O tretinu vyšší plat aj flexi úväzok: V tomto segmente si môže každá žena polepšiť

Mnoho žien vníma IT prostredie ako vyslovene mužskú doménu (Zdroj: Freepik/prostooleh)

#Ako vyzerá svet informačných technológií (IT)? Španielska dedina, do ktorej patria prevažne muži. Krkolomný jazyk. Kódy. Niečo, čo sa len ťažko chápe. Keď sa však pozrieme hlbšie, uvidíme oblasť s veľkým potenciálom práve pre ženy.

Nie je to len programovanie

Mnoho žien vníma IT prostredie ako vyslovene mužskú doménu. Spája sa najmä s programovaním, vytváraním webov, spravovaním sietí a podobne. Práca v IT však je omnoho pestrejšia. S prehľadom v technológiách sa vedia ženy uplatniť ako HR špecialistky, marketingové riaditeľky, projektové koordinátorky, projektové asistentky, účtovníčky či manažérky v rôznych IT firmách, ktoré väčšinou ponúkajú lepšie podmienky.

Až o tretinu vyšší plat

Ženy si v IT dokážu polepšiť zhruba o tretinu. Vyplýva to zo štatistík programu Mini Tech MBA. Absolventky po skončení kurzu hlásia priemerný nárast mzdy o 30 %. „Pracovala som ako Associate v stredne veľkej advokátskej firme. Vďaka programu som získala prehľad v rôznych IT témach a zoznámila sa s ľuďmi z tech komunity. Krátko nato som prijala ponuku na pozíciu Senior Associate,“ hovorí absolventka Pavla o svojom kariérnom posune.

Flexibilnejší úväzok

IT segment však nie je známy iba zaujímavejším finančným ohodnotením, ale aj flexibilnejšími úväzkami. Veľké a moderné technologické firmy vedia zamestnankyniam poskytnúť variabilný pracovný čas, možnosť veľkorysých home officov, štedrejšie dovolenky či sabatikal. Takýto prístup ocenia najmä ženy, ktoré nechcú robiť kompromisy medzi rodinou a kariérou a vážia si svoj osobný čas.

Projekty, ktoré dávajú zmysel

Nespokojnosť v práci často súvisí s pocitom, že aktivity nemajú pre zamestnankyne vyšší zmysel. Informačné technológie sú však mostom do budúcnosti. Zaujímavé projekty vracajú hodnotu späť do spoločnosti. Potvrdzuje to aj skúsenosť absolventky Mariany: „Dlhé roky som pracovala v bankovníctve. S túžbou po zmene som sa prihlásila do programu a vďaka novým vedomostiam dnes pôsobím v oblasti digitalizácie v rámci Plánu obnovy pod Úradom vlády.“

Zdravšie sebavedomie a sebadôvera

Podľa prieskumu Encompass Equality, na ktorom sa podieľala aj University of Glasgow, si takmer 80 % žien v práci neverí. Pri stretnutí s klientom, pred kolegami v tíme alebo celkovo v otázkach svojej kariéry nedokážu nájsť potrebnú dávku sebaistoty. Práve správne cielené vzdelávanie dokáže prispieť k zdravšej sebadôvere, či už v práci, alebo v osobnom živote. Až 96 % absolventiek vníma, že má vyššie sebavedomie, trúfa si dosiahnuť náročnejšie kariérne ciele a obsadiť pozície späté s IT.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Hospodárska kríza pomohla totalite, ako sa Nemci oklepali po 1. svetovej vojne?

IT pre všetky ženy

Podľa Mirky Uhnak, riaditeľky vzdelávacieho inštitútu Mini Tech MBA, by mali mať všetky ženy prístup aspoň k základnému IT vzdelaniu: „Na úvod stačí mať prehľad v základných pojmoch a konceptoch. Chceli sme, aby takúto možnosť mali ženy po celom Slovensku, a tak sme vytvorili študijný program FLEXI, ktorý je dostupný po všetkých stránkach. Naše účastníčky sa vzdelávajú kedy chcú a odkiaľkoľvek chcú.“ Podľa jej slov je taká častokrát aj povaha práce v IT firmách – flexibilná časovo, úväzkom aj miestom a po ženách v týchto firmách je dopyt. „Možnosti sú obrovské. Spravte si na 4-mesačnom kurze prehľad o IT svete, vyberte si vám sympatickú oblasť a rozšírte si životné možnosti,“ dodáva Uhnak.

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame