RECENZIA Nová Motorola Edge 30 Pro má namierené poriadne vysoko: Parádnu batériu a nočné fotky však zatienil veľký problém

Testujeme novú Motorolu Edge 30 Pro

Testujeme novú Motorolu Edge 30 Pro (Zdroj: hashtag.sk)

#Posledné dva týždne som testoval novú vlajku od Motoroly. Povedal som si, že bude výzva prejsť na niečo nové. A popravde, oplatilo sa. Táto značka je jasným dôkazom, že Android je iný na každom zariadení a nadstavba spraví skutočne veľa. Motorola Edge 30 Pro je v predaji za 799 eur a musím povedať, že za tú cenu ponúka neskutočné parametre, ktoré som cítil každým dňom používania. Prečo mi však po nej ostala trpká pachuť?


RECENZIA Vyskúšali sme Galaxy S22+: Nová vlajková loď od Samsungu dvíha latku high-end smartfónov


Plastový rám, tmavý displej, ale…

Začnem konštrukciou a samotným spracovaním. Doslova ma prekvapilo, keď som zistil, koľko plastu sa na novej Motorole nachádza. Vlajka za 799 eur by mohla mať aspoň hliníkový rám. Aj displej má na sebe „len“ Gorilla Glass 5, teda nie tú najlepšiu ochranu, lenže potom som si povedal, že aj tak väčšina ľudí dá mobil do krytu, takže to až taký problém nebude. Na presné parametre ti tu nechám odkaz.

Fotoaparáty takmer vôbec nevystupujú z tela, len z ľavej strany cítiš, že sú trošku pozdvihnuté. Je to kvôli oblým hranám. Vďaka tomu telefón príliš nekolíše po stole, ak ho budeš používať bez krytu. Vopred však upozorňujem na možné poškodenie foťákov, pretože nemajú taký pevný rám ako najnovšie iPhony či S22 Ultra. Vyber si nejaký pekný kryt a tým vyriešiš všetky veci, pri ktorých sa na konštrukcii šetrilo.

Displej pôsobil doma pomerne jasne. Vyšiel som však von fotiť a zrazu som v ňom videl svoj odraz. Tento 6,7-palcový displej nemá ani 700 nitov a pri používaní počas slnečných dní sa budeš trápiť. Napriek tomu nejde o zlý panel – má frekvenciu až 144 Hz (ktorú však od 120 Hz asi nerozoznáš). Prihlasovanie odtlačkom prstu je umiestnené v samotnom tlačidle odomykania a nemal som s ním jediný problém. Či už to bol palec pravej ruky alebo ukazovák ľavej – vždy mobil odomklo. Dokonca aj vtedy, keď som ho len niekam pokladal.

Displej nemá ani 700 nitov
Displej nemá ani 700 nitov (Zdroj: hashtag.sk)

Čudná nadstavba

Čo ma až znepokojovalo, bol môj boj s nadstavbou. Samotné zariadenie fičí na Android 12, no nadstavbu si robí Motorola. V menu aplikácii je bordel a ak si ho chceš upratať, priprav si hodinku – dve času. Všetky aplikácie sú jednoducho umiestnené abecedne v nekonečnom zozname, ktorý sa však dá upraviť. Radšej som si najpoužívanejšie appky pripol na plochu. Teraz ti vymenujem zopár konkrétnych problémov:

  • Keď som chcel zapnúť dáta, musel som v hornom paneli vybrať pripojenie internetu a potom zvoliť, či chcem Wi-Fi alebo mobilné dáta. Tlačidlo je pritom dostatočne veľké, aby bolo rozdelené na polovicu, čo by mi ušetrilo úkon navyše.
  • Pri voľbe otvorených aplikácií je primárne tlačidlo v strede „snímka obrazovky“. Toto kto vymyslel? Ak chceš všetky appky naraz zavrieť, musíš sa prescrollovať doľava na koniec, kde ich zavrieš cez tlačilo „vymazať všetko“. Alebo zatvárať po jednej.
  • Pri hraní hier budeš mať neustále na očiach malé tyrkysové tlačilo Gametime. Vieš cez neho nastavovať funkcie hier. Prečo nemôže byť schované v hornej lište?
  • Ak máš malé ruky, na ovládanie jednou rukou zabudni. Žiadna z aplikácií Správy, Kontakty a dokonca ani horný panel nemajú funkciu, ktorá pri scrollovaní hore posunie prvý riadok do stredu obrazovky. Telefón si treba prechytiť, alebo použiť druhú ruku.

A to je len pár vecí, s ktorými som zápasil dennodenne. Nechcem tým povedať, že Motorola Edge 30 Pro má zlú nadstavbu, len sa mi v mnohých ohľadoch zdala byť zbytočne zjednodušená alebo zbytočne prekombinovaná. Ak si ako majiteľ Motoroly bol doteraz spokojný, nemáš sa čoho báť. Aj ja som si za pár dní zvykol na pár nových vecí. Ale musím o tom hovoriť, nakoľko sa úplne líši od čohokoľvek, čo som doteraz používal.

Fotoaparáty takmer vôbec nevystupujú
Fotoaparáty takmer vôbec nevystupujú (Zdroj: hashtag.sk)

Mimoriadny výkon

Prichádzame k jednej z najlepších vlastností, aké nová vlajka od Motoroly má. V mobile je nový 4nm osemjadrový procesor Snapdragon 8 Gen 1 a môj testovací smartfón vo vyššej konfigurácii mal až 12 GB RAM. Áno, hranie hier je na tomto smartfóne zážitok. Všetko, čo som vyskúšal, bolo plynulé, efekty parádne, animácie bez lagov, načítanie rýchle… jednoducho taká PS5 medzi telefónmi. K tomu som mal 256 GB internej pamäte, takže bolo aj kam tie hry ukladať. Repráky sú pomerne hlasné a navyše poteší aj vierohodný stereo efekt.

Čo je však najdôležitejšie, ani po hodine hrania som necítil výrazné prehrievanie či stratu výkonu. A presne za to môže práve plastové spracovanie (z väčšiny), ktoré zabraňuje tomuto prehrievaniu. Taktiež sa mi potvrdili zvesti o tom, že nový Snapdragon je na tom lepšie ako Exynos a to po chladiacej aj výkonnostnej stránke. Aj keď len o trošku. Mobil sa najviac zahrieva počas 68W nabíjania.

Nedávajme si však klapky na oči. Keď som dlhšie scrolloval napr. Facebook, teda u mňa je to asi 2 minúty, pocítil som stratu fps a prišlo mi, že mobil obmedzil frekvenciu na 60 Hz. Jediné, čo pomohlo, bol reštart aplikácie. Na Instagrame som však na podobný incident nenarazil. Buď je teda problém so samotnou aplikáciou, alebo je jednoducho náročnejšia ako ostatné a preto jej zariadenie záhadne zmení obnovovaciu frekvenciu.

Motorola Edge 30 Pro má plastový rám
Motorola Edge 30 Pro má plastový rám (Zdroj: hashtag.sk)

Denné fotky

No a teraz sa pozrime na samotné fotky. Hlavný 50-megapixelový objektív je to, čím budeš fotiť najčastejšie, lebo makro tu nie je. Myslím však, že tento objektív ti k portrétovým fotkám aj tak postačí. Fotoaparát fotí veľmi slušne (veď ide o vlajku), no pri objektoch vo väčšej vzdialenosti mu chýbajú detaily. Najviac ma však potešila vierohodnosť farieb a najmä dennej oblohy, ktorá vyzerá ako v skutočnosti. Na sýtejšie farby si budeš musieť doladiť farebnú škálu alebo fotky upraviť postprodukčne.

Potešil ma aj ultra-wide so 114-stupňovým uhlom. Fotka nestráca na vierohodných farbách a neskresľuje obraz. Aj tento objektív má navyše 50 Mpx, takže detaily sú veľmi dobré. Menej nadšený som bol ale zo zoomu. Nakoľko tu nie je teleobjektív a posledný depth objektív má len 2 Mpx, vidieť fotku z 10-násobného zoomu s tak zlou kvalitou bolo utrpením. Použiteľný je maximálne 3-násobný zoom, na sociálne siete možno až 5-násobný.

Video je aj vďaka optickej stabilizácii vcelku dobré a 8K nakrútiš až pri 30fps. Ak sa však chceš dostať na 60fps, 4K ti stačiť nebude, musíš ísť ešte nižšie a to na 3,2K. Nie je to žiadna tragédia, no ani natívne 4K. 60-megapixelová selfie kamera nie je takou, akú som ju očakával. Fotky sú príliš mäkké a detaily nevýrazné. Nehovoriac o jej použití počas tmy.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Na úvod tejto sekcie – nočný režim tu nie je. Motorola Edge 30 Pro ponúka niečo iné a to sa volá nočné videnie. Rozdiel medzi nimi som hľadal praxou a dospel k nasledovnému: nočný režim prispôsobí fotku scéne bez prirodzeného svetla, zatiaľ čo nočné videnie osvetlí celú scénu, aj keď svetlo nemá. V praxi to znamená, že zatiaľ čo vďaka nočnému režimu dostaneš veľmi dobré fotky objektov, nočným videním dosiahneš dobré výsledky počas fotenia nočnej oblohy.

V galérii nižšie nájdeš napríklad porovnanie búdky, ktorú som fotil so zapnutým aj vypnutým nočným videním. Výsledok je, že nočné videnie v žiadnom prípade nepoužívaj na osvetlené objekty. Otoč smartfón k oblohe. V jednej z fotiek vidíš síce rozmazané stromy, no viac hviezd, ako som počas scény videl ja. Nehovoriac o čistej fotke hviezd. Šikovného fotografa vie tento mobil zabaviť na dlhé hodiny. Ja som skúšal skôr amatérske fotky na automatickom režime, ktorým dnes fotí 99 % ľudí.

Objekty a ulica v noci nie sú na zahodenie, ale nie je to primárny cieľ tohto zariadenia. Motorola Edge 30 Pro farbí nočné fotky bez nočného videnia do modrého efektu a každý zdroj svetla potom vyzerá ako LED dióda, aj keď bol pôvodne žltý. Ostriť však vie podobne dobre ako pri denných fotkách. Na selfie v noci radšej zabudni.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Tretím obrovským plusom novej Motoroly je jednoznačne batéria. Smartfón má 4800 mAh a ak ním nebudeš fotiť a hrať hry (prečo by si to robil?), vydrží ti minimálne 2 dni. Počas šetrenia batérie som sa dostal na viac ako 2 dni bez nabíjania a to som mal 7 a pol hodiny zapnutý displej. Najviac batérie žerie pohotovostný režim mobilnej siete.

Pri náročnejšom používaní, teda hraní, fotení, internete a podobne, som síce vydržal „len“ jeden a pol dňa, no s viac ako 8 hodinami zapnutého displeja. Počas náročnejšieho používania sa mi nestalo, že by som klesol pod osem hodín. Môže za to aj divné nastavenie Always On displeju, ale tiež fakt, že Motorola primárne cieli na šetrenie batérie aj menej náročnou nadstavbou.

No a mimoriadne ma potešilo aj samotné nabíjanie. Uvádzaných je 50 % za 15 minút v prípade, že použiješ 68W originálnu nabíjačku. Tú som použil a tieto údaje potvrdzujem. Za 35 minút by si sa mal dostať na 100 %. Toto už potvrdiť nedokážem. Za niečo cez polhodinu sa dostaneš k 90 %, no zvyšných 10 % dobíja smartfón asi ďalších 15 minút. Hovorí sa však, že plniť batériu do plna nie je ideálne a ak tomu chceš veriť, tak áno, do polhodiny máš smartfón „plne“ nabitý.

Výdrž batérie poteší
Výdrž batérie poteší (Zdroj: hashtag.sk)

Verdikt

Tohtoročná vlajka od Motoroly má čím prekvapiť, ale aj sklamať. Parametrovo hovoríme o high-end modeli takmer v každej kategórii, ale predsa museli výrobcovia spraviť rozhodnutia, ako znížiť cenu zariadenia. Mohli sme mať jasnejší displej, ultrazvukovú čítačku pod displejom, hliníkový rám, možno lepšiu nadstavbu… ale to by sme za telefón zaplatili viac ako tisíc eur. Cieľom výrobcu je znížiť pár parametrov, aby klesla cena a táto vlajka bola viac dostupná.

Motorola Edge 30 Pro sa tak pre mňa stáva vlajkovou loďou vyššej strednej triedy, pretože jednoducho nedokáže zápasiť s novým iPhonom či S22 Ultra. Ak si však ochotný obetovať lepšie spracovanie, portrétový a nočný režim, tmavší displej a možno aj tú horšiu nadstavbu výmenou za nižšiu cenu, tak nie je o čom.

Tento smartfón je pre hráčov, ktorí chcú poriadny výkon aj batériu. Presne to aj doručí. Má svoje mínusy, no aj svoje plusy. Motorola sa sústredí na skvelú batériu a za 799 eur nemôžeme čakať divy, aj keď tu hovoríme o vlajkovej lodi. Pri kúpe si však musíš byť vedomý, že budeš počas používania robiť zopár kompromisov.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame