Nie si lenivý, len rozptýlený: Máme pre teba návod, ako vyťažiť maximum z ničnerobenia!

prokrastinácia

Odkladanie vecí sa nevypláca, často za to môže aj prehnaná stimulácia zmyslov. (Zdroj: Unsplash/magnetme)

#Každý z nás to pozná – zadania do školy, domáce práce, vybavovanie e-mailov, učenie sa na skúšky, pracovné povinnosti či kamoši, ktorým už tri týždne sľubuješ stretko a drink. Občas je toho na teba priveľa. Doba je rýchla a na ľudí vplýva toľko podnetov, že to často nedokážu vstrebávať. A tak veci jednoducho odsúvaš na druhú koľaj a namiesto toho, aby si ich spravil čo najskôr, ich buď neurobíš vôbec alebo na poslednú chvíľu. A zrazu zisťuješ, že si v bludnom kruhu neproduktivity, z ktorej niet úniku.

Je to lenivosť alebo rozptýlenie? Vinníkom je často aj nadmerná stimulácia zmyslov, ktorá je príliš často ignorovaná alebo zamieňaná za niečo iné. Jej účinky sú rozsiahle a trvalé. Nauč sa vyhýbať prebytočným podnetom a uvoľni z reťaze svoju dávku pracovitosti a produktivity, pretože tam niekde v tvojom vnútri čaká práve na to.

Lenivosť alebo rozptýlenie? Obmedz svoj screentime

Mnohí z nás už vedia o tom, že sociálne siete a blikajúce obrazovky mobilov či počítačov sú síce dobrými sluhami, ale zlými pánmi – zhoršujú kognitívne funkcie a schopnosť plniť úlohy.  Naše oči sú považované nielen za okno do duše, ale aj za orgán, ktorý prijíma zrakové podnety, samozrejme, aj tie deštruktívne. Okrem iného je sietnica oka vyrobená z rovnakého tkaniva, ako predný lalok mozgu.

Pri vedeckých výskumoch vedcov z Washingtonskej univerzity v USA sú laboratórne myši často vystavené obrazovkám, ktoré pripomínajú mobilné telefóny a televíziu. Tieto myši neskôr dosahujú výrazne horšie výsledky v kognitívnych testoch, napríklad pri prechode cez bludisko. Keď sú vplyvu takýchto obrazoviek vystavené menej, pohybujú sa bludiskami prirodzene a bez rozptyľovania sa.

Zvýš si pracovnú morálku dopamínovým pôstom

Ak máš niekedy dni, keď zistíš, že si okrem scrollovania sociálnych sietí neurobil nič zmysluplné, určite nie si jediný. Zrejme ti to však z nejakého dôvodu prináša radosť. V živote je totiž všetko o potešení. Za to je zodpovedný aj hormón dopamín.

Mobilné aplikácie sú v dnešnej dobe navrhované tak, aby sa ti po čase pripomenuli viacerými upozorneniami. To je dôvod, prečo je dopamínový pôst taký účinný. Keď sa aktívne odpojíš zo všetkých technológií a prelomíš cyklus neustáleho surfovania po internete a scrollovania, pripravíš svoj mozog na to, aby vykonal iné veci bez potreby nutne sa hrabať v aplikáciách.

Kľúčom k tomu je takzvaná metakognícia. Ak si chceš proces metakognície osvojiť, alebo aspoň precvičiť, vezmi si kus papiera a začni si naň perom kresliť čiaru dovtedy, pokiaľ sa nezbavíš pocitu, že ti chýba dopamín zo scrollovania na sociálnych sieťach. Keď začneš na papieri ťahať perom čiary, automaticky si budeš tento impulz uvedomovať. Nie je nezvyčajné mať aj päťdesiat riadkov na prvý pokus. Zameraj sa na znižovanie tohto čísla každý deň.

Nauč sa absolútne vypnúť, aby si sa naučil naopak pracovať naplno (zdroj: Freepik/Racool_studio)

Aj ničnerobenie je kľúč, len ho musíš zefektívniť

Slávny autor Raymond Chandler mal skvelú stratégiu prokrastinácie, ktorá sa nazýva Nothing Alternative, v preklade Alternatíva ničoho. Spočíva v tom, že ak sa cítiš neproduktívny, jednoducho si zakáž robiť všetky veci. To znamená žiaden mobil, žiadne hry, žiadne knihy, nič. Je to veľmi nudné, ale ak si do života zavedieš toto pravidlo, zistíš, že ťa to prinúti robiť aj tú jednu jedinú vec, ktorú tak dlho odkladáš. Takáto úloha v podstate porazí zúfalstvo z nudy.

Ak sa nevieš sústrediť, mimoriadne účinná je aj meditácia. Keď budeš rozrušený a budeš mať okolo seba priveľa rušivých vplyvov, zavri oči a sústreď sa na to, aby si si nepripustil do hlavy žiadne myšlienky. Práve v týchto chvíľach je duševné ticho najťažšie. Tvoja hlava bude plná chaotickej energie a myšlienok, ale nakoniec sa budeš cítiť pokojne a sústredene, budeš pripravený pracovať. Začni s meditáciou na päť až desať minút, potom môžeš postupne pridávať viac času podľa potreby.

Nastavené ciele pomáhajú poraziť rozptýlenie

Legendárny americký spisovateľ science fiction Robert A. Heinlein raz povedal: Pri absencii jasne definovaných cieľov sa stávame podivne lojálni k vykonávaniu každodenných drobností, až kým sa nestaneme ich otrokmi.“ Mať ciele zefektívni tvoje úsilie. Nemusíš mať veľký kontrolný zoznam, pretože ti to často môže znížiť dôležitosť úloh. Spíš si zoznam úloh, ktorý je jednoduchý a krátky. Zvýši to tvoje spojenie s cieľom, ktorý si nastavíš.

Pred vykonaním nejakej úlohy si občas predstav, že si ako tá myš v bludisku a začni uvedomením si, že tým bludiskom chceš prejsť. Potom len ignoruj všetko, čo ťa od tejto cesty odvádza či rozptyľuje. Akékoľvek rozptýlenie považuj za nesprávne odbočenie v bludisku, ktoré spôsobí, že sa budeš len ťažšie vracať späť.

Spomaľ myseľ bez zbytočných skratiek

Príliš veľa ľudí je pripútaných k opakujúcim sa, neproduktívnym návykom, ktoré sú navrhnuté tak, aby ich udržiavali denne v tom istom kolobehu. Sústreď sa preto na spomalenie mysle. Urob to praktizovaním meditácie a vynúteným odpojením sa od technológií. Každý deň maj dvojhodinové okno, kde nebudeš pozerať do žiadnej obrazovky.

Produktivita nie je o tom, že urobíš všetko naraz, ale o tom, že urobíš veci správne. Maj jasné ciele. Prinúť sa nerobiť nič, ak prokrastinuješ. Ničnerobenie má vo zvyku zmeniť sa na chuť niečo robiť. Predovšetkým buď selektívny v tom, čo si pustíš do mysle a odfiltruj zo svojho okolia podľa možností čo najviac hluku.

Zdroj: medium.com, hashtag.sk
Odporúčame