RECENZIA Dokonalé nočné fotky robia zo Samsungu Galaxy S23 adepta na smartfón roka: Prečo ale operačný systém zaberá štvrtinu pamäte?

Samsung Galaxy S23 Plus

Testovali sme Samsung Galaxy S23 Plus (Foto: hashtag.sk)

#Pred pár týždňami sme ti priniesli článok o nových smartfónoch série Galaxy S23 od Samsungu. Na testovanie sme dostali základný model v 256 GB verzii, ako aj Plus v 512 GB verzii. V našej recenzii ti prezradíme, ako fotí, koľko vydrží batéria, ale aj to, čo všetko sa zmenilo v jeho systéme. Recenzia (okrem výdrže batérie) platí aj pre základné modely S23.

Skutočné alebo len vizuálne zmeny?

Séria S23 sa vizuálne oblieka do rovnakého šatu. Základný model ani Plus už nemajú spoločný modul fotoaparátov a nahradili ich tri samostatné vystupujúce objektívy. Ako prvé ešte pred zapnutím mobilu ma potešilo, že kryt ich kompletne zakryje a na stole sa mobil vôbec neprevažuje.

Okrem tejto jemnej úpravy je však takmer celé telo rovnaké. Tvorené je z veľkej časti recyklovanými materiálmi, ochranné sklo je zase o trošku pevnejšie, svetelnosť displeja ostala na úrovni 1750 nitov (v prípade základného modelu sa na túto hodnotu tiež dostala), reproduktory majú o trochu hlbšie basy a ani hmotnosť smartfónu sa výrazne nemení.

Všetky hlavné zmeny sú na papieri a vnútri stroja, len málo ich uvidíš alebo pocítiš priamo na displeji. Rozlíšenie aj farby AMOLED panela sú rovnaké, priestor na čítačku odtlačkov prstov je len máličko väčší, systém beží na zaužívanom Androide 13 a ani Always-on nehlási väčšie zmeny.

Dizajn som zhrnul pomerne rýchlo, pretože nie je o čom viac písať. Väčšina zmien je taká minimálna, že ani ja by som si ich bez kontroly parametrov zrejme nevšimol. Samsung má stále problém na horšie dostupných lokalitách nájsť signál. Pochváliť však ešte musím nové príslušenstvo vrátane pekných krytov. Osobne som ružovú neocenil tak ako by sa páčila nejakej dáme, ale farba je fajn a odtlačky na mobile nie sú vôbec vidieť.

Kryt kompletne zakryje fotoaparáty
Kryt kompletne zakryje fotoaparáty (Foto: hashtag.sk)

Nový procesor robí divy

Zďaleka najlepšou zmenou je celosvetový prechod na čipy od Qualcommu. V S23 nájdeš najnovší Snapdragon 8 Gen 2 vyvinutý špeciálne pre Samsung. Jeho výkon konečne dobehol Bionic od Apple. Najviac ma však potešil fakt, že vďaka novému chladeniu som „mal problém“ telefón zahriať.

Ani po hodine hrania stredne náročnej hry na plných detailoch a v 120 Hz som vôbec necítil zahrievanie mobilu, len mierne zvýšenie teploty na jeho vrchnej časti. Za toto si výrobca zaslúži pochvalu. Mobil sa dokonca nezahrieval ani pri fotení s hlavným snímačom či nakrúcaní 8K videa a vtedy má počas zahrievania problém takmer každý mobil.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Ohybná Motorola Razr 3 je priamou konkurenciou pre Flip od Samsungu: Čím nás nadchla a čo by ťa mohlo odradiť pri kúpe?

Podporou procesora je 8 GB RAM, čo mu počas môjho testovania vždy bohato stačilo. Či už ide o rýchlosť inštalovania hier, ich aktualizovanie, vyhľadávanie na Wi-Fi 6 alebo veľa otvorených apiek v pozadí – Galaxy S23 nemá problém s ničím.

Po prvýkrát môžem s čistým svedomím vyhlásiť, že Samsung má ešte pred dňom vydania mobily optimalizované tak dokonale, že nepotrebujú aktualizácie na doladenie. Nemohol som vyskúšať úplne všetky funkcie a niektorí zrejme nájdu niečo, čo nešliape dokonale, ale všetky mnou zadané úlohy spĺňal na jednotku. Procesor výrazne zvýšil aj batériu, ale o tom neskôr.

Galaxy S23 Plus prešiel menšou zmenou v dizajne
Galaxy S23 Plus prešiel menšou zmenou v dizajne (Foto: hashtag.sk)

Rýchly a plynulý, no na pohľad rovnaký systém

Už pri uvádzaní koncom januára som sa zahľadel bližšie na samotné rozhranie, teda One UI. Ide o nadstavbu pre Android, ktorú pre rokmi Samsung spustil a dodnes používa. Vďaka nej môžeš napríklad všetky funkcie vykonávať len na spodnej polovici displeja.

Stále platí, že nikto svoj Android neoptimalizuje lepšie ako Samsung. Napríklad, aplikácia pre galériu je síce pri zoomovaní 50 Mpx fotografií o niečo pomalšia ako v prípade Apple, no stále lepšia ako používanie aplikácie od Xiaomi alebo priamo Google aplikácie v prostredí Motoroly.

Nemôžem sa zbaviť pocitu, že prostredie, aj keď Samsung ohlásil jeho piatu generáciu, je rovnaké ako generácia pred ním a generácia pred ním. Hovorí sa, že čo funguje, sa nemá opravovať. No okrem zopár nových ciferníkov a minimálnych detailov neviem nájsť nič, čo by tu pribudlo. Dokonca aj widgety sú rovnaké a podľa mňa je ich tu vcelku málo.

Ak si potrpíš na plynulé animácie, ako má Apple, a stabilný softvér bežiaci na dostatočnom výkonnom hardvéri, S23 tvoje želanie splní. Napriek tomu si myslím, že by systému prospeli aj vizuálne novinky.

Displej je znova jasný a farebne sýty
Displej je znova jasný a farebne sýty (Foto: hashtag.sk)

Denné fotky

Fotenie počas dňa by som prirovnal k rok starej S22. Funkcie a celkový pocit je rovnaký, no zopár zmien tu predsa len nájdeš. Ultra-wide objektív je nezmenený, stále fotí slušne, aj keď objekty blízko kraja mierne deformuje. Taktiež treba pristúpiť na pravidlo, že ultra-wide má veľmi sýte farby na automatike.

Hlavný objektív stále fotí lepšie v 50 Mpx ako na 12 Mpx automatike, no stráca na hĺbke, ak ním fotíš väčší objekt. Stále platí, že je vhodný, ak chceš zachytiť veľa detailov a hľadať vo fotke nové fotky. V jednom z obrázkov v galérii nájdeš aj koruny stromov a následný výrez, kde ukazujem, že stabilizácia je znova o niečo lepšia a miera detailov vyššia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Babylon je najlepšia komédia posledných rokov: Prečo tento jedinečný film aj tak zrejme nedoceníš?

Opäť ma udivuje, ako dokáže 10 Mpx teleobjektív také divy. 10-násobný zoom má nielenže skvelé detaily, ostrosť a stabilitu, ale aj rovnaké farebné spektrum ako bežná fotka. 30-násobok je už mierne rozbitý, má mäkké hrany a belšie farby, no stále na zachytenie momentov môže poslúžiť.

Video môžeš po novom nakrúcať v 8K až v 30fps, no kým nemáš lepšiu telku alebo nebudeš cropovať video, stále v ňom nevidím zmysel. Jeho stabilita je veľmi dobrá. Selfie kamera je zasa obrovským skokom vpred. Má 12 Mpx snímač z Flipu 4, ktorý sme vychválili a tu si počína rovnako skvele. Aj počas noci alebo v tmavých miestnostiach vie procesingom zlepšiť podmienky nasvetlenia a výsledok bol vždy dokonalý.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Samsung je špičkou v nočnom fotení a S23 posúva latku ešte vyššie. Nielen vďaka novým nastaveniam v nočnom režime, ale najmä novým procesorom fotí ešte lepšie ako kedykoľvek predtým. Stačí si pozrieť porovnanie toho, čo som fotil bez nočného režimu a čo s ním. Fotky bez režimu som však musel upraviť, pretože boli kompletne čierne a vďaka mojim úpravám aspoň vidíš, ako scéna skutočne vyzerala.

Samotné fotenie objektov v noci je jedným slovom mágia. Mobil mi pri všetkých nočným fotkách vypočítal 4-sekundovú uzávierku, čo nie je pri takom dobrom stabilizátore problém a výsledok vieš už v galérii posúdiť sám. Jedine fotka ulice sa mi zdá o niečo horšia ako minulý rok. S23 až príliš presvetlí oblohu, no závisí to aj od intenzity sveta na scéne.

Nebol by som nový Samsung, aby som neskúsil odfotiť aj Mesiac a tento rok presne v deň splnu. Fotku nájdeš v galérii. Stále platí, že Samsung je výborný aj na fotenie vesmírnych divadiel. Osobne som nevyskúšal timelapse s pohybom hviezd, no výsledky niektorých zahraničných portálov ti možno vyrazia dych.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené – okrem dvoch fotiek so zmeneným jasom a kontrastom na ľavej polovici obrázka o porovnaní.)

Batéria, nabíjanie a kapacita úložiska

Procesor a rozhranie určuje výkon batérie. S23 Plus má oproti S22 Plus z minulého roka u mňa obrovský palec hore za výdrž batérie. Jej kapacita síce stúpla len minimálne, ale aj vďaka novému procesoru robí veľký rozdiel. Kým minulý rok som sa vedel dostať maximálne na 7 hodín, tento rok som nemal problém prekonať 9 hodín, čo sa mi pri Samsungu doteraz nikdy nestalo. Menší model vydržal v priemere 7 až 7,5 hodiny.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Gerard Butler núdzovo pristál s lietadlom, teraz je z neho rukojemník: Poradí si s vojnovými povstalcami?

Najvyššia hodnota so zapnutým displejom za môj týždeň testovania (4 cykly) bola 9 hodín a 52 minút (model Plus), čo môžem s čistým svedomím nazvať slovom dokonalá. Ide minimálne o dvojdňový telefón. Nabíjanie 45 W káblom batérie dobije za zhruba hodinku aj desať minút, čo sa oproti minulého roku nezmenilo.

Chcel by som však ešte jeden odsek venovať príliš nákladnému systému. Viaceré weby vrátane toho nášho upozorňujú na to, že systém S23 Plus (pri 512 GB) zaberá takmer 66 GB miesta. Pri základnej 256 GB verzii je to takmer polovica úložiska. Pre porovnanie Windows 11 má cca 40 GB, macOS 13 GB a nový iPhone do 10 GB. Nikde som nenašiel skutočnú príčinu tohto prestreleného úložného miesta.

Batéria a úložisko Samsungu Galaxy S23 Plus
Batéria a úložisko Samsungu Galaxy S23 Plus (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Vlajkový kalendárny rok 2023 nám znova otvorili Samsungy a znova konštatujem, že latku nastavujú veľmi vysoko. Majitelia S22 a zrejme ani S21 tu nenájdu asi nič prelomové, a preto sa nebudem čudovať, ak s prechodom na nový model počkajú. Jediným želiezkom v ohni by mohla byť lepšia batéria.

Ak sa povie Android, vždy mi napadne Samsung. Len škoda, že sa čím ďalej, tým viac navyšujú ceny a dorovnávajú iPhony. Myslím si, že základný model S23 za 949 eur bude predávanejší ako Plusko s väčším displejom, batériou a úložiskom za 1199 eur. Osobne by som 250-eurový rozdiel ušetril a išiel do menšej verzie, ak by som vlastnil Android starší ako dva roky. Rozhodne ide o najlepšiu základnú verziu vlajky na poli Androidov.

Plusy

 • Najlepší procesor pre Android na trhu
 • Sýty, plynulý a jasný displej
 • Rozhranie One UI 5.1 s intuitívnym ovládaním
 • Na matnom tele nie sú vidieť odtlačky
 • Kryt kompletne prekryje vystupujúce objektívy
 • Vynovené chladenie zabraňuje prehrievaniu
 • Veľmi dobrá haptická vibrácia
 • Použiteľný 10-násobný zoom
 • Dokonalé nočné fotky (aj selfie)
 • Možnosť fotenia hviezd vďaka zoomu aj timelapse
 • Skvelá výdrž batérie

Mínusy

 • Málo vizuálnych noviniek (aj v systéme)
 • Ultra-wide stále presycuje farby
 • Nadstavba zaberá veľa miesta z úložiska
 • Stále pomerne pomalé nabíjanie
 • Cena verzie Plus

Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame