10 trikov, ako sa naučiť cudzí jazyk: Ani nebudeš vedieť, že sa vzdelávaš!

mladý chlapec

Učiť sa cudzí jazyk môžeš rozličnými spôsobmi (Zdroj: Unsplash/Wes Hicks)

#Aký je najlepší spôsob na učenie cudzieho jazyka? Chápeme, že sa to môže zdať náročné, frustrujúce a niekedy jednoducho ťažké. Práve preto sme pre teba prichystali niekoľko tipov a rád, ktoré ti pomôžu získať sebaistotu a postupne napredovať.

Faktom je, že niektoré jazyky sa učia ľahšie ako iné. Možno si skvelý v konverzácii vo francúzštine, ale nevieš písať v španielčine. Napriek ťažkostiam však nadšenie ľudí z učenia sa cudzej reči rýchlo rastie a dvojjazyčnosť sa stáva čoraz viac žiadaným doplnkom životopisu. Ako teda k tomu pristúpiť?

Nájdi si zahraničných priateľov

Ak vo tvojom meste existuje komunita ľudí, ktorí hovoria cudzím jazykom, aký sa práve učíš, začni navštevovať kultúrne podujatia. Priateľstvo je jedným z najlepších spôsobov, ako sa naučiť cudzí jazyk. A zároveň najjednoduchším, ako si osvojiť slang, bežné frázy, intonáciu aj spôsoby. Keďže tvojej reči noví priatelia nerozumejú, budeš jednoducho nútený hľadať spôsoby, ako sformulovať otázku alebo niečo opísať.

Môžeš sa nezáväzne rozprávať s priateľmi v miestnych kaviarňach, baroch a reštauráciách a pomaly si budovať základy jazyka, ktorý sa chceš naučiť. Zaručujeme ti, že počiatočný ostych rýchlo opadne. Tvoje vyjadrovanie bude prirodzenejšie a krok za krom aj plynulejšie.

Kamarát na dopisovanie

Samozrejme, nájsť rodeného Angličana alebo Francúza, nieto ešte komunitu, môže byť pekne náročné. Môžeš však využiť aj iný spôsob. Pamätáš si na kamarátov na dopisovanie? To, že ste už dospelí, neznamená, že sa nemôžete zúčastniť podobnej aktivity. Len samotné listy môžete zameniť za online prostredie.

Nájdi si kamaráta na dopisovanie z cudziny a začnite spolu komunikovať. V čase Instagramu a Facebooku by to nemal byť problém. (Pozor však na „priateľov“ podvodníkov, ktorí hľadajú na internete obete svojich podvodov.)

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Budíš sa počas spánku? Túto chybu pravdepodobne robíš aj ty

Vzájomne si upravte listy alebo emaily (zachovajte to, čo ste obaja pôvodne napísali), aby ste videli správny formát a pravopis. Navzájom si pomôžete pri učení, navyše takto získaš aj potrebný „skill“ pri písaní v cudzom jazyku.

dve priateľky na káve
Nájdi si zahraničných priateľov a rozprávaj sa s nimi (Zdroj: GettyImages)

Pozri si film

Alebo nech žijú streamovacie služby. Pozerať filmy v origináli je vôbec jeden z najlepších spôsobov, ako sa naučiť jazyk. A navyše z pohodlia domova. Takto navyše získaš aj väčší prehľad o danej kultúre. 

Na začiatok však môžeš zvoliť pôvodný zvuk s titulkami v cudzej reči. Ak nevieš jazyk natoľko, aby si si mohol vypnúť titulky, veď si zoznam nových slovíčok, ktoré počuješ, a ich význam. Neskôr si ich vyhľadaj. Neskôr môžeš prejsť aj na snímky či seriáli s originálnym zvukom.

Predstieraj, že si v reštaurácii

Vyhľadaj si reštaurácie na zahraničných stránkach. Mnohé z nich už majú menu zverejnené aj na svojej webovej stránke. Prečítaj si jedálny lístok v cieľovom jazyku a vyber si jedlo, ktoré by si si objednal len podľa toho, ako vyzerá napísané – potom si vyhľadaj, čo znamená.

Názvy vybraných jedál ti zostanú v pamäti. Navyše, ak si nakoniec vyberieš niečo, čo v preklade znamená žralok alebo ovčie črevo, budeš vedieť, že v zahraničí sa im máš vyhnúť (pokiaľ to nie sú tvoje obľúbené jedlá).

Túto hru môžeš, samozrejme, posunúť na vyšší level, keď si s kamošmi zahráš celú scénku v reštaurácii, čiže aj s objednávaním jedla, otázkami pre čašníka či platením.

Vyhľadaj si online zdroje

Internet je skutočne čarovné miesto. A ponúka tiež veľa šikovných nástrojov, ako sa učiť cudzí jazyk. Môžeš sa napríklad spoľahnúť na starý známy spoľahlivý prekladač Google, ale my ti odporúčame využiť užitočné rozšírenia prehliadača, ako je napríklad Toucan.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
O tretinu vyšší plat aj flexi úväzok: V tomto segmente si môže každá žena polepšiť

Kedykoľvek navštíviš webovú stránku, Toucan podľa svojho algoritmu vyberie nejaké slová. Avšak namiesto toho, aby ti ich zobrazil v tvojom jazyku, ich priamo preloží do jazyka podľa tvojho výberu, napríklad do angličtiny. Keď na ne klikneš, zobrazia sa ti aj v preklade.

Môžeš sa tiež spojiť s inými študentmi jazyka prostredníctvom online chatových skupín, sledovať videá na YouTube a čítať články. Celý internet vieš využiť na to, aby si sa zlepšoval v cudzom jazyku.

Nauč sa sám

Ak nemáš kamošov a nechodíš ani na hodiny konverzácia, pomôcť ti môže aj pomerne jednoduchá metóda. Každý deň si nájdi trochu času a napíš si vetu, ktorú by si chcel vedieť povedať v konkrétnom cudzom jazyku. Vyhľadaj si jednotlivé slov či odseky a skús vetu zostaviť sám.

Vhodné je dať následne niekomu tieto vety skontrolovať. Je to skvelý trik, ako pomaly napredovať tým, že si vytvoríš malé ciele. Tie ťa udržia na tvojej cete.

Breakni to

Nie, nehovoríme tu o breakdance. Bohužiaľ, tieto bláznivé pohyby ti s najväčšou pravdepodobnosťou nepomôžu naučiť sa jazyk. Namiesto toho sa každý týždeň zameraj na slovnú zásobu jednej oblasti alebo témy (napríklad cestovanie alebo potraviny) a ďalší týždeň opäť prejdi na inú tému.

Podobne ako sa učíš nové vety a úryvky, vďaka tejto organizovanej rutine „breakovania“, v doslovnom preklade lámania, bude učenie slovíčok a iných dôležitých kľúčových fráz ľahšie zvládnuteľné a začneš si vedieť veci zoskupovať.

Počúvaj rádio alebo podcast

Podobne ako pri sledovaní zahraničného filmu skús počúvať rozhlasovú stanicu v cudzom jazyku, prípadne podcast alebo online rozhovor na YouTube. Skús zistiť, koľko toho rozumieš a zapisuj si slová, ktoré síce z počutia poznáš, ale ktorým nerozumieš.

TIP: Počúvanie správ v inom jazyku je neuveriteľný a naozaj intenzívny spôsob, ako sa rýchlo začať učiť slovnú zásobu a konverzačné zvraty. 

Choď do zahraničia

Ak patríš k tým, ktorých to finančne nepoloží, určite to skús. Cestovanie či pobyt v zahraničí je tiež jeden z najlepších spôsobov, ako sa naučiť cudzí jazyk. Perfektné je žiť v hostiteľskej rodine, ktorá nehovorí tvojím rodným jazykom, prípadne zdieľať byť so zahraničnými študentmi.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zdražovanie sa dotklo aj učebníc: Vieš však nakúpiť výhodne, máme osvedčené tipy!

Budeš úplne ohromený, koľko informácií dokážeš komunikovať a ako rýchlo si osvojíš jazyk, keď nemáš inú možnosť. Úplne sa ponoríš do jazyka a budeš plynule hovoriť už o niekoľko mesiacov. Úprimne, čo môže byť lepšie? Ak si správne vyberieš krajinu, môžeš sa v zahraničí naučiť dokonca viac jazykov. 

Buď k sebe zhovievavý

Nič nie je frustrujúcejšie ako pocit, že si uviazol vo vyjazdených koľajach a nerobíš žiadne pokroky. Niekedy si paradoxne staviame bariéry vo svojej hlave tým, že chceme hneď a zaraz hovoriť perfektne a ovládať všetky frázy. Nenechaj sa však vykoľajiť tým, ak ťa niekto opraví. Ber to ako cennú lekciu.

Učenie jazyka je ako vstup do úplne nového sveta a bude to chvíľu trvať. Dôveruj svojim skúsenostiam a vedomostiam, ktoré si doteraz získal a nechaj sa nimi poháňať ďalej.

 

Sleduj náš Instagram  

Zdroj: hashtag.sk, topuniversities.com, forbes.com, fluentu.com, muni.cz, goabroad.com
Odporúčame