Plastické operácie: Zväčšenie pŕs je nuda, niektorí ľudia chcú hadí jazyk či elfské uši!

Plastická chirurgia

Plastické operácie sa stali bežnou súčasťou života (Zdroj: GettyImages)

#Veľký nos, malé pery či malé prsia. Každá časť nášho tela nás robí tým, kým sme, no pre mnoho ľudí je ťažké to akceptovať. V snahe priblížiť sa ideálom krásy si tak ľahnú na operačný stôl a podstupujú najrôznejšie chirurgické zákroky. Plastické operácie však neslúžia len na vylepšenie tých, ktorí chcú byť ešte krajší.

Niektoré zákroky sú potrebné – ide o rekonštrukčnú plastickú chirurgiu, zameriavajúca sa na popáleniny, úrazy či amputácie a tiež sa často venuje korekciám deformácií alebo vrodeným chybám, akými je rázštep, odstávajúce ušnice či kožné nádory a znamienka. Niektoré z týchto zákrokov, ktoré by mohli zamedziť poškodeniu zdravia, alebo priamo odstraňujú poškodenie zdravia, sa môžu dokonca uhrádzať zo zdravotného poistenia. Poďme sa teda pozrieť do sveta plastických operácií.

V tomto článku sa dozvieš:

Rinoplastika

Plastická operácia nosa, ktorá sa odborne nazýva rinoplastika, patrí medzi najčastejšie zákroky. Jej cieľom je najčastejšie zmenšenie nosa alebo jeho časti, zúženie alebo korektúra pri vybočení nosa a dokonca si ho môžeš nechať aj zväčšiť. Operáciou sa však zlepšuje aj dýchanie, a preto často nejde len o estetický, ale aj funkčný zákrok.

Augmentácia pŕs

Zväčšenie pŕs je vyhľadávaným zákrokom u žien, ktoré považujú svoje prsia za príliš malé, prípadne zdeformované kojením a pod. Ide o najčastejší zákrok v oblasti poprsia, pri ktorom sa za každý prsník vkladá silikónový implantát (typicky guľatý alebo anatomický) – môžu byť umiestnené pod prsnou žľazou, pod svalom alebo čiastočne pod svalom. To, kam sa implantát umiestni, záleží od preferencie samotnej ženy a tiež od kvality a veľkosti žľazy či kvality svalu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Porozumej svojej mačke: 8 signálov, ktorými ti domáci miláčik niečo naznačuje!

Zväčšenie však nie je jediným zákrokom v oblasti poprsia, ktorý ženy podstupujú. Celkom bežné je aj zmenšenie pŕs, ich modelácia alebo rekonštrukcia či úprava asymetrie.

Face lifting

Ide o operáciu, ktorá trvá okolo troch hodín a vykonáva sa v lokálnej anestézii. Jej výsledkom je odstránenie poklesu tváre, obočia, krku, keďže niekedy sa označuje táto operácia aj ako odstránenie nadbytočnej kože na tvári a krku. Existuje viacero spôsobov vykonávania tohto zákroku, no typicky sa spája napríklad s operáciou viečok. Po zákroku nosí pacient obväz hlavy, ktorý si môže dať dole až po niekoľkých dňoch. Tiež sa odporúča spať s hlavou vo vyvýšenej polohe.

Úprava tváre
Zväčšenie pier či face lifting dnes podstupujú už mladé ženy (Zdroj: Unsplash/x )

Zväčšenie pier

Nejde o chirurgický, ale estetický zákrok, ktorý trvá len niekoľko minút. Najčastejšou metódou zväčšenia pier je aplikácia kyseliny hyalurónovej alebo botulotoxínu. Pri zákroku sa vybraný materiál injekčne vpichuje do pier, čo zväčšuje ich objem. Zákrok môže byť mierne bolestivý vzhľadom na citlivosť konkrétnej pacientky.

Hadí jazyk či poker face

Mimo bežných zákrokov, ktoré aj u nás vykonávajú plastickí chirurgovia na mnohých klinikách, sa niekedy lekári stretávajú aj s požiadavkami, ktoré sú prinajmenšom netypické. Medzi najzvláštnejšie chirurgické zákroky patrí napríklad plastická operácia pre hráčov pokru, nazývaná Pokertox. Využíva sa pri nej botox a iné výplňové materiály, aby zmenili výraz tváre gamblera a eliminovali jeho mimiku, ktorá by mohla prezradiť, či má dobré alebo zlé karty. Čiže poker face na počkanie.

Plastické operácie bizarnosti
Elfské uši už nie sú problém (Zdroj: GettyImages)

Na svoje si prídu vďaka plastikám napríklad aj fanúšikovia rozprávok. Možné je totiž nechať si odrezať časť uší, takže človek bude vyzerať ako elf, alebo si nechať (a to je skutočne len pre silné povahy) rozrezať jazyk, aby vyzeral ako hadí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Brooke Shields? Kráska z kultového filmu, ktorá už ako 11-ročná hrala erotické scény

Do zbierky poriadne bizarných zákrokov ešte pridáme aj ten, ktorý by mal dokázať „prekabátiť“ aj samotný osud. Ak veríš na čítanie z dlane, ktoré ti povie všetko o láske, dĺžke života či bohatstve, ktoré dosiahneš, možno by si mal vedieť o tom, že existuje zákrok, vďaka ktorému si môžeš nechať niektoré z línií na dlani predĺžiť a ovplyvniť tak svoj život. Najpopulárnejší je v oblasti Japonska.

Nie je plastika ako plastika

Jedným z najodstrašujúcejších príkladov toho, ako zle môžu dopadnúť plastické operácie, je jednoznačne Sahar Tabar. Len 21-ročná iránska influencerka údajne podstúpila vyše 50 plastických operácií, aby dosiahla výzor Angeliny Jolie. Množstvo zákrokov sa však odrazilo na jej výzore tak, že podľa fotografií zverejnených na Instagrame vyzerala skôr ako chodiaca zombie.

Sahar bola v roku 2019 zatknutá za korupciu a rúhanie a vo väzení strávila 14 mesiacov. Iránske štátne médiá po jej prepustení z väzenia napísali, že fotky, ktoré na sociálnu sieť Sahar pridávala, boli upravené počítačom.

Tvár plná kuchynského oleja

Posadnutosť plastickými operáciami stála kórejskú modelku Hang Mioku krásnu tvár. Jej práca ju zaviedla do Japonska, kde podstúpila niekoľko plastických operácií a do tváre si chcela nechať napichať aj silikón, čo však chirurgovia odmietli. Modelka tak hľadala „riešenie“ na čiernom trhu a problémy začali, keď jej vpichli nekvalitný škodlivý silikón.

Mioku sa však svojej obsesie nechcela vzdať a sama si do tváre vpichla aj kuchynský olej. Hlava jej v dôsledku tohto rozhodnutia opuchla do neuveriteľných rozmerov a jej tvár zostane do smrti znetvorená aj napriek tomu, že jej počas desiatich zákrokov odstránili z tváre a krku 60 gramov silikónu a 200 gramov škodlivých látok.

Chcela vyzerať ako mačka

Jeden z tých najzvláštnejších zákrokov podstúpila aj Jocelyn Wildenstein. Švajčiarka síce tvrdí, že žiadne plastické operácie nepodstúpila, no všetkým je jasné, že výzor „mačacej ženy“ sa z večera do rána neudial. Do plastík mala investovať státisíce a všetko to údajne začalo z jednoduchého dôvodu – Jocelyn mala strach, že ju opustí manžel, a tak sa chcela čo najviac podobať na mačky, keďže jej partner tieto zvieratá jednoducho miloval.

Okrem množstva úprav líc, sánky či pier botoxom a inými výplňovými materiálmi podstúpila Jocelyn aj procedúru nazývanú canthopexia, ktorá dáva očiam „mačací“ vzhľad. Od rozpadu to však manželstvo nezachránilo.

Dal by si si urobiť nejaký chirurgický estetický zákrok?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, wikipedia.org, estheticon.sk, northwesternplasticsurgery.com
Odporúčame