Maturantov čaká veľká zmena! Týždeň pred ústnou skúškou budú zverejnené zadania

maturitná skúška

Týždeň pred ústnymi maturitami budú zverejnené konkrétne zadania pre maturantov (Zdroj: GettyImages)

#Ak patríš medzi študentov, ktorých o pár mesiacov čaká maturita, tento článok je venovaný práve tebe! Tento rok ťa čaká významná zmena pri ústnej časti maturít.

Ústne skúšky inak

Poväčšine sa maturanti pripravovali na ústne maturity z poznámok a zadaní, ktoré si buď odkúpili alebo zdedili od bývalých maturantov. Tento rok to však bude inak, žiadne staré poznámky nebudeš potrebovať. Po prvýkrát budeš poznať konkrétne témy, na ktoré sa budeš môcť pripraviť.

Vo vyhláške ministerstva školstva z 15. júna 2022 sa píše, že „maturitné zadania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky pripravené príslušnou predmetovou maturitnou komisiou sa zverejnia sedem dní pred termínom konania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky v príslušnej škole.“ To znamená, že týždeň pred ústnou skúškou sa zverejnia zadania, z ktorých si počas skúšky budú maturanti žrebovať.

K úspešnej maturite ti môže pomôcť aj náš Schooltag podcast, ktorý ti ozrejmí občiansku náuku, slovenčinu, literatúru aj angličtinu. Nájdeš ho na všetkých podcastových platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube.

Čo ťa čaká a neminie?

Maturitná skúška pozostáva z dvoch častí. V marci absolvuješ externú (písomnú) časť, ktorá sa skladá z písomného testu (v doobedňajších hodinách) a slohu (popoludní) zo slovenského jazyka a literatúry a cudzieho jazyka podľa vlastného výberu. Ak ideš maturovať aj z matematiky, čaká ťa písomná skúška aj z tohto predmetu.

Písomná časť sa bude konať 14. marca 2023 (utorok) až 17. marca 2023 (piatok).
14. marec 2023 (utorok) – slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra
15. marec 2023 (streda) – anglický jazyk, francúzsky jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, španielsky jazyk, taliansky jazyk
16. marec 2024 (štvrtok) – matematika
17. marec 2024 (piatok) – slovenský jazyk a slovenská literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 dobrých rád do života: Čo by si mal vedieť už predtým, než vyjdeš zo školy a získaš prvý džob?

Približne o mesiac v máji sa bude konať interná (ústna) časť. Počas nej pred komisiou rozoberieš tému, ktorú si vylosuješ. Na prípravu svojej odpovede na papieri budeš mať presne 20 minút, ďalších 20 minút je vyhradených pre tvoju odpoveď.

Ústne maturity sa na každej škole konajú v iných termínoch. Preto ti odporúčame sledovať webstránku alebo sociálne siete školy, na ktorých ťa budú informovať o dátume a podrobnostiach maturít.


Schooltag, to sú zaujímavo spracované podcasty stredoškolských predmetov, ale aj tipy na učenie.

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame