RECENZIA Zatiaľ najlepšia Motorola? Edge 40 Pro dokázal vylepšiť svojho predchodcu takmer vo všetkom, jedno však predsa zabolí

Recenzia smartphonu

Motorola Edge 40 Pro (Foto: hashtag.sk)

#Zhruba takto pred rokom sme testovali Motorolu Edge 30 Pro. Toto zariadenie sa blyslo celkom peknými fotkami, dlhou výdržou batérie a rýchlym nabíjaním. Zopár vecí jej však chýbalo. Dokázala tohtoročná vlajka Edge 40 Pro dohnať konkurenciu, odstrániť neduhy minulého roka a vylepšiť sa po softvérovej aj hardvérovej stránke? Podľa nás áno.

Jemná zmena dizajnu, stále veľké rozmery

Motorola sa stáva čím ďalej, tým viac hranatejšou. Po modeloch Neo, Fusion a Ultra z konca roka 2022 pokračuje v tomto trende a osobne sa mi to páči. Edge 40 Pro veľmi dobre sedí v ruke, nezarezáva sa ani po dlhšom používaní a skutočne pôsobí ako kvalitná vlajka.

Oblejší dizajn tentokrát dostal modul fotoaparátov. Jeho hrany už nie sú také ostré a veľkosťou s pomerom k telu sa chce podobať na iPhony Pro. Prednú aj zadnú stranu mobilu chráni tvrdené sklo Gorilla Glass Victus, rám je z odľahčeného hliníka a zaručenú dostaneš aj vodoodolnosť aj odolnosť voči prachu IP68.

Spracovanie mobilu je na rovnako kvalitnej úrovni ako minuloročná Ultra. Modul foťákov vystupuje pomerne dosť, no samotné snímače už nie. Všetko je pekne ucelené a pôsobí to kompaktne. Tlačidlo uzamykania na pravej strane však nemá zúbkové spracovanie ako minule, čo ho robí horším na rozoznanie. Toto by som určite uvítal, niekedy som si ho zmýlil s hlasitosťou.

Čítačka odtlačkov prstov nie je najlepšia vo svojej cenovke, no je oproti minuloročnému modelu väčšia aj o niečo rýchlejšia. Odomykanie tvárou stále dokáže len pomocou nie príliš bezpečného 2D skenu. Jemné zlepšenie dostala aj haptika a basy na reprákoch – stereoefekt je výborný. Edge 40 Pro sa po stránke dizajnu zlepšil takmer vo všetkých smeroch, aj keď sú zmeny takmer nepatrné.

Motorola Edge 40 Pro
Motorola Edge 40 Pro (Foto: hashtag.sk)

Procesor na všetko

Zrejme každý výrobca smartfónov tento rok staví na najnovší, najvýkonnejší a najšetrnejší Snapdragon 8 Gen 2. V Edge 40 Pro mu asistuje 12 GB RAM, čo je viac ako uspokojivé. Spoločne s grafikou Adreno 740 tvoria zrejme tú najlepšiu trojkombináciu, akú dnes v Androidoch môžeš nájsť.

Motorola cieli tento rok na každého používateľa. Procesor je skvelý na okamžitú úpravu fotiek, strihanie videí, hranie hier, podporuje rýchlu 5G sieť. Jednoducho na všetko. Displej má konečne 1300 nitov a je dobre čitateľný aj počas slnečných dní, najmä pri fotení. Škoda len, že systém stále ukazuje záznam vo fotoaplikácii v nižšom rozlíšení.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Plastické operácie: Zväčšenie pŕs je nuda, niektorí ľudia chcú hadí jazyk či elfské uši!

V roku 2023 sa nám však „rozmohl takový nešvar“. Mobily zaberajú systémovými nastaveniami veľa miesta, napríklad aj Galaxy S23 (viac ako 50 GB). Motorola nič také nemá. Systém v našej testovanej 256 GB verzii zaberá 17 GB a približne ďalších 5 GB vopred nainštalované aplikácie. Manažment úložiska je určite lepší ako u tohtoročných vlajok od Samsungu.

Motorola Edge 40 Pro
Motorola Edge 40 Pro

Upravený Android a 165 Hz

Minulý rok mi prekážali niektoré zbytočné úkony, ktoré ma Edge 30 Pro nútilo robiť. Napríklad, Wi-Fi som musel zapnúť na dvakrát. To sa konečne vyriešilo a miesto tlačila pre internet je centre akcií zvlášť pole pre Wi-Fi a pre mobilné siete. Tlačidlo Gametime v hrách má konečne využiteľné funkcie a dokonca som ho často aj používal.

Stále však nie je vyriešené ovládanie jednou rukou. Ani na dvakrát sa horný panel nespustí dole natoľko, aby sa ikony dostali do polovice obrazovky. Vo výbere zapnutých aplikácií sa v dolnej časti stále nachádza snímka obrazovky. Pre vypnutie všetkých apiek sa musíš zbytočne prescrollovať na ich koniec. Konečne sa ale niekam s tým systémom dostávame.

No a na záver technických vecí musím pochváliť 165 Hz displej. Ide o OLED panel a krásne farby spomínať nemusím. Avšak, prekvapujúco celý systém aj väčšina aplikácií vie túto snímkovú frekvenciu využiť, a to vrátane mnohých hier. Rozdiel je oproti 120 Hz minimálny, ale hráčov určite poteší. Faktom stále je, že rýchlejšie žerie batériu.

Motorola Edge 40 Pro
Motorola Edge 40 Pro

Denné fotky

Fotenie bola už tradične zábava. Ešte som v rukách nikdy nemal dokonale fotiacu Motorolu, a to zahŕňa aj Edge 40 Pro. Má k parádnemu výsledku ale zďaleka najbližšie. Hlavný 50 Mpx snímač fotí počas dňa krásne fotky, ktorým sa nebojí pridať aj sýte farby (napríklad zelenú trávu). Nastavenia softvérového colorovania farieb sú stále minimálne, najviac poslúži vyváženie bielej.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Opäť ďalší nový virálny make-up trend na TikToku: Čo predstavuje líčenie podľa trendu Underpainting, a ako na to?

Na druhej strane, rovnako 50 Mpx ultra-wide fotografie dosť stmavuje. Má najhoršiu svetelnosť z trojice zadných foťákov a na výsledku je to poznať. Obraz na okrajoch je pomerne mäkký a dokrivený. Objekt v strede je dobrý, aj keď zopár detailov navyše by sa mu hodilo. Nie je to najlepší ultra-wide, aký som kedy testoval. Ani zďaleka.

Dvojnásobný teleobjektív je fajn, no v tejto cenovke by som uvítal skôr trojnásobný. Viac ako desaťnásobné digitálne priblíženie už fotky kazí a softvér tomu nevie zabrániť. Celkom pekné sú znova makro fotky, na ktoré tu nie je samostatný zbytočný objektív, ale len vylepšený hlavný. No konečne. Macro je počas dňa pekné.

Video sa zmenilo len minimálne a to po stránke stability a farebnosti. Stále tu nájdeš 8K (no už pri 30fps) a 4K pri 60fps. Odporúčam „to horšie“, keďže obraz je stabilnejší a plynulejší. Selfie stále nemá dobrú stabilizáciu a využívať ju budeš primárne na fotenie, nie na nakrúcanie.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

V noci to už taká sláva nie je. Dovolím si dokonca tvrdiť, že nočné fotenie je na svoju cenovku dosť podpriemerné. Mrzí ma, že Motorola stále nevie prísť na to, ako systém počas noci vyšperkovať. Hlavný aj ultra-wide nepekne prepaľujú oblasti okolo lámp a vlastne akéhokoľvek svetelného objektu. Pri ultra-wide je to dokonca podporené nepeknými eliptickými okrajmi.

Nepoteší ani macro a zoom. Macro režim nedokáže počas noci zblízka zaostriť ani osvetlený objekt a je prakticky nepoužiteľný. Zoom je už po dvojnásobnom optickom priblížení skôr na príťaž, pretože fotku zrní, neviem nájsť na automatike optimálne vyváženie bielej a farby nezodpovedajú realite.

Aspoň tá obloha je stále čierna. To sa ale nedá povedať o fotkách objektov osvetlených len mesiacom. Vtedy je čierna takmer celá scéna. Fotka Mesiaca pri 10-násobnom priblížení je len veľká biela guľa. Nočné fotky sú skôr len doplnkom a ak v noci fotiť nemusíš, tak to radšej ani nerob. Najlepšie je na tom paradoxne selfie kamera.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Koniec hejtom. Batérie je skvelá. Na optimalizovanom framerate do 120 Hz som sa dostal hravo nad 10 hodín, a to vrátane vloženej SIM karty, používaniu dát, hranie hier cez internet a tak ďalej. Táto výdrž je vynikajúca a bez pochýb ti vydrží dva dni bez nabíjania.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dovolenka s obmedzeným rozpočtom: Ako zažiť výlet snov, aj keď máš málo peňazí?

Načo by sme ale mali 165 Hz, keby sme ich nevyužili naplno? S odmoknutým snímkovaním a rovnakým používaním som sa ale dostával len niečo cez 7 hodín so zapnutým displejom. To je tak deň a pol používania. Zážitok bol však ešte plynulejší a to ako v systéme, tak v hrách. Osobne by som mobil obmedzoval na 120 Hz a mal o pol dňa dlhšiu batérie, ale úplne pochopím, aby si išiel do vyššej záťaže.

S chválou musím pokračovať aj pri nabíjaní. Z 5 na 100 % som sa vďaka 125 W nabíjaniu dostal už za 24 minút. Nabíjačku aj kábel máš spoločne s plastovým priehľadným krytom v balení. Bezdrôtovo mi trvalo mobil nabiť za necelé dva a pol hodiny. Edge 40 Pro má však aj reverzné bezdrôtové a dokonca aj drôtové nabíjanie. Obe len v 5 W, ale ako doplnok to isto potešia.

Spotreba batérie Motoroly Edge 40 Pro
Spotreba batérie Motoroly Edge 40 Pro (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Ak si odmyslím nedostatočné nočné fotenie a zopár drobných zbytočností v nadstavbe, Motorolu Edge 40 Pro môže s pokojným svedomím odporučiť každému, kto si chce v roku 2023 kúpiť dobrý Android mobil. V základnej verzii 12/256 GB stojí u nás 899 eur, čo je veľmi dobrá cena.

Edge 40 Pro bude určite adeptom na mobil roka pre nadšencov Androidu. Chýba mu okrem vyššie zmienených už len lepšia fotoaplikácia, galéria a o rok dlhšia podpora. Na systém čistého Androidu si ihneď zvykneš. Ak je tvojím horúcim kandidátom na kúpu (a odpustíš mu tie horšie nočné fotky), určite choď to toho, iste neoľutuješ.

Plusy

  • Konštrukcia
  • Tvrdené sklo na prednej aj zadnej strane
  • Silnejšia haptika
  • Basovo vyladené stereo reproduktory
  • Svetlý a plynulý 165 Hz OLED displej
  • Výborné trio procesor/operačná pamäť/grafika
  • Pekné fotky počas dňa
  • Dlhá výdrž batérie (aj pri 165 Hz)
  • Rýchle nabíjanie
  • Dobrý pomer cena/kvalita

Mínusy

  • Zabezpečenie – čítačka prstov aj sken tváre chce vylepšenie
  • Zopár neduhov nadstavby
  • Teleobjektív je slabý na Pro model
  • Nočné fotky sklamú

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame