Literatúra: Ako dlho môžeš čakať na Godota? Dráma bola po vojne absurdná, samý sex či drogy!

Foto: Pexels.com

#Predstav si, že sa vyberieš do divadla, pohodlne sa usadíš a necháš sa unášať dejom. Čo očakávaš od predstavenia? V prvom rade nejaký prekvapivý zlomový bod. Príbeh predsa nemôže byť úplne priamočiary.

A presne o to sa snažili aj dramatici po druhej svetovej vojne. Vo svojej tvorbe nadväzovali na predvojnové dramatické tradície, no 50. a 60. roky sa od seba dosť odlišovali, aspoň čo sa drámy týka.

Čo sa z podcastu dozvieš?

  • Dráma mala niekoľko výrazných smerov, ktoré sa od seba odlišovali.
  • Absurdná dráma, tak ako napovedá názov, vychádzala predovšetkým z absurdity každodenného života, najvýraznejšie sa to prejavilo v Čakaní na Godota od Samuela Becketta.
  • V Anglicku bola výrazná skupina Rozhnevaných mladých mužov, v Nemecku epické divadlo, v ktorom bol nepostrádateľný Bertold Brecht.
  • V Spojených štátoch bol zaujímavý Tennessee Williams, ktorý priniesol na scénu dovtedy netradičné témy, ako drogy, sex, domáce násilie alebo alkohol.

Podcast Schooltag má celkovo 30 dielov a nájdeš ich v klasických podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Vypočuť si ho môžeš aj zo slovenskej podcastovej platformy Soundtier. Takisto nájdeš Schooltag v každej mobilnej podcastovej aplikácii, ako je napríklad Podcast Addict, RadioPublic, PodBean, alebo samozrejme, Apple Podcasts. Stačí v nich vyhľadať názov nášho podcastu a kliknúť na odber, prípadne zadať linku na RSS feed.

Podcast Schooltag ti prináša kníhkupectvo Martinus.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame