Dejepis: Hospodárska kríza pomohla totalite, ako sa Nemci oklepali po 1. svetovej vojne?

Situácia po prvej svetovej vojne

Situácia po prvej svetovej vojne (Zdroj: Getty Images)

#Prehra centrálnych mocností Nemecka a Rakúsko-Uhorska výrazne zmenila mapu Európy a pomery v nej. Víťazné krajiny sa snažili urobiť všetko pre to, aby podobnému konfliktu zabránili. V medzivojnovom období však prišli dve hospodárske krízy, napriek ktorým Nemecko opäť začalo naberať na sile.

Po konci Prvej svetovej vojny nastal v európskych krajinách chaos. Staré impériá sa rozpadli, v dôsledku čoho vznikli nové štáty. Na parížskej mierovej konferencii  vznikla Spoločnosť národov, ktorá znamenala povojnovú demilitarizáciu a snahu o udržanie svetového mieru. Spoločnosť národov nebola schopná dôrazne presadiť svoje ciele, úplne neefektívna bola jej činnosť proti agresívnym krokom fašistickej vlády v Taliansku, nacistickej v Nemecku či militaristickej v Japonsku.

Nedôveru v demokratické režimy spôsobila predovšetkým Veľká hospodárska kríza, ktorá sa začala obrovským prepadom akcií na americkej burze New York Stock Exchange na Wall Street 24. októbra 1929. Kríza bola tiež dôsledkom toho, že po ukončení prvej svetovej vojny nastal v Európe hospodársky rozvrat. Napriek tomu, že aj Nemecko výrazne zasiahla kríza, dokázalo sa z nej veľmi rýchlo oklepať. Koncom tridsiatych rokov začalo naberať na sile, čo spôsobovalo obavy okolitých krajín. Ak sa chceš dozvedieť viac o situácii po 1. svetovej vojne viac, vypočuj si tento diel Schooltagu.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame