Priprav sa na školu ľavou zadnou: Vieme, ako si najlepšie zapamätáš akékoľvek učivo!

Pomôžeme ti naučiť sa akékoľvek učivo

Pomôžeme ti naučiť sa akékoľvek učivo (Zdroj: Freepik/wayhomestudio)

#Školský rok začal len pred dvoma týždňami a ty máš už teraz učenia vyše hlavy? Práve pre teba sme si pripravili niekoľko šikovných tipov, ako zvládneš učivo bez problémov. Nie je to vždy len o tom, aby si mal dostatok spánku a duševnú pohodu. Niekedy stačí „oklamať“ vlastnú myseľ a všetko pôjde ako po masle.

Knihy a farby

Knihy môžu byť poriadne demotivujúce. Obzvlášť, keď sú v online podobe a ťahajú oči. Kopu textu si však môžeš ľahko prevzdušniť farbami. Nerob to však len tak, nájdi si svoj systém. Je dobré zvýrazniť nadpisy dominantnou farbou, podnadpisy svetlejšou a časti textu ideálne žltou. Pokiaľ máš fotografickú pamäť, tento trik bude fungovať ako kúzlo.

Nezabudni si robiť vlastné poznámky. Možno sa ti to zdá ako zbytočnosť, ale už pri písaní učiva sa ti jeho časť dostane do pamäte. Pri poznámkach môžeš potom tak isto použiť trik s farbami. Okrem toho však pomáha členiť si text na odrážky. Keď sa budeš učiť, prečítaš si len kľúčové slovo, ale vety si budeš skladať vo svojej hlave sám. Ľahšie sa ti bude reagovať pri ústnej odpovedi.

Dievča si píše poznámky.
Vlastné poznámky sú jedným z účinných trikov (Zdroj: Unsplash/Green Chameleon)

Učenie sa nahlas

Tento trik je užitočný aj pre ľudí, ktorí zvyknú mať trému. Keď si kvalitne pripravíš poznámky, uč sa ich nahlas. Nezabudni si ako správny študent klásť aj otázky. A nešetri sa – nech sú poriadne zákerné! Pokiaľ na ne budeš vedieť nájsť vždy odpoveď, vyučujúci ťa už ničím neprekvapí. Ak ti príde hlúpe len tak rozprávať do steny, posaď vedľa seba psa, súrodenca, rodiča alebo pokojne aj zrkadlo.

Tichý pomocník do ucha.

Učenie sa nahlas je skvelý spôsob na memorovanie. Na intráku alebo zdieľanej izbe sa však ľahko môže stať, že naň nebudeš mať priestor. Preto by si si mal zaobstarať niekoho, kto ti bude učivo stále dookola vysvetľovať. Ako? Vypočuj si kvalitne spracovaný podcast.

Inšpirovať sa môžeš napríklad Schooltagom. Nájdeš v ňom spracované všetky maturitné témy, ktoré sú vysvetlené jednoducho a zrozumiteľne. Keď si tak vo veľký deň D vytiahneš otázku, proste si spomenieš na náš upokojujúci hlas a odpoveď len tak vysypeš. Nájdeš ho dokonca aj na Instagrame.

Opakovanie matka múdrosti

Nakoniec nezabudni na to najdôležitejšie. Opakovanie je skutočne matka múdrosti. Tvoj rozum sa ťa totiž určite bude snažiť oklamať. Prejdeš si látku raz a budeš mať pocit, že všetko vieš a si pripravený. To je však vo väčšine prípadov omyl, pretože učivo sa ti uložilo len do krátkodobej pamäte. Na to, aby prešlo do dlhodobej musíš tento proces absolvovať aspoň trikrát.

Zdá sa ti to príliš veľa? Skús si látku rozdeliť na celky. Nikto predsa nepovedal, že to musíš stihnúť za jeden deň. Keď si však dobre rozvrhneš čas, budeš mať aj voľno, aj dobrý pocit, že si niečo urobil. Náš tip je rozdeliť si 10 strán učiva aspoň na 5 dní. Za prvé dva si prejdeš dva razy prvých päť. Ďalšie dva dni stráviš nad druhou polovicou. No a posledný deň si všetky nové vedomosti dáš dokopy a prejdeš aspoň dvakrát.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame