Stres či depresie, ani to ju nezastavilo, aby tvorila na sociálnych sieťach: Dnes ju poznajú tisíce sledovateľov

Známa influencerka Ľubka Kováčiková.(Zdroj: Ľubka Kováčiková)

#Ľubka Kováčiková v súčasnosti patrí medzi známe slovenské tváre TikToku. Keby jej však niekto na začiatku jej tvorby povedal, že bude úspešná, možno by tomu ani neverila. Napriek množstvu problémov so zdravím a mnohým hejtov sa nevzdala a dnes je šťastná, že sa môže venovať niečomu, čo ju baví. Aké sú jej začiatky a čo by poradila ďalším začínajúcim tvorcom?

Tvoje prvé videá sa zameriavali na prostredie v kine. Čo ťa inšpirovalo k tejto tvorbe?

Pracujem v kine Cinema City, kde som prežila jedno z najkrajších období môjho života, a keďže som mala zo začiatku problém vymýšľať obsah na svoj kanál, zamyslela som sa nad tým, čo mi ide, čo viem robiť, čo je zaujímavé, a boli to práve príbehy z kina. Zažila som tam toho totiž veľa. Opitých ľudí, drzých, náročných, milých, jednoducho z každého súdka trošku. Tak som príbehy začala točiť a mali obrovský úspech. Každý druhý príbeh snáď vystrelil nad hranicu 30,000 videní. Vtedy som sa presvedčila, že najviac predáva na TikToku príbeh. 

@lubka.kovacik Príjemnú zábavu. 😀 #kino #fyp ♬ Blue Blood – Heinz Kiessling & Various Artists

Je ťažké preraziť na sociálnych sieťach? Máš z tejto oblasti nejaké postrehy?

Určite, je to ťažké! Ľudia si myslia, že len natočím video a je to. Ale za tým je omnoho viac premýšľania a scenáristiky, ako si dokážu predstaviť. Každú jednu scénu musíte naplánovať. Zároveň je veľmi dôležité zaujať pozornosť diváka už v prvých troch sekundách. Kedysi bolo časové okno na zasiahnutie diváka vyššie. Teraz sa nám to postupne kráti, a tak už z prvej vety musí byť jasné, o čom video bude. Preto som napríklad všetky videá z kina začínala vetou: “Dobrý deň, vitajte v kine!” Smiešne na tom je, že som si celý ten čas vyčítala, že som nešla na vysokú študovať scenáristiku a bála som sa, že s ňou nikdy nebudem nič mať (vyštudovala som žurnalistiku). A pozrite sa, každý deň riešim scenáre (smiech).

Váhala si na začiatku nad tým, či začneš tvoriť? Čo bolo pre teba najťažšie?

Fuh. To boli iné tlaky. Začala som tiktokovať akurát v období, kedy bol nový filter, teraz známy ako baby filter, ktorý vám pozmení črty tváre na detské a hlas vám premení na vysoký. Je to v zásade najlepší filter na vtipné videá, lebo už ten vysoký piskľavý hlas tomu dodá šmrnc. Tento filter vo veľkom používala Petra Hasarova, ktorá má na TikToku obrovské publikum, a keď som filter použila ja, všetci mi do komentárov písali, nech neopakujem, že kopírujem. A nehovorím, že dvaja – traja, hovorím, že stovky až tisíce ľudí. Dosť ma to vtedy dostalo. Veď to video som vytvorila sama, z vlastného nápadu, z vlastnej kreativity. Video som nakoniec vymazala, čo dodnes ľutujem. Vtedy som asi tri dni žila v neustálom strese a bála som sa na telefón čo i len pozrieť. Môj manžel mi vtedy hovoril, že keď ma TikTok tak stresuje, nech prestanem. Ale ja som pokračovala. TikTok ma zaujal natoľko, že som nedokázala len tak prestať. 

Ako sa ti podarilo prekonať túto kritiku?

Čas. Časom je všetko ľahšie. V priebehu niekoľkých týždňov som si jednoducho začala uvedomovať, že to beriem viac a viac s rezervou a postupne som si prestala všímať neprajné komentáre. Tiež je ale pravda, že zo začiatku, keď som sa pohybovala na nejakých 2000 – 5000 followeroch, tá kritika bola dosť silná. Je to však preto, že sám TikTok zo začiatku nevie, akému publiku sa vaše videá páčia. Musí odskúšať rôzne skupiny, až nakoniec nájde tú, ktorá vám sadne. A tú sa mi podarilo nájsť pri zhruba 10 000 followeroch. 

(Zdroj: Ľubka Kováčiková)

Spomínala si, že si na začiatku svojej tvorby musela zápasiť so zdravím. Ako si dokázala zvládnuť ten nápor sociálnych sietí, keď sa na teba zrazu pozeralo množstvo ľudí? 

Akurát v tom čase mi vrcholili moje úzkosti, ktoré rokmi neustáleho stresu prerástli do depresie. Mala som záchvaty plaču, neustáleho nepokoja a ovplyvňovalo mi to kvalitu života. Niekedy som nedokázala ani vstať z postele, a to som bola pod dohľadom odborníkov. Ako sa však na to pozerám spätne? TikTok mi paradoxne veľmi pomohol. Nebola to pre mňa záťaž, skôr som našla tisíce nových kamarátov, ktorým sa páčilo to, čo robím. Našla som v ňom taký svoj kreatívny výstup. Jednoducho za tie roky stresu, kedy som nedokázala tvoriť, sa toho vo mne nahromadilo toľko, že keď som objavila TikTok, všetko som to vypustila von. A s tým prišla neskutočná radosť. Aktuálne to mám tak stále – najväčšiu radosť prežívam, keď vytvorím také video, na ktorom sa sama rehocem. Nie decentne smejem – rehocem. Čerešničkou na torte je, keď sa to páči aj mojím divákom.

Prečo si sa rozhodla pozmeniť svoju tvorbu? V súčasnosti sa totiž venuješ taktiež vtipnému obsahu, avšak už úplne z iného súdka?

Úprimne? Došli mi príbehy z kina (smiech). Možno to je mojou pamäťou rybičky Dorie, ale viac schopných a zaujímavých príbehov som vyprodukovať nevedela a o čom si nemyslím, že je kvalitné, von ani nepustím. Ale aj to je okej. Dôležitá je vynaliezavosť a ja som sa prispôsobila. Zistila som, že aj bežný život ponúka veľmi veľa podnetov a nápadov na videá. Aktuálne čerpám z nich a aj keď je môj TikTok algoritmus teraz zmätený, postupne sa prispôsobuje. 

@lubka.kovacik A ty reaguješ ako? 😅🐶 #pes #humor #zabava ♬ original sound – Ľubka Kováčiková

V súčasnosti si šťastne vydatá, čo na tvoju tvorbu hovorí manžel?

Tak ten bol zo začiatku veľkým odporcom TikToku a prízvukujem, že VEĽKÝM. Podľa neho to bolo trápne, boli tam samé deti a správala som sa ako pubertiačka. Ja som si to však nemyslela. Na svoj TikTok sa pozerám ako na malý biznis, nakoľko je to hobby, ktoré mi zarába. Keď príde nová sociálna sieť, je jasné, že ju najprv vyskúšajú mladí, veď tak to v živote chodí. Facebook tiež kedysi objavili a založili mladí ľudia a dnes je tam každý druhý dôchodca. Preto aj môj Janko časom zmenil názor a dnes má TikTok nainštalovaný aj on. Konečne si posielame videá ako každý normálny pár, haha.

Rozmýšľa nad začatím natáčania aj on?

Silno pochybujem, ale možno raz motyka vystrelí (smiech). 

Myslíš si, že sa Tiktok stane tvojou jedinou prácou?

Stále pracujem v kine, ale celým svojím bytím by som si priala, aby ma TikTok živil. Je to však ešte dlhá cesta. Nateraz ho mám ako hobby a väčšinu času venujem svojmu kinu Cinema City, ktoré je tiež mojou láskou. Našla som tam kolektív, ktorý mi je veľmi blízky, a vďaka mojej úžasnej šéfke Lenke je moja práca zábavná a zaujimavá, aj keď je niekedy náročná. 

(Zdroj: Ľubka Kováčiková)

Čo robíš najradšej vo svojom voľnom čase?

TikTok (smiech). Naozaj. Keď mám chvíľu času, poprezerám si najnovšie trendy, trendové zvuky, ostatných slovenských influencerov a zistím, čo je in. Vyberiem svoj reflektor, kameru a točím. Okrem toho však aj príležitostne hrám na klavíri a spievam.  

Čo by si poradila našim čitateľom, ak plánujú začať tvoriť na sociálnych sieťach? Máš nejaké zaručené rady?

Zaručená rada je nevzdávať sa. Niekomu to trvá rok dosiahnuť 10 000 sledovateľov, niekomu pár mesiacov. Ale každý má svoju cestu a svoj rytmus. Keď náhodou dám von video, ktoré má malý dosah a zasiahne napríklad len 1000 ľudí, vždy sa donútim predstaviť si 1000 ľudí niekde na námestí, na lúke, na akcii a hneď mi je lepšie. 1000 ľudí je totiž veľa! To len naše ego sa nás snaží presvedčiť, že je to málo. Kľúčová je aj originalita. Napríklad beauty robí teraz každé druhé dievča, varenia je na TikToku tiež kopa. Treba nájsť niečo, čo tam ešte nie je, a potom len vydržať. 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame