Nejde ti učenie? Vyskúšali sme top 4 aplikácie, ktoré uľahčujú štúdium

študentka za notebookom

Umelá inteligencia ti uľahčí aj učenie (Zdroj: GettyImages)

#Aj teba zvykne nápor školských povinností niekedy úplne ochromiť? Testy, skúšky, seminárky či iné zadania a ty nevieš, kde ti hlava stojí. Zbytočne sa netráp a pomôž si všetkými dostupnými prostriedkami. Umelá inteligencia (AI) je dnes geniálnym pomocníkom na zavolanie.

Ponúkame ti výber najlepších učebných AI pomôcok na trhu aj s mini recenziami. Ktorá z nich je pre teba najlepšou voľbou, to už posúdiš sám:

Grammarly

Platformu jednoznačne najviac vystihuje popis ,,digitálny editor“. Tento asistent na písanie je k dispozícii už od roku 2009 a každým rokom v ňom pribúdajú nové a vylepšené funkcie. Je dostupný na webe úplne zadarmo a môžeš ho používať priamo v prehliadači.

Dá sa tiež stiahnuť vo forme aplikácie, napríklad ako prídavok do textových editorov ako Microsoft Word, Outlook aj Google Docs. To umožňuje pohodlnú kontrolu textov priamo v prostredí, s ktorým pracuješ bežne. Grammarly ponúka naozaj širokú škálu pomôcok:

Korekcia gramatiky a pravopisu

Grammarly automaticky kontroluje texty z hľadiska gramatických chýb a pravopisných nedostatkov. Identifikuje a opravuje aj zložitejšie chyby ako napríklad krkolomnú syntax, nevhodné slovné tvary či nesprávne použité interpunkčné znamienka.

Vylepšenie textu

Okrem základnej gramatickej a pravopisnej korektúry ponúka Grammarly aj rady na zlepšenie štýlu písania. Navrhuje zmeny vo výbere slov, dĺžke viet a tiež sa postará o to, aby bol tvoj text plynulejší a lepšie čitateľný. Pridanou hodnotou je aj úprava tónu textu. Tento editor dokáže identifikovať, komu a pri akej príležitosti text píšeš, a na základe toho upraví jeho celkové znenie.

Kontrola originality

Táto funkcia ti umožňuje overiť si, či tvoj text nie je plagiátom. Perfektne to využijteš pri písaní slohových prác, seminárok alebo dokonca aj pri záverečných prácach.

Rozšírené návrhy

Okrem základných opráv môže Grammarly navrhnúť synonymá pre opakované slová alebo zdôrazniť nejasné formulácie.

Najpokročilejšia verzia Grammarly je tá v pôvodnom anglickom jazyku, ktorá zastrešuje britskú, americkú, kanadskú a austrálsku angličtinu. Preto je pre teba táto platforma najkvalitnejšou voľbou pri písaní prác v angličtine. No digitálny editor myslí už na nás všetkých a môžeš si zvoliť naozaj zo širokej škály jazykov.

Ako je na tom slovenčina?

Po vyskúšaní online verzie zdarma hodnotíme slovenskú verziu vcelku pozitívne. Používanie je jednoduché, dostaneš sa do toho hneď bez akéhokoľvek bližšieho zoznamovania s platformou. Začneš písať alebo svoj predpripravený text vložíš do vyhradeného poľa a v lište napravo sa ti začnú zobrazovať chyby. Tie sú podčiarknuté červenou už aj v samotnom texte, takže je to dostatočne prehľadné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Diabolské zisky a kontroverzia ohľadom AI: Pri sledovaní nového hororu budeš mať pocit, že si jeho súčasťou

Ak si ale klikneš na opravu chyby v bočnej lište, Grammarly ti sprístupní návrhy na zmenu. Ak so slovenčinou nemáš výrazné problémy, tak si z možností dokážeš vybrať tú správnu. No v prípade, že tvoja gramatika je ozaj na bode mrazu, alebo slovenčina nie je tvojím materinským jazykom, výber je už zložitejší.

Tiež upozorňujeme, že sa nemôžeš spoliehať na opravené chyby na 100 %. Vždy si text treba ešte raz prejsť, pretože AI stále nemôže celkom nahradiť ľudský faktor. Jenou z chýb, ktoré ti slovenská verzia Grammarly neopraví, je správne písanie veľkých a malých písmen. Do vyhradeného poľa sme uviedli názov ,,Nové mesto nad Váhom“, kde mesto s malým m editor ako chybu neevidoval.

Je na zváženie, či do Grammarly zainvestuješ, alebo ho využiješ len vo voľne dostupnej forme na webe. Verzia bez poplatku ponúka úplný základ z radu funkcií, teda kontrolu gramatiky a pravopisu. Všetky ostatné funkcie z opravy textu, kontroly originality a rozšírených návrhov sú k dispozícii výhradne predplatiteľom Grammarly Premium, ktoré ťa vyjde 12 eur mesačne.

Socratic

Vzdelávacia aplikácia poskytuje študentom širokú škálu nástrojov na pomoc s učením. Zameriava sa na to, aby uľahčila prístup k učebným materiálom a pomohla študentom porozumieť rôznym školským predmetom. Má viacero užitočných funkcií:

Interaktívne tutoriály

Socratic poskytuje tutoriály a sprievodcov na rôzne témy, od matematiky a fyziky, až po literatúru a dejepis. Tieto tutoriály sú navrhnuté interaktívne a pomáhajú študentom porozumieť zložitým konceptom prostredníctvom jednoduchých a jasne vysvetlených príkladov.

Rozpoznávanie obrazu

Jedna z hlavných a unikátnych funkcií Socratic je schopnosť rozpoznať text a matematické výrazy pomocou kamery smartfónu. Stačí užívateľovi zobraziť problém v knihe, na pracovnom liste, alebo na obrazovke a aplikácia automaticky rozpozná tento text a poskytne ti naň riešenie.

Funguje na tlačené texty, ale aj na tvoj vlastný rukopis na hárku papiera. Ten si ale pre istotu skontroluj v kolónke s otázkou, či ti všetko skopírovalo správne.

Pomoc s domácimi úlohami

Toto je funkcia, o ktorú je samozrejme najväčší záujem. Položíš otázku alebo nahráš fotky svojich úloh a aplikácia ti poskytne odpovede, vysvetlenia a návody na ich riešenie.

Vysvetľovanie konceptov

Ak ale nechceš len jednoduché riešenie zadania a naozaj sa túžiš niečo naučiť, napríklad kvôli blížiacemu sa testu, Socratic ti ponúka jasné a zrozumiteľné vysvetlenia zložitých školských konceptov. Pomocou textu, videí a interaktívnych príkladov ti aplikácia pomôže porozumieť učivu a zlepšiť tvoje vedomosti.

Rýchle odkazy na online zdroje

Aplikácia tiež poskytuje rýchly prístup k online zdrojom, ako sú Wikipedia, YouTube či online učebnice. Tieto odkazy ti môžu pomôcť ďalej sa informovať o danej téme alebo nájsť ďalšie materiály na štúdium.

Používateľská komunita

Socratic obsahuje aj funkciu komunity, kde ty aj ďalší študenti môžete zdieľať svoje skúsenosti, diskutovať o učive a pomáhať si navzájom s riešením problémov.

Aplikácia má príjemný dizajn a je ľahko využiteľná aj pre začiatočníkov. Upozorňujeme však, že je aktuálne dostupná len v anglickom jazyku a nenašli sme spôsob, ako nastaviť jazyk do slovenčiny. Preto je pre teba aplikácia najideálnejšia pri riešení úloh z angličtiny alebo predmetov v angličtine.

Ak je tvoja znalosť cudzieho jazyka na dobrej úrovni, môžeš si jednoducho preložiť slovenské zadania, alebo za pomoci prekladača. Je ideálny aj na riešenie matematických príkladov, ktoré prekladať naozaj nemusíš.

ChatGPT

Tento textový model vyvinutý spoločnosťou OpenAI určite poznáš. Je skutočne ideálnym pomocníkom pre študentov. Je to ako písať si s geniálnym mozgom. Dokáže vytvoriť osnovy, napísať texty na zadanú tému, vypočítať príklady a odpovedať na rôzne otázky.

Používanie tejto platformy je veľmi jednoduché. Pripomína klasický chat na akejkoľvek sociálnej sieti. Zadarmo si vytvoríš svoje konto, kde sa prihlásiš a môžeš písať. Do chatu stačí napísať pokyn alebo požiadavku. Chat GPT reaguje na veľké množstvo príkazov:

Parafrázovanie

Pri písaní práce, či už seminárnej alebo záverečnej, môžeš zadať pokyn parafrázuj, za ktorý skopíruješ daný text a enterom potvrdíš poslanie správy chatu. Ten ti v bleskovom čase preštylizuje text, no jeho význam ponechá.

Odpovede a výsledky

Rovnako reaguje na klasické položenie otázky alebo pri vypísaní matematického príkladu. Chat GPT prakticky nepozná medze. Odpovie ti na otázky z biológie a vypočíta aj zložitejšie príklady.

Prekladač

Poradí si aj s pokynom prelož do daného jazyka. My sme vyskúšali angličtinu a španielčinu a preklad vyžadoval minimálne štylistické úpravy.

Osnovy

Tento chat tiež vytvára kvalitné osnovy. Ak má byť tvoja práca rozsahovo dlhšia a ty vôbec netušíš, kde začať, stačí do chatu zadať názov práce a pokyn ,,vytvor osnovu“. V priebehu chvíľky máš rozpracované body, čoho by sa tvoja práca mala držať. Detaily už doladíš sám.

Opäť upozorňujeme na kontrolu finálneho textu, ktorý Chat GPT vyprodukuje. Dokáže pracovať v mnohých jazykoch, ale gramatika a štylistika nie sú vždy správne. Preto táto platforma nie je vhodná na korektúru textov z pravopisného hľadiska. Najjednoduchšie je vložiť text z tohto chatu do Grammarly, ktorý pravopis prekontroluje a pravdepodobnosť, že aj po tom v texte zostanú chyby, je omnoho nižšia.

Copyscape

Nástroj používaný na detekciu plagiátov a kontrolu originality obsahu je dnes veľmi dôležitým pomocníkom. Jeho hlavnou funkciou je prehliadanie internetu, aby identifikoval duplicitné alebo skopírované texty na základe zadaných kľúčových slov alebo URL adries. Copyscape pomáha zabezpečiť dodržiavanie autorských práv a zachovanie dôveryhodnosti obsahu online.

Pracuje sa s ním jednoducho. Po vložení kľúčových slov alebo URL adresy sa bezplatne prihlásiš na webowej stránke Copyscape a už môžeš do vyhradenej kolónky vpísať alebo skopírovať svoj text, ktorý chceš skontrolovať.

Výsledok prehľadávania sa ti ukáže pod textom. Buď Copyscape zhodnotí, že tvoj text je originálny a nenašiel na internete nič s rovnakým znením, alebo ti vypíše počet výsledkov aj s konkrétnymi stránkami, kde rovnaký text našiel. Všetko je to veľmi prehľadné a rýchle.

Výhodou je, že Copyscape má podporu pre viacero jazykov, vrátane slovenčiny. Takže ak potrebuješ skontrolovať originalitu slovenského textu, nemal by to byť problém.

Ak máš skúsenosti s uvedenými aplikáciami aj ty, podeľ sa o svoje dojmy a prípadné triky, vďaka ktorým sa ti pracuje alebo učí lepšie.

Sleduj náš Instagram

 

 

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame