Dovolenka s obmedzeným rozpočtom: Ako zažiť výlet snov, aj keď máš málo peňazí?

Pozri sa s nami na prehľad tipov, ktoré ti tvoj sen uľahčia zrealizovať (Zdroj: Freepik/fabrikasimf)

#Poznáš to. (nielen) V lete na teba z každého profilu vyskakujú fotky z Thajska, Srí Lanky alebo rôznych iných lákavých destinácii. Smutne scrolluješ ďalej, a v duchu si hovoríš, že ty si niečo také nikdy nebudeš môcť dovoliť. Nescrolluj bezcieľne cudzie fotky, a začni plánovať! Pozri sa s nami na prehľad tipov, ktoré ti tvoj sen uľahčia zrealizovať!

Zmeň myslenie

Hovoríš si, že nemôžeš cestovať, lebo na to nemáš peniaze? Predpokladajme, že počas roka brigáduješ alebo pracuješ. Ak ti mesačne po pokrytí tvojich výdavkov zostanú nejaké peniaze na účte, je to znamenie, že si cestovanie môžeš dovoliť. Nastav svoje priority!

Cestovateľské ciele sú také isté, ako ktorékoľvek iné. Ak uveríš tomu, že sa do danej destinácie dostaneš, nájdeš spôsob ako. Nehľadaj výhovorky, prečo to nejde, ale skús už počas roka „zhŕňať na kôpku“ nejaké peniažky. Ak budeš mať cieľ sporenia, vyhneš sa míňaniu na nezmyselné veci.

Cestovateľský wishlist

Predpokladajme, že je teda cestovanie u teba už prioritou. Je teda čas spísať si cestovateľský zoznam. Ktoré 3 destinácie by si chcel  navštíviť? Toto je hlavná vec, pretože destinácia ovplyvňuje cenu dovolenky viac, než čokoľvek iné.

V niektorých destináciách minieš na dovolenku omnoho viac peňazí už len z dôvodu drahších leteniek, či kurzu lokálnej meny. Preto predtým, než sa niekam vyberieš, si urob malý prieskum. Zisti, ktoré destinácie sú pre teba top, a hľadaj tie najdostupnejšie z nich.

Je jasné, že najviac peňazí padne na letenku a ubytovanie. Hľadaj tú cenovo najprijateľnejšiu alternatívu – letenky do mnohých krajín nájdeš za pár eur, len treba dobre hľadať. Ubytovanie ti môže pokryť airbnb, ktoré si môžeš rozpočítať napríklad s kamošmi.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zdá sa ti, že tvoje doplnky stravy nerobia svoju službu? Toto sú tipy, ako zvýšiť ich funkčnosť

Ak už máš ujasnené destinácie a budgety, vyber si ten najlacnejší. Bude slúžiť ako trenažér pre tvoje nové návyky.

Automatizuj si úspory

Ak už vieš sumu, ktorá pokryje letenku a ubytko, započítaj si do budgetu aj ceny prepráv v destinácií, jedlo či aktivity, ktoré chceš robiť. Ak máš finálnu sumu, povedz si, kedy chceš cestovať. Spočítaj si počet mesiacov do odletu, a rozpočet vydeľ.  Ak ti vyšlo, že potrebuješ na dovolenku snov 1000 eur, začni sporiť včas.

Dobrým tipom je, ak si vytvoríš sporiaci účet v banke, ktorý si vyčleníš len na cestovanie. Budeš tam mesačne posielať danú čiastku, no nebudeš mať prístup k výberu peňazí na bezduché míňanie.

Sleduj výhodné ponuky

Tak, dovolenka je na dosah! Ak sa už na účte blížiš k potrebnej sume, začni si robiť prieskum. Sleduj akcie na letenky a nekupuj ich v plnej sume. Ušetrí ti to nejaké to euro, ktoré môžeš použiť zasa inde. Ak nájdeš top ponuku, neotáľaj! Rýchlo letenku kúp, a už sa len teš na vysnívanú destináciu.

Vyhýbaj sa mrhaniu!

Ty sa poznáš najlepšie, čiže si vieš povedať, za čo míňaš najviac peňazí. Skús si tieto oblasti najväčších položiek naplánovať dopredu. Ušetrí ti to (nielen) pri cestovaní veľa peňazí.

 Ak prikladáš kartu k terminálu jedna radosť, skús aspoň na dovolenke využívať hotovosť. Budeš mať omnoho väčší prehľad o tom, koľko míňaš, a neprekročíš svoj budget. Ušetriť nejaké peniaze ti pomôže aj to, ak si atrakcie bookneš s predstihom na internete, ideálne v akciovej cene na rôznych portáloch.

 

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame