Ako vyplniť a podať prihlášku na vysokú školu? Drž sa týchto krokov a máš to zmáknuté

študenti vypĺňajú prihlášku

Na správnom vyplnení prihlášky si daj záležať (Zdroj: GettyImages)

#Správne vyplnenie a odoslanie prihlášky môže byť niekedy stresujúci a vyčerpávajúci proces. V tomto článku sme pre teba zhrnuli všetko potrebné k bezproblémovému vypĺňaniu prihlášok na vysoké školy. Pripravili sme si aj zopár tipov a rád, ktoré ti pomôžu uspieť. Ak chceš vedieť viac, čítaj ďalej!

1. Výber vysokej školy

Ešte pred podávaním prihlášky na vysokú školu je dôležité rozhodnúť sa, aký odbor chceš študovať a kde ho budeš študovať. Ak si ešte stále neistý, pozri si náš zoznam vysokých škôl na Slovensku, ktorý ti môže pomôcť vybrať si.

Tip od nás: Je dobré mať v rukáve aj záložný plán – v tomto prípade záložnú školu, na ktorú ťa príjmu v prípade, že ti to nevyšlo na tvojej vysnívanej univerzite. Pokojne si teda vyber aj 4 – 5 vysokých škôl, kde sa budeš uchádzať o prijatie.

2. Dodržiavanie termínov

Prvým krokom, ako sa dostať na vysokú školu, je odoslať prihlášku načas. Väčšinou sa prihlášky na umelecké alebo športové školy, ktoré vyžadujú talentové skúšky, odosielajú ešte skôr. Ak zvažuješ školu zameranú týmto smerom, určite priebežne sleduj webstránky univerzít, kde ťa budú o všetkom informovať.

Niektoré fakulty ti ponúkajú na výber medzi papierovou alebo elektronickou prihláškou (Zdroj: gettyimages)

3. Vyplnenie prihlášky

Prvý tip, ako úspešne vyplniť prihlášku na vysokú školu, je pristupovať ku každej individuálne. Konkrétna vysoká škola či fakulta má iné pokyny a požiadavky. Preto si ešte pred vypisovaním prihlášky pozorne prečítaj všetky informácie uvedené na stránke školy. Navyše, niektoré fakulty poskytujú uchádzačom návody na vyplnenie elektronickej prihlášky.

Tip od nás: Ak sa chceš vyhnúť zbytočným škrtom v papierovej prihláške, vyplň ju najprv ceruzkou a potom obtiahni perom.

4. Elektronická alebo papierová prihláška

Keď si vyberieš vysokú školu, je čas vyplniť si prihlášku. Ak preferuješ ručné vypisovanie tlačív, tlačenú verziu prihlášky si môžeš stiahnuť z webovej stránky fakulty, na ktorú sa hlásiš, alebo zakúpiť v papiernictve. Prihláška by mala byť vyplnená čitateľným, veľkým a tlačeným písmom.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Si maturant a vyberáš si vysokú školu? Toto je 8 kritérií, ktoré sa oplatí zvážiť

Mýliť sa je ľudské. Prihláška na vysokú školu by ale mala byť vyplnená bezchybne a samozrejme bez škrtancov. Ak by si sa teda náhodou pomýlil, vytlač si do zásoby viac kópii prihlášky. Ak ťa práve naopak ručné vypisovanie stresuje alebo nebaví, môžeš využiť možnosť elektronickej prihlášky. E-prihlášku podávaš cez internetovú stránku danej fakulty. Zaregistruješ sa, vyplníš prihlášku, vytlačíš a podpíšeš.

Elektronická prihláška je plnohodnotná prihláška na štúdium rovnako ako prihláška v papierovej forme (Zdroj: gettyimages)

5. Platba za prihlášku

Za podanie prihlášky sa platí poplatok, ktorého výška závisí od konkrétnej univerzity. Cena za elektronickú a papierovú prihlášku sa môže líšiť. Vo väčšine prípadov je elektronické podanie prihlášky o pár eur lacnejšie. Poplatok za prihlášku neodkladaj a uhraď hneď pri vypĺňaní prihlášky, aby si na to neskôr nezabudol. Pozor, niektoré fakulty vyžadujú k prihláške priložiť aj potvrdenie o zaplatení!

6. Potrebné prílohy k prihláške

Niektoré vysoké školy k prihláške vyžadujú priložiť aj rôzne dokumenty, ktoré sa môžu líšiť. K prihláške na vysokú školu treba pristupovať individuálne. Pre každú vysokú školu platia iné pokyny. Vysoké školy môžu od teba vyžadovať:

  • notársky overené vysvedčenia zo strednej školy
  • notársky overené maturitné vysvedčenie
  • potvrdenie o zaplatení poplatku za podanie prihlášky
  • potvrdenie lekára o zdravotnej spôsobilosti na štúdium
  • kópiu diplomu zo súťaže alebo olympiády
  • kópiu certifikátu o skúške z cudzieho jazyka
  • štruktúrovaný životopis

Kde overiť vysvedčenia k prihláške na vysokú školu?

Ako prvé si sprav kópie vysvedčení. Tie si nasledovne môžeš dať overiť na miestnom obecnom či mestskom úrade na matrike alebo u notára. Rozdiel je len v cene. V prípade notára stojí osvedčenie pravosti podpisu 2,87 eur a osvedčenie fotokópie 1,60 eur. Na matrike ťa to bude stáť 2 eurá.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vysokoškoláci počas štúdia brigádujú, ale nie vo svojom odbore: Prečo je to tak?

Na druhej strane, ak sa hlásiš na vysokú školu v zahraničí, na matrike ti neoveria dokumenty, ktoré sa majú použiť v zahraničí.

7. Odoslanie prihlášky

Niektoré vysoké školy nepožadujú zaslať e-prihlášku v tlačenej verzii, iné áno. Preto sa nezabudni informovať, akú prihlášku daná fakulta požaduje:

  • len v tlačenej forme
  • len v elektronickej forme
  • v elektronickej a aj v tlačenej forme

Pred odoslaním prihlášky si ešte raz skontroluj všetky uvedené údaje a informácie. Skontrolovanú prihlášku podpíš a odošli na adresu fakulty. Prihláška sa podáva listovou zásielkou alebo osobným doručením na adresu fakulty. Nezabudni k nej priložiť aj potrebné prílohy, ktoré od teba fakulta vyžaduje ( potvrdenie o zaplatení poplatku za podanie prihlášky, overené vysvedčenia, certifikáty a pod.).

Tip od nás: Nenechaj si vyplnenie a odoslanie prihlášky na poslednú chvíľu. Zháňanie potvrdení či overovanie vysvedčenia sa môže pretiahnuť.

Z vypĺňania prihlášky sa nestresuj (Zdroj: gettyimages)

10 tipov, ako hravo vyplniť prihlášku 

#1 Je dobré mať v rukáve aj záložný plán – v tomto prípade záložnú školu, na ktorú ťa príjmu v prípade že ti to nevyšlo na tvojej vysnívanej univerzite. Pokojne si teda vyber aj 4 – 5 vysokých škôl.

#2 Ak zvažuješ školu s talentovými skúškami určite sleduj už od začiatku školského roka webstránky univerzít, kde ťa budú o všetkom informovať.

#3 Ku každej prihláške pristupuj individuálne. Každá fakulta má iné pokyny a požiadavky.

#4 Z požiadaviek konkrétnej fakulty zisti, či v rámci jednej prihlášky musí byť uvedený len jeden študijný program, alebo môžu byť uvedené aj dva študijné programy.

#5 Ak sa chceš vyhnúť zbytočným škrtom v prihláške, výplň ju najprv ceruzkou a potom obtiahni perom.

#6 Do prihlášky správne opíš presný názov vysokej školy a fakulty – nepoužívajte žiadne skratky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zdražovanie sa dotklo aj učebníc: Vieš však nakúpiť výhodne, máme osvedčené tipy!

#7 Mýliť sa je ľudské. Prihláška na vysokú školu by ale mala byť vyplnená bezchybne a samozrejme bez škrtancov. Pre prípad, že by si sa pomýlil, si do zásoby vytlač alebo zaobstaraj viac kópií prihlášky.

#8 Poplatok za prihlášku neodkladaj a uhraď hneď pri vypĺňaní prihlášky, aby si na to neskôr nezabudol. Niektoré univerzity vyžadujú k prihláške priložiť aj potvrdenie o zaplatení.

#9 Nenechaj si vyplnenie a odoslanie prihlášky na poslednú chvíľu. Zháňanie potvrdení či overovanie vysvedčenia sa môže pretiahnuť.

#10 Pokiaľ je potrebné prihlášku poslať v tlačenej forme odporúčame ju poslať ako doporučený list.

Aj keď ťa vyplnenie prihlášky môže stáť všetky nervy, nevzdávaj to! Pozorne si prečítaj a dodržiavaj pokyny pre každú prihlášku. Venuj pozornosť termínom a vyčleň si dostatok času na dôkladné vyplnenie prihlášky. Pozornosť a trpezlivosť je najlepšia stratégia, ktorá ti pomôže uspieť.

Prvý rok na vysokej škole môže byť náročný. Zorientovať vo vysokoškolskom živote a svete ti pomôže náš článok Ako sa pripraviť na vysokú školu? Naša príručka ťa prevedie všetkým, čo potrebuješ vedieť.

Držíme ti palce a prajeme veľa šťastia na vysokej škole!

Maturitný podcast Schooltag
Maturitný podcast Schooltag (Zdroj: hashtag.sk)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, podnikajte.sk, cvtisr.sk
Odporúčame