Navštívili sme rakúske stredisko, ktoré preslávila súťaž v hľadaní pokladu: Minulý rok ju vyhral Slovák

Obertauern Rakúsko

Najväčšia súťaž v hľadaní pokladu v snehu v celom Rakúsku sa koná v Obertauerne (Zdroj: ©Matthias Fritzenwallner)

#Ak sa chceš na okamih cítiť ako hľadač zlata, avšak v zasneženej krajine a s možnosťou „prehrabať sa“ až k novému autu, zavítaj do rakúskeho Obertauernu. Preslávili ho nielen Beatles, ale najmä neskutočne štedrá a spoľahlivá nádielka snehu. Najnovšia lyžiarska sezóna sa začala 24. novembra a sľubuje mnoho zábavy na svahoch aj mimo nich.

Hory Obertauern
Obertauern patrí medzi strediská s najväčšou garanciou snehu (Zdroj: ©TV Obertauern)

Sneh, sneh a ešte raz sneh

Obertauern leží asi 90 km južne od Salzburgu a je bez pochýb najzasneženejším lyžiarskym strediskom v celom Rakúsku. Uplynulý rok v ňom v polovici apríla začalo snežiť v deň nášho príchodu a neprestalo takmer ani na minútu až do nášho odchodu o štyri dni neskôr.

Počasie je, samozrejme, každým rokom menej predvídateľné, Obertauern má však na snehovú prikrývku výbornú polohu. Leží uprostred pohoria Nízke Taury v nadmorskej výške 1740 metrov a jeho lyžiarsky areál siaha až do výšky 2313 metrov.

Kedysi tu okrem hôr a snehu nestálo nič, prví lyžiari do Obertauernu začali prichádzať po prvej svetovej vojne. Avšak, len pešo alebo na saniach ťahaných koňmi. Až po tom, ako bola sprístupnená zimná cestná doprava cez Taurský priesmyk, začali v oblasti rýchlosťou blesku pribúdať cesty, lanovky, vleky a dediny plné ubytovacích zariadení.

Obertauern v noci
Odkiaľkoľvek sa spustíš nadol, vždy skončíš v obci (Zdroj: ©TV Obertauern)

Tromfom Obertauernu je jeho poloha v kotline. Jeden zo sloganov kedysi hovoril, že lyže tu vždy nosíte na nohách, nikdy nie na ramenách. „Nedá sa tu stratiť, odkiaľkoľvek sa spustíš nadol, vždy skončíš v obci. Chaty a hotely obkolesujú celé stredisko. Tam, kde nie je nič postavené, sa stavať už viac nemôže. Ubytovania tak nepribúdajú, len sa zlepšujú,“ prezrádza miestny rodák Lukas, ktorého pra-prastarý otec kedysi vyhral v kartách pôdu v Obertauerne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
4 najčastejšie chyby pri kúpe auta: Tretí bod už podcenili mnohí a oľutovali to!

Beatles na lyžiach

Počas prechádzky dedinou aj priamo na svahu naďabíš aj na sochy Beatles. Ak sa pýtaš prečo, odpoveď je prostá. V marci 1965 sem legendárna britská hudobná skupina prišla nakrútiť zábery k filmu Help! režiséra Richarda Lestera. George Harrison stál prvýkrát na lyžiach a ani ostatným „liverpoolskym chlapcom“ to veľmi nešlo, a tak na väčšinu scén používali kaskadérov z Obertauernu. Tí si dodnes pamätajú na hviezdny ošiaľ, keďže Beatles mánia bola v tom čase v plnom prúde.  

Beatles Obertauern
Beatles v Obertauerne natáčali film Help! (Zdroj: ©TV Obertauern)

Film mal premiéru pre kráľovskú rodinu a pozvaných hostí v júli 1965 v Londýne. Avízom mal byť desiaty singel skupiny s pesničkou Help! Dej filmu sa točí okolo diamantového prsteňa Ringa Starra. Ten má vraj čarovnú moc, ktorou možno ovládnuť celý svet, preto sa ho snažia získať dvaja blázniví vedci aj fanatickí prívrženci orientálnej náboženskej sekty, ktorí prenasledujú celú kapelu.

Tip: Ak chceš spať v tom istom hoteli ako Beatles svojho času, tvoje kroky by mali viesť k hotelu Edelweiss, presnejšie na piate poschodie. Všetkými desiatimi odporúčame aj hotel Römerhof, ktorý od roku 1957 prevádzkuje už tretia generácia rodiny Mayerovcov.

Beatles pri natáčaní klipu Help
Beatles pri natáčaní filmu pomohli kaskadéri z Obertauernu (Zdroj: ©TV Obertauern)

Bláznivá súťaž

Lyžiarsku sezónu vo väčšine stredísk otvárajú či zatvárajú koncertom so známymi hviezdami alebo párty plnou drinkov a tanca. V Obertauerne však zašli oveľa ďalej. Každoročne tu ukončujú sezónu podujatím menom Gamsleiten Kriterium – najväčšou súťažou v hľadaní pokladu v snehu v celom Rakúsku (a pravdepodobne aj za jeho hranicami).

Nadšenci vyzbrojení malými lopatkami, ktoré dostanú od organizátorov, ozlomkrky bežia na vyhradenú zasneženú plochu uprostred hôr. Vybrať si strategické miesto, kde začneš hrabať, je kľúčom k úspechu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Unikátny objav: Pod povrchom Antarktídy našli starovekú krajinu stratenú milióny rokov

Potom sa za sprievodu hlasnej hudby a povzbudzovania divákov začína frenetické kopanie, hrabanie a hĺbenie. Všade vládne uvoľnená atmosféra a počas oddychu je nesmierne zábavné sledovať kreatívne techniky ostatných súťažiacich.

Hľadanie pokladu Obertauern
Hľadanie drevených truhlíc je námaha a zábava v jednom (Zdroj: Zuzana Z)

Tajomstvo v truhliciach

Kto má šťastie, lopatkou narazí na drevenú truhlicu, v ktorej sa ukrýva víťazná cena. Moderátori spovedajú nálezcov truhlíc, ktorí občas súťažiacim poskytnú radu. „Nekopte príliš hlboko, stačí pol metra. Keď narazíte na ľad, prejdite inam, vaša truhlica tam nebude,“ odporúča Slovinec, ktorý už drží svoj úlovok v rukách.Čo presne sa v truhlici ukrýva, však zostáva tajomstvom až do veľkolepého odovzdávania cien neskôr popoludní.

Víťazné ceny sú skutočne lákavé, od skipassov, cez lyžiarske pobyty, snowboardy či elektroniku. Hlavnou cenou spomedzi vyše tridsiatich, na ktorú si robí zálusk väčšina súťažiacich, je novučičké BMW.

Poslednú sezónu hlavná cena skončila v rukách mladučkého Slováka Adriána. Než si prevzal kľúče, prešiel si ceremóniu pomalého otvárania truhlíc, ktorá stála obrovské množstvo nervov. Za čakanie to však určite stálo. 

Víťaz súťaže
Víťazom Gamsleiten Kriterium 2023 sa stal Adrián zo Slovenska, domov odišiel na novom BMW (Zdroj: ©Matthias_Fritzenwallner)

Tip: Keďže lyžiarska sezóna v Obertauerne je vďaka skvelým snehovým podmienkam vždy dlhá, najbližšie, v poradí už 16. Gamsleiten Kriterium, sa bude konať 13. apríla 2024. Štartovacie čísla si účastníci vyžrebujú deň predtým. Lístky zoženieš TU, v ponuke sú aj výhodné balíčky so skipassom.

Najstrmšia zjazdovka

Obertauern je obklopený sto kilometrami zjazdoviek, ktoré obsluhuje 26 lanoviek a vlekov. Tie spolu vytvárajú okruh s neskutočnými panoramatickými výhľadmi. Vybrať si môžeš rýchlostné aj časové zjazdovky, snowpark, Super Seven (sedem najvyšších bodov v lyžiarskom areáli označených S7) či večerné lyžovanie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Navštíviť Rumunsko, či nie? Toto mesto ti dá 900 dôvodov na výlet

A najlepšie na všetkom je, že lyžovať na nich môžeš až do začiatku mája. Pre skutočne odvážnych je tu aj Gamsleiten 2 – jedna z najstrmších zjazdoviek v celej Európe, pred ktorou majú rešpekt aj skúsení lyžiari a snowboardisti. Kvôli poveternostným podmienkam je možné tento svah upravovať len v nepravidelných intervaloch, no keď sa tak stane, výzva je na dosah. 

Tip: Ak sa ubytuješ priamo v obci Obertauern, z väčšiny ubytovní budeš mať priamy prístup na svah spred dverí hotela. Vzápätí môžeš absolvovať legendárny okruh Tauernrunde, buď v smere hodinových ručičiek po červenej trase alebo v protismere po zelenej trase.

Gamsleiten zjazdovka
Gamsleiten 2 je jednou z najstrmších zjazdoviek v celej Európe (Zdroj: ©TV Obertauern)

Apres ski a kulinárium

V Obertauerne nie je pôsobivá len snehová pokrývka, ale aj kulinárska nádielka. V zimnej krajine leží vyše 50 chát a reštaurácií, v ktorých nechýbajú miestne špeciality ako syrové halušky Kasnock’n, parené buchty Germ-knödel alebo cisársky trhanec.

Výhľady na vrcholy ako Zehnerkarspitze či Hundskogel sú len príjemným bonusom. Práve v týchto horách leží aj najstaršia lyžiarska chata v Rakúsku – Achenrainhütte na Gamsleitene funguje už takmer sto rokov.

jedlo Obertauern
Horské chaty servírujú výdatné rakúske jedlá (Zdroj: Zuzana Z)

O zábavu po lyžovaní a diskotéky sa starajú mnohé chaty priamo v dedine, ale aj na svahoch. A ak zatúžiš výlet zakončiť v meste, rozprávkový Salzburg je od Obertauernu vzdialený asi hodinu cesty autom.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame