Vianočné prázdniny 2023: Dátum vianočných prázdnin v školskom roku 2023/2024 a tipy na zaujímavé aktivity

Vianočné prázdniny sú po letných druhé najdlhšie voľné obdobie v roku. Začínajú dva dni pred Štedrým dňom a vrcholia po Troch kráľoch. Čakajú ťa takmer tri voľné týždne, počas ktorých si stihneš užiť voľný čas, ale nezabudni ho stráviť aj s rodinou. Práve toto je obdobie v roku, keď by si mal navštíviť starkú a starkého, prípadne iných známych, s ktorými sa bežne cez rok často nevídaš. V prípade, že nie si spokojný so svojimi známkami, máš po Novom roku poslednú šancu na polročnú opravu.

Vianočné prázdniny

Posledný vyučovací deň: 22. december 2023 (piatok)

Prázdniny: 23. december 2023 – 5. január 2024

Nástup do školy: 8. január 2024 (pondelok)

Tipy na voľné chvíle

Darček na poslednú chvíľu

Prvé tri decembrové týždne sú posledné, počas ktorých máš čas na kúpu vianočných darčekov. Ak ale rád prokrastinuješ a nechávať si všetko na poslednú chvíľu, máme pre teba zopár tipov na darčeky, ktoré dostaneš kúpiť aj na Štedrý deň.

Tu je ale ich počet limitovaný a zvyčajne nejde o fyzické veci. Nakoľko väčšina obchodov má na Vianoce otvorené len do pol dvanástej alebo dokonca vôbec, oplatí sa pohľadať niečo aj na internete – napríklad letenky na leto, permanentku do kina či skipass.

Zdobenie stromčeka

Sú len dva typy ľudí, ktorí zdobia vianočný stromček – nedočkavci, ktorí majú hotovo už pred Mikulášom a tí, ktorí zdobia deň pred Štedrým dňoch. Ak máte v rodine niekoho, kto ešte stále verí na Ježiška, pomôž zdobiť v noci, prípadne dieťa uspi.

Tradícii v zdobení stromčeka je neúrekom a každá rodina uprednostňuje niečo iné. Niekde je zdobenie rodinná udalosť, pri ktorej musí každý priložiť ruku k dielu. Zdobiť navyše nemusíš len stromček, ale aj balkón, predzáhradku čo dokonca vlastnú izbu.

Bingewatch vianočných klasík

Slovenské televízne stanice ponúkajú počas vianočného obdobie nálož vianočných klasík. Zrejme teraz točíš očami a hovoríš si, že slovenské a české rozprávky pozerať rozhodene nebudeš. No nie všetky vianočné klasiky sú rozprávky a väčšina z nich je na tvoje počudovanie skutočne skvelých.

Nechaj si od rodičov, prípadne od starkých poradiť, čo oni sledovali v televízii, keď boli mladý. Filmy ako Pelíšky, S tebou ma baví svet, Perinbaba, Popoluška alebo Mrázik majú nestarnúci príbeh a zaručia tú pravú vianočnú atmosféru.

Skladačka pre celú rodinu

Pravá vianočná rodinná zábava je vtedy, keď sa zíde rodina pri stole. Skvelým spôsobom je spoločenská hra, ktorá ale trvá nanajvýš pár hodín. Preto je medzi Vianocami a Novým rokom parádnou oddychovkou puzzle.

Táto skladačka nestojí veľa môžeš si vybrať aj náročnosť podľa počtu dielikov či dokonca obrázka. Kúp za euro aj lepidlo na puzzle a máš postará jednak o pekný obrázok na stenu, ale aj pamiatku na konkrétne vianočné sviatky.

Novoročná prechádzka

Počas Vianoc priberieme nejaké to kilo navyše. Koláčom a hojnej večeri povie „nie“ len málokto a potom to vyzerá tak, že ručička na váhe ukazuje o niečo viac. Problém môže vyriešiť nenáročná prechádzka, ktorú počas sviatku Nového roka absolvujú mnohé rodiny.

Na prechádzke vyvetráš hlavu a stráviš nejaký čas s blízkymi. Zvolaj určite aj rodinu, s ktorou bežne čas netráviš a užite si novoročné počasie. Nezabudni vziať aj kameru a to ako na fotky okolitej prírody, tak aj tie do rodinného albumu.

Kalendár prázdnin

Pozri si kompletný prehľad prázdnin v aktuálnom školskom roku a nechaj sa inšpirovať našimi tipmi na aktivity počas celého roka.