Ako zvládnuť ústne maturity aj na poslednú chvíľu? Máme 7 skvelých tipov, aj pre tých najväčších flákačov!

Dievča číta knihu v knižnici.

Ako sa dá učiť pokojne aj keď ti horí za pätami? (Zdroj: Unsplash.com/Eliott Reyna)

#Nechal si si prípravu na ústne maturity na poslednú chvíľu? Nestresuj! Je dôležité zachovať chladnú hlavu, prestať s prokrastináciou a začať s efektívnou prípravou a učením sa. Dali sme dokopy 7 tipov, ako sa naučiť na maturity bez stresu aj keď na poslednú chvíľu.

#Maj prehľad

Ak sa pripravuješ na ústne maturity na poslednú chvíľu, je veľmi dôležité vedieť aspoň začať. Z každej témy sa dôsledne nauč aspoň päť súvislých viet, ktoré budeš schopný sebavedome povedať.

#Neuč sa od slova do slova

Neuč sa každý riadok, pokús sa učivo skôr pochopiť. Spájaj si informácie do súvislostí. Oveľa jednoduchšie si zapamätáš učivo, ktorému aj rozumieš.

#Urob si učebný plán

Chaos pri učení nevedie k ničomu. Sprav si rozvrh hodín a naplánuj si všetko, čo potrebuješ splniť v daný deň. Ak si dokonca rozvrhneš štúdium na viac dní, nemusíš celé dni tráviť iba učením sa. 

Telefón v ruke.
Nestrácaj čas na nezmyselné aktivity. Odlož telefón a venuj sa radšej učeniu. (Zdroj: Unsplash.com/ Maxim Ilyahov)

#Nenechaj sa rozptyľovať

Učeniu sa nevyhýbaj. Aj tak si ťa počká a ty sa budeš učiť zase na poslednú chvíľu a vo väčšom strese. Preto si pre učenie zvoľ pokojné miesto a telefón odlož radšej do inej miestnosti.

#Zmysluplne využívaj čas

Vzdelávaj sa napríklad aj pri kráčaní do školy alebo v autobuse. Počúvaj nahrávky alebo maturitný podcast Schooltag. Zmysluplne tak využiješ čas, keď sa nedá dobre učiť čítaním.

#Rýchle čítanie

Táto technika ti môže pomôcť zdolať veľa textu za krátky čas. Čítaj každé druhé či až tretie slovo riadku a konči predposledným.

#Skús skupinové učenie

Učenie so spolužiakmi nemusí byť pre všetkých. Ak ti ale pomáha, že pri tebe sedí niekto, kto sa učí, alebo ti vysvetľuje učivo, pozvi k učeniu kamošov. Výhodou môže byť, že ten druhý pochopí to, čo ty nie a naopak.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame