RECENZIA Český film slávi ďalší úspech: Jan Žižka je až desivo reálny príbeh legendy, ktorý v kine musíš vidieť aj ty!

Film Jan Žižka

Film Jan Žižka (Zdroj: Bioscop)

#Česká kinematografia slávi vcelku slušné roky. Na jar sme v kinách videli vydarený športový film Posledné preteky a v lete zasa skvelú krimidrámu Premlčané. Tentokrát sa do kín dostal historický výpravný film o Janovi Žižkovi, ktorý zaujal už svojím trailerom. Vyzeralo to tak, že Čechom by sa mohol vydariť dobrý dobový kúsok. Výsledok ma prekvapil viac, ako som dúfal.

Príbeh pred veľkým povstaním

Začiatkom 15. storočia sa na Európu valili ťažké časy. Na území dnešného Česka sa začínajú splietať siete intríg. V tejto zložitej dobe povstáva husitský bojovník a vojvodca Jan Žižka, ktorý sa vďaka svojim činom stane legendou.

Ak poznáš dejiny, ďalej o príbehu hovoriť nemusím. Film však hovorí o zrode Žižku, nie o všetkých jeho bitkách. To ale neznamená, že boje nás nečakajú. Celá dvojhodinová stopáž sa snaží predstaviť zaujímavý príbeh, ktorý je však fikčný – čo chápem, nakoľko presných záznamov z tohto obdobie je málo. Samozrejme, príde aj na filmovú dramatickosť, no to už k takýmto snímkam patrí. Až záver a samotná konfrontácia je úplne mimo realitu.

Snímku by som rozdelil na tri časti – parádnu prvú polhodinu, ukecaný stred a znova nabitý záver. Okrem vydarených akčných sekvencií si budeš musieť prejsť aj intrigami, z ktorých by pár dialógov sem-tam mohli vystrihnúť. Ale film napriek tomu nedrhne. Ak o téme nič nevieš, pre istotu si nejaké materiály naštuduj, pretože tvorcovia toho príliš veľa nevysvetlia.

Na plátne uvidiš hviezdy európskeho filmu
Na plátne uvidíš hviezdy európskeho filmu (Zdroj: Bioscop)

Plejáda skvelých hercov, no málo dobrej choreografie

Žižka je síce veľkou európskou produkciou, no primárne ide o český film. Zrežíroval ho Petr Jákl (Kajínek), ktorý sa podieľal aj na samotnom scenári. Nuž a v hlavných úlohách na teba čaká napríklad Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, Sophie Lowe, Karel Roden a ďalšie hviezdy európskeho filmu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Film, aký si ešte nevidel: Rozhodne zájdi na mindfuckové dobrodružstvo Všetko, všade, naraz!

Nečakal som, že ma budú baviť všetci herci. Ktokoľvek bol na plátne, videl som dobrého herca s dobre uchopeným charakterom a logickým uvažovaním. Nie je tu žiadna vyslovene hlúpa postava, ktorá by zapríčiňovala napríklad zbytočné úmrtia, ako to bežne v (európskych) historických filmoch vidíme.

Jediné, na čom si tvorcovia mohli dať trošku viac záležať, je choreografia súbojov. Tie sú dôležitou súčasťou filmu, no napriek tomu je väčšina záberom nakrútená na detail, čo znemožňuje prehľad v dianí. Na druhej strane to dokazuje, že choreografia nebola zvládnutá príliš dobre. Ak by mali nakrútené súboje na život a na smrť pod dohľadom lepších choreografov, kamera by určite odstúpila a snímala viac celkov.

Dobové reálie sú skvelé
Dobové reálie sú skvelé (Zdroj: Bioscop)

História na filmovom plátne

Prejdem ale k tomu, čo ťa na filme bude baviť najviac, a to je dobové zasadenie. Kostýmy, výprava a prostetika sú hodné hollywoodskej AAA produkcie. Národy sa líšia vernými kostýmami, nakrúca sa na skutočných hradoch (aj v ich interiéroch) či v lesoch a Žižkovo prerezané oko vyzerá ako reálne.

Niekedy ma doslova až nadchlo, čo všetko boli tvorcovia schopní nakrútiť priamo na kameru a nepotrebovali na to vizuálne triky. Jasné, že celok na Prahu spred 500 rokov si vyžadoval poriadne digitálne zásahy, ale napriek tomu vyzerá skvelo. Priprav sa, že vo filme sa nešetrí ani surovosťou – potečú litre krvi, utne sa zopár končatín a aj lukostrelci majú svoje šípy poriadne ostré.

Na to, že snímka stála 23 miliónov dolárov, vedeli tvorcovia narábať s rozpočtom múdro. Za tieto peniaze mimochodom Hollywood nevie nakrútiť ako 90-minútovú komédiu. Žižka trvá dve hodiny, jazdí sa tu na cvičených koňoch, nosí ťažká zbroj, ľudia sú špinaví od krvi aj blata… Jednoducho, český stredovek ako sa patrí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Lacný mobil s parádnou batériou: Motorola G31 je dobrý kandidát, ak sa obrníš trpezlivosťou
Čakajú ťa aj skvelé súboje
Čakajú ťa aj skvelé súboje (Zdroj: Bioscop)

Nenechajme prázdne kinosály

Z technickej stránky toho viem vyzdvihnúť oveľa viac, no nie je to, bohužiaľ, hudba. Zopár dobrých momentov je podporených slušným hudobným podmazom, no nejde o nič zapamätateľné. Tvorcovia mohli pouvažovať nad výraznejším menom v tejto brandži. Philip Klein (Pig, Wish Dragon) bol zrejme prvá voľba, ktorá nie vždy vyjde.

Jedna vec ma napriek tomu irituje. Sedel som v kinosále s kamarátom a len štyrmi ďalšími divákmi. Nerozumiem, ako na predpremiére českého výpravného filmu, najdrahšieho v histórii, môže sedieť len šesť ľudí. Žižka je kvalita, ktorá si zaslúži uznanie a najmä tvoju pozornosť. Pre fanúšikov výpravných filmov pôjde o samozrejmosť, zrejme film podporia. Ale ak ním aj nie si, pouvažuj nad návštevou kina.

Ak som ťa ešte stále nepresvedčil, pozri si trailer, ktorý ti o príbehovej aj vizuálnej stránke povie o niečo viac. Toto je filmový úspech, ktorý by sme mali oslavovať, nie mávnuť nad ním rukou. Jan Žižka nie je dokonalý film a nie každému sa bude páčiť, ale na poli kinematografie hovoríme o spracovaní výraznej českej legendy, aká v našich kinosálach nemá obdobu.

Hodnotenie: #####

P.S.: Film je dostupný v anglickom aj českom znení, angličtina je tomto prípade originál.

Ako hodnotíš film?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame