RECENZIA Galaxy S23 Ultra je rovnaký, no predsa iný mobil: Obháji minuloročná kráľovná smartfónov svoj titul?

Samsung Galaxy S23 Ultra

Testujeme Samsung Galaxy S23 Ultra (Foto: hashtag.sk)

#Kto povedal, že na veľkosti nezáleží? Na testovanie sa nám tentokrát do redakcie dostala tohtoročná vlajka od Samsungu, obrovský smartfón Galaxy S23 Ultra. Veľmi ľahko si ho pomýliš s minuloročným modelom, no skutočné zmeny sa ukrývajú vnútri, nie v dizajne. A ver, že tých zmien je viac, ako sa na prvý pohľad môže zdrať.

Zmeny hľadaj pod povrchom

Čo nie je pokazené, to sa nemení. Túto vetu si zrejme povedali v Samsungu pri návrhu nového dizajnu S23 Ultra. Dizajn je takmer navlas rovnaký ako minulý rok. Veľkosť, materiály, umiestnenie fotoaparátov, veľkosť selfie kamery, vodoodolnosť, tlačidlá… Na pohľad akoby sa nič nezmenilo (okrem umiestnenia prijímačov signálu na bokoch).

Zmeny musíš hľadať inde. Ultra je mobil, ktorý už pred rokom vyzeral dobre a priniesť väčšie dizajnové zmeny by bolo vážne zbytočné. Smartfón vyzerá prémiovo a aj sa tak v rukách drží. Hrany displeja sa mierne zaostrili, čo trochu zlepšilo jeho grip. Stále však bude jeho výsada, teda veľkosť, pre niekoho skôr prekliatím.

Ten 6,8-palcový AMOLED so 120 Hz je nepochybne jedným z najlepších na trhu. Jas je dostatočne silný na slnku, no prijemne nízky v tme. Adaptívna funkcia pritom tiež funguje dobre. Zväčšil sa priestor na čítačku odtlačkov prstov, aj keď len minimálne. Stačí na ňu prstom len poklepať a si v mobile. Niektorá čínska konkurencia (napríklad Xiaomi) ju má vo vlajkách stále o niečo rýchlejšiu.

S23 Ultra má veľmi jasný displej
S23 Ultra má veľmi jasný displej (Foto: hashtag.sk)

Reproduktory sú veľmi hlasné, znova o niečo viac vyniknú basy a stereoefekt je uveriteľný. Samsung to spolu s Apple robia najlepšie. Aj haptika je citeľná, aj keď osobne by som jej pridal na razantnosti. Hlavnou zmenou novej Ultry je však jej procesor, ktorému sme sa rozhodli venovať celú nasledovnú sekciu.

Optimalizovaný v deň vydania

Exynos zmizol. Aj keď osobne som väčšie problémy s minuloročným procesorom nezaznamenal, najnovší Snapgradon 8 Gen 2 je prosto iná liga. Takmer žiadny telefón nebeží v deň vydania úplne optimálne a dokonca ani tisíceurové vlajky či iPhony. S23 Ultra je však prvý mobil, o ktorom toto môžem v pokoji napísať.

Či už ide o výkon, plynulosť animácií, sťahovanie a aktualizovanie aplikácií, hranie hier, práca s S Penom či novým rozhraním, všetko funguje bez chýb, lagov a iných zádrhov. Toto sa mi počas testovania noviniek ešte nestalo.

S Pen má super funkcie
S Pen má super funkcie (Foto: hashtag.sk)

Snapdragon pritom nepomáha len plynulému chodu zariadenia, ale aj chladeniu. Mobil som aj počas dvojhodinového hrania mal problém dostať do vyššej teploty. Vie sa ohriať, ale nie zahriať, a to ani nakrúcaním či fotením. Samsung sľuboval vylepšené chladenie a splnil ho.

Spoločne s novými vlajkami je čas aj na piatu generáciu rozhrania One UI. Vizuálne zmeny nie sú takmer nijaké a widgetov je na môj vkus stále málo (no viac ako v iPhonoch). Napriek tomu milujem túto nadstavbu, pretože aj na veľkom displeji je prispôsobená tak, aby si vedel systém ovládať len na jeho spodnej polovici.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Tom Hanks miluje ľudí, ktorí mu dajú pokoj: Muž menom Otto je príjemnou jednohubkou s mrzutým starčekom
Skvelá nadstavba One UI 5.1
Skvelá nadstavba One UI 5.1 (Screenshot: hashtag.sk)

Stylus, ktorý nepotrebuješ, ale rozhodne chceš

Už v recenzii na minuloročný model som vychválil S Pen. Zdalo sa mi však, že Samsung jeho funkcie stále nevie naplno využiť. Dex aj kreslenie v aplikácii Pen Up funguje dobre, no chcelo to aj podporu  tretích strán. A to sa stalo.

Stylus s odozvou necelých troch milisekúnd som v mobile síce nikdy nepotreboval, ale obľúbil som si ho. Nie na kancelárske veci, ako prezentovanie s gestami, či ako náhradná spúšť v ruke počas fotenia, no práve na spomínané kreslenie. A zvuky, ktoré mobil vďaka kresleniu či písaniu vydáva, sú satisfakciou – napodobňujú škrtanie ceruzky, guľôčkového pera, gumy, štetca… Všetkého.

V spomínanej aplikácii nájdeš mnohé maľovanky alebo nekonečné prázdne listy, ktoré čakajú na tvoju tvorivú fantáziu. Na Google Play som našiel mnohé ďalšie apky, ktoré S Pen podporujú a (nielen) maľovanie je s ním zábava. Bez výhrad funguje aj prevod písaného textu na digitálny, a to aj v Správach či v Messengeri.

Najviac som sa obával batérie tohto maličkého a na môj vkus aj krátkeho pera. No ani po hodine a pol aktívneho používania som neklesol pod 90 %. Cením aj ponechanie štikača na konci, ktorý síce nemá významnú funkciu, no ak rád „luskáš perom“, neprídeš o tento zlozvyk.

Kresby s novým S Pen
Kresby s novým S Pen (Zdroj: hashtag.sk)

Denné fotky

Od fotografií som očakával veľa, keďže hneď po procesore išlo o druhú najväčšiu zmenu, pričom samotný procesing je tiež dôležitý. 12 Mpx automatika sa cez deň používať príliš neoplatí. Prepni hneď na 50 alebo až na 200 Mpx. Výsledkom sú fotky s veľkosťou 16 x 12-tisíc pixelov, mimoriadne sýte detaily a konečne aj verná farebná škála.

Hlavný objektív dostatočne rýchlo ostrí, skvelo oddeľuje rozmazané pozadie od zaostrené objektu (aj mimo portrétového režimu) a stabilizácia je zas a znova špičková. Len tá uzávierka by mu mohla trvať kratšie, aj za dobrého svetla som sa pod pol sekundy nedostal.

Ultra-wide stále presycuje oblohu, no už nie tak výrazne ako minulý rok. Deformácia okrajov takýchto fotiek je tiež o niečo lepšia. Konečne už objekty na bokoch nie sú nezmyselne rozmazané, Samsung túto vadu vyriešil. No a zoom zasa ani medzi 3- a 100-násobným nerobí zásadné farebné rozdiely.

Zoom a video

10-násobný zoom môžeš pokojne využiť na plagát, 30-násobný na sociálne siete. 100-násobný s periscopom je ešte lepší ako minulý rok a okrem verných farieb je stabilnejší a objekt už nie je aký mäkký.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Album, ktorý definoval Moju Reč: Spomíname na Dual Shock z roku 2009

Samsung má túto sériu fotoaparátov jednoducho dokonalú, a to vrátane novej 12 Mpx selfie kamery s nočným režimom a výborným portrétom, ktorý sa znova blíži iPhonom. To isté viem povedať aj o stabilnom videu v 8K30, no radšej som využíval 4K60, ktoré ani po výmene objektívov drasticky nemenilo farebnosť scény. Zadné kamery sú bez debát najlepšie na trhu.

Expert RAW

Jeden odsek by som rád venoval aj režimu Expert RAW (treba si zvlášť stiahnuť apku). V čase písania recenzie je dostupný len na 50 Mpx snímač, nie na 200, no napriek tomu už teraz viem povedať, že kompletne vytlačí najlacnejšie zrkadlovky z trhu. Pracuješ v ňom s manuálnymi nastaveniami uzávierky, farebnej teploty, ostrenia, svetelnosti a podobne. Ak s manuálom vieš pracovať, dostaneš často lepšiu fotku, a to hneď v RAW formáte, ktorý môže mať až do 200 MB na jeden záber.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Aj nočné fotenie bolo výrazne lepšie. Tu je však dobré vedieť, ako fotiť. Na 12 Mpx automatike spája hlavný snímač 16 pixelov do jedného, vďaka čomu dostaneš farebne vernú fotku a krásnou čiernou oblohou. Na druhú stranu 200 Mpx má o niečo mäkšie a svetlejšie spracovanie, no väčšiu mieru detailov. Vždy som urobil obe fotky a následne vybral tú lepšiu.

Počas noci dvíha hlavný snímač pri objektoch bližších ku kamere teplotu farieb, čo má za následok pomerne žlté scény. Nachádzal som sa však pri žltom osvetlení a procesing očividne zaberal naplno. Ultra-wide je taktiež farebne aj mierou detailov lepší, no procesing už okraje výraznejšie zmäkčuje.

Otázka, či nočný režim pomáha alebo nie, je podľa mňa irelevantná. Jedine s nočným režimom dostaneš skvelé fotky. Napríklad, porovnanie rovnakej fotky stromu počas noci to jasne dokazuje. Panorámy a celky ti ale odporúčam fotiť na automatike, pretože 200 Mpx pri dlhšej uzávierka (v tomto prípade tri sekundy) prepáli niektoré miesta. Fotka má síce viac detailov, ale sú rozmazané.

Nočná obloha je samostatná kapitola. Počas môjho týždňového testovania bola takmer nepretržite na oblohe hmla alebo svetelný smog (aj mimo mesta), takže timelapse hviezd som otestovať nemohol. Prikladám aspoň odkaz na video, v ktorom uvidíš možný výsledok.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria, nabíjanie a úložisko

Snapdragon mal zlepšiť aj výdrž batérie. Toto tvrdenie je napokon pravdivé, ale obrovský rozdiel som nenašiel. Na rozlíšení Full HD+ s vypnutým Always On a bežným používaním som sa dostal na 9 hodín so zapnutým displejom. Minulý rok to bola rovnaká hodnota, no musel som mať navyše zapnutý aj šetrič batérie so 60 Hz.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nové Samsung Galaxy S23 s výhodnou cenou a bonusom? Vieme, ako ušetríš stovky eur!

Načo ale kupovať Ultru, ak nezapneš QWHD+ so 120 Hz, Always On, GPS, bluetooth a podobne. Počas bežného používania, čo zahŕňa pár hovorov denne, sociálne siete, hry, sledovanie videa s vysokým rozlíšením na bezdrôtových slúchadlách a aktívne využívanie pera, sa dostaneš na niečo cez 7 až 7,5 hodín. Práve táto hodnota je lepšia ako minulý rok a keďže batéria je rovnaká, o hodinu naviac ti pridá práve nový procesor.

Nabíjanie je, žiaľ, stále pomalé. Chápem, že Samsung chce zrejme šetriť batériu, no maximálne 45 W je v roku 2023 obmedzujúce. Mobil sa nabije za hodinu aj dvadsať minút. iPhone je na tom stále horšie, no čínska konkurencia je lepšia. Tam nabijem 100 % už do pol hodiny. Nehovoriac o bezdrôtovom, ktoré má len 4.5 W a nabíjanie trvá úmorné 4 hodiny.

Ešte by som sa na záver rád pristavil pri nezmyselne veľkom 44 GB systéme, ktorý samotný zaberá 15 % úložiska (pri 256 GB verzii). Nevedel som počas testovania prísť na to, prečo má Samsung taký nákladný Android. Napríklad iOS má okolo 10 GB a čínska konkurencia maximálne 20 GB.

Batéria a úložisko Galaxy S23 Ultra
Batéria a úložisko Galaxy S23 Ultra (Screenshot: hashtag.sk)

Verdikt

Nová Galaxy S23 Ultra má stále plusy aj mínusy. No je v tom jeden háčik. Ja som ti tých plusov povedal vcelku málo, pretože som mnohé z nich spomínal už v recenzii S22 Ultra a chcel som priestor na recenziu využiť zmysluplnejšie, než sa stále opakovať. Jednou vetou – nová Ultra je najlepší mobil na trhu. Bodka.

Od dizajnu, cez fotoaparáty, displej, reproduktory, funkcie, nadstavbu, optimalizáciu systému, S Pen… Je toho veľa a všetky plusy nájdeš nižšie. Cenu som nezaradil ani do plusu, ani do mínusu, pretože je síce veľmi vysoká (od 1399 eur), ale obhájiteľná.

Galaxy S23 Ultra je pre tých, ktorí nechcú kompromisy a neprekáža im veľkosť displeja. Dokonca by som povedal, že vďaka výkupnému bonusu sa oplatí prejsť aj z minuloročného modelu. Procesor zlepší fotky aj batériu a Samsung ti prihodí viac ako stovku k staršiemu zariadeniu. Ultra znova dokázala, že je kráľovnou vo svete smartfónov.

Plusy

  • Krásny dizajn
  • Stabilné sieťové pripojenie (aj 5G)
  • Jasný a ostrý displej so 120 Hz
  • Hlasné a sýte reproduktory
  • S Pen v tele s magnetickým nabíjaním
  • One UI je najlepšia nadstavba v Androidoch
  • Optimalizovaný systém v deň vydania
  • Nový procesor so skvelým chladením
  • Dokonalé denné aj nočné fotky (na rok 2023)
  • Expert RAW má veľký potenciál
  • Video sa dotiahlo na iPhony (dokonca v niečom aj predbehlo)
  • Vylepšená výdrž batérie pri maximálnom rozlíšení obrazovky
  • 4 roky veľkých aktualizácií a 5 rokov bezpečnosti

Mínusy

  • Stále pomalé nabíjanie
  • Čítačka odtlačkov prstov už potrebuje upgrade
  • Systém zaberá veľa úložiska

Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame