Letné prázdniny 2024: Dátum letných prázdnin v školskom roku 2023/2024 a tipy na zaujímavé aktivity

Prázdniny v lete sú poriadnym oddychom. Nemať v hlave dva mesiace nič ti závidí nejeden pracujúci. Preto si ich uži, kým ešte študuješ. Nebudeme ti radiť, aby si ich strávil na brigáde. Každé euro je dobré a trošku by si zamakať mohol, no rozhodne sa venuj aj tomu, čo sa baví. Práca si na teba vždy počká. Zamerali sme sa na tipy, ktoré môžeš absolvovať na Slovensku, ale aj v zahraničí. Najdrahšia dovolenka nemusí byť vždy aj najlepšia, dôležité je stráviť ju s ľuďmi, ktorých máš rád.

Letné prázdniny

Koncoročné vysvedčenie: 28. jún 2024 (piatok)

Prázdniny: 29. jún 2024 – 31. august 2024 (sobota)

Nástup do školy: 2. september 2024 (nový školský rok)

Tipy na voľné chvíle

Turistika

Letnú turistiku ti asi nemusíme bližšie predstavovať. Na našom webe sa jej venujeme pomerne dosť. Či už máš radšej náročnejšiu alebo menej náročnú turistiku, na Slovensku nájdeš stovky kilometrov turistických chodníčkov, po ktorých sa môžeš vydať.

Turistika však nemusí byť len o poriadnej drine. Jej cieľom je oddych a relax, takže ak sa necítiš na Vysoké Tatry, pozri si iné krásy našej krajiny. Či už stavíš na výlet do jaskyne, na hrad, rozhľadňu alebo len do múzea, bude to stávka na istotu.

Letné kúpanie

Najlepšie sa schladíš pri vode. Nemusíš ale hneď cestovať za hranice a hľadať hotel pri Stredozemnom mori. Stačí sa obzrieť po najlepších slovenských kúpaliskách, ktorých máme v našej krajine neúrekom. Každé bude vyhovovať inému, preto rozhodnutie už necháme na teba.

Môžeme ťa len uistiť, že parádnu zábavu vieš zažiť v každom kraji. Nájdeš kúpaliská s lacnejším vstupným aj a drahších, bez atrakcii aj s toboganmi, s ubytovaním v areáli aj bez neho… Kam napokon zavítaš ty?

Amfiteáter

V letných mesiacoch dominujú kinám blockbustery. Či už si fanúšikom Marvelu, DC, dobrodružných filmov, romantických komédii alebo arťákov – to všetko ponúka program kina na leto. Miesto klimatizovaného komplexu však vyskúšaj inú alternatívu.

Amfiteátre pomaly na Slovensku vymierajú a preto ak chceš, aby prežili, musíš im pomôcť aj ty. Užiť si film pod nočnou oblohou je nielen poriadne vzrušujúce, ale aj romantické. Niektoré mestské kiná dokonca v letných mesiacoch ponúkajú jedine možnosť tzv. letného kina.

Festivaly

Nielen film, ale aj hudba patrí neodmysliteľne k letu. Poriadne sa vyblázniť a vykričať na hudobnom festivale je parádny letný detox. Zabudneš tu na starosti denného života a aspoň na pár dní si užívaš s priateľmi.

Nemusí pri tom vôbec ísť o hudobný festival – na Slovensku sa konajú aj divadelné, filmové či hradné festivaly. Vždy sa viažu k určitému typu umenia a je na tebe, ktoré preferuješ. Leto je tým najlepším obdobím, kedy môžeš zažiť skutočnú slovanskú kultúru v našej krajine.

Chata s kamarátmi

Dovolenka s priateľmi nemusí byť pri mori a za veľké peniaze. Prenajmite si chatu, pokojne aj počas predĺženého víkendu. Nakúpte plno jedla a pitia a prineste niečo na zabavenie – spoločenské hry, karaoke alebo film na USB.

Platí, že čím ďalej od internetu si, tým lepšie. Odporúčame aj pozrieť si obľúbené miesta na kempovanie, ktoré sú u náš čoraz viac navštevované. Pamätaj, že nie je dôležité kam sa vyberieš, ale kto pôjde na výlet s tebou.

Kalendár prázdnin v školskom roku 2023/2024

Pozri si kompletný prehľad prázdnin v aktuálnom školskom roku a nechaj sa inšpirovať našimi tipmi na aktivity počas celého roka.