Ako zistíš, že máš soft skills? Sú často kľúčom k úspechu, toto o nich potrebuješ vedieť!

soft skills

Soft skills sú potrebné v každom kolektíve či práci v kontakte s ľuďmi (Zdroj: Unsplash/Brooke Calge)

#Ak si si už stihol po ukončení školy hľadať nejakú prácu, alebo sa len obzeráš po brigáde, povinnou jazdou je v tomto prípade aj zaslanie životopisu zamestnávateľovi, ktorý sa podľa neho rozhodne, či budeš vhodným kandidátom.

Aj takzvané soft skills, alebo po slovensky menej vyhľadávané „mäkké zručnosti“ (prípadne interpersonálne či nekognitívne zručnosti) môžu mať veľký podiel na tvojom úspechu. Čo vlastne znamenajú a ako ich dokážeš nadobudnúť a rozvíjať?

Čo všetko patrí pod soft skills?

Mäkké zručnosti v podstate zahŕňajú všetko, čo spadá pod netechnické zručnosti a súvisia s tým, ako pracuješ. Predstavujú spôsob, akým napríklad komunikuješ s kolegami, ako riešiš problémy a ako manažuješ svoju prácu. Patria sem taktiež interpersonálne zručnosti (vytváranie vzťahov), komunikačné zručnosti, schopnosť počúvať iných, organizovať čas či empatia.

Vo veľkej miere teda ide o všetky tvoje osobné vlastnosti, osobnostné črty a komunikačné schopnosti potrebné pre úspech v zamestnaní. Charakterizujú, ako človek interaguje vo svojich vzťahoch s ostatnými.

Úspešnosť vo viacerých sférach zaručená

Soft skills sú nesmierne dôležité u každého zamestnanca takmer v každej práci a patria medzi najhľadanejšie a najžiadanejšie položky, podľa ktorých sa zamestnávatelia rozhodujú pri hľadaní kvalitných pracovníkov. Pozor, každý zamestnávateľ nevyžaduje tie isté soft skills. Ak si napríklad nehľadáš prácu v komunikačnej sfére, dar reči ti bude zbytočný.

Recruiteri, teda pracovníci, ktorí vyberajú nových zamestnancov do firiem, zvyčajne hľadajú kandidátov na prácu s rozvinutými mäkkými zručnosťami, pretože aj vďaka takýmto ľuďom môže byť firma úspešnejšia. Kandidáti s rozvinutými soft skills sú okrem iného veľmi prispôsobiví a flexibilní zamestnanci.

Stretnutie s kolegami
Mäkké zručnosti zahŕňajú napríklad spôsob komunikácie s inými, prácu v tíme či empatiu (Zdroj: Unsplash/Brooke Calge)

Niekto môže mať vynikajúce technické zručnosti, ktoré sú špecifické pre danú prácu, ale ak nedokáže manažovať svoj čas alebo prácu v tíme, nemusí byť pre dané pracovisko prínosný a v konečnom dôsledku ani úspešný. Treba podotknúť, že takmer každá práca vyžaduje, aby zamestnanci nejakým spôsobom komunikovali s ostatnými.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najlepšie hodnotené školy na Slovensku: Na ktorej priečke skončila tá tvoja?

Umožňujú ti ľahko „prečítať“ druhých ľudí

Ďalším dôvodom, prečo recruiteri, personalisti a zamestnávatelia hľadajú uchádzačov, ktorí disponujú dobrými soft skills, je to, že tieto zručnosti sú v podstate prenosné. Využiť ich môžeš hocikde bez ohľadu na to, kde práve pracuješ. Vďaka nim môžeš byť úspešný nielen v pracovnom, ale aj v súkromnom živote medzi rodinou, priateľmi či inými blízkymi.

Ľudia, ktorí majú dobre rozvinuté soft skills, sa hodia na prácu s inými ľuďmi, napríklad na pomoc zákazníkom či na plnenie zákazníckych požiadaviek. Aj keď nie si v úlohe orientovanej na klienta, musíš byť schopný vychádzať so spolupracovníkmi, manažérmi, dodávateľmi a ďalšími ľuďmi, s ktorými v práci komunikuješ.

Menovite sem napríklad patria schopnosti: 

  • Prispôsobivosť
  • Komunikácia
  • Kompromis
  • Kreatívne myslenie
  • Spoľahlivosť
  • Vedenie
  • Počúvanie
  • Pracovná morálka
  • Tímová práca
  • Pozitívnosť
  • Time management
  • Motivácia
  • Riešenie problémov
  • Kritické myslenie
  • Riešenie konfliktov
  • Vyjednávanie a veľa iných

Na rozdiel od naučených alebo takzvaných tvrdých zručností, sú mäkké zručnosti podobné emóciám alebo postrehom, ktoré ľuďom umožňujú „čítať“ ostatných. To sa dá naučiť oveľa ťažšie a rovnako sa aj ťažšie merajú a vyhodnocujú. Niektoré programy odbornej prípravy však ponúkajú aj rozvíjanie vlastných soft skills.

Ako rozvíjať mäkké zručnosti?

Existujú aj rôzne kurzy, ktoré ti pomôžu rozvíjať soft skills. Vždy sa dajú o čosi vycibriť a dokonca môžeš dostať aj certifikát. *Okrem kurzov môžeš vyskúšať aj Digitálnu Univerzitu, ktorej prihlasovanie do nového ročníka sa otvára práve teraz. Štúdium prebieha online, ale môžeš sa zúčastniť aj naživo.* Aj takouto formou si môžeš zlepšiť svoje soft, ale aj hard skills. Potom je, samozrejme, dôležité zvýrazniť aktivity navyše vo svojom životopise.

Ak už nejaký čas pracuješ, alebo si niekedy predtým pracoval či brigádoval, je pravdepodobné, že si si nejaké mäkké zručnosti dávno osvojil. Ak si bol napríklad zamestnaný v maloobchode, pracoval si v tímovom prostredí. Ak si často pomáhal zákazníkom nájsť riešenie, alebo si odpovedal na ich otázky, používal si pri tom mäkkú zručnosť pri riešení konfliktov a problémov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo znamená upskillovanie a ako sa doň obuť?

Ak však nastupuješ do novej práce, alebo si hľadáš brigádu ako úplný nováčik, uveď do životopisu aspoň niektoré aktivity, ktoré si robil predtým a ktoré by mohli zamestnávateľovi našepkať, že si rozvíjal svoje soft skills. V prípade, že si nevieš rady s napísaním životopisu, máme pre teba niekoľko tipov ako ho správne napísať. Dobre zaberá zmieniť aj školské a mimoškolské aktivity alebo dobrovoľníctvo. Je pravdepodobné, že si pri tom musel komunikovať, prispôsobovať sa zmenám a riešiť problémy.

Vystav sa aj „nepríjemným“ situáciám

Dobrú výhodu majú v tomto prípade študenti, ktorí v škole často prezentujú, rozprávajú, riešia rôzne problémy v skupinách, alebo sa podieľajú na aktivitách, kde sú „nútení“ diskutovať, vyjadrovať svoj názor, verejne vystupovať a podobne. Aj to ti vo veľkej miere pomôže vylepšiť tvoje soft skills, takže sa takýmto situáciám radšej nevyhýbať.

Pokojne môžeš uvažovať o mäkkých zručnostiach, ktoré potrebuješ rozvíjať. Vždy je predsa priestor na zlepšovanie sa. Napríklad, namiesto toho, aby si diskutovali o problémoch so šéfom alebo nadriadenými, navrhni sám riešenia týchto problémov. Ak vidíš kolegu, ktorý si nevie poradiť s nejakým problémom, ponúkni mu pomoc. Ak existuje niečo, čo by mohlo zlepšiť tvoje pracovisko, navrhni to.

Porada pohovor na pracovisku
Rozvinuté soft skills ti výrazne pomôžu aj na pohovore (Zdroj: Unsplash/Jason Goodman)

Buď hlavne sám sebou

Zamestnávatelia sa zvyčajne priamo nepýtajú, či disponuješ mäkkými zručnosťami. Namiesto toho ti budú prezentovať situácie a pýtať sa, čo by si v nich urobil. Vedz, že v tomto bode zamestnávateľ na pohovore tvoje mäkké zručnosti vyhodnocuje a posudzuje. Keď sa uchádzaš o novú prácu, zdôrazni preto svoje soft skills tak, aby boli čo najviac špecifické pre tvoju prácu.

Najprv si vytvor zoznam všetkých zručností a vypíš si tie, o ktorých si myslíš, že ich máš. Na ďalší papier si napíš tie, ktoré môžu osloviť tvojho potenciálneho zamestnávateľa. Napokon porovnaj svoje zručnosti s tými, ktoré by si v práci potreboval, resp. ktoré sú nevyhnutné pre danú pozíciu, a zahrň ich do životopisu či motivačného listu. Samozrejme, nepreháňaj to – menej je niekedy rozhodne viac.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako napísať bakalársku či diplomovú prácu? Dodrž tieto pravidlá a máš ju raz-dva!

Najlepšie je tieto zručnosti podložiť aj faktami, preto pokojne uveď príklady, kde si svoje soft skills nadobudol. Nakoniec to takto môžeš spraviť aj na pohovore. Buď priateľský, prístupný, načúvaj druhej strane, no predovšetkým buď sám sebou, zbytočne veci nesiľ, to je tiež dobrý návod na úspech.

Budeme dúfať, že ti tieto krátke a užitočné rady pomôžu získať nielen nové soft skills, ale aj vylepšiť tie, ktoré už máš, či pracovať na sebe tak, aby si mohol konečne získať vysnívanú prácu či brigádu! 


 *Reklamná zmienka

Zdroj: thebalancecareers.com, hashtag.sk
Odporúčame