RECENZIA Nová Motorola Edge 50 Pro je skvelý fotomobil: Pozri na tie zábery z marockej púšte!

Motorola Edge 50 Pro

Perleťový dizajn Motoroly Edge 50 Pro (Foto: Hashtag.sk)

#Motorola predstavila nové vlajky tento rok v apríli. Model Edge 50 Pro, ktorý sme do redakcie dostali na testovanie, je strednou verziou (lacnejší je Fusion a drahší Ultra). V cenovke 700 eur, čo je dnes priemerná cena za mobil, dostaneš prvotriedne funkcie, krásny dizajn a najmä top fotky. 

Nový modul foťákov aj chrbát

Zvyčajne platí, že vlajky sa dizajnovo nemenia. To však nie je úplne tento prípad. Hoci rozloženie objektívov ostalo, celý chrbát vrátane spoločného modulu prešiel zmenou. Model nadväzuje na chrbát mobilu a objektívy tak jemne vyzdvihuje bez toho, aby ony samotné vystupovali.

Nami testovaná perlová farba má jemné brúsené vzory. Ide o vydarené dielo talianskych návrhov, pričom ani jeden mobil nie je vďaka odlišným rezom rovnaký. Inak je chrbát na povrchu matný a v rukách sa ani bez krytu nešmýka. Výrobné číslo a typ nie je vyryté na zadnej strane, ale na spodnej, čo je síce detail, ale veľmi dôležitý, pretože neruší krásny perlový vzor. Ostatné farebné modely majú umelú kožu.

Hrany Edge 50 Pro sú hliníkové, matné a tlačidlá sú v správnej výške. Bez diskusie môžem napísať, že ide o najkrajší a najzaujímavejší smartfón, aký som zatiaľ tento rok testoval. V balení sa nachádza aj kryt vyrobený z tvrdeného priesvitného plastu, cez ktorý je jedinečný vzor bez problémov vidieť.

Dizajn je krásny
Dizajn je krásny (Foto: Hashtag.sk)

Pantone displej

Tento mobil však nie je výnimočný len zo zadnej strany. Podobne ako samotné fotoaparáty, tak aj displej má podporu Pantone skintone validated. To znamená, že fotky odfotíš v takých farbách, aké vidíš vlastnými očami a navyše ich aj displej takto zobrazí. Ide o zatiaľ jedinú podobnú kombináciu v smartfónoch, inde túto podporu nehľadaj.

Z funkcií displeja ma teší väčšia čítačka odtlačkov prstov, ktorá funguje rýchlo a bez problémov. Samotný panel síce nemá najlepšiu antireflexnú vlastnosť, no pozorovacie uhly sú dobré a mobil je z každého uhla pekne čitateľný. Rámčeky sú proporčne rovnaké, takže žiadnu bradu smartfón nemá.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST sladkých cottage cheesov: Táto príchuť nás neoslovila, chcelo by to zlepšovák

Príjemne prekvapil silný zvuk, ktorý až do 80 % hlasitosti nestráca na kvalite, a to ani v prípade basov. Až nad túto hodnotu to ide dole z kopca, ale to sa deje pri drvivej väčšine, dokonca aj drahších smartfónov. Bežné počúvanie je úplne v poriadku a stereo efekt je uveriteľný aj napriek tomu, že zvuk z reproduktoru na vrchnej strane displeja vychádza len z úzkej škáry.

Displej so svietivosťou až 2000 nitov
Displej so svietivosťou až 2000 nitov (Foto: Hashtag.sk)

Ešte rýchlejší softvér

Prejdem postupne do vnútra smartfónu. Tam sa nachádza Snapdragon 7 Gen 3, ktorý v tejto cenovke vítam. V mnou testovanej 12/512 GB verzii síce ide o to najlepšie, čo tento mobil ponúka, no verím, že aj 8 GB RAM stačí na takmer rovnaké fungovanie aplikácií, hier, systému celkovo aj úpravu fotiek.

Ide o prvú Motorolu, pri ktorej môžem povedať, že je odladená ešte pred dátumom vydania. Počas používania som nezaznamenal žiadne trhania animácií, a to nielen v systéme samotnom, ale ani v aplikáciách tretích strán či v hrách. Jednoducho s týmto modelom a jeho novým Androidom 14 netrafíš vedľa.

Na predstavení v Maroku nám taktiež tím prezradil, že sa pripravuje Moto UX. Má ísť svojím spôsobom o nadstavbu, ktorá by mohla časom priniesť novinky do užívateľského prostredia. Síce nie je spustená teraz, no je isté, že všetky smartfóny rodiny Edge 50 ju dostanú.

Objektívy vystupujú minimálne
Objektívy vystupujú minimálne (Foto: Hashtag.sk)

Denné fotky

Denných fotiek som tentoraz nafotil viac ako sto, aj keď v galérii ich nájdeš menej. Hlavný 50 Mpx snímač fotí v plnej kvalite výborné fotky s uveriteľnými farbami. Nejde však len o výsledok, ale aj o proces. Fotenie aj automatické ostrenie sú rýchle. Na automatike, ktorá šetrí dáta, no dá ti menej detailov a rozlíšenia, sú fotky rovnako veľmi uspokojivé.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Nerieš sú späť v životnej forme: Ich nový album Hello je výborný

Ultra-wide ma konečne nesklamal. Nie je to najlepšie, čo som kedy testoval, ale deformácia okrajov je minimálna až žiadna, farby vyzerajú ako z hlavného snímača a dobre hodnotím aj hĺbku objektov. Treba však myslieť na to, že ultra-wide nedokáže snímať viaceré ohniskové vzdialenosti naraz, a preto môžu byť niektoré objekty zaostrené a iné nie.

Teleobjektív má funkciu 3-násobného optického zoomu. Bez straty kvality sa však dá považovať aj 5-násobok, keďže post-procesing funguje na výbornú. Dokonca ani pri 10-násobnom zoome nevyzerajú fotky na zahodenie, no nad túto hodnotu už ich rozlíšenie a detaily padajú. Nie však farby, tie sú stále rovnaké.

Ešte na záver vypichnem nový portrétový režim, ktorý funguje na báze štyroch rôznych ohniskových vzdialeností – od 24 do 85 mm. Všetky tri makrá (kávové zrná, čaj aj kvet) sú fotené na najväčšiu vzdialenosť a výstupy sú výborné. Jedine pri makre s detailom na čaj je vidieť trošku šumu.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Ani v noci sa za fotky z Edge 50 Pro nemusíš hanbiť. Dokonca by som povedal, že ide o jedny z top výstupov, aké som tento rok na mobil zatiaľ nafotil. Vo vonkajšom prostredí sú fotky lepšie, ak nefotíš priamy zdroj svetla, ale len osvetlené objekty. Zdroje totiž zvyknú byť prepálené. To neplatí, ak fotíš oheň.

Potešilo ma, že čierna obloha ostáva vždy čierna a nájdeš aj dobre odladený režim dlhej uzávierky na fotenie nápisov svetlom alebo nočnej oblohy. Ako som sa ale presvedčil, potrebuješ aj osobu, ktorá vie písať do vzduchu svetlom.

V kontrolovanom prostredí s menším zdrojom svetla, respektíve s tlmeným svetlom sú fotky ešte lepšie. Či už ide o samotný tanier s nátierkami, speváčku na móle alebo tanečníka snímaného 3-násobným optickým zoomom, takmer vždy som sa mohol spoľahnúť, že na automatike urobí mobil dobrú fotku. Dlho som nebol taký nadšený z denného a aj nočného fotenia s jedným zariadením.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Godzilla a Kong opäť bojujú bok po boku: Tento film je epická lahôdka

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Aj napriek nie úplne najväčšej kapacite batérie, konkrétne 4500 mAh, vie tento smartfón energiou dobre šetriť. Pri bežnom používaní na plnom výkone vydrží dva dni, pri režime šetrenia zvládneš aj niečo z tretieho dňa. Celkový čas zapnutého displeja na jedno nabitie sa pohybuje medzi 6,5 až 7 hodinami.

Ide o mierne nadpriemerné čísla. Motorola si na dobrej výdrži zakladá a ani pri tomto modeli nesklame. Navyše ju nabiješ na 100 % do 20 minút vďaka 125 W nabíjaniu, pričom adaptér aj s káblom dostaneš v balení. Za päť minút nabiješ asi 30 % batérie.

Veľmi ma však potešilo bezdrôtové aj reverzné nabíjanie v tejto cenovke. Bezdrôtové má dokonca výkon 50 W, aj keď podľa testov po pár minútach klesá kvôli vysokej teplote na zhruba polovicu. Stále je to dobrá rýchlosť. No a reverzné 10 W zasa nabije napríklad slúchadlá, čo osobne využívam často na cestách.

Výdrž batérie Motorola Edge 50 Pro
Výdrž batérie Motorola Edge 50 Pro (Screenshot: Hashtag.sk)

Verdikt

Pri novinke z dielne Motoroly je náročné nájsť väčšie nedostatky. Niekomu nemusí vyhovovať zaoblený displej, inému tradične vysoký pomer strán a iným otvorený Android. No toto nie sú nevýhody, len aspekty, v ktorých majú používatelia často odlišné názory. Osobne som dva týždne používal Edge 50 Pro a nevšimol si nič, kvôli čomu by som ho nevedel odporúčať.

Táto séria sa americkému výrobcovi skutočne vydarila. Od dizajnu, cez výkon, funkcie, foťáky až k batérii a nabíjaniu. Samozrejme, mierne nedostatky nájdeš, ale všeobecne ide o jeden z najvšestrannejších mobilov, aké som zatiaľ tento rok testoval. A aj za plnú cenu je to rozhodne dobrá voľba.

Plusy

  • Krásny unikátny dizajn
  • Konštrukcia
  • Displej aj foťáky majú funkciu Pantone skintone validated
  • Rýchla čítačka odtlačkov prstov
  • Výkonný
  • Skvelé fotky vo dne aj v noci
  • Rýchle 125 W nabíjanie
  • Adaptér aj kryt v balení
  • Férová cena

Mínusy

  • Zaoblený displej nemusí vyhovovať každému

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame