Jesenné prázdniny 2023: Dátum jesenných prázdnin v školskom roku 2023/2024 a tipy na zaujímavé aktivity

Prvé z prázdnin, ktoré na teba čakajú v novom školskom roku, sú jesenné prázdniny. Už tradične padnú na prelom októbra na novembra. Oslavujeme počas nich Halloween, ale najmä Sviatok všetkých svätých, počas ktorého spomíname na svojich zosnulých blízkych. Máme pre teba tipy na pár aktivít, ktoré počas štyroch voľných určite stihneš a ver, že sa doma nestihneš nudiť.

Jesenné prázdniny

Posledný vyučovací deň: 27. október 2023 (piatok)

Prázdniny: 28. október 2023 – 1. november 2023

Nástup do školy: 2. november 2023 (štvrtok)

Tipy na voľné chvíle

Nové jesenné fotky

Jesenné prechádzky stoja za to. Stromy zmenia farbu lístia a to je čas ako stvorený na nové fotky jednak do rodinného albumu, ale aj na sociálne siete. Počasie na konci októbra býva síce sychravé, no pri priemernej teplote 15 °C je prechádzke v lese výborným detoxom.

Odporúčame niečo nenáročné, aby si sa príliš nespotil a nenachladol. Zaujímavé sú v tomto období aj rozhľadne, ktoré nie sú zvyčajne ďaleko od začiatočného bodu výstupu. Uvidíš však výhľad, aký sa ti nenaskytne celý rok.

Okúp sa aj v chladnejšom počasí

Okúpať sa dá aj počas jesenných prázdnin. Ak si vodný živel, no otužovanie je to tvoja silná stránka, stav na thermalpark. Prevádzkujú ich počas celého roka a osviežiť sa môžeš ako vo vlažnej, tak aj v teplejšej vode.

Thermalparku nájdeš v každom kúte Slovenska, nakoľko náš región je bohatý na podzemné vody, ktoré vyvierajú z hĺbky viac ako tisíc metrov. Voda v termálnych bazénoch je skutočne horúca, dosahuje teplotu až do 60 °C, čo rozšíri cievy a teda zlepší tvoj krvný obeh.

Návšteva cintorína

Počas jesenných prázdnin nezabúdaj, prečo ich vlastne máš. 1. novembra oslavujeme Sviatok všetkých svätých, počas ktorého by si sa s rodinou mal vydať na cintorín. Nezabudni, že vence a kahance treba nakúpiť v predstihu, pretože obchody budú prvého zatvorené.

Cintorín v prvý novembrový deň je krásne osvetlený tisíckami plamienkov v rôznofarebných kahancoch, čo dodáva tomuto sviatku neopakovateľnú atmosféru. Dni pred samotných Sviatkom môžeš stráviť aj pomáhaním rodine s úpravou hrobu.

Vyrezávanie tekvice

Áno, počas týchto prázdnin sa vyrezávajú aj tekvice. Aj keď nejde o našu tradíciu, vďaka globalizácii ju aj napriek tomu často oslavujeme. Pri návšteve obchodu pripíš na zoznam okrem venca a kahancov aj dyňu, ktorú budeš neskôr vyrezávať.

Táto aktivita nielenže zapojí tvoje ruky, ale najmä hlavu. Podnietiš ňou kreatívne myslenie a tekvicu si môžeš vyzerať do akéhokoľvek tvaru. Jeden z kahancov potom vlož dovnútra a tekvicu vystav pred dom alebo do okna a máš o jesennú dekoráciu postarané.

Film, ktorý dlho odkladáš

Jesenné dni sú podstatne dlhšie ako letné a preto je miesto krátkych komédii s priateľmi siahnuť do iných typoch filmov. Určite máš vo watchliste aspoň jeden, ktorý má tri hodiny a neustále ho odkladáš. Práve teraz je správny čas si ho pozrieť.

Slnko na konci októbra zapadá už pred piatou hodinou. Priprav popcorn, nalaď sa dlhé hodiny v kresle a uži si film. Jednak si môžeš vyškrtnúť dlho odkladaný film v zozname, no nakoľko väčšina dlhých filmov je skutočne kvalitná, čaká aj menší kultúrny zážitok.

Kalendár prázdnin

Pozri si kompletný prehľad prázdnin v aktuálnom školskom roku a nechaj sa inšpirovať našimi tipmi na aktivity počas celého roka.