RECENZIA Nová Netflixovka Apollo 10 ½ ťa vezme na Mesiac a späť: Dáme ti 5 dôvodov, prečo si ju pozrieť už dnes!

5 dôvodov, prečo si pozrieť Apollo 10 1/2 už dnes

5 dôvodov, prečo si pozrieť Apollo 10 1/2 už dnes (Zdroj: Netflix)

#Kiná nám zaplnil samé béčka. Áno, hovorím o Morbiusovi, novom Sonicovi a, žiaľ, aj o poslednej pixarovke. Preto je čas pozrieť sa, čo je nové na streamovacích službách. Animovaná snímka Apollo 10 ½ je presne ten typ filmu, ktorý sme po apríli v kinách potrebovali. Ak mi neveríš, ponúknem ti 5 dôvodov, prečo by si si mal animák pozrieť ihneď. V prípade, že sa zaujímaš o vesmír a máš rád kreslené filmy, vyhral si na plnej čiare.


RECENZIA Nový Ghostbusters sú prekvapením: Afterlife ponúka solídnu akciu, silné cameá a skutočné emócie


Každý chcel byť kozmonautom

Náš príbeh sa začína v 60. rokoch, počas ktorých bol spustený program Apollo. Mladý Stan sa chcel stať kozmonautom, tak ako sme to kedysi chceli zrejme všetci. Vtedy bola však v Amerike iná doba a do vesmíru sa lietalo neustále. A ak nelietalo, tak sa to aspoň chystalo. Stan má 10 rokov a spoločne so svojimi rodičmi a súrodencami je svedkom prvého ľudského pristátia na Mesiac. Čo, ak to všetko bolo inak?

Starší Stan je zároveň rozprávačom príbehu a opisuje nám vlastné detstvo pomocou hlasu Jacka Blacka. Ten tvrdí, že ho ako chlapca naverbovala NASA a skúšala s ním pristávanie na Mesiaci v zmenšenej mierke. Táto misia sa mala volať Apollo 10 ½ a Stan bol takým predskokanom Neila Armstronga.

Skús si predstaviť, aké správy by zaplavil nepokojný internet, keby sa Američania zajtra rozhodli spustiť znova program Apollo. A teraz si vezmi, čo sa muselo odohrávať v hlave snívajúceho dieťaťa, ktoré pred viac ako 60 rokmi skutočne žilo americkým snom. Nasledujúcich 90 minút bola pre mňa jazda, na ktorú len tak rýchlo nezabudnem.

Stan chce tiež letieť do vesmíru
Stan chce tiež letieť do vesmíru (Zdroj: Netflix)

5 dôvodov, prečo si film pozrieť

Ako som sľuboval, skúsim ti kvalitu filmu predstaviť pomocou 5 dôvodov, pre ktoré stojí za to otvoriť knižnicu Netflixu. Nebudem sa však riadiť len subjektívnymi pocitmi, ale skúsim sa vcítiť aj od človeka, ktorý nie je tak zažraný do cestovania vesmírom ako ja.

1. Príbeh každého z nás

Film je síce príbehom mladého Stana, no poďme si ho rozobrať. Stan počas pristávania Armstronga a Aldrina na Mesiac sníva o tom, ako by sám zažil takýto pocit. Nestalo sa ti to niekedy tiež? Nikdy si nevidel fotku Bora Bora a nepredstavoval si, že si tam? Nikdy si nechcel vyhrať spevácku súťaž? Byť oscarovým hercom? Alebo dosiahnuť akýkoľvek úspech, keď si bol malý a vedel snívať vo veľkom?

Tento film je o každom z nás a hovorí nám, že aj snívať je dôležité. So Stanom som sa vedel veľmi zblížiť – aj cestou na Mesiac, ale aj s mnohými inými aspektami. Snímka hovorí aj o rodine a súrodencoch, kamarátoch, škole, susedstve… Každý si tam nájde svoje témy, ktoré ho zaujmú, a stotožní sa s hlavným hrdinom, pretože predstavuje to, čo sme všetci raz zažili – nevinné detstvo.

Film má krásnu a netradičnú animáciu
Film má krásnu a netradičnú animáciu (Zdroj: Netflix)

2. Po neúspechoch nasleduje úspech

Ak sa ti niečo nepodarí a vzdáš to, nikdy tú vec nedosiahneš. Nejde o to, koľkokrát spadneš, ale koľkokrát sa dokážeš postaviť späť na nohy. Aj o tom hovorí Apollo 10 ½. Ani posádka slávneho raketoplánu neletela na Mesiac na „prvú dobrú“. Roky výskumu, testov, nepodarkov a obetí – to všetko stojí za zrodom najväčšieho mimoplanetárneho úspechu nášho druhu.

Niekedy nám trvá generácie či tisícročia, aby sme niečo dosiahli. No čo sme ako ľudstvo zatiaľ nedokázali? Pouvažuj. A predstav si, čo ešte vieme dosiahnuť v budúcnosti. Film síce spoznáva jednotlivca, ale aj spoločnosť, v ktorej žije. Oba aspekty sa navzájom výborne dopĺňajú.

3. Nádejné šesťdesiate roky

Čo by to bol za film o 60. rokoch bez 60. rokov? Bola to doba lacných spotrebičov, americkej urbanizácie a nádejí na lepší zajtrajšok. Vtedy nikto nezazeral na rodinku, aj keď mala 5 detí. Aspoň mal kto pokosiť trávnik, umyť riad, ísť do obchodu a vyniesť smeti.

Apollo 10 ½ je aj pohľadom do minulosti, ktorá nám okrem iného priniesla tiež spomínanú návštevu Mesiaca. Stan v prvej polovici filmu vysvetľuje mnoho svojich „prvýkrát“ a tebe len napadne, kedy si niečo podobné zažíval aj ty.

Stan sa pripravuje na cestu do vesmíru
Stan sa pripravuje na cestu do vesmíru (Zdroj: Netflix)

4. Prekrásna animácia

Je to animák a nehovoriť o samotnej animácii by bolo čudné. Netflix stavil na podobnú 2D animáciu s 3D prvkami, akú sme videli napríklad vo filmoch Klaus či Mitchells vs. the Machines. V oboch prípadoch tvorcov ocenila Filmová Akadémia nomináciou na Oscara.

Animácia má dokonca aj menej fps, predpokladám, že možno 15 namiesto zvyčajných 24. Dodáva to snímke na autentickosti. Spoločne s pastelovými farbami som sa niekedy pristihol, že mi táto forma animácie nápadne pripomína kolorované filmy zo 60. rokov. Ak už ťa nezaujme príbeh, skús si film zapnúť kvôli unikátnej animácii.

5. Je už teraz na Netflixe

Keby bol film v kinách, pravdepodobne by trpel slabou návštevnosťou, podobne ako trpí aj na Netflixe. Pritom si stačí povedať, že miesto dvoch epizód Bridgertonu si pozriem práve Apollo 10 ½. Dáš tak Netflixu signál, že aj takéto komorné, no mimoriadne výnimočné filmy by mal produkovať do budúcnosti. A najmä spolupracovať s tvorcom, akým je aj režisér a scenárista Richard Linklater.

Nakoľko film vyšiel nedávno, nájdeš ho v trendoch, prípadne v sekcii animovaných filmov alebo Netflix Originals. Verím, že aj napriek tomu, že ti je cudzí príbeh, žáner, hlavná postava či dokonca téma, si v ňom nájdeš to svoje. Tvorí dokonca veľmi zaujímavé duo s nedávnym dokumentom Return to Space, ktorý zasa hovorí o súčasnosti a budúcnosti cestovania do vesmíru. Mne neostáva nič iné, ako novému animáku udeliť plný počet bodov.

Hodnotenie: #####


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame