Zdražovanie sa dotklo aj učebníc: Vieš však nakúpiť výhodne, máme osvedčené tipy!

chlapec s učebnicami

Nákup učebníc ťa môže vyjsť draho (Zdroj: GettyImages)

#Každým rokom siahame čoraz hlbšie do peňaženky. Či je to nákup potravín, tankovanie, využívanie rôznych služieb a nevyhneme sa tomu ani v kníhkupectvách. Zdražovanie kníh sa môže javiť ako vydavateľský zámer zarobiť, avšak príčiny treba hľadať inde. Prečo za nákup učebníc platíš viac a ako to riešiť?

Čo je dôvod zdražovania

Ceny papierenského materiálu za posledné roky vzrástli o 30 %. K zvýšeniu cien papiera na svetových trhoch došlo už na jeseň v roku 2021. Neskôr, začiatkom minulého roka, ceny stúpli aj kvôli vojne na Ukrajine. Nedotklo sa to len klasického papiera, ale aj lepenky, ktorá tvorí obálku pevnej väzby knihy. Preto sa na trhu objavuje čoraz viac titulov v mäkkej väzbe.

Zvyšovanie cien kníh zásadne ovplyvňujú aj faktory ako energie a doprava, ktoré taktiež prešli procesom zdražovania. Tlačiarenská farba, samotný proces tlače, spotreba energií či prevoz kníh je dnes už nákladnejší.

Len výdavky na tlač sa takmer zdvojnásobili. To všetko sa musí pretaviť aj do nových cenoviek knižných publikácií.

Celková suma priemernej knihy sa zatiaľ zvýšila len o 10%. Odborníci však tvrdia, že ak by sa zdražovanie riadilo infláciou, dnes by sme za nich zaplatili aj o dobrých 40 % viac. Prečo sa to teda doposiaľ neodzrkadlilo v nacenení knižných titulov?

Milióny starých titulov v skladoch

Trh s knihami sa nachádza vo veľmi špecifickej situácii. Za novinku z beletrie dnes síce zaplatíme aj okolo 20 eur, lenže tie tvoria iba menšiu časť celkového predaja. Na pultoch a v skladoch prevládajú staršie vydania. Sú ich tam naskladnené milióny a už majú svoju pôvodnú nálepku, ktorej sa aktuálna inflácia nedotkla. V budúcnosti sa však nedá vyhnúť cenovému dobiehaniu v tomto sektore.

Jednotlivé kníhkupectvá nateraz nemajú jednotnú odpoveď, ako sa k problematike postavia. Uvažuje sa o preceňovaní starších titulov či plošnom zdražovaní. Všetko závisí od nasledujúceho vývoja trhu a od toho, ako sa budú predávať staršie vydania za nezmenené ceny.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Elizabeth Debicki? Dokonale zahrala princeznú Dianu, má s ňou niečo spoločné
knihy
Študijný materiál môže navýšiť tvoj rozpočet (Zdroj: GettyImages!

Isté však je, že novinky musia mať drahšie cenovky a na e-shopoch sa zrejme budú ponúkať nižšie zľavy, ako doposiaľ bolo zvykom. Vydavateľom a kníhkupcom nezostáva iné ako dúfať, že čitateľov to napriek všetkému neodradí.

Viacero knihomoľov sa vyjadrilo, že budú musieť obmedziť svoje nákupy, alebo aspoň pristupovať k výberu prieberčivejšie. No do kníhkupectiev sa plánujú vracať aj naďalej.

Nákup učebníc na strednej škole

Pre kníhkupcov aspoň zostáva stálicou dopyt po náučnej literatúre, konkrétne učebniciach. Základné a stredné školy pre svojich žiakov učebnice nakupovať musia. Avšak, všetky učebnice nezabezpečuje škola.

Učiteľka angličtiny na gymnáziu nám priblížila túto situáciu. ,,Nárast cien vnímam ako rýchlejší než nárast miezd. Obzvlášť za posledné roky išlo všetko neskutočne hore, knihy nevynímajúc. Študenti majú u nás dve možnosti. Buď si požičajú učebnice, ktoré sme im nakúpili z peňazí z ministerstva, to sa ale samozrejme bavíme len o učebniciach ako takých. V prípade anglického jazyka ich poznáme ako Student books. Pracovné zošity si musia zakúpiť samy. Druhá možnosť je kúpiť si aj učebnice, do ktorých si potom budú môcť písať.“

Pracovné zošity sa pohybujú v rozmedzí 11 až 13 eur za kus. Učebnice sú už drahšie, najmä Student books na angličtinu, ale závisí to od typu. Publikácie On Screen sú cenovo prijateľnejšie v porovnaní so Solutions.

Ich najväčšou výhodou je, že žiakom vydržia dlhšie ako jeden školský rok. Práve tento fakt by mohol aspoň trochu ospravedlniť ich cenu. Ak vás aj napriek tomu ich cena trápi, je zvykom, že na stredných školách žiaci vyšších ročníkov pravidelne tieto publikácie posúvajú ďalej za omnoho symbolickejšie ceny.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pokračovanie Harryho Pottera? Tento trailer nadchol fanúšikov, túžime po celom filme!

Študijné knihy na vysokých školách

Podobnému scenáru s nákupom kníh a učebníc sa niekedy nedá vyhnúť ani na vysokých školách. Pýtali sme sa vysokoškolákov z rôznych odborov, či si počas svojho štúdia kupovali nejaké učebnice, študijné materiály a koľko ich to približne vyšlo.

Našli sa medzi nimi šťastlivci, ktorí si učebnice kupovať nemusia. ,,Počas celého štúdia na vysokej škole som si nekúpila jedinú učebnicu. Knihy máme len odporúčané. Na skúšky sa učím z podkladov, prezentácií, ktoré sú vypracované a odprednášané vyučujúcimi. Len raz som mala zadanú knihu na skúšku a aj tá bola sprístupnená na internete formou PDF zadarmo,“ vyjadrila sa študentka Lenka.

Ktorí študenti investujú viac?

Nájdu sa aj takí, ktorí naopak do kníh na štúdium už zainvestovať museli, a to nemalou čiastkou. Patria medzi nich najmä medici či právnici. Zatiaľ čo ošetrovatelia nakúpia knihy za 6 eur v priemere, publikácie pre spomínaných medikov a právnikov majú najvyššie ceny. Niektoré z nich sa vyšplhali aj na sumu okolo 100 eur.

Na základe prieskumu trhu teda vieme, ktorý odbor je najdrahší, čo sa týka dostupného učebného materiálu. Toto sú priemerné ceny kníh pre jednotlivé vysokoškolské odbory.

graf
Priemerné ceny učebníc podľa odboru uvedené v eurách (Zdroj: hashtag.sk)

Niektoré ceny sú až zastrašujúce, ale existujú spôsoby, ako nakúpiť výhodnejšie. Tu je zopár osvedčených tipov.

Antikvariáty

Najodporúčanejšími sú Online-antikvariat.sk, alebo Knihobot.sk. Tieto dva online antikvariáty sú známe bohatým výberom titulov. Nájdete tam všetko od beletrie až po učebnice. Ich veľkou výhodou je, že ponúkajú aj publikácie, ktoré sú na knižnom trhu úplne vypredané, poprípade sa ani nechystá ich dotlač. Stav týchto kníh je otázny, častokrát sú to už aj dosť staré a opotrebované výtlačky, no to všetko je zohľadnené v ich cene.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST Červené laky: Jeden je topka - ale tento nekupuj, šúpal sa po pár dňoch!

Knihy z druhej ruky

Nájdete ich v predaji na stránkach kníhkupectva Panta Rhei. Niečo podobné má tiež zaužívané aj ich konkurent Martinus. Ak si vyhľadáte na ich e-shopoch daný titul, môže sa vám zobraziť pri výbere medzi fyzickou alebo e-knihou aj tretia možnosť – kniha čítaná.

Sú to materiály z druhej ruky, ktoré boli do kníhkupectiev vykúpené naspäť. Majú výborný, alebo mierne opotrebovaný stav, veľmi poškodené knihy sa už do výkupov nedostanú. Preto máte istotu, že vám príde kniha v prijateľnom stave a za dobrú cenu.

Knihy z druhej ruky
Lacnejšie bývajú knihy z druhej ruky (Zdroj: Unsplash/Eliott Reyna)

Kamarátske výpožičky

Naozaj osvedčenou metódou je sledovať, alebo sa rovno pridať do univerzitných, fakultných, katedrových, či internátnych profilov na Facebooku a Instagrame. Mimo iného sa tam pravidelne objavujú príspevky, v ktorých študenti ponúkajú učebnice, skriptá a iné študijné materiály. Mnohokrát aj v kompletných setoch na celé štúdium daného odboru. Ceny sa líšia, ale sú naozaj symbolické. Môžeš ich zjednať, dokonca sú ponúkané úplne zadarmo.

Iné obchodné online portály

Patrí sem populárny Vinted, kde kúpiš rôznorodý tovar, knihy nevynímajúc. Zatiaľ čo Čarovná polička je portál zameraný výhradne na knihy. Na oboch platformách môžeš knihy nielen kúpiť, ale aj predať. Stačí si vytvoriť vlastný profil a predávaš.

Sú aj ďalšie možnosti, ktoré už fungujú na princípe výkupov, napríklad Martinus ich má sústredené pod názvom Knihovrátok. Knihy vykupujú samozrejme aj antikvariáty.

Alternatív, ako nakúpiť a predať knihy, je samozrejme neúrekom, stačí si len nájsť tú, ktorá je aktuálne pre teba najvýhodnejšia.

Ako si najčastejšie zháňaš študijné materiály?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame