Budíš sa počas spánku? Túto chybu pravdepodobne robíš aj ty

Kvalitný spánok je jedným z kľúčov k fyzickému aj duševnému zdraviu (Zdroj: freepik/vecstok)

#To, že kvalitný spánok je jedným z kľúčov k fyzickému aj duševnému zdraviu, určite vieš. Či už patríš medzi ľudí, ktorí by dokázali zaspať kdekoľvek, alebo si skôr typ, ktorý potrebuje absolútnu tmu, presnú teplotu a prikrývku tej správnej hrúbky, iste si sa už niekedy zobudil uprostred noci a kým sa ti konečne podarilo znovu zaspať, bolo už takmer ráno. Ak sa chceš podobnej situácii do budúcna vyhnúť, daj si pozor na bežnú chybu, na ktorú podľa Ladbible upozorňujú spánkoví experti.

Veľký vplyv má stres

Nečakane sa počas noci zobudil už asi každý. To nie je, pochopiteľne, nič príjemné, najmä ak ráno vstávaš do školy či do práce. Nemusí to ale nutne znamenať, že si odsúdený sa až do zazvonenia budíka prehadzovať z boka na bok a myslieť na to, aký budeš nasledujúci deň unavený.

Ako vysvetľuje spánková expertka, doktorka Biquan Luo zo spoločnosti LumosTech zaoberajúcej sa tvorbou špecializovaných spacích masiek, existuje mnoho faktorov, ktoré môžu viesť k prerušeniu spánku.

K nepokojnému spánku často prispieva stres, úzkosť či bolesť, ale zobudiť ťa môžu aj okolité javy, ako zvuky, zmena teploty či pohyb. V iných prípadoch môže byť časté budenie sa spôsobené poruchami spánku, akou je napríklad spánkové apnoe, počas ktorého dochádza k opakovanému prerušeniu dýchania.

Za nepokojným spánkom môže stáť stres, ale aj rôzne poruchy spánku (Zdroj: freepik/freepik)

Na mobil zabudni

Nech už za tvoje náhle prebudenie môže čokoľvek, čo zvykneš v takejto situácii robiť? Je dosť pravdepodobné, že si z nočného stolíka vezmeš mobil, pozrieš sa na hodiny a možno rovno skontroluješ aj sociálne siete. Ako však doktorka Luo uviedla pre New York Post, presne tomu by sa mal vyhnúť. Podľa Luo je totiž práve pozeranie sa na hodiny tou najčastejšou chybou, ktorá ľuďom sťažuje opätovné zaspávanie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš zažiť najlepší Haloween? Pozvánka od Slaytiiinu aj noc mŕtvych ako v Mexiku

„Kontrola času môže zvýšiť hladinu stresu a zaspať tak bude ťažšie,“ vysvetlila.

„Navyše, ak sa na čas pozeráme na mobile, jeho obsah môže byť príliš rozptyľujúci. To nám zabráni sa upokojiť a zaspať,“ dodala.

Čo teda robiť?

Ak sa teda v noci náhle zobudíš, jednoznačne by si mal odolať nutkaniu zobrať do ruky mobil. Namiesto toho by si mal najskôr skúsiť ostať ležať v posteli a uvoľniť sa, k čomu ti podľa doktorky Luo môžu pomôcť napríklad dychové cvičenia. Ak sa ti však stále nebude dať zaspať, zostávať v posteli je zbytočné.

„Ak sa vám nepodarí zaspať do 10 až 15 minút, je čas vyjsť z postele,“ upozornila Luo.

„Skúste si doma nájsť tiché a pohodlné miesto, napríklad gauč, a venujte sa tichej, nenáročnej aktivite ako napríklad čítaniu či nejakej inej upokojujúcej činnosti až kým sa znova nezačnete cítiť ospalo. Vtedy sa vráťte do postele,“ odporučila.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: nypost.com, ladbible.com
Odporúčame