Máš počas prázdnin príliš veľa voľného času a nudíš sa? Dáme ti 10 skvelých tipov, ako sa zabavíš!

Letné aktivity

S týmito letnými aktivitami sa nudiť nebudeš! (Zdroj: freepik.com/halayalex)

#Nuda. To je niečo, čo zažil už každý jeden z nás. Nepríjemný a frustrujúci pocit, ktorý je s nudou spojený, si vysvetľujú vedci ako zvyšovanie hladiny kortizolu, čo znamená, že náš organizmus si vytvára podobný stres ako pri prepracovaní. Iná interpretácia tohto pocitu si nepríjemný pocit z ničnerobenia vysvetľuje naopak ako hlad ľudskej duše po bádaní.

Skvelo to opisuje aj taliansky básnik Giacomo Leopardi: Nuda je najvznešenejšia zo všetkých ľudských emócií, pretože vyjadruje skutočnosť, že ľudský duch je v istom zmysle väčší ako celý vesmír. Nuda je vyjadrením hlbokého zúfalstva, že nenachádzame nič, čo by mohlo uspokojiť nekonečné potreby našej duše.

Dobrou správou však je, že existujú tisícky skvelých možností, ktorými si môžeš zamestnať svoju myseľ, a cítiť sa tak angažovane, príjemne či dokonca zanietene. Toto je 10 letných aktivít, vďaka ktorým sa môžeš cítiť skvelo aj ty.


Nie si lenivý, len rozptýlený: Máme pre teba návod, ako vyťažiť maximum z ničnerobenia!


1. Preorganizuj si svoju izbu

Aj ty si sa už niekedy pristihol pri tom, ako si hľadal stratenú vec, oblečenie či knihu v kope zmätku? Letný čas je ideálny na organizáciu a upratanie si svojej izby. Nahliadni do svojej skrine a zoraď si šatník trebárs podľa farieb či ročných sezón. Zbav sa nepotrebných a prebytočných vecí a nechaj svoj šatník dýchať. To isté platí aj o akýchkoľvek poličkách či skrinkách. Pretrieď a uprac si všetko potrebné a uvidíš, že sa ti bude ľahšie dýchať nie len v tvojej izbe, ale aj v mysli. Ak chceš organizáciu a zmeny ešte vylepšiť, nakúp si trebárs nové plagáty, obrazy, dekorácie či kvety, ktorými krásne oživíš svoj priestor.

Letné aktivity
Svieže obrazy pomôžu oživiť a zútulniť tvoju izbu. (Zdroj: freepik.com/bearfotos)

2. Pretrieď si fotografie a sprav si skutočný fotoalbum

Počas roka sa každému z nás hromadia v telefóne stovky fotiek, na ktorých pretriedenie nemáme vždy čas, a preto počas teplých letných dní skús zanalyzovať, ktoré momenty si chceš ponechať, zvečniť alebo len premiestniť do osobného počítača či notebooku, aby sa ti nestratili. Tie najvzácnejšie okamihy si neváhaj vytlačiť a skús si tak spraviť vlastný fotoalbum či scrapbook zážitkov. K vytlačeným fotografiám si môžeš dopísať vlastné poznámky, ako sú dátumy, citáty či vlastné postrehy a pocity, ktoré prežívaš pri pohľade na fotografiu. Tým, že si pretriediš svoje fotografie v telefóne, získaš nie len prehľad či väčší úložný priestor, ale aj trvácny album, vďaka ktorému sa tvoje spomienky stanú hmatateľnejšími a živšími ako kedykoľvek predtým.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Maturantov čaká veľká zmena! Týždeň pred ústnou skúškou budú zverejnené zadania

3. Čítaj a sleduj všetko, na čo si kedy nemal čas

Určite si zažil situáciu, kedy tvoj rozvrh praskal vo švíkoch a ty si si povedal: „Ach, keby som tak mal čas, rád by som si prečítal všetky knihy Harryho Pottera.“ Aj keď si si dozaista presne túto vetu nepovedal, nepochybujem o tom, že každý z nás má knihy a rovnako aj filmy, na ktoré si vždy túžil nájsť čas. A tak nám neostáva nič iné len zvestovať ti, že práve teraz je ten čas prečítať a vidieť všetko zameškané. Nie len, že pri tom zrelaxuješ, ale určite prídeš aj na nové myšlienky či postrehy.

Letné aktivity
Čítanie môže byť skvelou letnou aktivitou, ktorá obohatí tvoju slovnú zásobu aj predstavivosť. (Zdroj: freepik.com/jcomp)

4. Zlož dlho odkladané puzzle

Aj ty už asi rok pokukuješ po krabičke puzzle, ktoré si si kúpil, aby si si zostavil perfektnú prímorskú krajinku, secesnú kresbu či roztomilé šteniatko? Je jedno, aký typ puzzle máš doma, no určite ti prinesie radosť, ak sa ho pokúsiš dokončiť. Mnohí z nás to považujú za zdĺhavú a náročnú aktivitu, pravdou ale je, že skladanie puzzle je skutočným relaxom, kedy sa zastaví čas a nedočkavo sa hľadá vytúžený dielik, ktorý bude zapadať k tým ďalším. Navyše, je to pridaná hodnota, ktorou si neskôr môžeš vyzdobiť svoju izbu či obývačku. Tak čo, skúsiš vyskladať obrazec konečne aj ty?

5. Skúšaj nové recepty

Či už to je nejaký netypický koláč, francúzske zemiaky alebo čokoľvek iné, v lete máš čas skúšať nové recepty a experimentovať v kuchyni. Vyskúšaj viaceré netradičné špeciality, na ktorých objavovanie nemáš počas školského roka čas, a v jeseni prekvap svojich spolubývajúcich novým repertoárom chutných receptov. Okrem toho v lete zreje množstvo ovocia, a tak neváhaj vyskúšať aj rôzne smoothies, drinky či drene, ktoré skvelo osviežia tvoj horúci letný deň!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tréner Maroš Molnár: Dve hodiny telesnej nestačia, súčasný stav je hrozný a učiteľom chýba úcta

6. Sprav si piknik v prírode

Po odskúšaní nových špecialít vlastne nemusíš čakať na jeseň, ale poteš svoju polovičku, priateľov či rodinu chutným piknikom v prírode. Nachystaj si deku, košíček, potraviny, ovocie a všeličo, čo ti len zíde na um. Nezabudni na poháre, detaily a dobré načasovanie. Piknik pri západe slnka môže byť oveľa krajším zážitkom ako únavné vysedávanie v horúčavách počas poludnia. Rovnako zaváži aj výber lokality, ale to ty už isto dobre vieš (úsmev).

7. Vycestuj do vedľajších miest a dedín, v ktorých si doposiaľ nebol

Často v našej hlave vládne paradox a vravíme si Ale veď tam nejdem, tam už to všetko poznám. Realitou však je, že si videl hlavnú ulicu mesta/dediny z auta, vlaku či autobusu. Skús to tentokrát zmeniť a preskúmaj svoje okolie peši. Má vedľajšia dedina horu, na ktorej si ešte nebol? Kostol, ktorý si v živote nenavštívil alebo múzeum, skanzen či nádherný park? Možno to znie nezáživne, Slovensko je však krásne a každá jedna dedinka či mesto majú niečo do seba. Skús to a uvidíš, že objavíš niečo, čo si doteraz prehliadal.

Letné aktivity
Vyraz s priateľmi na výlet a spoznaj svoje krásne blízke okolie. (Zdroj: freepik.com/master1305)

8. Športuj

Každý chce svoje letné „beach“ či „bikiny body“, no keď príde skutočne leto a s idealizovanými plánmi sa nestíha, vzdávaš to. Niet však príjemnejšieho času a priestoru na zlepšenie svojej postavy, ako je leto. Nepotrebuješ čakať na motivačný január a vôbec neprekáža ani to, že sa nachádzame v polovici kalendárneho roka! Leto ti prináša príležitosti na množstvo krásnych a jedinečných športov typických práve pre toto obdobie, napr. plávanie, korčuľovanie, behanie, futbal, hokejbal, dokonca aj turistiku či nordic walking. Treba len začať a z pravidelnej športovej aktivity v lete sa tak môže stať stála rutina počas celého roka!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 dobrých rád do života: Čo by si mal vedieť už predtým, než vyjdeš zo školy a získaš prvý džob?

9. Vytvor si moodboard či playlist

Množstvo času v lete prináša aj skvelý priestor na to, aby si sa zamyslel nad tým, čo vlastne od života chceš. Je ľahké existovať bezcieľne, v živote si ale občas musíš postaviť styčné body a udať smer. Páve na to je skvelý moodboard. Vytlač si citáty, ktoré ťa motivujú a prilep k nim osobnosti, ktoré ťa inšpirujú, alebo jednoducho niečo, čo ťa definuje. Chceš byť v budúcnosti morským biológom, ktorý sa venuje vo voľnom čase surfovaniu? V tom prípade si na svoju „nástenku snov“ prilep fotografie rastlín, morských rias a všemožných iných tvorov, no a nezabudni prilepiť elegantne aj surf. To je však, samozrejme, len príklad. Ty sám vieš, čo ťa najlepšie definuje, a kam chceš, aby tvoje kroky smerovali.

Podobne autentickým výsledkom akejsi tvorivej činnosti je aj vlastný playlist. A nemusí byť len jeden. Môžeš mať desiatky playlistov na veselú, párty, pokojnú, melancholickú či dokonca aj smutnú náladu. Je to len a len na tebe. Si, takpovediac, vlastným DJ-om, ktorého výber piesní ťa nikdy nemôže sklamať.

10. Zdokonaľuj svoje talenty

V zhone pracovných a školských povinností často nemáš čas na svoje skutočné hobby. V lete sa však môžeš opäť vrátiť k tvorbe básní, hre na hudobný nástroj, k spevu či k pravidelným futbalovým tréningom. Nezabúdaj na to, že je dôležité rozvíjať to, v čom si dobrý. Veď napokon nikdy nevieš, kam ťa tvoj talent môže v živote posunúť.

Páčil sa ti dnešný článok? Pre ešte viac noviniek sleduj Hashtag.sk!


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame