DVOJITÁ RECENZIA Motorola Edge 30 Neo a Ultra: Ktorý je za svoju cenu lepší a ako vyzerajú 200 Mpx fotky?

Displeje Motoroly Edge 30 Ultra (vľavo) a Neo (vpravo)

Displeje Motoroly Edge 30 Ultra a Neo (Foto: hashtag.sk)

#Na jeseň vydala Motorola nové smartfóny – rad Edge 30 s označeniami NeoUltra. Kým za lacnejší Neo zaplatíš približne 400 eur, Ultra stojí 900 eur. Rozdiel v cene je značný a aj napriek tomu sme sa rozhodli porovnať tieto dve zariadenia. Avšak, nie medzi sebou, ale v pomere ceny a kvality. Obe sú totiž vhodné pre odlišných používateľov.

Nový dizajn s ostrejšími hranami

Tohtoročné Motoroly splnili moje želanie z prvej polovice roka – konečne majú ostrejšie hrany. Oba modely v ruke viac sedia, a hrany sa pritom nezarývajú do tela. Toto je podľa mňa ideálne riešenie. Kým Neo (na fotkách fialový) má zadnú stranu plastovú, Ultra naopak sklenenú. Na pohľad pôsobia rovnako, ale v rukách si zmenu všimneš.

Tá sa odráža najmä na hmotnosti. Kým Neo má príjemných 155 gramov a je kompaktný, Ultra je s takmer 200 gramami a väčším displejom riadna tehla (hoci nie taká ako Ultra od Samsungu). Má však dobré vyváženú hmotnosť, takže pri bežnom používaní nepôsobí mohutne, aj keď stále vlajkovo.

Fotoaparáty trčia teda poriadne – najmä z modelu Ultra. Neo má spoločný výstup pre oba snímače a kryt, ktorý dostaneš v balení, ten ho bez problémov zakryje. Ultra vystupuje až na trikrát – najprv celý modul s baterkou, potom samotné objektívy a zvlášť aj hlavný snímač. Ten už kryt neskryje, a preto sa šúcha po stole, čo je škoda.

Motorola Edge 30 Neo (vľavo) a Ultra (vpravo)
Zľava Motorola Edge 30 Neo a Ultra (Foto: hashtag.sk)

Lepšie ako vlani

Prejdime na systém. Motoroly sa označeniami odlišujú nielen v radoch, ale aj v nadstavbách operačného systému. Niektoré neduhy marcového Pro tu stále ostávajú (napríklad zdĺhavé zapínanie dát alebo komplikované zatváranie aplikácií). Napriek tomu sú niektoré muchy vychytané.

Operačný systém s čistým Androidom už pôsobí lepšie, aj keď Motorola sa stále spolieha na aplikácie od Google – napríklad v prípade galérie. Pri prezeraní 200 Mpx ultra-res fotiek zvykne aplikácia na pár sekúnd zamrznúť, niekedy ju treba reštartovať. Motorola by mala prísť s vlastnou apkou, ktorá bude optimalizovaná aj na tieto náročné fotky.

Plynulé 120, respektíve 144 Hz displeje fungujú skvelo a technológia P-OLED im dodá sýtejšie farby aj vylepšené HDR. Škoda, že Neo nechráni žiadne tvrdené sklo a Ultru len Gorila Glass 5. Niekde sa šetriť prosto musí.

Fotoaparáty vystupujú a oboch zariadeniach
Fotoaparáty vystupujú na oboch zariadeniach (Foto: hashtag.sk)

Dostatočný výkon v obidvoch mobiloch

Na výkon sa nemôžem sťažovať. Neo má 6/8 GB RAM a 6 nm procesor Snapdragon 695. Aj tá najnižšia konfigurácia bude stačiť na dostatočne rýchle fotky, plynulé hranie a bezproblémový zážitok z každodenného používania.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Halloweensky horor v kine? Rozhodne stav na Úsmev, nič lepšie v kinosálach aktuálne nenájdeš

Ultra má ale 4 nm Snapdraon 8+ Gen 1 s 8/12 GB RAM. Samozrejme, je to nutné na spomínané fotky. Tie však niekedy trvá vyhotoviť 3 až 5 sekúnd. Je to prvý 200 Mpx snímač, aký testujem, takže zatiaľ to s inými výrobcami (napríklad so Xiaomi) neviem porovnávať. Procesor v Ultra však oproti Neo lepšie optimalizuje batériu, o čom sa dozvieš viac o chvíľu.

Motorola začala spolupracovať s Pantore a hoci jej fialový model nie je úplne pre mňa, určite sa pár dievčatám zapáči. Osobne by som uvítal ónyxovú čiernu. Prihlasovanie odtlačkami prstov je v oboch zariadeniach na spodnej časti obrazovky. A hoci čítačka nie je ultrazvuková, funguje rýchlo. Reproduktory sú priemerné a chýbajú im basy. Ultra poteší aspoň vyššou hlasitosťou s menším šumom.

Motorola Edge 30 Neo vo fialovom prevedení
Motorola Edge 30 Neo vo fialovej úprave (Foto: hashtag.sk)

Fotky z Edge 30 Neo

Denné fotky

Cez deň fotí Neo na svoju cenu veľmi dobre. Hlavný snímač s ostrením a stabilizáciou je rýchly a 64 Mpx fotky sú za danú investíciu až netypicky farebne presné. Zoom je od trojnásobného už nepoužiteľný, čo sa však pri absencii teleobjektívu dá očakávať. Chýba tu aj macro, no hlavný snímač sa ho snaží nahradiť a niekedy je výsledok veľmi slušný. 2 Mpx macro navyše by výsledok zrejme aj tak nezlepšil.

Ultra-wide má 13 Mpx a oproti hlavnému objektívu zbytočne presycuje fotky, podobne ako pri S22 od Samsungu. Boky objektov sú navyše mierne deformované, čo je vidieť na fotke kaštieľa. HDR rozsah je sýty a nájdeš ho na oboch objektívoch, no ultra-wide používaj len počas slnečného dňa, pretože so svojou slabou svetelnosťou fotku pokazí už za šera.

Nočné fotky

Nočné fotenie s Neom by som nazval skúškou trpezlivosti. Nočný režim, resp. nočné videnie si tu robí, čo chce. Raz odfotí blízky objekt dobre, inokedy nie. Uzávierka je dlhá, a preto sa budeš musieť spoľahnúť na stabilitu vlastnej ruky. K farbám sa radšej nevyjadrím – sú nevýrazné, sivé a fotky kvôli nim nemajú žiadnu hĺbku.

Všetko je o svetelných podmienkach. Ak máš nablízku svetlo, ktoré osvetlí objekt, odfotí ho vzhľadom na svoju cenu slušne. Ak však nie, objektív zosvetlí celú scénu a tá stráca v každom smere (viď fotku s kríkom). Model Neo nie je stvorený na nočné fotky, aj keď v priebehu dňa je výsledok fajn.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Ohybný Z Fold 4 sa zlepšil hardvérovo aj softvérovo: Je tento mobilný hybrid budúcnosť smartfónov?

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Fotky z Edge 30 Ultra

Denné fotky

Ultra je už iná káva. Za lepšie fotky si však priplatíš päť stoviek. Či už je to hlavný snímač na automatike alebo na ultra-res, ultra-wide alebo macro – fotky sú vždy skvelé. Jedine teleobjektív s 12 Mpx mierne zaostáva.

A čo tých 200 Mpx? Tu nejde o to, že fotka je svetlá alebo čistá, na displeji si to aj tak nevšimneš. Ale keď začneš záber približovať, vtedy sa začína pravá zábava. Stačí si pozrieť, aké detailné výrezy z fotiek s veľkosťou 16-tisíc krát 12-tisíc pixelov dostaneš. Niekedy z nich urobíš macro. Princíp je v tom, že máš fotku vo fotke a v tej fotke ďalšiu fotku.

Upozorňujem, že 200 Mpx fotky majú od 60 do 90 Mb. Ak plánuješ fotiť odušu, odporúčam väčšie úložisko, micro-SD slot tu navyše nie je. Najvyššia verzia má 512 GB, čo – úprimne – tiež nemusí byť pre fotografa dostačujúce, ale stále lepšie ako 128 GB. V tom prípade ti ostane miesto na približne 1200 fotiek (bez aplikácii, hier a iných dát).

Video nakrúca aj v 8K s 30fps, a to lepšie ako v prípade S22 Ultra, no stráca na stabilizácii a preostrovaní. V tomto ohľade niektorí výrobcovia stále vedú.

Nočné fotky

Ani nočné fotenie nezaostáva. 200 Mpx ultra-res ale nezapínaj, nemá totiž nočný režim, takže fotky síce majú veľa detailov, no rozbitých, takže výsledok nie je dobrý. Nechaj foťák na 12 Mpx automatike a postará sa o detailnú fotku aj o dobré farby.

Vydaria sa blízke objekty, menej osvetlené miesta aj ulica. Napríklad, na fotke s automatikou, na ktorej je zachytený krík s minimom svetla, je objekt krásne osvetlený. Ak by som fotku nefotil, poviem, že ide o umelé osvetlenie, čo nie je pravda. Nočný režim sa zapína sám a odporúčam to tak aj nechať, ak nechceš mať pokazenú fotku tmavými zrnitými miestami a nevýraznými farbami.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Neo

Neo je kvôli menej úspornému procesoru rýchlejšie vybitý ako Ultra. Má 4020 mAh kapacitu batérie a priemerne som sa pohyboval medzi 6 – 6,5 hodinami používania. Ak by si obmedzil frekvenciu obrazovky a zapol režim šetrenia batérie, vytiahol by si necelých 8 hodín. To je priemer, ktorý však porazia aj nové iPhony.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Mŕtvi sa stretnú so živými: Slovenský triler Svetlonoc ťa na dve hodiny ponorí do sedadla a traumatizuje

V balení dostaneš 68 W nabíjačku a 100 % máš späť za približne 40 minút. Do 10 minút vieš nabiť 30 % batérie na približne 2 hodiny výdrže. To nie je vôbec zlé. Bezdrôtové 5 W nabíjanie radšej nepoužívaj, trvá 3 hodiny a reverzné tu nie je. Na druhej strane, klobúk dolu, že tu aspoň to bezdrôtové za štyri stovky vôbec je.

Ultra

Ultra má „len“ 4610 mAh batériu, no vydrží bez problémov 7 a pol hodiny. Pod túto hodnotu som sa nikdy nedostal, zvyčajne to bolo niečo menej ako 8 hodín. To je na vlajku veľmi slušné – Motorola stále dokazuje, že batéria je dôležitá a viac-menej aj prvoradá. Čistý Android so spomínaným úsporným procesorom funguje skvele.

Najviac ma však potešilo 125 W nabíjanie, pričom nabíjačka je priamo v balení. Za 5 minút som nabil 22 % a celá batéria bola nabitá za 26 minút. Navyše tu je aj 50 W bezdrôtové nabíjanie. Osobne nemám takú výkonnú nabíjačku, no podľa iných testovaní si na 100 % asi za hodinku. Reverzné nabíjanie má 10 W, takže za pár minút dobiješ slúchadlá na jednu hodinu hudby, napríklad cestou vlakom. Nabíjanie modelu Ultra je jednoducho luxusné.

Batéria Motoroly Edge 30 Ultra (vpravo) a Neo (vľavo)
Zľava screenshot batérie Motoroly Edge 30 Ultra s Neo (Zdroj: hashtag.sk)

Verdikt

Oba mobily sú špičkou vo svojej kategórii. Neo je za 400 eur dobrou strednou vyššou triedou s unikátnym vyhotovením, dobrými dennými fotkami, pekným displejom, rýchlym prihlasovaním a dostatočným výkonom. Zráža ho jedine nočné fotenie a napočudovanie pre Motorolu aj horšia výdrž batérie.

Ultra na druhej strane poteší v každej oblasti, no priplatíš si za ňu o 500 eur viac. Ak vieš využiť 200 Mpx fotografie a silnejší procesor, určite nad ňou pouvažuj. Aj za svoju cenu bez akcie je to dobrá vlajka a meno Ultra nosí zaslúžene.

V prípade Motoroly Neo by som sa porozhliadol po iných modeloch, ak potrebuješ čo najviac muziky za čo najmenej peňazí. Napríklad G60 má skvelú batériu, zatiaľ čo Edge 30 lepšie nočné fotky. Prípadne popozeraj aj iné značky. Ultra je tento rok skvelá a cenu Neo navýšila len spolupráca s Pantone. Keď ho nájdeš v akcii o stovku lacnejší, vtedy o ňom pouvažuj.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame