Tréner Maroš Molnár: Dve hodiny telesnej nestačia, súčasný stav je hrozný a učiteľom chýba úcta

Maroš Molnár

Maroš Molnár sa vypracoval na jedného z najlepších trénerov na Slovensku (Zdroj: Instagram/chodnik_korunami_stromov a maros_molnar

#Maroš Molnár je aktuálne najznámejší slovenský profi tréner. Kedysi bol atlétom, dnes rozdáva svoje tipy a rady ďalej. Okrem toho, že je tvárou populárnej relácie Extrémne premeny Slovensko, v ktorej motivuje účastníkov aj divákov, vydal aj knihu Gauč alebo šťastie. Viac o svojom pracovnom aj súkromnom živote nám prezradil v exkluzívnom rozhovore. Na záver má pre teba aj zopár zdravých rád do života.

Ako by ste v krátkosti opísali váš pracovný deň? Máte nejakú rutinu či vopred spísaný program alebo robíte, čo príde?
Môj pracovný deň nie je nijako zaujímavý, má viac-menej rovnaký rytmus:

  • 5:20 zvoní budíček, potom varím kávu a urobím si v koťogo kávovare power coffe, ktorú potom vymixujem s ghee maslom, MCT olejom, kolagénom a lyžičkou rastlinného nesladeného mlieka, aby kávička bola jemná a príjemná.
  • Počas varenia kávy vypijem pohár vody s jablčným octom. A kávu pijem až v robote, popíjam ju až do môjho tréningu.
  • Pracujem od 6:00 do 12:00, počas jedného tréningu cvičím aj ja, lebo ide o klienta, ktorý je zhodou okolností môj kamoš.
  • Idem domov a od 13:00 do 14:30 (15:00) venčím v Karpatoch psa, to je moja psychohygiena. Bolo ťažké zrušiť robotu a všetko a vyčleniť si čas pre seba, teda aj pre psa. Ale dá sa to a som pyšný, že som to zvládol, lebo som myslel, že je to úplne nereálne. Následne dám obed a idem opäť do práce, kde som do 19:00.

V piatok robím len dopoludnia, poobede sa už venujem iba činnostiam ako budovanie programov a nejakým mojim záľubám (aspoň trošičku kresleniu). A takto sa to jemne mení podlá toho, či mám na starosti nejakých vrcholových športovcov, alebo nemám.

Už v roku 2007 ste založili MOLfit. Čakali ste, že časom budete jedným z popredných a obľúbených trénerov na Slovensku? Čomu svoj úspech pripisujete?
MOLfit sme s manželkou založili, aby sme získali slobodu v tréningoch a nemuseli sa prispôsobovať fitku, kde sme robili. Aby sme mali pomôcky, aké potrebujeme a aby sme mohli rozvíjať vlastný systém trénovania.

Nikdy som nerozmýšľal a ani neočakával, že budem obľúbený tréner na Slovensku. Cieľ bol byť najlepší, robiť pre to všetko a nevšímať si, čo robia druhí, lebo to by malo neposúvalo dopredu. Porovnávanie je „smrť“. Neviem, čomu pripisujem svoj úspech, možno tomu, že mám super zázemie a svoju prácu robím so srdcom a s cieľom pomôcť každému, s kým robím.

Okrem osobného tréningu ponúkate najnovšie aj online kurzy. Čo zákazníci uprednostňujú?
Zatiaľ to neviem zhodnotiť, lebo online som začal robiť pred koncom roka. Viac sa im páči, keď mňa alebo Zuzanu vidia cvičiť. Je to zrejme osobnejšie.

Niektorí ľudia by povedali, že ste ich vzorom. Mali ste aj vy stoj vzor?
Každý má nejaký vzor alebo niekoľko, s kým sa môže stotožniť. Ja si myslím, že človek musí mať vzor podobne ako sny. Napríklad, v atletike bol mojím vzorom super šprintér Valerij Borzov. V umení mám rád Leonarda Buonarottiho – brutálny sochár, maliar a človek, ktorý si žil svoj život a aj napriek dobe sa nevtieral vedúcej vrstve. Tvrdo pracoval od skorého rána, aby bol najlepší.

Uznávam ľudí, ktorí na sebe makajú a niečo dosiahli vďaku tvrdej a poctivej práci. A to ma motivuje.

V televízii pravidelne beží vaša relácia Extrémny premeny Slovensko. Čo vás presvedčilo pustiť sa do slovenskej obdoby tohto formátu?
Neviem, čo ma presvedčilo. Prosto, keď som vyhral casting, zobral som to ako svoju výzvu, ako vlastnú zmenu v živote. Ako vec, ktorá asi musela prísť, aby som sa niečo naučil a opäť sa posunul.

Premeny trvajú rok a predpokladám, že nakrúcate viacerých účastníkov naraz. Aký počet ľudí si vezmete na nakrúcanie počas tohto roka, aby ste stíhali aj svoj osobný a profesionálny život?
Áno, pracuje sa naraz so všetkými a každý má svoj plán, natáčate v danom okamihu vždy len s jedným. Takže keď sa robí váženie, tak v jeden deň len vždy vážite jedného a cestujete po republike. Aj keď ich trénujete a kontrolujete, tak musíte cestovať. Preto je pre mňa aj celú moju rodinu veľmi náročné, keď v aute strávite 30-tisíc kilometrov ročne.

A môj osobný život… Bez manželky Zuzany by som to veľmi ťažko dával, ona ma zastupuje v rodine. A profi život sa tiež do toho snažím vtesnať aj vďaka trénerovi v gyme, ktorý mi najviac pomáha (Sebastian Smoleňák). V gyme mám vytvorený super kolektív a pracujeme ako tím.

Ste s niektorými účinkujúcimi stále v kontakte, prípadne, stali sa z vás priatelia?
Áno, s niektorými som v kontakte, ale ide skôr o tých, čo si držia váhu. Ostatní sa asi hanbia, možno preto sa ani neozývajú.

Čo považujete na svoj najväčší úspech?
Najväčší úspech sa nedá definovať, lebo v živote pokladám za úspech aj to, že sme s manželkou už vyše 25 rokov manželia. Skvelé je aj to, keď každý vás zverenec dosiahne svoj stanovený cieľ, na ktorom pracujete a podobne Každý, kto schudne a udrží si svoju váhu aj ďalšie roky – to je super úspech, vtedy viete, že vaša robota nevyšla nenivoč.

Mnohí ľudia ľutujú niektoré svoje životné rozhodnutia. Ľutujete niečo také aj vy?
Ja neľutujem žiadne rozhodnutie. Už som ich urobil a viac sa neobzerám dozadu.

Nedávno ste vydali knihu Gauč alebo šťastie, čo je mimoriadne podrobná publikácia s rôznymi druhmi cvikov a manuálom stravovania. Koľko času vám trvalo jej zhotovenie?
Napísať a dať knihu dokopy trvalo asi rok počas korony, takže som aspoň produktívne využil čas.

Čím sa vaša kniha líši od iných, ktoré nájdeme v slovenských kníhkupectvách?
Neviem, intuitívne som tam dal veci, o ktorých si myslím, že ich ľudia potrebujú vedieť, aby si vedeli pomôcť pri cvičení, alebo ako si vyrátať svoj BMI. Sú tam plány, ktoré prinášajú výsledky, keď ľudia poctivo cvičia a dodržujú stravu. Vložil som tam veľa zo seba.

Predpokladám, že voľný čas trávite najmä s rodinou. Snažíte sa ich viesť k zdravému životnému štýlu?
Áno, voľný čas sa snažím tráviť s rodinou, ale niekedy aj počas neho pracujem na ďalších projektoch. Niekedy ma musí Zuzana kopnúť do členku a povedať: „Haló, ukľudni sa“. A, áno, snažíme sa raziť zdravý životný štýl.

Čo radíte človeku, ak vám povie, že chce od Nového roka začať chudnúť?
Poviem mu len, nečakaj na Nový rok, ale začni hneď.

Ako vnímate súčasný stav na Slovensku a fakt, že čoraz viac ľudí trpí nadváhou? Čo tento stav spôsobilo?
Súčasný stav je hrozný, obezita rastie a hlavne u mládeže. Bolo to zlé do kororny, ale po korone sa to nieže rozbehlo, ale nabralo na šprinte a môže za to všetko dokopy – počítače, zlé stravovanie, nevedomosť aj lenivosť.

Väčšina škôl na Slovensku má v rozvrhu dve hodiny telesnej východy pre žiakov týždenne. Stačí to?
Dve hodiny telesnej nestačia, ja osobne si myslím, že vhodné by boli aspoň tri hodiny ale naozaj poctivej telesnej, ktorá by opäť rozvíjala všestrannosť. Aby učitelia mali späť svoje právomoci a získali opäť vážnosť, úctu a rešpekt.

Aby sa rodičia nechodili sťažovať do školy, keď učiteľ telesnej skríkne alebo sa dieťa udrie. Všetko sa dá. Možno na nejakých školách je to dobré, ale väčšina je zlá.

O mesiac oslávite krásne jubileum. Máte vôbec nejaký limit? Kedy bude čas, keď si poviete, že svoje ste splnili a budete si užívať dôchodok?
Áno, čaká ma päťdesiatka. Neuveríte, už som nad tým rozmýšľal, že dokelu, nedosiahol som už vrchol vo svojom odbore? Nie je čas začať viac vzdelávať ľudí a pomaly sa stiahnuť? Ale ešte si myslím, že ten čas nenastal, mám nejaké veci rozrobené a viem, že budem môcť svoj pracovný čas okresať, keď všetko dokončím.

A 55 rokov je ten čas, odkedy by som chcel robiť menej a viac sa začal venovať manželke, sebe a jasné, že aj deťom, lebo v tejto oblasti nie som až tak super.

A čo Maroš Molnár odkazuje čitateľom?

  • Nikdy sa neporovnávajte, lebo zabíjate čas niečím, čo vás neposunie dopredu, práve naopak.
  • Žite život tak, aby ste sa mohli každé ráno pozrieť do zrkadla a boli na seba pyšní.
  • Rodina je to, čo si treba vážiť. Nič sa však nevyvíja samo, treba na tom pracovať a neplatí to o jednom členovi, ale o každom.
  • A nakoniec, žite každú chvíľu svojho života s radosťou a naplano a potom nebudete nič ľutovať. 

Prijal by si viac telesnej na škole?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame