10 dobrých rád do života: Čo by si mal vedieť už predtým, než vyjdeš zo školy a získaš prvý džob?

Mladý muž na pracovnom pohovore

Osvoj si dôležité zásady pre pracovný aj súkromný život (Zdroj: GettyImages)

#Pred prvým zamestnaním mladí často zabúdajú, že zarobené peniaze nie sú v živote všetko. Pred dovŕšením 20 rokov, teda niekedy počas nástupu do pracovného života, by si už mal ovládať zopár vecí, ktoré ti pomôžu nielen v práci, ale aj v osobnom živote. Život nie je len gombička. Koľko z týchto vlastností si už nadobudol?


Hľadáš si novú prácu, alebo len máš chuť na zmenu? Bohatý výber rôznych ponúk nájdeš na kariera.sk.


Rob uvážené rozhodnutia

Život začínaš brať do vlastných rúk v momente, keď o sebe sám rozhoduješ. Nemyslíme však dilemy, ako ísť večer do mesta alebo zostať doma. Najmä voľba prvého zamestnania či bývania nebývajú jednoduché, podobných rozhodnutí však budeš vo svojom živote robiť veľa.

Ak tápaš, čomu dať prednosť, vypíš si plusy a mínusy všetkých možností, pričom nezabúdaj aj na svoje pocity. Tvoj prvý byt môže mať skvelú dispozíciu, polohu aj nájomné, ale čo z toho, keď v ňom proste nechceš žiť? Rozhodnutia by však mali byť vo väčšine prípadov racionálne.

Prijmi kritiku

Dnes (najmä na internete) je každý vo všetkom dokonalý a všetkému rozumie. V skutočnosti nemôžeme vedieť všetko a to platí aj v tvojom prípade. Prijímanie kritiky nie je jednoduché – o to menej od ľudí, ktorí sa v tvojom odbore vyznajú a vedia, že niečo robíš zle.

Odmalička ťa rodičia aj starkí chválili, no tie časy sa končia. V pracovnom živote budeš neustále pod paľbou kritiky. Ale tá nemusí ihneď znamenať „hejt“. Ak ide o takzvanú konštruktívnu kritiku, pri ktorej ti nadriadený podá pádne argumenty, prečo si niečo urobil zle, ber ju ako možnosť zlepšiť sa. Aj zamestnávateľ chce, aby si sa naučil nové veci. Ak ťa bude iba chváliť za to, čo už vieš, nikam sa neposunieš.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Alexandra stážovala u prezidentky: Už to nebol len projekt do školy, mala som skutočnú zodpovednosť za svoju prácu

Počúvaj s porozumením

V čase rýchlych správ, bleskového nového obsahu a krátkych vtipných videí, je porozumenie mimoriadne dôležité. Dezinformácie sa šíria všade okolo nás a často sú efektívnejšie ako správy z overeného zdroja. Nuž, pikošky prebijú dôležité dianie.

Nielen správy, ale aj rozhovory s ľuďmi by si mal počúvať pozorne. Jedným uchom dnu a druhým von už neplatí. Daj priestor druhej strane, pozorne ju počúvaj, vyhodnoť, čo sa ti snaží povedať a rozumne argumentuj.

Zamestnanci sa spoločne bavia pri počítači
Snaž sa vychádzať dobre so svojimi kolegami aj nadriadenými (Zdroj: Unsplash/Priscilla du Preez)

Nauč sa, ako sa predať

Pracovný trh je na jednej strane presýtený ponukami, na druhej sa priprav na veľkú konkurenciu kvalitných ľudí. Určite chceš dobre platenú prácu, ktorá ťa bude baviť a zároveň ťa nezderie z kože. Taká však nepríde sama, a preto by si mal vedieť odprezentovať svoje vedomosti, zručnosti, nápady – jednoducho samého seba.

Najmä na pracovnom pohovore chce od teba zamestnávateľ počuť, prečo si práve ty človekom, ktorého majú prijať. Sprav niečo pre to, aby si vyčnieval a aby si ťa zapamätali. Ak umenie predať sa ešte nemáš v malíčku, alebo si od prírody introvert, môže ti pomôcť aj motivačná literatúra či platené kurzy.

Dodržuj svoje sľuby

Už v školách nás učili, že čo sľúbime, to musíme dodržať. S tým boli veľmi úzko spojené aj domáce úlohy, ktoré neslúžili len na precvičovanie učiva doma, ale mali nás viesť aj k istej zodpovednosti. Aj v pracovnej sfére by malo byť samozrejmosťou, že dodržíš to, čo si sľúbil.

Ak sa na niečo podujmeš, napríklad si vezmeš víkendovú zmenu alebo nadčasy, je fér to dodržať. Ak sa do práce nedostavíš bez informovania nadriadeného, alebo bez vysvetlenia nenastúpiš na prvý deň do práce, lebo si si medzitým našiel niečo iné, nevrhá to na teba dobré svetlo. Zamestnávateľ, ktorému to urobíš, ti referencie rozhodne nedá. A určite ani medzi kolegami nebudeš patriť k ľuďom, ktorým s radosťou vyjdú v ústrety.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najlepšie hodnotené školy na Slovensku: Na ktorej priečke skončila tá tvoja?

Stav na úprimnosť

Výhovorky sa nenosia už ani na strednej škole. Klamstvami, vymýšľaním a výhovorkami sa nikam nedostaneš a ak sa ti to aj náhodou podarí, ide len o dočasný stav. Nie nadarmo sa hovorí, že lož má krátke nohy a raz ju niekto predsa prekukne.

Keď budeš úprimný a povieš veci na rovinu, získaš si väčší rešpekt. Klamstvá a výhovorky z teba iba spravia človeka, ktorému už nikto nebude chcieť veriť. Stratiť môžeš nielen zamestnanie, ale aj dlhoročných priateľov.

Zmena je život

U mladých ľudí je dnes len málo pravdepodobné, že strávia celý život v jednej práci alebo na jednej adrese. Zmien sa rozhodne neboj, vo väčšine prípadov pôjde určite o posun k lepšiemu.

Nevyhovuje ti aktuálna pracovná pozícia? Chceš sa presťahovať? Zmeniť si banku? Začať investovať? Neboj sa zmeniť svoj život. Samozrejme, pri zmene je dôležité racionálne rozhodnutie, ktorému sme sa venovali ako prvému (pamätaj na všetky plusy a mínusy).

Sľub, ktorý dáš, by si mal aj splniť
Sľuby sa majú plniť v práci aj medzi priateľmi (Zdroj: Unsplash.com/Brooke Cagle)

Počítaj s odmietnutím

Život nie je ružový a ty nemusíš byť stále na koni. Zmier sa s tým, že nebudeš zakaždým strojcom svojho šťastia a niekedy ti ľudia povedia „nie“. To by ťa však nemalo demotivovať. Práve naopak, odmietnutie je často najlepšia motivácia, ako byť lepší.

Svoj sebavedomie kroť, no zároveň si stoj za svojimi názormi (ak sú skutočne pravdivé). Odmietnutie zo strany jedného zamestnávateľa neznamená, že o teba nikto nestojí. Hľadaj príležitosť inde a možno práve tá ďalšia bude ešte lepšia. Bez odmietnutia by si sa k nej ani nemusel dostať.

Pestuj si trpezlivosť

Vysnívané auto, luxusný byt a nenáročná vysokozárobková práca neprídu ihneď po škole a určite nie bez tvojho snaženia. Buď trpezlivý, pomaly si dláždi cestu za úspechom a výsledok sa časom zaručene dostaví.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Poď na super akciu, ktorá ti otvorí nové možnosti v zamestnaní: S našim unikátnym kódom získaš až 50 percentnú zľavu

Mnohé zamestnania ťa nikam neposunú a možno v nich stráviš pár dní a skončíš. V živote nedostaneš nič na zlatom podnose a len tvrdou prácou spojenou s trpezlivosťou dosiahneš dobré výsledky. Frustráciu z mnohých nezdarov napokon vystrieda pocit zadosťučinenia.

Ži z toho, na čo máš

Nie, ten nový iPhone si nekupuj, ak naň nemáš peniaze, ktoré ti nebudú v najbližšej dobe chýbať. Žiť by si mal skromne a občas si dopriať niečo pre seba, napríklad ako odmenu. To ale neznamená, že máš kupovať všetko, po čom tvoje oko zatúži.

Mnohí mladí ľudia začínajú svoj život pôžičkami a lízingami. Banka ti nedá peniaze na tvoje prvé bývanie, ak uvidí, že máš nový mobil na splátky a zbytočne drahé auto, ktoré bude tvoje až o niekoľko rokov. Až prvé zamestnanie ti dá predstavu, čo to znamená zarobiť vlastné peniaze.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame