Veronika je jedným z prvých UGC tvorcov na Slovensku: Firmy mi platia za posty, hoci nie som influencerka

Veronika UGC tvorba

Veronika je jednou z prvých UGC creatoriek na Slovensku (Zdroj: Osobný archív/Veronika Vachová)

#Ak sa trochu orientuješ vo sfére sociálnych sietí, určite na teba na TikToku alebo Instagrame vyskočili profily, ktoré majú v názve „UGC alebo UGC creator“. Ak nemáš ani páru, o čo ide, si na správnom mieste. Veľa ti prezradí Veronika Vachová, ktorá je jedna z prvých slovenských UGC tvorcov na sieti TikTok.

Influenceri, reklamy, platené spolupráce. Keď otvoríš sociálne siete, vyskakuje to na teba z každej strany. Premýšľaš nad tým, že by si do toho tiež šiel, pretože máš vidinu veľkého zárobku? Brzdi! Byť content creatorom nie je len o dostávaní balíčkov zadarmo. Ak ťa zaujíma, čo táto práca predstavuje, prípadne kto je vhodným adeptom, mrkni sa na názor človeka, ktorý sa v tomto svete už nejakú chvíľu pohybuje.

Na TikToku sa s týmto typom contentu roztrhlo vrece. Čo je vlastne UGC a v čom spočíva jeho boom?
Áno, tento boom je posledné týždne viac než výrazný (smiech). UGC čiže User-Generated Content je obsah generovaný užívateľmi. Úplne zjednodušene povedané, ide o obsah, ktorý tvorí zákazník. Tvorca spracuje recenziu, vyzdvihne prednosti daného produktu, prípadne ukáže, ako ho používať v praxi.

Takéto video spätne odovzdá firme a tá ho použije na svoje účely – stránku alebo sociálne siete, zasponzoruje ho ako reklamu. Ale čo je hlavné, na divákov má takáto reklama oveľa väčší vplyv ako od influencerov na danej scéne. Zároveň má takýto obsah oveľa širšie publikum, nielen to, ktoré má napríklad daný influencer.

Veronika je UGC tvorca (Zdroj: Osobný archív/Veronika Vachová)

Dobré portfólio je pri tomto „trende“ základom. Čím sa dá zabodovať a ísť na istotu?
S portfóliom je určite dobré sa pohrať. Je to vizitka a v tomto odvetví zároveň niečo ako životopis (smiech). Ja som ho ladila niekoľko aktívnych dní a dolaďujem ho priebežne stále. Snažím sa naň spätne pozerať tak, že si predstavujem, že ja som majiteľom nejakej firmy a uvidím to.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo je slam poetry? Zabudni na stand-up, mikrofón dnes patrí básnikom

Zabodovať sa dá určite dizajnom, ale predovšetkým kvalitou videí. Ostré zábery, dobré denné svetlo, prirodzený prejav a v neposlednom rade dobrý strih. Malo by v ňom byť z každého rožku trošku – od unboxingu, recenzie, záberov len s hudobným pozadím, ale aj prepracovanejšie video, kde je v podstate všetko v jednom. A takisto je veľké plus, ak sa aktívne venujete sociálnym sieťam, vložte tam odkazy na vaše profily, nech si môžu firmy pozrieť aj vašu tvorbu z bežného života (úsmev).

Je pre nováčika ťažké nájsť spoločnosti, pre ktoré to môžeš robiť?
Nemyslím si, že je to ťažké. Pred pár mesiacmi ich bolo možno o trošičku viac, ale vtedy o UGC nevedela takmer žiadna firma. Ja som na začiatku dostala tip od jednej slečny na pár firiem, niektoré som oslovila, ale potom som si trúfla už aj na väčšie.

Oslovovala som niektoré spoločnosti aj na základe promovania niektorých značiek práve od influencerov – niektoré hneď povedali, že spolupracujú iba s nimi, iné boli zvedavé, o čo vlastne ide, a na základe toho sa rozhodli. Niektoré sa „chytili“ hneď, aj keď to pre nich bolo nové, lebo sa im páčila moja tvorba a sociálne siete. A práve tie mi otvorili veľa dvier. Na začiatku minimálne na barter.

Priblížiš našim čitateľom svoj príbeh o svojej ceste k UGC?
Ja som ani netušila, že som okrajovo robila UGC content aj roky predtým (smiech). Mala som nejaké bartrové spolupráce – napríklad od známych, ktorí sa venovali handmade tvorbe. Tie som takto spätne promovala na svojich sieťach. Potom ma oslovila aj istá firma, že mi pošle produkty po testovaní za spätnú recenziu a pekne spracované video.

Avšak, aktívne a s odhodlaním sa tomu venujem od júla tohto roku. Videla som na TikToku jednu slečnu, ktorá dávala video typu – nie som žiadny influencer, ale chodia mi balíky a dostávam za to zaplatené. Tak som neváhala a napísala jej (smiech). Lebo ja som počtom followerov nemala čísla na to, aby som mala takéto spolupráce, ale zároveň veľmi rada tvorím takýto content.

Mojím odporúčaním je pre podobných nadšencov super stránka, vďaka ktorej som mala za posledný rok niekoľko produktov zadarmo iba za otestovanie, recenziu a vyplnenie dotazníka.

Oslovila som prvé firmy a do pár dní mi začali chodiť prvé balíky. Poviem vám, bola som v tejto tvorbe úplne stratená (smiech). Vôbec sa nehovorilo o tom, ako má takýto koncept videí vyzerať, netušila som, čo je nejaký hook a podobne. Na to som prichádzala týždeň po týždni, spoluprácou za spoluprácou. A stále je to cesta, kde hľadám nové veci a vychytávky, nech to nie je všetko na „jedno kopyto“ (úsmev).

UGC contentu sa Veronika venuje iba od júla 2023 (Zdroj: Osobný archív/Veronika Vachová)

V čom podľa teba spočíva čaro UGC oproti klasickému „influencerstvu“?
Ako som už spomenula, na divákov vplýva takáto reklama oveľa lepšie ako od influencerov na danej scéne. Firmy môžu s takýmto typom obsahu zasiahnuť širšie publikum, zatiaľ čo influencer ho má istým spôsobom limitované.

Čo potrebuje človek k tomu, aby sa mohol stať takýmto tvorcom?
Hlavne kreativitu. A musí ho takáto tvorba naozaj baviť. Vôbec to nie je len o dostávaní balíčkov zadarmo (smiech). Čo sa techniky týka, tam je samozrejmosťou telefón, statív, dobré svetlo (ringlight), nejaký plánovač… Možno priestor, kde vieš obrazy do videí striedať, nech to nie je stále len o tom istom pre každú firmu. A tiež potrebuješ podporu okolia (úsmev).

@veronikavachova_s 3 mesiace za mnou a po dlhých rokoch som sa opäť našla v práci, ktorá ma 100% napĺňa. 🥹🙏❤️ #ugc #ugccontentcreator #ugccreator #ugcsk #ugcslovakia #ugcczsk #momofthree #momsoftiktok #fyp #foryou #foryoupage #slovakia #thankful ♬ greedy tate mcrae unreleased – babytatie
 

Predpokladáme, že pre túto prácu musí byť človek poriadne kreatívny. Aké iné predpoklady na to potrebuješ?
Vytrvalosť, konzistentnosť, zodpovednosť a v neposlednom rade trošku prehľadu v oblasti podnikania. Najmä, ak to s touto prácou myslí naozaj vážne.

Môže sa stať UGC creatorom aj človek bez predošlých skúseností?
Môže, pokiaľ už dlhšie cíti, že presne toto by ho bavilo, ale doteraz si to nevedel predstaviť. Kto neskúsi, nevie. Pre niekoho táto cesta skončí po pár týždňoch, niekomu to môže otvoriť aj ďalšie dvere do budúcnosti, nielen UGC – už len tým, že sa dostane do povedomia.

A ak niekto netuší, ako začať – aj mne píšu žienky o rady a nemám problém ich posunúť ďalej, ale nie je v mojich silách popri rodine, práci, domácnosti a miliónu iných vecí robiť to deň čo deň. Aj preto ľudí odvolávam na jednu spracovanú príručku, ktorú vytvorili dve UGC creatorky. Myslím si, že tam je pre začiatočníkov obsiahnuté všetko (úsmev).

Veronika využíva v práci aj svoju kreativitu (Zdroj: Osobný archív/Veronika Vachová)

Čo by si odkázala ľuďom, ktorí by do toho aj išli, no stále ich „niečo“ brzdí?
Nevyskúšaš, nevieš. Choď do toho! (úsmev)

Plánuješ túto prácu robiť dlhodobo?
Mne sa veľmi páči, že si momentálne môžem popri materskej privyrábať niečím, čo ma roky baví. Úplne som sa v tom našla a cítim, že toto je cesta, ktorou chcem ísť. Mám posledný necelý rok na to, aby som sa v tomto smere uchytila. A bola by som najviac vďačná, keby som sa posunula natoľko, že by som nemusela nastúpiť do klasického zamestnania od do (smiech).

Áno, podnikanie je aj o tom, že je to 24/7 – ja v podstate zaspávam a vstávam s tým, že mám plnú hlavu práce a plánovania, na maily odpisujem aj v sobotu večer a podobne, ale zároveň je to do budúcna vidina istej slobody – obzvlášť pri troch deťoch, chorobách a krúžkoch.

Neviem teda, nakoľko tento boom UGC bude ešte trvať a ako dlho budú mať firmy o takýto content, resp. moju tvár záujem, ale ak mi to otvorí brány napríklad aj do manažmentu spoločností a do oblasti riadenia sietí, aj to si viem predstaviť.

Ale je dosť možné, že aj mne tento svet prerastie cez hlavu a veľmi rada sa vrátim do práce ako učiteľka v materskej škole, čo mám aj vyštudované. A toto vo veľkej miere popustím a nechám si len pár firiem – finančne k dobru (úsmev).

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame