Veľkonočné prázdniny 2023: Dátum veľkonočných prázdnin v školskom roku 2022/2023 a tipy na zaujímavé aktivity

Počas tohto školského roka budeme Veľkú noc oslavovať v prvej polovici apríla, teda asi mesiac po jarných prázdninách. Čaká ťa presne 6 voľných dní, ktoré sú však sprevádzané zatvorenými obchodmi a bohoslužbami. Čas môžeš tráviť doma s rodinou a vsadiť na tradičnú slovenskú šibačku. Okrem turistiky či otužilého kúpania máme pre teba aj pár tipov, ako si spomínanú šibačku užiť naplno.

Veľkonočné prázdniny

Posledný vyučovací deň: 5. apríl 2023 (streda)

Prázdniny: 6. apríl 2023 – 11. apríl 2023

Nástup do školy: 12. apríl 2023 (streda)

Tipy na voľné chvíle

Kraslice

Činnosti sme rozdelili na chlapské a ženské. Baby by svojim šuhajom mali počas víkendu pred Veľkonočným pondelok pripraviť tradičné kraslice. Na internete nájdeš mnoho tipov, ako pripraviť originálne vzory.

Stačiť ti na to budú farby, fixky… jednoducho čokoľvek, čo bude na škrupine držať. Niektorí ich zdobia aj vo vode s cibuľovými šupami či farebnými stužkami. Trendom sú však aj trblietky, zafarbenie pomocou bublinkovej fólie či kreslenie pastelkami.

Pletenie korbáča

Chalani by si mali pripraviť poriadny korbáč. Vyber sa s otcom alebo so starkým na vŕbové prúty, z ktorých sa korbáč najlepšie pletie a nauč sa túto techniku. Dobre si ju pamätaj, pretože ju raz budeš vysvetľovať aj svojim deťom.

Korbáč sa dá upliesť z rôzneho počtu prútov (tradične sa používa osem) a na rôzne spôsoby. Stačí si na internete nájsť rôzne tipy. Daj pozor, aby sa počas šibania nelámal a na noc z nedele na pondelok ponor aspoň rúčku do vody, aby nevyschol.

Pečenie koláčov

Ako odmenu za vyšibanie si junáci vždy zaslúžili aj koláče. Čo-to napečené vždy padne vhod. Aspoň jeden druh koláčov by však nemal obsahovať alkohol, pretože niekto by predsa mal byť vodič.

Či už pečieš s mamou, babkou alebo sama, na výber máš množstvo receptov. Tradícia hovorí o veľkonočnom baránkovi, ale šibači isto nepohrdnú ani rumovými guľkami, roládou, krémešom či dobrými lineckými koláčmi.

Tradičná šibačka

Chalani by sa v pondelok ráno mali nahodiť do gala (alebo aspoň do košele) a ísť svoje milé vyšibať. Nezabudni na vedro s vodou a voňavku. Tradícia hovorí, že ženy sa oblievajú a šibú na to, aby boli po celý rok zdravé a pekné.

Mysli najprv na svoju rodinu – začni ráno šibaním mamy a sestry, pokračuj susedami, známymi a napokon zamier aj za spolužiačkami a kamarátkami. Čím viac ich vyšibeš, tým viac sa naješ a možno budeš o pár eur bohatší.

Daj dokopy svoj bicykel

Ešte stále máš jeden voľný deň a tým je utorok. Vtedy odporúčame dať dokopy bicykel po zimnej prestávke. Skontroluj, či nemáš defekt, osmičku na kolese, či správne fungujú brzdy a či stále svieti osvetlenie.

Nemusíš pritom všetku starostlivosť venovať len bicyklu. Nezáleží na tom, či sa radšej korčuľuješ, skateboarduješ či kolobežkuješ – venuj tento voľný deň dopravnému prostriedku, ktorým sa najviac dopravuješ (pokojne aj auto) a priprav ho na letnú sezónu.

Kalendár prázdnin v školskom roku 2022/2023

Pozri si kompletný prehľad prázdnin v aktuálnom školskom roku a nechaj sa inšpirovať našimi tipmi na aktivity počas celého roka.