páčil film Menu?


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame