Vysokoškoláci počas štúdia brigádujú, ale nie vo svojom odbore: Prečo je to tak?

Jednou z najčastejších brigád sú tie v gastre.

Študenti najčastejšie brigádujú v gastre (Zdroj: freepik.com/prostooleh)

#Či už práve študuješ, alebo zatiaľ len váhaš, akú vysokú školu si vybrať, určite ťa už teraz trápi otázka: Čo bude po škole? Zamýšľať sa nad svojou budúcnosťou je prirodzené, no bežnou praxou je aj spochybňovanie výberu svojho odboru. A pri neustále sa meniacom trhu práce tak študenti uvažujú, či sa v ňom po skončení školy aj uplatnia.

Začarovaný kruh

Bariérou pri prechode zo školského prostredia na trh práce je nedostatok pracovných skúseností. Pri hľadaní zamestnania sa stretneš s podmienkou ukončeného vzdelania s diplomom a zároveň niekoľkoročnej praxe v danom odbore. Pre mladého človeka hľadajúceho svoju prvú prácu na plný úväzok je to nesplniteľná úloha.

Keď požadované vzdelanie nemáš, zamestnávatelia sa o teba teda nepobijú. A ak na svojej odbornosti usilovne pracuješ, väčšinou nemáš priestor a podmienky na to, aby si získaval potrebnú prax. Ako nájsť východisko?

Povinná odborná prax na školáchTo je čiastočné riešenie nedostatočnej praxe absolventov. Skúsenosti s ňou majú už aj študenti na stredných školách, hlavne na tých s technickým zameraním. Podobne je to aj na univerzitách, tam je ale škála rozmanitejšia. Povinná prax je neodmysliteľnou súčasťou odborov v oblasti zdravotníctva – napríklad medicíny, či ošetrovateľstva, no majú ju aj učitelia alebo žurnalisti.

Pýtali sme sa preto aj priamo študentov a tí sa zhodli, že pre vysokoškolákov by mala byť prax povinná. Avšak za predpokladu, že by bol na ňu vyhradený priestor v rámci rozvrhu, nie mimo vyučovania. Vysokoškoláci zároveň upozorňujú na kompenzáciu povinnej praxe. Ideálne by podľa nich bolo, ak by bola dostatočne ocenená kreditmi, ktoré sa počas štúdia zrátavajú.

Zdravotná sestra sa venuje práci v nemocnici
Prax v nemocnici je na Slovensku bežná (Zdroj: Ani Kolleshi/Unsplash)

Dve tváre povinnej praxe

Aj tu sa potvrdzuje, že proti povinnej praxi sa ozývajú väčšinou tí, ktorí s ňou nemajú dobré skúsenosti. Poukazujú na to, že je kľúčové dôkladne zvážiť, ako by prebiehala, aby mala zmysel. ,,Bolo by fajn  problém s nulovými skúsenosťami úplne eliminovať, ale v realite to s praxou vyzerá trochu inak. V rozvrhu som ju síce mala a aj som ju absolvovala, ale nič mi to nedalo. Nudila som sa, nedovolili mi robiť skoro žiadnu reálnu prácu. Ako budúca učiteľka som trávila praxe na základnej škole, kde som presedela veľa hodín v zadnej lavici, všetko pozorovala, ale poriadne nič nerobila,“ hovorí Miška.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zdražovanie sa dotklo aj učebníc: Vieš však nakúpiť výhodne, máme osvedčené tipy!

Študentka ošetrovateľstva Adriana má naopak úplne odlišnú skúsenosť. ,,Môj odbor so sebou prináša kopu povinnej praxe v nemocnici. Mala som ju už od prvého ročníka a ako tretiačka už mám za sebou skúsenosti z rôznych oddelení. Z každého som si odniesla iné poznatky a celkovo sa vďaka praxi cítim pripravenejšia na prácu zdravotnej sestry po ukončení štúdia.

Toto je odbor, kde je prax a hlavne jej kvalita naozaj potrebná. Jediným mínusom pre mňa je to, že praxe mám toľko, že si veľmi nestíham privyrábať brigádami. Tie riešim len v lete, aj to až keď mám letnú prax zo školy ukončenú.“

K nadobúdaniu skúseností by mohli dopomôcť aj brigádyVysoká škola nie je iba o štúdiu a zábave. Ak si aj ty študentom univerzity, vieš o tom určite svoje. Nie každý sa môže spoliehať na finančnú podporu zo strany rodiny. A niektorí sa na ňu spoliehať nechcú, ani keby to bolo možné. V takýchto prípadoch situáciu riešia práve brigády.

Vysokoškoláci teda pracujú popri škole alebo len sezónne. Tí, ktorí majú povinností viac a štúdium ich takpovediac ,,nepustí“, využívajú obdobie na prelome semestrov alebo letné prázdniny. O tie každoročne stúpa záujem. Cez leto chce brigádovať veľká časť študentov, najmä vysokoškolákov, často je však záujemcov viac, než je miest na trhu práce.

Len hŕstka mladých však brigáduje v odbore, ktorý aktuálne študujú. Je to preto, že sú viac sústredení na zárobok ako na konkrétnu náplň práce. Potreba riešenia aktuálnej finančnej situácie je prioritou. Až po nej sa radí všetko ostatné, aj spomínané pracovné skúsenosti v odbore.

Barista pripravuje kávu
Jednou z častých brigád je práca v gastre (Zdroj:Ian Harber/Unsplash)

 ,,Počas semestra sa venujem iba škole. Je dosť náročná a na nič iné nemám poriadne čas. Pracujem len cez prázdniny, kedy si chcem nasporiť na fungovanie počas semestra. Preto je pre mňa najdôležitejšia výška výplaty. Idem vždy na istotu a beriem pozície u nás na kúpalisku. Jeden rok to bol predaj lístkov, inokedy pozícia plavčík a ďalší rok výpomoc v bufete. Prácu vo svojom odbore som zatiaľ nenašiel. Nikto nemá záujem platiť neskúseného psychológa bez titulu,“ vyjadril sa Maroš, študent psychológie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 trikov, ako sa naučiť cudzí jazyk: Ani nebudeš vedieť, že sa vzdelávaš!

Aj práca mimo odvetvia pomôže

Z prieskumov vyplýva, že vysokoškoláci brigádujú najmä v obchodoch s potravinami, oblečením a iným zmiešaným tovarom, ako pokladníci a vykladači tovaru. Častou voľbou sú aj pozície čašníkov v reštauráciách, baroch a kaviarňach. Paradoxne sa študenti v týchto odvetviach v budúcnosti nevidia. Chcú sa od nich vzdialiť vďaka vysokoškolským titulom.

Zbierajú skúsenosti v zamestnaní, ktoré nechcú a pravdepodobne vykonávať nebudú, ale to neznamená, že neponúkajú cenné poznatky. Učia istým pracovným návykom, práci v kolektíve, vystupovaniu a správaniu sa pred zákazníkom či klientom.

Neplatené stáže

Alternatívou sú neplatené stáže. Študent, ktorý sa nespolieha na akúkoľvek finančnú podporu, prirodzene uprednostní brigádu za odmenu, aj keď nie vo vlastnom študijnom odbore. Účasť na kvalitnej stáži v odbore si tí, čo si výdavky spojené so štúdiom platia sami, však často nemôžu dovoliť.

Aj napriek tomu majú vysokoškoláci pomerne dosť skúseností s neplatenými stážami. Vyhľadávajú ich najmä preto, aby sa po absolvovaní štúdia mali v životopise aspoň nejakú skúsenosť z odboru. Okrem prestíže však mladí zvažujú aj charakter danej práce a či je možné zladiť ju s rozvrhom v škole.

Ak sa na stáž dostaneš, niekedy sa to nezaobíde bez problémov. Najčastejšie sa môžeš stretnúť s vykonávaním práce, ktorej sa chcú zamestnanci firiem vyhnúť. Sú to manuálne alebo kancelárske úkony, s ktorými už skúsenosti máš a tým pádom neprichádzaš do kontaktu s niečím novým a obohacujúcim.  Alebo, naopak, robíš prácu, z ktorej zamestnanci profitujú. 

Priebeh pracovnej porady
Práca v kolektíve je tréningom rôznych zručností (Zdroj: Jason Goodman/Unspalsh)

Ako hľadať brigádu alebo stáž v odbore?

Sleduj sociálne siete zamerané na tvoju školu a mesto, v ktorom sa nachádza. Dnes už dokonca existujú aj profily, ktoré sú pomenované podľa konkrétnej profesie. Tam prispievajú nielen študenti, ale aj absolventi a zamestnanci firiem, ktorí ponúkajú prácu. Takýto facebookový profil majú napríklad copywrighteri. Zdieľajú ponuky, na ktoré môžeš reagovať a práca či neplatená stáž sú tak dostupnejšie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zdražovanie sa dotklo aj učebníc: Vieš však nakúpiť výhodne, máme osvedčené tipy!

Ani školské prostredie však nie je úplne na zahodenie. Pedagógovia totiž dokážu poradiť a sú to práve oni, kto posúva svojim študentom ponuky práce, ak sa o nejakej dozvedia.

A brigády samozrejme nájdeš aj prostredníctvom špecializovaných stránok, ktoré sa venujú hľadaniu zamestnania.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame