#Správne vyplnenie a odoslanie prihlášky môže byť niekedy stresujúci a vyčerpávajúci proces. V tomto článku sme pre teba zhrnuli všetko potrebné k bezproblémovému vypĺňaniu prihlášok na vysoké školy. Pripravili sme si aj zopár tipov a rád, ktoré ti pomôžu uspieť. Ak chceš vedieť viac, čítaj ďalej!
1. Výber vysokej školy
Ešte pred podávaním prihlášky na vysokú školu je dôležité rozhodnúť sa, aký odbor chceš študovať a kde ho budeš študovať. Ak si ešte stále neistý, pozri si náš zoznam vysokých škôl na Slovensku, ktorý ti môže pomôcť vybrať si.
Tip od nás: Je dobré mať v rukáve aj záložný plán – v tomto prípade záložnú školu, na ktorú ťa príjmu v prípade, že ti to nevyšlo na tvojej vysnívanej univerzite. Pokojne si teda vyber aj 4 – 5 vysokých škôl, kde sa budeš uchádzať o prijatie.
2. Dodržiavanie termínov
Prvým krokom, ako sa dostať na vysokú školu, je odoslať prihlášku načas. Väčšinou sa prihlášky na umelecké alebo športové školy, ktoré vyžadujú talentové skúšky, odosielajú ešte skôr. Ak zvažuješ školu zameranú týmto smerom, určite priebežne sleduj webstránky univerzít, kde ťa budú o všetkom informovať.

3. Vyplnenie prihlášky
Prvý tip, ako úspešne vyplniť prihlášku na vysokú školu, je pristupovať ku každej individuálne. Konkrétna vysoká škola či fakulta má iné pokyny a požiadavky. Preto si ešte pred vypisovaním prihlášky pozorne prečítaj všetky informácie uvedené na stránke školy. Navyše, niektoré fakulty poskytujú uchádzačom návody na vyplnenie elektronickej prihlášky.
Tip od nás: Ak sa chceš vyhnúť zbytočným škrtom v papierovej prihláške, vyplň ju najprv ceruzkou a potom obtiahni perom.
4. Elektronická alebo papierová prihláška
Keď si vyberieš vysokú školu, je čas vyplniť si prihlášku. Ak preferuješ ručné vypisovanie tlačív, tlačenú verziu prihlášky si môžeš stiahnuť z webovej stránky fakulty, na ktorú sa hlásiš, alebo zakúpiť v papiernictve. Prihláška by mala byť vyplnená čitateľným, veľkým a tlačeným písmom.
Mýliť sa je ľudské. Prihláška na vysokú školu by ale mala byť vyplnená bezchybne a samozrejme bez škrtancov. Ak by si sa teda náhodou pomýlil, vytlač si do zásoby viac kópii prihlášky. Ak ťa práve naopak ručné vypisovanie stresuje alebo nebaví, môžeš využiť možnosť elektronickej prihlášky. E-prihlášku podávaš cez internetovú stránku danej fakulty. Zaregistruješ sa, vyplníš prihlášku, vytlačíš a podpíšeš.

5. Platba za prihlášku
Za podanie prihlášky sa platí poplatok, ktorého výška závisí od konkrétnej univerzity. Cena za elektronickú a papierovú prihlášku sa môže líšiť. Vo väčšine prípadov je elektronické podanie prihlášky o pár eur lacnejšie. Poplatok za prihlášku neodkladaj a uhraď hneď pri vypĺňaní prihlášky, aby si na to neskôr nezabudol. Pozor, niektoré fakulty vyžadujú k prihláške priložiť aj potvrdenie o zaplatení!
6. Potrebné prílohy k prihláške
Niektoré vysoké školy k prihláške vyžadujú priložiť aj rôzne dokumenty, ktoré sa môžu líšiť. K prihláške na vysokú školu treba pristupovať individuálne. Pre každú vysokú školu platia iné pokyny. Vysoké školy môžu od teba vyžadovať:
- notársky overené vysvedčenia zo strednej školy
- notársky overené maturitné vysvedčenie
- potvrdenie o zaplatení poplatku za podanie prihlášky
- potvrdenie lekára o zdravotnej spôsobilosti na štúdium
- kópiu diplomu zo súťaže alebo olympiády
- kópiu certifikátu o skúške z cudzieho jazyka
- štruktúrovaný životopis
Kde overiť vysvedčenia k prihláške na vysokú školu?
Ako prvé si sprav kópie vysvedčení. Tie si nasledovne môžeš dať overiť na miestnom obecnom či mestskom úrade na matrike alebo u notára. Rozdiel je len v cene. V prípade notára stojí osvedčenie pravosti podpisu 2,87 eur a osvedčenie fotokópie 1,60 eur. Na matrike ťa to bude stáť 2 eurá.
Na druhej strane, ak sa hlásiš na vysokú školu v zahraničí, na matrike ti neoveria dokumenty, ktoré sa majú použiť v zahraničí.
7. Odoslanie prihlášky
Niektoré vysoké školy nepožadujú zaslať e-prihlášku v tlačenej verzii, iné áno. Preto sa nezabudni informovať, akú prihlášku daná fakulta požaduje:
- len v tlačenej forme
- len v elektronickej forme
- v elektronickej a aj v tlačenej forme
Pred odoslaním prihlášky si ešte raz skontroluj všetky uvedené údaje a informácie. Skontrolovanú prihlášku podpíš a odošli na adresu fakulty. Prihláška sa podáva listovou zásielkou alebo osobným doručením na adresu fakulty. Nezabudni k nej priložiť aj potrebné prílohy, ktoré od teba fakulta vyžaduje ( potvrdenie o zaplatení poplatku za podanie prihlášky, overené vysvedčenia, certifikáty a pod.).
Tip od nás: Nenechaj si vyplnenie a odoslanie prihlášky na poslednú chvíľu. Zháňanie potvrdení či overovanie vysvedčenia sa môže pretiahnuť.

10 tipov, ako hravo vyplniť prihlášku
#1 Je dobré mať v rukáve aj záložný plán – v tomto prípade záložnú školu, na ktorú ťa príjmu v prípade že ti to nevyšlo na tvojej vysnívanej univerzite. Pokojne si teda vyber aj 4 – 5 vysokých škôl.
#2 Ak zvažuješ školu s talentovými skúškami určite sleduj už od začiatku školského roka webstránky univerzít, kde ťa budú o všetkom informovať.
#3 Ku každej prihláške pristupuj individuálne. Každá fakulta má iné pokyny a požiadavky.
#4 Z požiadaviek konkrétnej fakulty zisti, či v rámci jednej prihlášky musí byť uvedený len jeden študijný program, alebo môžu byť uvedené aj dva študijné programy.
#5 Ak sa chceš vyhnúť zbytočným škrtom v prihláške, výplň ju najprv ceruzkou a potom obtiahni perom.
#6 Do prihlášky správne opíš presný názov vysokej školy a fakulty – nepoužívajte žiadne skratky.
#7 Mýliť sa je ľudské. Prihláška na vysokú školu by ale mala byť vyplnená bezchybne a samozrejme bez škrtancov. Pre prípad, že by si sa pomýlil, si do zásoby vytlač alebo zaobstaraj viac kópií prihlášky.
#8 Poplatok za prihlášku neodkladaj a uhraď hneď pri vypĺňaní prihlášky, aby si na to neskôr nezabudol. Niektoré univerzity vyžadujú k prihláške priložiť aj potvrdenie o zaplatení.
#9 Nenechaj si vyplnenie a odoslanie prihlášky na poslednú chvíľu. Zháňanie potvrdení či overovanie vysvedčenia sa môže pretiahnuť.
#10 Pokiaľ je potrebné prihlášku poslať v tlačenej forme odporúčame ju poslať ako doporučený list.
Aj keď ťa vyplnenie prihlášky môže stáť všetky nervy, nevzdávaj to! Pozorne si prečítaj a dodržiavaj pokyny pre každú prihlášku. Venuj pozornosť termínom a vyčleň si dostatok času na dôkladné vyplnenie prihlášky. Pozornosť a trpezlivosť je najlepšia stratégia, ktorá ti pomôže uspieť.
Prvý rok na vysokej škole môže byť náročný. Zorientovať vo vysokoškolskom živote a svete ti pomôže náš článok Ako sa pripraviť na vysokú školu? Naša príručka ťa prevedie všetkým, čo potrebuješ vedieť.
Držíme ti palce a prajeme veľa šťastia na vysokej škole!
Zdieľať na
Zdieľaní