Jarné prázdniny 2024: Dátum jarných prázdnin v školskom roku 2023/2024 a tipy na zaujímavé aktivity

Jarné prázdniny sa od ostatných líšia tým, že ich nemajú všetci žiaci v jeden a ten istý čas. Každý rok sa mení ich poradie a v školskom roku 2023/2024 budú ako prví oddychovať žiaci Stredného Slovenska (Banskobystrický, Trenčiansky a Žilinský kraj), po nich žiaci Východného Slovenska (Košický a Prešovský kraj) a napokon žiaci Západného Slovenska (Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj). Máme zopár tipov, čo robiť počas týždenného voľna.

Jarné prázdniny

Stredné Slovensko

Posledný vyučovací deň: 16. február 2024 (piatok)

Prázdniny: 19. február 2024 – 23. február 2024

Nástup do školy: 26. február 2024 (pondelok)

Východné Slovensko

Posledný vyučovací deň: 23. február 2024 (piatok)

Prázdniny: 26. február 2024 – 1. marec 2024

Nástup do školy: 4. marec 2024 (pondelok)

Západné Slovensko

Posledný vyučovací deň: 1. marec 2024 (piatok)

Prázdniny: 4. marec 2024 – 8. marec 2024

Nástup do školy: 11. marec 2024 (pondelok)

Tipy na voľné chvíle

Lyžovačka

Ak rád lyžuješ, nie je čo riešiť. Či už preferuješ lyžovačku v našich tatranských centrách alebo máš radšej dobrodružstvo v Alpách, voľný týždeň v podobe jarných prázdniny rozhodne stráviš na kopcoch. Skipass však odporúčame kupovať vopred.

Práve vo februári, keď dobre prituhne, sú na lyžovanie najlepšie podmienky. Nie si z okolia lyžiarskeho centra? Odporúčame sa po hoteloch rozhliadnuť čo najskôr, pretože najmä obdobie prázdnin býva zvyčajne vypredané ako medzi prvými.

Jarné upratovanie

Držme sa ale nohami pri zemi. Nemôžeme si užívať večne. K jarným prázdninám by malo patriť aj jarné upratovanie. Zimné oblečenie by zo skrine malo ísť pomaly preč a mal by si si skontrolovať, či máš dosť topánok na jarnú, ale aj letnú sezónu.

Doma by si mal pomôcť mame – poumývať okná, umyť dlážku, vyprášiť koberce; ale aj otcovi – poumývať a vytepovať auto či pripraviť náradie na jarné práce v záhrade. Ak bývaš na bytovke, poupratovať môžeš aj vchod.

Nákup oblečenia

Jarné prázdniny sú znamením, že zima pomaly končí. V bode vyššie nájdeš v jarnom upratovaní aj vypratanie šatníku, aby si dal priestor jarným a letným kúskom. S tým neodmysliteľne patrí aj kúpa nového oblečenia.

Práve počas sezóny je sezónne oblečenie najdrahšie. Kúp ho radšej vopred a nejaké to euro ušetri. Taktiež sa poohliadni po second-handoch, ktoré často ponúkajú rovnako kvalitné kúsky oveľa lacnejšie. Ušetríš svoje peniaze aj našu planétu.

Marec, mesiac knihy

Máš doma knihu, ktorá stále zapadá prachom? Daj jej počas jarných prázdnin šancu. Každá kniha si zaslúži pozornosť. Je jedno, či si prečítaš biografiu, fantasy, krimitriler alebo povinnú literatúru do školy.

Čo ak doma nemáš žiadnu knihu, ktorú si nečítal? Zbehnúť do kníhkupectva alebo do antikvariátu je predsa jednoduché, mnohé z nich sú na skok od tvojho bydliska. Dokonca aj starí rodičia budú mať určite niekde uložené knihy, ktoré ako deti čítali.

Akademický týždeň navyše

Ak ťa čakajú maturity, týždeň navyše ti prospeje. Pred májovými ústnymi skúškami dostaneš voľný týždeň, no pred písomnými nie. Prejsť si učivo, ktorému si za štyri roky nepochopil, sa môže zdať ako dobrý nápad.

Nemusíš to s učením vôbec preháňať. Venuj sa mu každý deň dve hodiny – jednu doobeda, druhú poobede. Prípadne si dajte so spolužiakmi stretko a učte sa spolu, vie to pomôcť k lepšiemu zapamätaniu si súvislostí, ak ti ich niekto vysvetlí inou cestou.

Kalendár prázdnin

Pozri si kompletný prehľad prázdnin v aktuálnom školskom roku a nechaj sa inšpirovať našimi tipmi na aktivity počas celého roka.