Si maturant a vyberáš si vysokú školu? Toto je 8 kritérií, ktoré sa oplatí zvážiť

študentka vysokej školy

Je načase vybrať si vysokú školu (Zdroj: GettyImages)

#Čas podávania prihlášok na vysoké školy je pomaly tu, niektoré univerzity majú za sebou kolo jesenných dní otvorených dverí. Ak si maturant a je ti jasné, že chceš ísť ďalej študovať, mal by si sa pomaly začať obzerať po tom, aké máš možnosti. Vybrať si ten správny odbor môže byť pre niekoho malina, no ďalší sa s tým môže poriadne natrápiť. Prinášame ti zopár tipov, ktoré by ti mohli pomôcť v tvojom rozhodovaní.

Z obchodnej na žurnalistiku? Prečo nie?

Ak študuješ niečo, čo ťa absolútne nebaví, alebo si sa v tom až príliš našiel a chceš sa v danom odbore zdokonaliť, mal by si pouvažovať nad svojimi možnosťami. Sú profesie, ktoré nevyhnutne vyžadujú upgrade vzdelania (ako napríklad lekár či učiteľ) a je na mieste zvoliť vysokú školu.

Pamätaj si však aj druhé, nikde nie je napísané, že napríklad z obchodnej akadémie ťa prijmú len na ekonomický smer. Existuje viacero odborov (napríklad marketing, jazykoveda či žurnalistika), na ktoré sa môže dostať hocikto talentovaný.

Voľba správnej vysokej školy môže byť náročná (Zdroj: Freepik/kues1)

Urob si prieskum

Na začiatok si urob prieskum medzi kamošmi, prípadne sa spýtaj triedneho učiteľa alebo výchovného poradcu v škole. Vo väčšine prípadov ti ochotne a radi pomôžu. Ak si introvertnejší typ alebo len nechceš „obťažovať“ iných, existujú aj rôzne internetové testy alebo portály, ktoré ťa ako-tak usmernia. Poslednou možnosťou sú dni otvorených dverí na konkrétnych univerzitách, kde získaš informácie „z prvej ruky“.

„Je dobré si zvážiť, či chceš vyštudovať síce ťažkú vysokú školu, avšak s istotou uplatnenia, alebo možno ľahší odbor, ktorému však musíš dať pridanú hodnotu,“ uvádza portál Praxuj.

Zostať doma alebo ujsť za hranice?

Máš jasno v tom, či chceš byť na internáte alebo dochádzať? Zostaneš na Slovensku alebo skúsiš šťastie v zahraničí? Počítaj však s tým, že čím ďalej od domova budeš, tým viac ťa to bude stáť. Zaiste budeš musieť začať brigádovať, aby si si život vo „veľkom meste“ mohol dovoliť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Veronika je jedným z prvých UGC tvorcov na Slovensku: Firmy mi platia za posty, hoci nie som influencerka

Budeš v cudzom svete odkázaný sám na seba. Áno, mnohým to môže vyhovovať, ale uvedom si, že dané mesto či iná krajina bude na určitý čas tvojím novým domovom. Ak ťa láka zahraničie, nemusíš si hneď podávať prihlášku do Čiech, Nemecka či inde. Slovenské vysoké školy totiž ponúkajú program Erasmus, vďaka ktorému môžeš odísť študovať na určitý počet semestrov svoj odbor na príbuznú školu.

Najlepšie na tom je, že na takýto študijný pobyt získaš ešte aj grant, ktorý pokryje (v závislosti od krajiny, kam vycestuješ) pomerne veľkú časť tvojich životných nákladov.

Nepodceňuj DOD

Zdá sa ti, že ísť na deň otvorených dverí je zbytočnosť? Ak už pre nič iné, tak aspoň pre malý výlet. Dokonca nebudeš mať aj vymeškané hodiny, univerzity ti zväčša poskytnú ospravedlnenku na celý deň! Okrem príjemného benefitu to však pre teba môže mať väčší prínos. Mnohokrát sa stáva, že práve na DODčku natrafíš na odbor, o ktorom si nepočul (alebo ti z názvu v ponuke nič nehovoril), a chytí ťa za srdce.

Deň otvorených dverí ti rozšíri obzory o ponuke odborov (Zdroj: Freepik/standret)

Preber možnosti sám so sebou

Urob si sám so sebou interview! Polož si niekoľko otázok, ktoré ti proces rozhodovania uľahčia. Môžeš si ich prehrávať v hlave (napríklad pred spaním), alebo si ich zvečni na papier.

Skús napríklad tieto:

  • V čom som dobrý?
  • Prečo som v tom dobrý?
  • V čom sa vyznám?
  • Čo na mne iní obdivujú?
  • Kam by som chcel naozaj ísť študovať?
  • Kam by chceli rodičia, aby som šiel študovať?
  • Čo je môj dream job?
  • Viem si predstaviť, že budem toto povolanie robiť aj o 5 alebo 10 rokov?
  • Kam by ma mohlo toto štúdium v živote posunúť?
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Navštívili sme rakúske stredisko, ktoré preslávila súťaž v hľadaní pokladu: Minulý rok ju vyhral Slovák

 

Ideme do finále

Ak už máš najužší okruh odborov zvolený, čaká ťa ešte zopár kritérií, ktoré by si mal zohľadniť. Niektoré sú čisto na tebe, o iných sa môžeš poradiť s rodičmi.

Súkromná vs verejná

Dôležitým kritériom výberu vysokej školy je určite to, či je univerzita súkromná alebo verejná. Pri súkromných školách môže byť školné pomerne finančne náročné. Odbory, ktoré tieto školy ponúkajú, sú často súčasťou programov aj na štátnych, teda verejných školách, a pritom (v štandardnej dĺžke štúdia) zadarmo.

Dochádzanie

Cestovanie preplnenými vlakmi alebo autobusmi môže byť niekedy na príťaž. Ak sa rozhodneš namiesto internátneho života radšej dochádzať, počítaj aj s možnými komplikáciami, ktoré ťa môžu postretnúť už v prvom ročníku.

Nie je totiž nič nezvyčajné, ak sa výučba začína už ráno o 7:30, prípadne posledný blok prednášok končí pokojne aj o ôsmej večer. Hoci ti každý bude tvrdiť, že výška je super, lebo si rozvrh tvoríš sám, rátať treba tiež aj s voľnými časovými oknami, ktoré ti môžu v rozvrhu vzniknúť, pretože natoľko flexibilné to nemusí byť.

Financovanie štúdia

Financie dokážu študentov poriadne potrápiť, ale to už isto poznáš. Keďže vysokú školu študujú dospelí ľudia, určite nie je dobré nechávať celú finančnú záťaž na rodičoch.

Ak si vyberieš náročnú školu, ktorá vyžaduje obrovské množstvo tvojej energie a času, len ťažko budeš stíhať riešiť nejakú brigádu. Ani humanitné odbory nemusia byť zárukou, že to budeš popri štúdiu stíhať.

Preto je dobré uvažovať vopred. Urob si prieskum, či tvoja budúca škola ponúka svojim študentom štipendium (spravidla sociálne alebo prospechové) – ak splníš prísne kritériá, môžeš dostávať od školy istý finančný príspevok na mesačnej báze.

Financie sú jedným z hlavných faktorov (Zdroj: Freepik/kues1)

Dĺžka štúdia 

Nikto ti netvrdí, že ak sa prihlásiš na vysokú školu, musíš skončiť ako inžinier alebo magister. Je veľa študentov, ktorí išli študovať daný odbor aspoň na trojročnú dĺžku bakalárskeho štúdia (v prípade štandardnej dĺžky štúdia). Niekedy ti k vysnívanej profesii stačí dosiahnuť aj prvý stupeň vzdelania, preto sa neboj, že by si „zabil“ päť rokov zbytočne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Šialená výzva ti zakazuje míňať peniaze: Žena ušetrila skoro celú výplatu, dá sa to!

Sú však študijné programy, pri ktorých to inak nejde. Pri každej profesii (okrem spomínaných napríklad lekárov a učiteľov, kde je druhý stupeň vysokej školy nevyhnutný) je to veľmi individuálne, preto si to pred podaním prihlášky prever.

Dôležitý krok!

Ak si si už definitívne vybral, čaká ťa pomerne dôležitý krok – podať si prihlášku. Ak si nevieš rady, skús sa mrknúť na náš článok, ktorý ti pomôže sa zorientovať. Rada, ktorú je potrebné zopakovať aj 100-krát, je dodržiavať termíny! 

V prípade, že si nevieš rady s vyplnením prihlášky, obráť sa na skúsenejších. Určite máš vo svojom okolí kamošov, prípadne príbuzných, ktorí niečo také už riešili, a ochotne ti pomôžu. Ak nie, obráť sa na pedagógov alebo spomínaného výchovného (prípadne študijného) poradcu.

„Nezabudnite pri tom, že základnou podmienkou prijatia na vysokoškolské štúdium je ukončené úplné stredné alebo stredné odborné vzdelanie. Podať si prihlášku na univerzitu je len prvý rok, dôležitým bodom je úspešne absolvovať maturitu.

Vysokoškolský život ti dá upgrade vzdelania (Zdroj: Freepik/freepik)

Nemusíš ísť na výšku hneď

Vysoká škola ti nezaručí šťastie, finančné zabezpečenie alebo dokonalú budúcnosť. Môže ti síce výrazne pomôcť, no pri niektorých profesiách nie je zárukou ničoho. Mal by si vedieť, že ak to tak necítiš, nemusíš ísť študovať ďalej. Je mnoho šikovných ľudí, ktorí sa dokážu uplatniť aj so stredoškolským vzdelaním. 

Alebo nemusíš ísť študovať ihneď. Je veľa prípadov, keď mladým ľuďom po strednej škole padol vhod rok študijného voľna, kedy cestovali, pracovali alebo sa venovali sebarozvoju. Ak sa trápiš tým, že ťa spoločnosť tlačí ísť na výšku, nenechaj sa ovplyvniť. Buď k sebe láskavý a ak si uznal dopriať si čas a skúsiť to neskôr, urob to!

Sleduj náš Instagram

Zdroj: ako-sa-naucit-skor.sk, eduworld.sk, hashtag.sk, praxuj.sk, upsvr.gov.sk
Odporúčame